• Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 526597 razy)

Offline NIKA

• Gaduła
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3600 dnia: Listopad 01, 2017, 19:41:54 »
Ryczałtem płacimy tylko w tych przypadkach, gdy rozliczenie wg podzielników przekracza ten ryczałt. Jeżeli nie przekracza, to mieszkanie rozliczane jest z podzielników.
Od jakiej liczby jednostek czy też kwoty następuje to przekroczenie?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

Tacyt

Offline krycha

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3601 dnia: Listopad 01, 2017, 19:54:48 »
No właśnie,bardzo konkretne pytanie.Prosimy Panie Dudek o wyjaśnienie.

Offline kryspin

• Gaduła
« Odpowiedź #3602 dnia: Listopad 02, 2017, 18:44:46 »
Ja nadal będę się upierał że płacimy za zbyt dużą moc zamówioną. Roczna obniżka mocy zamówionej o 180 000zł to nic nie znacząca obniżka w skali całej spółdzielni chyba że jest to miesięczna obniżka tej mocy. PEC nie może nam narzucać jaką moc zamówioną mamy kupować a jeżeli narzuca to należy to zgłosić do UOKiK. To odbiorca ustala jaka moc zamówiona jest mu potrzebna. Przytoczę tutaj opis ze strony: http://infrastruktura.um.warszawa.pl/poradnik-odbiorcy-ciepla na temat mocy zamówionej:

Skoro koszty mocy zamówionej stanowią aż 2/3 wszystkich naszych kosztów za ciepło, to jaki jest sens w takim razie stosowania podzielników i płacenia za ich dzierżawę i odczyty? Nie ma żadnego ustawowego obowiązku stosowania podzielników, jeśli ktoś - np nasi "wspaniali" prawnicy twierdzą że ustawowo jesteśmy zmuszeni stosować podzielniki, to kłamią, takiego obowiązku nie ma. Uważam że po pierwsze należy znacząco obniżyć moc zamówioną wyliczając ją na podstawie rzeczywistego zużycia ciepła w naszych zasobach, po drugie zrezygnować z podzielników, wyposażyć każdy budynek w licznik ciepła i rozliczać każdy budynek osobno. Wtedy będziemy płacić zdecydowanie mniej za ogrzewanie. Zapewne teraz odezwą się znów orędownicy podzielników i otrzymywania wysokich zwrotów za ogrzewanie.

Post Merge: [time]Listopad 02, 2017, 20:34:29 [/time]
Jeszcze jeden ciekawy link na temat redukcji mocy zamówionej, jakie kolosalne oszczędności daje prawidłowo obliczona moc zamówiona:
http://www.espin.pl/dla-spoldzielni-i-wspolnot/weryfikacja-mocy-zamowionej

Post Merge: [time]Listopad 02, 2017, 20:46:14 [/time]
i jeszcze link do odpowiedzi ministra energii na interpelację poselską w sprawie stosowania podzielników która udowadnia że stosowanie podzielników jest dobrowolne:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=6A638F44
Przytoczę fragment odpowiedzi ministra energii:
"Zatem podzielniki kosztów ogrzewania są wyłącznie montowane na zasadzie dobrowolności z wyboru dokonanego przez właściciela lub zarządcę budynku i wraz z dopasowanym systemem rozliczeń powinny stanowić przedmiot umowy cywilno-prawnej, zawieranej przez tego usługobiorcę z przedsiębiorstwem montażowo-rozliczeniowym. Przy czym wybór metody rozliczeń jest indywidualną decyzją samodzielnego podmiotu, jakim jest właściciel lub zarządca budynku, którą to decyzję mogą jedynie zaskarżyć członkowie właściwej spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej."

Post Merge: Listopad 03, 2017, 11:57:02

I jeszcze jeden cytat z powyższej odpowiedzi ministra energii:
"Pomimo, że wprowadzenie podzielników kosztów ogrzewania faktycznie może powodować oszczędności energii cieplnej całego budynku (10÷20%), nie jest możliwe nałożenie ustawą obowiązku ich stosowania, ponieważ często rozliczenia za pomocą tych urządzeń prowadzą do niesprawiedliwych podziałów kosztów na poszczególne lokale w budynku. Ponadto montaż podzielników kosztów ogrzewania, nawet biorąc ich obecną na rynku niską cenę w stosunku do innych urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczanie ogrzewania, nie zawsze jest opłacalny, ponieważ powinien on być poprzedzony termomodernizacją budynku, odpowiednią modernizacją instalacji centralnego ogrzewania (izolacja, odpowiedni układ pomiarowy, regulator pogodowy, zawory termostatyczne, czyszczenie chemiczne) oraz dostosowaniem mocy grzejników do warunków obliczeniowych (wymiana grzejników)."
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2017, 11:57:02 wysłana przez kryspin »

