Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1613222 razy)

Offline Qba99

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 586
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3720 dnia: Października 24, 2019, 13:07:15 »
Zmiana w naliczaniu kosztów stałych/zmiennych, ot co.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3721 dnia: Października 24, 2019, 13:11:15 »
Jest to normalne i potrafię to wytłumaczyć.  Od sezonu 2015/2016 mieliśmy już kilka podwyżek cen ciepła, mocy i przesyłów. W tym samym czasie, pomimo wzrostu cen, zaliczki na c.o. nie były podnoszone. Działanie takie było świadome i uzgodnione na zebraniach spółdzielczych z mieszkańcami. Chodziło o to, aby nie gromadzić w spółdzielni nadmiernych zaliczek tylko po to, aby na koniec roku oddać je mieszkańcom w postaci pokaźnych zwrotów, ale bez odsetek. Gdyby zaliczki podnoszone były przy każdej podwyżce cen składników ciepła, to i zwroty utrzymywały by się na pierwotnym poziomie. Tylko jaki w tym sens ekonomiczny. Spółdzielcom/mieszkańcom nie przynosi to żadnej korzyści.
 Gdyby Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chemik” wzorem innych spółdzielni podnosiła każdego roku zaliczki na c.o. przy każdym wzroście kosztów ciepła (te są niezależne od spółdzielni – podmiot obcy), to dzisiejsze zaliczki na ciepło prawdopodobnie - wzorem innych spółdzielni - byłyby wyższe średnio o 30-50 groszy na metrze kwadratowym. Przy 50 metrowym mieszkaniu daje to dodatkową kwotę rzędu 180 do 300 zł. Wystarczy doliczyć sobie tę różnicę do otrzymanego zwrotu, aby uzyskać odpowiedź na zadane pytanie. Sprawa jest zatem prosta. Ta różnica została w kieszeniach mieszkańców.

Oczywiście są też inne drobniejsze przyczyny jak chociażby zawężenie obszaru rozliczania z osiedli do nieruchomości (zgodnie z postulatami mieszkańców wyrażanymi na zebraniach), skutkujące większym zróżnicowaniem kosztów. Innym czynnikiem jest ostateczne uporządkowanie systemu rozliczania tych kosztów i ustanowienie algorytmu rozliczania mocno zbliżonego do realiów występujących w tym zakresie. Dotychczasowe metody obarczone były znacznymi wadami, które mocno wypatrzały te rozliczenia, niekiedy do granic patologicznych (wielu z nas pamięta jeszcze tamte wielotysięczne dopłaty!). Obecny algorytm nie generuje już takich skrajności i w mojej ocenie jest jednym z najlepszych w Polsce rozliczających koszty ciepła w systemie opomiarowanym. Jednym słowem Rada Nadzorcza dba i reguluje te sprawy z pomocą Zarządu zgodnie z umową zawartą przed laty z mieszkańcami.
Musimy mieć też świadomość tego, że w kosztach ciepła zawarte są jedynie te koszty, którymi rozlicza nas dostawca ciepła. Nic więcej! Jednym słowem płacimy tylko za te ciepło, które faktycznie i fizycznie zużyjemy.  A obowiązują nas ceny, które zatwierdza Prezes GURE na wniosek dostawcy. Ceny te są sztywne i nie podlegają negocjacjom.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2019, 13:13:09 wysłana przez Wojtek Dudek »

Offline Tyler

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3722 dnia: Października 24, 2019, 13:16:49 »
Co nie zmienia faktu, że osoby które nie używają ogrzewania poniosły straty.
Zaliczki wpłaciłem w wysokości ponad 1000 zł, zwrot 500 zł. Płacę za osoby, które miały słynne dopłaty rzędu kilku tysięcy.
Tak to rozumiem

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka


Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3723 dnia: Października 24, 2019, 13:31:12 »
Co nie zmienia faktu, że osoby które nie używają ogrzewania poniosły straty.

Pojęcie te jest w całości nieprawdziwe. W naszych zasobach nie ma osób, które nie używają ogrzewania. Mogą jedynie używać go w większym lub mniejszym zakresie niż pozostali. I w zależności od tego ich rachunki za ciepło różnią się co do wysokości.

Offline Tyler

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3724 dnia: Października 24, 2019, 13:44:42 »
Co nie zmienia faktu, że osoby które nie używają ogrzewania poniosły straty.

Pojęcie te jest w całości nieprawdziwe. W naszych zasobach nie ma osób, które nie używają ogrzewania. Mogą jedynie używać go w większym lub mniejszym zakresie niż pozostali. I w zależności od tego ich rachunki za ciepło różnią się co do wysokości.
Oczywiście to był skrót myślowy.
Chociaż w łazience też można mieć grzejnik zakręcony

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka


Offline T-Rex

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3725 dnia: Października 24, 2019, 15:27:41 »
Pojęcie te jest w całości nieprawdziwe. W naszych zasobach nie ma osób, które nie używają ogrzewania. Mogą jedynie używać go w większym lub mniejszym zakresie niż pozostali.

Jeśli weźmiemy pod uwagę klatkę schodowa to fakt, każdy używa ogrzewania. Natomiast jeśli jest inaczej, to znam osobiście osoby które maja po 0 jednostek i dostają po parę ładnych stówek zwrotu.
Ja kolejny rok z rzędu mam niedopłatę, w tym roku -65 zł bo w pokoju w którym mieszka starsza osoba naliczyło 1100 jednostek. Czy te 1100 jednostek kosztowało mnie parę ładnych stówek ??
Strach pomyśleć jak by było po tyle w każdym pokoju, to pewnie ze 2 tys. były by do zapłaty.
Wychodzi na to że ci na ostatnich piętrach maja mieć zimno w domu, żeby nie mieć dopłat, a ci między parterem a ostatnim piętrem zadowoleni bo są w środku.

I teraz ciekawi mnie bardzo jak to jest z tymi przelicznikami, bo mieszkam na 4 pietrze ( ostatnim ) 2 pokoje na rogach budynku w pokojach zimno.
Drugi rok mam niby zrobione rozliczenie ryczałtem.
Dlaczego w rozliczeniach nie ma, pokazanego ile zapłaciło by się za rozliczenie z podzielników a ile za ryczałt.

Wszystkie 3 pokoje mam przelicznik 0,72 na 4 piętrze, a wy jak macie ??


Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3726 dnia: Października 25, 2019, 18:28:20 »
T-rex, ja mieszkam na 2 piętrze, zawsze miałem zwroty. Od 4 lat zwroty robiły się coraz mniejsze, aż w końcu doszło do dopłat. Jak widzisz, nie tylko mieszkający w szczytowych mieszkaniach mają dopłaty.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3727 dnia: Października 25, 2019, 20:52:24 »
Trzeba porównać zaliczki, długość czasu grzania i podwyżkę PEC :)
Mam małe zwroty, a grzeję sporo jak dla mnie, jest ciepło.

Post Merge: Października 26, 2019, 00:22:54
Pamiętacie ? :)
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2019, 00:22:54 wysłana przez rbk »

Offline parian

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1558
    • Zobacz profil
    • http://www.malex.net.pl
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3728 dnia: Października 26, 2019, 12:55:17 »
rbk, podoba mi sie, że ograniczono wysokość ryczałtu do jakichś rozsądnych kwot. Natomiast przypominanie jak źli byli poprzednicy to propaganda trochę jak w Wiadomościach TVP...

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3729 dnia: Października 26, 2019, 13:05:37 »
Propaganda ponad wszystko ! :P

Bardziej miało to na celu pokazanie jak było, do czego doszło, że ludzie się zebrali i razem zmienili 'władzę' :)