Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1613147 razy)

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3690 dnia: Listopada 22, 2018, 19:30:48 »
Wniosek - zostałem tak jak i zdecydowana większość członków spółdzielni mimowolnymi sponsorami.

Wniosek jest jeden, 'nieświadomie okradałaś' kogoś innego, bo tak stary zarząd rozliczał. Ktoś kto miał niedopłatę na 7000zł, jej już nie dostanie, może się grzać i nie płacić 'milionów'. Ja osobiście mogę powiedzieć jak było u mnie, zwroty po 500-700zł, ale szczerze mówiąc bałem się odkręcić kaloryfer, bo nie wiedziałem ile zapałce  - 1zł, 1000zł, a może 10000zł ? Teraz o tyle ile mi wiadomo, nigdy tyle (10000zł) nie zapłacę, bo taki mamy system rozliczania. Dostałem zwrot ok 60zł - życie.
Jak już wcześniej pisali, nikt nie będzie w 100% zadowolony, ważne że w mieszkaniu ciepło, grzyb nikomu nie wychodzi i w kieszeni trochę gorsza zostanie. Jak tak bardzo chcemy by było wszędzie po równo, to chyba tylko możemy wybudować sobie dom i tam grzać i płacić za tyle ile się ogrzaliśmy - taka to rzeczywistość :)

Offline set991

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3691 dnia: Listopada 23, 2018, 06:23:20 »
- nieświadomie okradałeś innych.   _ totalna bzdura
mieszkanie poniżej drugie piętro - odczyty podzielników - zero.
mieszkanie wyżej -czwarte piętro- rodzinas czteroosobowa - z dwojgiem małych dzieci- zwrot na takim samym poziomie.
Jeśli twierdzisz ze temperatura w mieszkaniu na poziomie blisko 23 stopni prowadzi do grzyba to jesteś dyletantem.






Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3692 dnia: Listopada 23, 2018, 08:45:55 »
Zamenhofa - dostałem rozliczenie. 70 zł niedopłaty za poprzedni sezon grzewczy, gdzie grzejniki włączałem tylko wtedy jak już naprawdę było zimno. W Odrze mają ryczałt, grzeją i jeszcze nadpłaty maja. Ja nie zrozumiem tej polityki chyba nigdy.
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3693 dnia: Listopada 23, 2018, 09:36:00 »
W "odrze" nikt nie płacze, z tego powodu że na ryczałcie nadpłaty są mniejsze niż były z podzielnikow.
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3694 dnia: Listopada 23, 2018, 10:12:01 »
Ile w odrze ludzie płacą zaliczki ?

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3695 dnia: Listopada 23, 2018, 11:37:54 »
Powiem tak (po raz kolejny) - rzadko kiedy jestem zmuszony odkręcić kaloryfery w mieszkaniu aby mieć temp. Rzędu 22 stopnie.
Nigdy nie zagłębiałem się ile zaliczki pobierają, ale myślę że jest na podobnym poziomie od wielu lat (niewielkie zmiany w wysokości czynszu). I teraz tak - grzejąc od wielu lat tak samo, przy podzielnikach miałem zwroty rzędu 400 - 500 zł. Bez podzielników zwroty o połowę mniejszą.
Czy płacze z tego powodu? Nie, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę , że fakt iż nie muszę odkręcać grzejników nie bierze się z nikąd. Mam mieszkanie wewnętrzne, i nikt mi nie wmówi, że na temperaturę w moim domu nie ma wpływu usytuowanie mieszkania.
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline C80

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 408
    • Zobacz profil
    • http://www.foto.cichomski.eu
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3696 dnia: Listopada 23, 2018, 12:18:15 »
Zamenhofa - dostałem rozliczenie. 70 zł niedopłaty za poprzedni sezon grzewczy, gdzie grzejniki włączałem tylko wtedy jak już naprawdę było zimno. W Odrze mają ryczałt, grzeją i jeszcze nadpłaty maja. Ja nie zrozumiem tej polityki chyba nigdy.
No widzisz. Podobna okolica, regularnie 24-25 stopni w mieszkaniu i praktycznie grzane całą zimę i mam 89 do dopłaty. Rok temu przy podobnym grzaniu była dopłata około 1300. Ci co lubią ciepło po zmianie zasad rozliczenia są zadowoleni.

Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3697 dnia: Listopada 23, 2018, 12:46:19 »
Ja mieszkam na ostatnim piętrze (IVp) i bez grzania zimą termometr pokazuje 20, 21 st. Okna nowe wszystkie, szczelne. Dziecko małe jest i muszę czasem podgrzać.
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline kryspin

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3698 dnia: Listopada 23, 2018, 14:06:39 »
Ja uważam że kupujemy od PEC za dużą moc zamówioną. Moc zamówiona musi być zapłacona do PECu nawet jeśli wcale nie ogrzewalibyśmy mieszkań, jest to koszt który spółdzielnia zobowiązuje się zapłacić PECowi bez względu na zużycie ciepła. Wiadomo że PEC jest monopolistą na terenie Polic i będzie robił wszystko abyśmy płacili jak największą moc zamówioną, to dla nich czysty zysk. Uważam że Zarząd SM Chemik powinien wystąpić do PECu o znaczne obniżenie mocy zamówionej, gdyż budynki mamy już dawno ocieplone, większość mieszkańców ma wymienione okna, do tego oszczędzamy zużycie ciepła. Zatem zbyt duża moc zamówiona nie jest nam potrzebna. To my ustalamy jaka moc zamówiona jest nam potrzebna a nie PEC. Jeśli PEC odmówi zmniejszenia mocy zamówionej to zarząd spółdzielni powinien wystąpić do UOKiK zgłaszając niedozwolone praktyki monopolistyczne. Tu artykuł na temat szantażu przedsiębiorstw energetycznych mocą zamówioną: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjdnOz5ga3XAhXJYVAKHYgoAhIQFghdMAg&url=https%3A%2F%2Fuokik.gov.pl%2Fdownload.php%3Fplik%3D5378&usg=AOvVaw2b2lQiU_cic75sfsVB6B3w Fragment z tego artykułu:"Dążenie przedsiębiorstw energetyki cieplnej aby moc zamówiona była jak najwyższa, a przy tym aby odbiorcy mieli maksymalnie utrudnione warunki zmniejszenia jej poziomu jest dość oczywiste. Problematyki tej dotyczy wyrok Sądu Najwyższego z 7.10.2004 r. Zapadł on w związku z decyzją Prezesa Urzędu, mocą której za praktykę ograniczającą konkurencję określoną w art. 8 ust. 2 pkt 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów uznano narzucanie odbiorcom energii cieplnej uciążliwych warunków w zakresie zmiany zamówionej mocy."

Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3699 dnia: Listopada 23, 2018, 14:54:24 »
Kryspinie, brzmi to wszystko zrozumiale i logicznie. Ale gdzieś S.M Chemik popełnia jakiś błąd, którego nie popełnia S.M Odra? Czy to tylko kwestia sposobu rozliczania za ogrzewanie?
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3700 dnia: Listopada 23, 2018, 16:50:14 »
A na czym polega ów błąd i jakież to negatywne skutki on wywołuje, że stawia SM Chemik w gorszej sytuacji...?

Offline bulgotnica

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3701 dnia: Listopada 24, 2018, 22:30:20 »
Analizowałem rozliczenia kosztów ogrzewania swój i znajomych - oba mieszkania 3 pokojowe z Roweckiego.
Zauważyłem różnice w wysokości wniesionych zaliczek na poczet CO, w przeliczeniu na m2 mieszkania/za cały okres w obecnie rozliczonym okresie grzewczym 2017/2018
U mnie, w bloku 10, 10A-C wysokość zaliczki wynosiła ok. 30zł/m2/okres rozl., a u znajomych w bloku 31-37 ok. 26,50zł/m2/okres rozl.
Oba mieszkania rozliczone z ryczałtu, ja mam nadpłatę 2,55zł a w drugim przypadku wychodzi niedopłata ok. 80zł.
W obu przypadkach koszty liczone z jednostek przewyższają koszty ryczałtu.
Próbowałem temat drążyć bardziej lecz na nowej stronie SM, nie mogę znaleźć wykazu nieruchomości z podziałem na węzły oraz informacji na jakiej zasadzie ustalana jest wysokość zaliczek na ogrzewanie, czy faktycznie jest ona dla każdego węzła ustalana osobno?
Czy ktoś się też nad tym zastanawiał?
Nie mam czasu na wizytę w spółdzielni, rozmowa przez telefon o cyferkach wydaje mi się czcza.