Offline Ciamciaramcia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3603 dnia: Listopad 06, 2017, 14:02:08 »
A ja tak z innej beczki . Jestem tu nowa ,mam nadzieję ,że w dobrym miejscu piszę :)
Ja chciałam napisać o sytuacji jaka mnie w ostatnim czasie spotkała w spółdzielni w związku z ogrzewaniem...W okresie ,kiedy została puszczana woda do kaloryferów pojawiło się ogłoszenie ,żeby zgłaszać wszelkie awarie czy też zapowietrzenia... Mieszkam na czwartym piętrze , co roku jest problem . Kaloryfery były odkręcone zgodnie z prośbą spółdzielni a że były zapowietrzone a temperatura na dworze dość wysoka to nie było potrzeby ,żeby grzały, po kilku dniach zakręciliśmy. Po ok 2 tygodniach zgłosiliśmy ten fakt do spółdzielni . Przyszedł Pan.....Kazał odkręcić kaloryfery na całą parę bo : oni wyrównują ciśnienie w kaloryferach na zaworze w piwnicy i przez to że my mamy zakręcone to im utrudniamy . Tłumaczę panu ,że w domu jest ciepło ,kaloryfery sprawdzone że zapowietrzone...Nie ma sensu odkręcać bo w tym czasie niepotrzebnie się to ciepło zużywa i nabija jednostki . Pan na to : żeby odkręcić ,że jeszcze nie ma sezonu grzewczego a jak się zacznie to żebyśmy się nie martwili,ktoś przyjdzie i wyzeruje nam te liczniki :) (Pan hydraulik napotkany po kilku dniach na klatce schodowej jeszcze raz potwierdził to co powiedział wcześniej). No jak Pan każe ....mus to mus . Kaloryfery przez dwa tygodnie na 5 i uchylone okna a zapowietrzone były ,tak są do dzisiaj. Trzeba się zatem udać do spółdzielni ;) No i niespodzianka! "A kto państwu takich głupot nagadał? To niemożliwe !Sezon grzewczy jest od września! Nie ma żadnej możliwości wyzerowania licznika" W mieszkaniu jest 5 kaloryferów ....Nie wiem dokładnie która z liczb jest do odczytu , jest chyba podana ilość maksymalna dozwolona do zużycia a potem wyświetlają się jeszcze dwie np 0 i 40 , 0 i 22 , 0 i 740 ....   Czekam z utęsknieniem na tego fachowca, mam nadzieję że się doczekam. Dziękuję Ci Spółdzielnio!
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2017, 14:03:42 wysłana przez Ciamciaramcia »

Offline MichalPolice

• Gadatliwy
« Odpowiedź #3604 dnia: Listopad 07, 2017, 06:18:02 »
A ja wypowiem się tak, że każdego roku liczenie za ogrzewanie jest inne.
W ZGKiM obsługą ciepła zajmuje się firma Pomiar z Szczecina i nie zależnie od roku zawsze jest inaczej, stawki za ogrzewanie co roku wzrastają, człowiek stara się używać jak najmniej ciepła a i tak musi dopłacać. Nasz przykład jest prosty przez cały okres grzewczy zużytych około 160 jednostek na czterech grzejnikach w mieszkaniu, a I tak nie ma zwrotu tylko dopłata, ludzie siedzą w mieszkaniach w jednych pokojach w dodatku najmniejszych żeby było ciepło, grzejników nie odkręcają ponieważ boją się że dopłata będzie bardzo duża.
W ZGKiM składka na ogrzewanie rocznie wynosi od osoby w zależności czy podzielili czy ryczałt ponad 1600zł jednego roku 1800zł I żeby ludzie nie mogli odkręcić grzejników, kto o tym pomyślał. To chyba lepiej zamontować sobie piec kupić tonę węgla i palić całą zimę taniej wyjdzie i grzejniki będą non stop ciepłe. Wydaje mi się że w każdej spółdzielni oraz administracji brakuje osoby która by to kontrolowała, dlaczego każdego roku płaci się więcej na ogrzewanie i nie można korzystać w pełni ponieważ zawsze nie wystarczy składek tylko dopłata.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2017, 06:20:19 wysłana przez MichalPolice »

Offline NIKA

• Gaduła
« Odpowiedź #3605 dnia: Listopad 07, 2017, 16:24:09 »
Ryczałtem płacimy tylko w tych przypadkach, gdy rozliczenie wg podzielników przekracza ten ryczałt. Jeżeli nie przekracza, to mieszkanie rozliczane jest z podzielników.
Od jakiej liczby jednostek czy też kwoty następuje to przekroczenie?

Widzę, że chyba nie doczekam się odpowiedzi na tak proste pytanie. Czyżby odpowiedź była zbyt trudna? Może ona po prostu nie istnieje i tak dowalicie raz jednemu a raz drugiemu.
Ktoś faktycznie zauważył, że członkowie rady chętniej wypowiadali się kiedy spieszno im było na stołki. Teraz nikomu się nie spieszy. Niektórych nawet nie widać na tym forum. I błagam nie zasłaniajcie się nadmiarem obowiązków. My też pracujemy, a po pracy nie mamy spokoju i musimy się zajmować takimi pierdami jak wasze wałki na rozliczeniu ogrzewania.

Moje kolejne pytanie, na które zapewne nie otrzymam odpowiedzi:
Szanowna Rado, czy w związku z tym, co pokazaliście nam w tym roku to mamy liczyć się z tym iż za obecny sezon również zostaniemy rozliczeni ryczałtem?
Mimo wszystko liczę na odpowiedź.

Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

Tacyt

Offline jasia

• Wielka Gaduła
« Odpowiedź #3606 dnia: Listopad 07, 2017, 17:32:32 »
Byłam dziś w spółdzielni. Okazało się, że te moje zużycie 930 jednostek to jednak dużo, bo cena jednostki to ponad 5 zł (tego wczoraj się jakoś się nie dopatrzyłam może dlatego, że sugerowałam się ceną z ubiegłego roku ok 25 gr) więc szykowała mi się dopłata ok 3.500 zł (dziwne bo zawsze zwrot na jeden czynsz).

Offline kryspin

• Gaduła
« Odpowiedź #3607 dnia: Listopad 07, 2017, 18:47:56 »
W ZGKiM obsługą ciepła zajmuje się firma Pomiar z Szczecina i nie zależnie od roku zawsze jest inaczej, stawki za ogrzewanie co roku wzrastają, człowiek stara się używać jak najmniej ciepła a i tak musi dopłacać. Nasz przykład jest prosty przez cały okres grzewczy zużytych około 160 jednostek na czterech grzejnikach w mieszkaniu, a I tak nie ma zwrotu tylko dopłata, ludzie siedzą w mieszkaniach w jednych pokojach w dodatku najmniejszych żeby było ciepło, grzejników nie odkręcają ponieważ boją się że dopłata będzie bardzo duża.
Być może jest to kwestia, tak jak pisałem wcześniej, zbyt dużej mocy zamówionej która często nie jest zmieniana od lat i mimo oszczędzania i tak musimy płacić za zamówioną pulę ciepła ustaloną z PEC, i czy tę ilość ciepła zużyjemy czy wcale nie będziemy się ogrzewać to i tak musimy zapłacić za tę moc zamówioną. Dotarłem do ciekawego artykułu na temat wyroków sądowych stwierdzających częste i niezgodne z prawem narzucanie przez przedsiębiorstwa energetyczne odbiorcom zbyt dużej mocy zamówionej. Link do artykułu (na temat szantażu mocą zamówioną od strony 7 artykułu): https://www.google.pl/urlsa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjdnOz5ga3XAhXJYVAKHYgoAhIQFghdMAg&url=https%3A%2F%2Fuokik.gov.pl%2Fdownload.php%3Fplik%3D5378&usg=AOvVaw2b2lQiU_cic75sfsVB6B3w
Fragment powyższego artykułu na ten temat:
"Dążenie przedsiębiorstw energetyki cieplnej aby moc zamówiona była jak najwyższa, a przy tym aby odbiorcy mieli maksymalnie utrudnione warunki zmniejszenia jej poziomu jest dość oczywiste. Problematyki tej dotyczy wyrok Sądu Najwyższego z 7.10.2004 r. Zapadł on w związku z decyzją Prezesa Urzędu, mocą której za praktykę ograniczającą konkurencję określoną w art. 8 ust. 2 pkt 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów uznano narzucanie odbiorcom energii cieplnej uciążliwych warunków w zakresie zmiany zamówionej mocy."
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2017, 19:00:04 wysłana przez kryspin »

Offline Wojtek Dudek

• VIP
« Odpowiedź #3608 dnia: Listopad 07, 2017, 21:10:26 »
...no przecież właśnie odeszliście licząc nas ryczałtem. To można ryczałt czy nie?

