Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Dobieszczyn] Osoby służące w WOP  (Przeczytany 5556 razy)

Beata40

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« dnia: Kwietnia 30, 2013, 08:53:10 »
Witam,

Poszukuję osób które służyły w WOP w okolicach Dobieszczyna w latach powojennych do 1990 i mogłyby oraz chciały podzielić się informacjami na temat tego miejsca.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 30, 2013, 11:24:23 »
Kiedyś WOP mieściło się tam gdzie teraz przystań żeglarska .(lata 50 do 58)
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Beata40

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 01, 2013, 22:44:06 »
Dziekuję,
Bardziej chodzi mi o osoby które znają teren w Dobieszczynie i pobliżu.
Interesują mnie okoliczne bunkry i informacje co mogło się tam znajdować.Przypuszczam że osoby pełniące służbe w WOP w tych okolicach mogłyby cokolwiek wiedziec.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 02, 2013, 09:26:47 »
Beata40
 W tamtych latach nie zapuszczaliśmy się tak daleko ,wiec wybacz ,nie pomogę .Ale życzę sukcesu i osiągnięcia celu. Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 04, 2013, 22:08:11 »
Myślę, że informację mozna by znaleźć w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej (Krzekowo). Są tam dokumenty WOP, a i pracownicy udzielili by jakichś wskazówek, powinni mieć też kontakty z dawnymi żołnierzami formacji.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 04, 2013, 22:17:00 »
No tak, z tym że problematyczne może być uzyskanie pozwolenia na korzystanie ze zbiorów archiwum :)

Pozdrawiam

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 05, 2013, 21:12:56 »
Problematyczne nie będzie, choć teoretycznie lepiej jest mieć jakiś papier od pracownika naukowego potwierdzający prowadzone badania (wiem, w tym przypadku to pewnie badania robione dla samego siebie), nie wiem też jak z dostępem do akt osobowych.

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 06, 2013, 11:48:15 »
O byłych żołnierzy trudno będzie. Popytaj mieszkańców Poddymina, Stolca.

NW

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 06, 2013, 20:36:57 »
Jak to na każdym terenie zalesionym najwięcej o nim wie miejscowy leśniczy bo to jego "podwórko", leśniczówka pod którą podlega Dobieszczyn i okolice jest po drugiej stronie skrętu do Zalesia,na pewno się czegoś można tam dowiedzieć, druga możliwość to pracownicy (starsi) ZUL-ów którzy podobnie jak leśniczy znają okoliczny las jak własną kiszeń. Myślę, że można się tu więcej dowidzieć o okolicy niż w SG. Swoją drogą gdzie tam są bunkry ?, trochę te lasy znam ale oprócz opisanych kiedyś na tym forum pozostałości atrapy polickiej fabryki benzyny syntetycznej koło Zalesia to w tym rejonie o niczym innym nie słyszałem
pozdrawiam

Beata40

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 06, 2013, 23:49:34 »
Witam po długim weekendzie i dziękuję za odpowiedzi.To oczywiście badania "teoretyczno-praktyczne" tylko dla mnie.O Leśniczówce wiem,zastanawiałam się nad wizytą.
Bunkry czy szyby wentylacyjne jakies są,widziałam fotki w internecie,być może to atrapy jak ktoś napisał.
O bunkrach wiem z niemieckich źrodeł i chodzi o wykluczenie lub potwierdzenie tej teorii.
Jestem w posiadaniu odręcznie zrobionej mapki która została stworzona na podstawie "zeznań" niemieckich żołnierzy służących w tych okolicach,prawdopodobnie w SS,X lat po wojnie przez osobę interesującą się tymi tematami.Niestety nie wiem czy to fantazje ala Denicken czy może faktycznie bunkry istniały.Mam również kopie polskiej mapy wojskowej sporządzonej w jednym egzemplarzy w 88r na której naniesione są bunkry w okolicach np. Locknitz ,Torgelow ale nic nie ma w Dobieszczynie.
Stąd mój pomysl odszukania starszych Wopistów którzy równiez mogą znać te tereny jak własną kieszeń a nawet lepiej.
Niedaleko Dobieszczyna w Hintersee,w lesie znajdują się pozostałości po "czymś",po czym na razie nie udało mi sie ustalić,są szyby wentylacyjne,chyba pompa zalana wodą,i pozostałości po kwadratowych dołach,resztki małych rowów melioracyjnych.Po okolicy walają się cześci od pomp.Być może była tutaj jakas przepompownia i ma to cos wspólnego z Dobieszczynem.Wszak to tylko okolo 2km.

Beata40

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 07, 2013, 16:40:40 »
Poproszę o link do watku o atrapach w Zalesiu,jakoś nie mogę znaleźć.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 07, 2013, 18:49:26 »
SPZP "Skarb"

Beata40

  • Gość
[Dobieszczyn] Osoby służące w WOP
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 07, 2013, 22:25:22 »
Dzięki,
bardzo ciekawy jest wasz temat o atrapach,myślę że można połączyc go z moim.
Źródła niemieckie jednak nic nie wspominają o atrapach,domniemany jest inny cel.
Ktos wspominał o żwirze i szlace płytko rozsypanej na głębokości około 5cm,w niektórych miejscach tez żwir wyczuwa się juz po 1cm.
W tych okolicach kursowała kolejka Szczecin -Nowe Warpno,niestety nie znam dokładnie jej trasy,zahaczała o Buk,Glashutte,Hintersse,być może to pozostałości po nasypie kolejowym.