Odnośnie tego co napisał lio powyżej, kawalerka w leningradzie, Wyszyńskiego 12-20, zaliczka ok. 31,20zł/m2/okres rozl., rozliczenie ryczałtowe, nadpłata 182,93zł, potwierdza to fakt lepszego zarządzania przez SM Odra.
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2018, 22:42:02 wysłana przez bulgotnica »

Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3702 dnia: Listopada 25, 2018, 00:09:25 »
Odnośnie tego co napisał lio powyżej, kawalerka w leningradzie, Wyszyńskiego 12-20, zaliczka ok. 31,20zł/m2/okres rozl., rozliczenie ryczałtowe, nadpłata 182,93zł, potwierdza to fakt lepszego zarządzania przez SM Odra.
I mają ciepło, okna suche 😩
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline bulgotnica

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3703 dnia: Listopada 25, 2018, 08:20:08 »
Idąc dalej tym tokiem myślenia dla przytoczonych powyżej przykładów, koszty ogrzania 1m2 mieszkania(rozliczenia ryczałtowe)w okresie rozliczeniowym 2017/2018 wynoszą odpowiednio:

1. SM Chemik, Roweckiego 10,10A-C - ok.30zł/m2/okres rozl.
2. SM Chemik, Roweckiego 31-37 - ok.28zł/m2/okres rozl.
3. SM Odra, Wyszyńskiego 12-20 - ok. 25,50zł/m2/okres rozl.

Tutaj już nie widać tak znaczących różnic , a jednak. Mieszkania są na rożnych pietrach, o rożnej powierzchni, rożnie usytuowane w  blokach lecz przypadku ryczałtów wydaje mi się że nie ma to większego znaczenia. Jeśli się mylę, poprawcie mnie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2018, 08:21:56 wysłana przez bulgotnica »

Offline Wojciech Jaruz

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3704 dnia: Listopada 25, 2018, 22:36:22 »
Więcej niż 10 lat temu - kaloryfery zakręcone i zwroty.
Jeden sezon trochę grzałem i 2000zł dopłaty! Na dwóch pokojach!
Od tamtej pory kaloryfery zawsze zakręcone na górnym i dolnym zaworze.
Od 10 lat trzy pokoje i zawory wszystkie zakręcone - zwroty 500 zł i potem mniej i mniej i mniej i musiałem dopłacać!
Zacząłem się zastanawiać o co tu chodzi?
Miałem teorię.
Przeszliśmy na ryczałt i grzeję i mam nadpłatę!
Wniosek nasuwa się sam.
Ktoś nas okradał. Oczywiście byli cwaniacy co nas okradali zdejmując podzielniki, ale ważniejsi są ci co okradali nas i tych co nas okradali - PEC czyli.
Wydaje mi się, że my płaciliśmy ryczałt dla PEC-u za ogrzanie mieszkań - czyli płaciliśmy tyle żeby grzać na maksa i żeby to jeszcze im się opłacało. Potem my dostaliśmy podzielniki i już nikt nie grzał na maksa, a węgiel kupiony i leży na placu.
Ja to pytanie mam. Ten PEC to państwowa firma czy też francuska jak to szambo w Gdańsku, albo inna niemiecka?
Ja to kiedyś myślałem, że my płacimy za ten węgiel co go z kopalni kupujemy i pod tym kotłem spalimy.
To wygląda dokładnie tak. Kupuję wakacje ... gdzieś z posiłkami.
Jadę, biorę talerz i idę sobie nałożyć, a tam stoi tłusta baba i mówi , nie bierz tyle, będziesz gruby i tłusty, umrzesz niebawem.
Ta tłusta baba to te podzielniki - a zapłaciłem hotelowi :) ryczałtem.
A czemu tłusta i gruba? - bo zżarła to z czego goście zrezygnowali i to wiemy.
A gdzie jest ta tłusta i gruba baba, która zżarła ten nasz węgiel?


Tylko czemu ci nasi ludzie z tej spółdzielni nie zauważyli że to jest bardzo chore?
To matematyka jest, ale wczesna.
To na palcach liczyć nie trzeba, by wiedzieć.
Brali deputat węglowy od PEC-u?
Przecież to proste jak słońce, że nas okradali.
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2018, 22:42:13 wysłana przez Wojciech Jaruz »