Police i okolice > Historia

[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1

<< < (6/6)

lukasz_s:
@Borisz a co tam piszesz nowego?;))

DominikDolnoślązak:
Polecam każdemu lekture tego rocznika, jest dostępny w bibliotece.         
Bardzo ciekawy niemiecki artykuł o 25 rocznicy powstania fabryki benzyny syntetycznej w Policach i o osiedlach roborniczych dla pracowników tej nowoczesnej ówcześnie fabryki. (pierwsze osiedle to obecnie ulica Słowiańska i Nowopol).


Naprawdę zdziwiło mnie gdy przeczytałem że w 1940 roku  w fabryce sztucznej benzyny Hydrerwerke w Policach w procesie technologicznym tzw krakeringu uzyskiwano ciśnienie robocze aż 700  atmosfer!!
Mam pytanie - jakie obecnie najwyższe ciśnienie robocze uzyskuje się w Grupie Azoty Police S. A.?
Nawet  na dzisiejsze czasy 700 atmosfer to olbrzymie ciśnienie. Suponuję, iż ogromne zbiorniki z produktem poddanym takiemu ciśnieniu musiały znajdowć się (ze względów bezpieczeństwa) pod ziemią.?? Ale nie wiem, poproszę o fachową - merytoryczną odpowiedź.



lukasz_s:
700 atm. uzyskiwano dzięki kompresorom, ale takiego ciśnienia nie było w zbiornikach i nie należy mylić tych dwóch rzeczy. Zbiorniki były przysypywane ziemią (nie wszystkie, tylko oleju średniego) i to prawdopodobnie tylko ze względu na ich łatwopalność, a nie dodatkową osłonę przed wysokim ciśnieniem wewnątrz.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej