Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1613200 razy)

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3555 dnia: Października 29, 2017, 11:37:26 »
Cytat: parian w Październik 28, 2017, 15:52:06
Czy można przed kolejnym sezonem grzewczym zrezygnować z podzielników i przejść na ryczałt?

Wg opinii rzeczoznawców i prawników odejście od systemu podzielników w świetle obowiązujących przepisów nie jest możliwe.

...no przecież właśnie odeszliście licząc nas ryczałtem. To można ryczałt czy nie?
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3556 dnia: Października 29, 2017, 13:24:09 »
No właśnie, ale działa to tak: co wolno wojewodzie ...
Nam nie, a sm znowu wolno wszystko i tak ściema goni ściemę.
Wszyscy rozumieją przecież, że mogą zmienić się koszty w kontekście podwyżek, podwyższonych kwot zaliczkowych itp. No, ale żeby tak znowu w żywe oczy?! Skandal!
Nie o to nam chodziło droga Rado.

No i mimo wszystko nie rozumiem nadal jak to jest, że no. Roweckiego ryczałt to ok 25 zł, Wróblewskiego ok 22 zł, a Okulickiego podobno ok 18 zł.
Co tu ma do sprawy jakiś węzeł i zużycie. Cena dla wszystkich taka sama. Czy nie? Nie pojmuję. No ale pomijając i trzymając się samego faktu znów złodziejskiego rozliczenia ryczałtem. Świętego by to z uwagi wyprowadziło. No nie da się na spokojnie
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline angie

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3557 dnia: Października 29, 2017, 14:15:02 »
U mnie 925 jednostek i tez policzone metry mieszkania x ryczał. Nic nie rozumiem to faktycznie tak dużo? To po co te podzielniki?

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3558 dnia: Października 29, 2017, 14:22:56 »
Podzielniki są po to, żebyś płaciła za ich obsługę - proste, nie? Koniec końców rozliczają nas ryczałtem, którego nie da się wprowadzić. WTF...?
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline angie

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3559 dnia: Października 29, 2017, 14:32:50 »
Ten niecały 1000 jednostek to fajtycznie tak dużo?

Offline Beny2002

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 513
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3560 dnia: Października 29, 2017, 15:43:09 »
Czym się różni taka Odra od chemika że można było wprowadzić ryczałt i ściągnąć podzielniki? W Odrze nadpłaty było niecałe 90zł. Dyma Was ta spółdzielnia jak może, a Wy chcąc niechcac dupe musicie nastawić i to jest chore. Współczuję Wam.

Offline krych

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3561 dnia: Października 29, 2017, 20:05:46 »
Natomiast u mnie zużyte było 98 jednostek za co dostałem 260 zł nadpłaty,nic z tego nie rozumiem,w leningradzie znajomy dostał 600 zł nadpłaty chyba różnicę widać
piecia

Offline m4ci3j

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3562 dnia: Października 29, 2017, 20:49:21 »
Wnioskuje z opisu ze rozliczenie jest z nieruchomosci a nie z węzła.
http://www.sm-chemik.pl/dokumenty/wykaz-nieruchomosci-i-wezlow-cieplnych.pdf


Moje rozliczenie 1582 jednostki, rozliczenie z ryczałtu.
Mieszkanie szytowe i brak informacji o wspolczynniku korekcyjnym, wszystkie kaloryfery 1.00, po co było je mierzyć jak nikt tego nie ujął w rozliczeniu.

Offline angie

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3563 dnia: Października 30, 2017, 10:31:09 »
Byłam dziś w spółdzielni. Okazało się, że te moje zużycie 930 jednostek to jednak dużo, bo cena jednostki to ponad 5 zł (tego wczoraj się jakoś się nie dopatrzyłam może dlatego, że sugerowałam się ceną z ubiegłego roku ok 25 gr) więc szykowała mi się dopłata ok 3.500 zł (dziwne bo zawsze zwrot na jeden czynsz).

