Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944  (Przeczytany 6147 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« dnia: Lutego 11, 2013, 14:04:54 »
Bardzo ciekawy dokument wysyłany w formie karty informacyjnej do najbliższej rodziny w razie bombardowania.

Lebenszeichen von czyli dosłownie "Znak życia od" Agnes Swarz, zamieszkałej na polickim rynku (Am Markt 10) w Policach.

Nalot odbył się 25 sierpnia 1944 roku. Jak wiadomo brało w nim udział lotnictwo amerykańskie (USAAF). Stempel nadawczy z 26 sierpnia czyli wysłana następnego dnia. Agnes informuje, że są zdrowe i całe.





Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 11, 2013, 14:29:43 »
"Sind gesund und alles un??. Herzlichen gruss ?? und Mutter." ?
SPZP "Skarb"

Offline Ziegenort

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
    • http://www.ziegenort-pommern.de
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 16, 2013, 11:18:01 »
Cytat: "lukasz_s"
"Sind gesund und alles un??. Herzlichen gruss ?? und Mutter." ?







Sind gesund und alles unversehrt

Herzlichen Gruß (  Gruss )

Ela und Mutter


Pozdrawiam

Ziegenort

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 16, 2013, 12:37:26 »
Witaj na forum Ziegenort, gratuluje bardzo ciekawego serwisu o Trzebieży.

Agnes Schwarz:



Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 01, 2013, 18:24:13 »
Kolejna tzw. "karta życia" w kolekcji, tym razem rodziny Beermann wysłana po nocnym bombardowaniu Szczecina z 16/17 sierpnia 1944 roku. Podobnie jak na karcie z Polic wiadomość, iż "wszystko w porządku".

Na dokumencie pieczątka grupy okręgowej NSDAP z Niebuszewa.





Pochodzi ze zbioru znalezionego w ubiegłym roku w Szczecinie.

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,11499226,Co_zamurowali_Niemcy_w_tajnym_schowku_na_Niebuszewie.html

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 02, 2013, 01:29:48 »
Zaraz. Skoro trafiło do Ciebie, znaczy wszystko jest wyprzedawane?
A czynniki oficjalne nie były zainteresowane przejęciem skarbu?
BTW: pozazdrościć!
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 02, 2013, 16:38:22 »
No cóż, z tego wynika, że nie bardzo lub może o tym fakcie nie wiedzą.

Nie wiem czy wszystkie znalezione rzeczy poszły na sprzedaż, ale jeden karton z dokumentami, listami i albumami na pewno.

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 02, 2013, 17:02:32 »
A ja mam taką sugestię Dominiku. Pozwól nam oglądać Twoje zbiory bez znaku: "Z kolekcji Domino". Może masz rację tak się zabezpieczając, ale przyzwoity człowiek zawsze o Tobie wspomni, kiedy cokolwiek przytoczy (zreprodukuje). Mam ideę fix odnośnie udostępniania maksimum posiadanych zbiorów. Uważam, że jeśli coś mam - powinienem to udostępnić Kolegom. Bo istotą badań nie są blokady źródeł, lecz wnioski z ich studiowania wynikające.
Na tym forum, mój pogląd podzielili: ak, lukasz_s oraz ZeNo. Oczywiście, możesz mieć inny pogląd i masz niezbywalne prawo. Jednak rozważ to, co napisałem.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Janek

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 04, 2013, 21:48:54 »
Cytat: "Validator"
Na tym forum, mój pogląd podzielili: ak,
Podzielam, gdy Ty to opracowujesz, upubliczniasz, bo potrafisz to docenić, a bywa inaczej.
Ten temat był już poruszony, zauważ, że do pokazywania rzeczy "trafiejnych" jest wielu, do nabycia ich, już nie.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 05, 2013, 02:07:15 »
Tak, zapewne masz rację. Jednak jest to również kwestia interpretacji celu posługiwania się ilustracjami na tym forum. Wątek historyczny odbieram jako popularnonaukowy, a czasami naukowy. To przecież nie jest (wg mnie) strefa aukcji. Jeśli coś pokazuję, to trochę tak, jak w Wikipedii - użyczam na licencji ogólnej. Z dopuszczeniem przytoczenia w jakimś opracowaniu. Oczywiście z podaniem źródła. Zapewne patrzę wąsko i jednostronnie, bo nie jestem kolekcjonerem. A raczej jestem, ale tylko reprodukcji elektronicznych. A i to wyłącznie jako archiwum do pracy naukowej. Stąd inny punkt widzenia.

Zbliżona kwestia - praca pani Maronn (chodzi o znaną książkę). Liczyłem, że uda się uzgodnić warunki pozwolenia na jej przetłumaczenie i potencjalny przedruk. Z tego, co wiem pani Maronn nie powiedziała nie, jednak od ręki nie podjęła tematu. Zaprosiła pana Burmistrza do siebie, sugerując dokończenie rozmowy na ten temat. No cóż, może się uda, ale perspektywa pozytywnego zakończenia się oddala. Bezpowrotnie? Czas pokaże.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Karta informacyjna po nalocie z 1944
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 05, 2013, 08:56:18 »
Cytat: "ak"
Cytat: "Validator"
Na tym forum, mój pogląd podzielili: ak,
Podzielam, gdy Ty to opracowujesz, upubliczniasz, bo potrafisz to docenić, a bywa inaczej.
Ten temat był już poruszony, zauważ, że do pokazywania rzeczy "trafiejnych" jest wielu, do nabycia ich, już nie.


Otóż to - pokazuje również pamiątki ze Szczecina na innych lokalnych forach i zdarzyło się, że umieszczono moje zdjęcie w pewnej szczecińskiej gazecie bez podania żródła - autor artykułu tłumaczył się, że "zapomniał zapytać" , co tylko świadczy o jego profesjonaliżmie i podejściu co niektórych do tematu.

Stąd właśnie umieszczam informacje na walorach - a przecież nie problem napisać, że chce się coś wykorzystać. Na pewno udostepnie wówczas w lepszej rozdzielczości i bez mojego znaku.

Pozdrawiam