Robert1995 – ryczałt to forma rozliczenia w sytuacjach, gdy rozliczenie z podzielników nie jest możliwe (przekracza limit ryczałtu itd). To było stosowane jeszcze za naszych poprzedników, tyle tylko, że wówczas stawka ryczałtowa wynosiła ponad 6 zł i również rodziła wielotysięczne dopłaty. Teraz po rozliczeniu ryczałtem dopłat już nie ma. Są nawet zwroty! Niewielkie, ale są...

Widzę, że chyba nie doczekam się odpowiedzi na tak proste pytanie. Czyżby odpowiedź była zbyt trudna? Może ona po prostu nie istnieje...

Istnieje! Ale ja nie umiem odpowiadać takim językiem:

POJEBAŁO WAS TAM WSZYSTKICH DO RESZTY?
musimy się zajmować takimi pierdami jak wasze wałki na rozliczeniu ogrzewania

Offline DMC

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3609 dnia: Listopad 09, 2017, 09:46:52 »
Panie Dudek, to proszę udzielić tej odpowiedzi swoim językiem, jesteśmy bardzo ciekawi. Nie tak dawno, taki był pan wylewny na forum...

Offline kryspin

• Gaduła
« Odpowiedź #3610 dnia: Listopad 14, 2017, 01:54:55 »
A ja mam pytanie kiedy będzie zrobiony audyt w SM Chemik po "rządach" poprzedniej ekipy. I proszę nie odpowiadać że audyt jest zbyt drogi i że na pewno nic nie wykryje więc nie ma sensu go robić. Jak na razie nadal mamy prawników oraz księgowe w spadku po poprzedniej ekipie którzy nie są zainteresowani sprawdzeniem rządów poprzedniej ekipy gdyż sami w ich rządach uczestniczyli. Prawnicy zapewne będą udowadniać że audyt jest niezasadny. Tak jak już pisałem wcześniej nie wierzę tym prawnikom tym bardziej że uczestniczyli wraz z poprzednim zarządem i poprzednią rada nadzorczą w gospodarowaniu naszą spółdzielnią. Jak doradzają specjaliści po każdej zmianie zarządu czy rady nadzorczej powinno się dokonać audytu przez firmę niezależną. Na czym polega audyt można poczytać na stronie : https://gtwipartnerzy.pl/audyt-spoldzielni-mieszkaniowej/ Jeśli nie będzie audytu to znaczy że obecny zarząd oraz obecna rada nadzorcza bierze odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości w zarządzaniu spółdzielnią dokonane przez poprzednią ekipę.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2017, 02:14:15 wysłana przez kryspin »

Offline Tusia

• Gadatliwy
« Odpowiedź #3611 dnia: Listopad 17, 2017, 20:48:19 »
Sporo tych pytań a tak na prawdę w każdy pierwszy poniedziałek mc jesteśmy dostępni dla państwa i chętnie odpowiemy na każde pytanie. Jeśli nie dysponuje się czasem można do nas napisać . Jeśli istnieje taka potrzeba możemy się spotkać osobiście wieczorem. Nic się nie zmieniło w nas jesteśmy otwarci . Zawsze lepiej się rozmawia twarzą w twarz i wiedząc z kim się rozmawia Państwo wiecie kim jesteśmy i jakimi nickami się posługujemy my już nie. Czy to jest uczciwe wg państwa bo w mojej ocenie nie bardzo. Nie mniej jednak pozdrawiam i zapraszam do kontaktu najlepiej osobistego Marta Gręda😊

Post Merge: [time]Listopad 17, 2017, 20:53:23 [/time]
A i jeśli chodzi o moje rozliczenie to również byłam policzona z ryczaltu nie ma to w tej chwili dla mnie większego znaczenia gdyż grzałem ile chciałam i mało tego pierwszy raz nie bałam się tego robić 😊😊To jest to co najbardziej mnie cieszy i wiem ze sporo ludzi również .

Post Merge: Listopad 17, 2017, 20:55:10
I jeśli ktoś z państwa myśli że spoczelismy już na laurach to jest w wielkim błędzie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2017, 20:55:10 wysłana przez Tusia »