Offline kryspin

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3564 dnia: Listopada 01, 2017, 14:42:33 »
Mocy zamawianej nie można ustalać sobie na dowolnym poziomie, dlatego czynnik ten nie podlega negocjacjom z PEC-em. Sama moc wyliczana jest w oparciu o przepisy wyższego rzędu i uzależniona jest od mocy całkowitej instalacji grzewczej w naszych zasobach. Zgodnie z przepisami ta moc nie może być niższa od tej, która zapewni utrzymanie w zasobach temperatury obliczeniowej (20 st. C) w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz spadnie do minus 20 st. C. I tego przeskoczyć się nie da! Tak stanowią przepisy i ani my ani nikt inny tego nie zmieni.
A co to za przepis tak stanowi (proszę o wskazanie konkretnego przepisu), bo jakoś trudno mi uwierzyć że ustawowo zmusza się nas do zakupu mocy cieplnej dużo wyższej niż realne zużycie ciepła, bo to by oznaczało że oszczędzanie ciepła nie ma żadnego sensu. Czy to może przekazani w spadku po byłym zarządzie obecni "wspaniali" prawnicy SM Chemik tak orzekli? Ja jakoś tym prawnikom nie wierzę, tym bardziej że wielokrotnie na moje pisma do spółdzielni (pisane jeszcze za poprzedniego zarządu) otrzymywałem odpowiedzi tworzone przez tych prawników ewidentnie niezgodne z obowiązującym prawem, na przykład na moje pismo w którym zgłaszałem iż według prawa energetycznego jest obowiązek wyposażenia każdego budynku w układ pomiarowo rozliczeniowy celem rozliczania kosztów ciepła osobno na każdy budynek, otrzymałem odpowiedź że ten przepis nie dotyczy naszej spółdzielni napisaną prawniczym bełkotem. Na inne pisma również otrzymywałem podobne kuriozalne odpowiedzi tworzone przez tych "wspaniałych" prawników którym jak mnie się wdaje zależy tylko na tym aby było jak najwięcej spraw sądowych, aby zapewnić sobie pewny i niemały zarobek dla kancelarii prawnej.
Oto fragment pisma które tworzyli prawnicy spółdzielni wiedząc doskonale że obowiązek opomiarowania każdego budynku dotyczy każdej spółdzielni, w tym SM Chemik:

Argumentacja ewidentnie niezgodna z prawem, tym bardziej że w wielu sprawach sądowych przegranych przez SM Chemik
wypowiadali się w tym temacie biegli z dziedziny ciepłownictwa i potwierdzili że każdy budynek powinien być wyposażony w ciepłomierz,
tak więc widać jakich mamy prawników i na czym im tak na prawdę zależy. Nie rozumiem dlaczego obecny zarząd nadal
ich trzyma. To samo dotyczy księgowych których mamy w spadku po byłym zarządzie. Dlaczego nie zrobiono audytu
finansowego w SM Chemik po odejściu poprzedniej ekipy aby sprawdzić czy nie było przekrętów?
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2017, 15:28:53 wysłana przez kryspin »

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3565 dnia: Listopada 01, 2017, 19:41:54 »
Ryczałtem płacimy tylko w tych przypadkach, gdy rozliczenie wg podzielników przekracza ten ryczałt. Jeżeli nie przekracza, to mieszkanie rozliczane jest z podzielników.
Od jakiej liczby jednostek czy też kwoty następuje to przekroczenie?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline krycha

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3566 dnia: Listopada 01, 2017, 19:54:48 »
No właśnie,bardzo konkretne pytanie.Prosimy Panie Dudek o wyjaśnienie.

Offline kryspin

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3567 dnia: Listopada 02, 2017, 18:44:46 »
Ja nadal będę się upierał że płacimy za zbyt dużą moc zamówioną. Roczna obniżka mocy zamówionej o 180 000zł to nic nie znacząca obniżka w skali całej spółdzielni chyba że jest to miesięczna obniżka tej mocy. PEC nie może nam narzucać jaką moc zamówioną mamy kupować a jeżeli narzuca to należy to zgłosić do UOKiK. To odbiorca ustala jaka moc zamówiona jest mu potrzebna. Przytoczę tutaj opis ze strony: http://infrastruktura.um.warszawa.pl/poradnik-odbiorcy-ciepla na temat mocy zamówionej:

Skoro koszty mocy zamówionej stanowią aż 2/3 wszystkich naszych kosztów za ciepło, to jaki jest sens w takim razie stosowania podzielników i płacenia za ich dzierżawę i odczyty? Nie ma żadnego ustawowego obowiązku stosowania podzielników, jeśli ktoś - np nasi "wspaniali" prawnicy twierdzą że ustawowo jesteśmy zmuszeni stosować podzielniki, to kłamią, takiego obowiązku nie ma. Uważam że po pierwsze należy znacząco obniżyć moc zamówioną wyliczając ją na podstawie rzeczywistego zużycia ciepła w naszych zasobach, po drugie zrezygnować z podzielników, wyposażyć każdy budynek w licznik ciepła i rozliczać każdy budynek osobno. Wtedy będziemy płacić zdecydowanie mniej za ogrzewanie. Zapewne teraz odezwą się znów orędownicy podzielników i otrzymywania wysokich zwrotów za ogrzewanie.

Post Merge: [time]Listopad 02, 2017, 20:34:29 [/time]
Jeszcze jeden ciekawy link na temat redukcji mocy zamówionej, jakie kolosalne oszczędności daje prawidłowo obliczona moc zamówiona:
http://www.espin.pl/dla-spoldzielni-i-wspolnot/weryfikacja-mocy-zamowionej




Post Merge: [time]Listopad 02, 2017, 20:46:14 [/time]
i jeszcze link do odpowiedzi ministra energii na interpelację poselską w sprawie stosowania podzielników która udowadnia że stosowanie podzielników jest dobrowolne:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=6A638F44
Przytoczę fragment odpowiedzi ministra energii:
"Zatem podzielniki kosztów ogrzewania są wyłącznie montowane na zasadzie dobrowolności z wyboru dokonanego przez właściciela lub zarządcę budynku i wraz z dopasowanym systemem rozliczeń powinny stanowić przedmiot umowy cywilno-prawnej, zawieranej przez tego usługobiorcę z przedsiębiorstwem montażowo-rozliczeniowym. Przy czym wybór metody rozliczeń jest indywidualną decyzją samodzielnego podmiotu, jakim jest właściciel lub zarządca budynku, którą to decyzję mogą jedynie zaskarżyć członkowie właściwej spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej."

Post Merge: Listopada 03, 2017, 11:57:02

I jeszcze jeden cytat z powyższej odpowiedzi ministra energii:
"Pomimo, że wprowadzenie podzielników kosztów ogrzewania faktycznie może powodować oszczędności energii cieplnej całego budynku (10÷20%), nie jest możliwe nałożenie ustawą obowiązku ich stosowania, ponieważ często rozliczenia za pomocą tych urządzeń prowadzą do niesprawiedliwych podziałów kosztów na poszczególne lokale w budynku. Ponadto montaż podzielników kosztów ogrzewania, nawet biorąc ich obecną na rynku niską cenę w stosunku do innych urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczanie ogrzewania, nie zawsze jest opłacalny, ponieważ powinien on być poprzedzony termomodernizacją budynku, odpowiednią modernizacją instalacji centralnego ogrzewania (izolacja, odpowiedni układ pomiarowy, regulator pogodowy, zawory termostatyczne, czyszczenie chemiczne) oraz dostosowaniem mocy grzejników do warunków obliczeniowych (wymiana grzejników)."
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2017, 11:57:02 wysłana przez kryspin »

Offline Ciamciaramcia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3568 dnia: Listopada 06, 2017, 14:02:08 »
A ja tak z innej beczki . Jestem tu nowa ,mam nadzieję ,że w dobrym miejscu piszę :)
Ja chciałam napisać o sytuacji jaka mnie w ostatnim czasie spotkała w spółdzielni w związku z ogrzewaniem...W okresie ,kiedy została puszczana woda do kaloryferów pojawiło się ogłoszenie ,żeby zgłaszać wszelkie awarie czy też zapowietrzenia... Mieszkam na czwartym piętrze , co roku jest problem . Kaloryfery były odkręcone zgodnie z prośbą spółdzielni a że były zapowietrzone a temperatura na dworze dość wysoka to nie było potrzeby ,żeby grzały, po kilku dniach zakręciliśmy. Po ok 2 tygodniach zgłosiliśmy ten fakt do spółdzielni . Przyszedł Pan.....Kazał odkręcić kaloryfery na całą parę bo : oni wyrównują ciśnienie w kaloryferach na zaworze w piwnicy i przez to że my mamy zakręcone to im utrudniamy . Tłumaczę panu ,że w domu jest ciepło ,kaloryfery sprawdzone że zapowietrzone...Nie ma sensu odkręcać bo w tym czasie niepotrzebnie się to ciepło zużywa i nabija jednostki . Pan na to : żeby odkręcić ,że jeszcze nie ma sezonu grzewczego a jak się zacznie to żebyśmy się nie martwili,ktoś przyjdzie i wyzeruje nam te liczniki :) (Pan hydraulik napotkany po kilku dniach na klatce schodowej jeszcze raz potwierdził to co powiedział wcześniej). No jak Pan każe ....mus to mus . Kaloryfery przez dwa tygodnie na 5 i uchylone okna a zapowietrzone były ,tak są do dzisiaj. Trzeba się zatem udać do spółdzielni ;) No i niespodzianka! "A kto państwu takich głupot nagadał? To niemożliwe !Sezon grzewczy jest od września! Nie ma żadnej możliwości wyzerowania licznika" W mieszkaniu jest 5 kaloryferów ....Nie wiem dokładnie która z liczb jest do odczytu , jest chyba podana ilość maksymalna dozwolona do zużycia a potem wyświetlają się jeszcze dwie np 0 i 40 , 0 i 22 , 0 i 740 ....   Czekam z utęsknieniem na tego fachowca, mam nadzieję że się doczekam. Dziękuję Ci Spółdzielnio!
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2017, 14:03:42 wysłana przez Ciamciaramcia »

Offline MichalPolice

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3569 dnia: Listopada 07, 2017, 06:18:02 »
A ja wypowiem się tak, że każdego roku liczenie za ogrzewanie jest inne.
W ZGKiM obsługą ciepła zajmuje się firma Pomiar z Szczecina i nie zależnie od roku zawsze jest inaczej, stawki za ogrzewanie co roku wzrastają, człowiek stara się używać jak najmniej ciepła a i tak musi dopłacać. Nasz przykład jest prosty przez cały okres grzewczy zużytych około 160 jednostek na czterech grzejnikach w mieszkaniu, a I tak nie ma zwrotu tylko dopłata, ludzie siedzą w mieszkaniach w jednych pokojach w dodatku najmniejszych żeby było ciepło, grzejników nie odkręcają ponieważ boją się że dopłata będzie bardzo duża.
W ZGKiM składka na ogrzewanie rocznie wynosi od osoby w zależności czy podzielili czy ryczałt ponad 1600zł jednego roku 1800zł I żeby ludzie nie mogli odkręcić grzejników, kto o tym pomyślał. To chyba lepiej zamontować sobie piec kupić tonę węgla i palić całą zimę taniej wyjdzie i grzejniki będą non stop ciepłe. Wydaje mi się że w każdej spółdzielni oraz administracji brakuje osoby która by to kontrolowała, dlaczego każdego roku płaci się więcej na ogrzewanie i nie można korzystać w pełni ponieważ zawsze nie wystarczy składek tylko dopłata.
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2017, 06:20:19 wysłana przez MichalPolice »