Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Odbudowa Starego Miasta  (Przeczytany 26620 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 31, 2013, 19:41:17 »
Oczywiście, że ma Pan rację. Tylko muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim... polityczne. I więcej nic nie napiszę. Ale chciałbym dożyć restauracji rynku i w ogóle starych Polic.
Kupiłem (prywatnie), w berlińskim archiwum, plan zagospodarowania Polic z roku 1918. Ten, który Pan kiedyś prezentował, tylko mój jest w wielkiej rozdzielczości. Fascynujący. Sto lat temu policzanie mieli koncepcję rozwoju miasta. Czy mamy ją teraz? Pytanie otwarte, acz dla mnie retoryczne. Nie mamy! Ale ważne: wiemy, że należy ją opracować.
Tyle na temat. Przy okazji pytanie: może napisałby Pan cokolwiek do "Rocznika Historycznego Gminy Police"? Odpowiedź chętnie na priv lub na znane Panu adresy mailowe.
Serdecznie pozdrawiam - Jan Antoni.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 01, 2013, 16:47:20 »
Czy otrzymam odpowiedź?

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 01, 2013, 21:13:28 »
Hi!

Who has plan of 1918? I have plan of 1937, but ohne 8/10 tiles.
Please answer in English or German

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 01, 2013, 22:35:11 »
Przebieg drogi 114 przez sam środek dzisiejszego rynku praktycznie uniemozliwia podjęcie wysiłku "odbudowy".

Pamiętam jak kiedyś Szanowny Pan Redaktor opisywał mi, że dzisiejszy Stary Rynek w starych, przedwojennych Policach nie był tym, za co się go uważa dziś. Centralnym i najbardziej reprezentacyjnym punktem  miasta były tereny w osi dzisiejszych ulic Kołłątaja-Starzyńskiego(stara policja, pawilony handlowe). Tyle, że, jak mi się wydaje, ślady dawnej świetności tego obszaru już praktycznie zniknęły.

Ale skoro poruszamy się już w sferze odważnych wizji(taką niewątpliwie jest odbudowa rynku i likwidacja drogi w tamtym miejscu), to warto tez zadać odważne pytanie - w jakim celu to ma być zrobione???

Jako walor turystyczny Polic? - Pewnie trochę tak ale trzeba się przyzwyczaić do myśli, że Police raczej nigdy nie staną się potęgą i perełką turystyczną.
Jako walor historyczno-kulturowy? - To już bardziej, tylko cena, jaka przyjdzie zapłacić za wyeksponowanie tego waloru może być spora i hamować rozwój całego miasta(ucięcie ważnego szlaku komunikacyjnego, likwidacja części istniejącej zabudowy - bo przecież odbudowany rynek nie może mieć w centralnym punkcie Regulusa).

Padło tu wcześniej stwierdzenie, słuszne nawiasem mówiąc, że nie ma zwartej wizji rozwoju miasta(jak rozumiem chodzi o koncepcję urbanistyczą), bo Police, to właściwie dwa miasta. Dla mnie, mieszkańca nowej części Polic, rynek jest miejscem dużo bardziej odległym niż Szczecin. Gdybym pominął sprawy zawodowe, które wymuszają na mnie częste wizyty na rynku(zwykle na pętli autobusowej), to mogę śmiało stwierdzić, że częściej bywam w Szczecinie, niż na Starych Policach(ale chodzi o bywanie, a nie przejazd w drodze do ZCH, Trzebiezy itd.).

Bardzo jestem ciekaw jak to jest u innych Policzan mieszkających w nowej części miasta...?

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 01, 2013, 23:11:10 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
w osi dzisiejszych ulic Kołłątaja-Starzyńskiego(stara policja, pawilony handlowe).

Ku prawdzie i sprawiedliwości dziejowej..."stara policja" nie mieściła się w osi wspomnianych ulic.Posterunek komisariatu MO mieścił się na Konopnickiej 2.Później owszem RUSW mieścił się w"Meblowym"  ;D
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 01, 2013, 23:24:50 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jako walor turystyczny Polic? - Pewnie trochę tak ale trzeba się przyzwyczaić do myśli, że Police raczej nigdy nie staną się potęgą i perełką turystyczną.
Jako walor historyczno-kulturowy? - To już bardziej, tylko cena, jaka przyjdzie zapłacić za wyeksponowanie tego waloru może być spora i hamować rozwój całego miasta(ucięcie ważnego szlaku komunikacyjnego, likwidacja części istniejącej zabudowy - bo przecież odbudowany rynek nie może mieć w centralnym punkcie Regulusa).


Ja odbudowany rynek raczej widzę jako swego rodzaju wizytówkę miasta, miejsce, gdzie można pójść z przyjezdnymi osobami, posiedzieć porobić jakieś foty itd.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 01, 2013, 23:25:06 »
Tak, ale tu była mowa o czasach niemieckich. W tym rejonie był też ratusz. Dzisiejszy rynek rynkiem nie był, zwłaszcza do momentu rozbiórki starego kościoła. Plac z fontanna (obecnie w remoncie) był zabudowany kamienicami.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 02, 2013, 00:47:25 »
Witam, po kolei. Najpierw ad @król podziemia
Mylisz się "królu". Nazwa "stara komenda" nawiązuje do czasów niemieckich, kiedy to właśnie i do końca wojny komenda była. Dla ówczesnych zwykłych funkcjonariuszy wybudowano baraki wzdłuż Rosenweg - pasażu łączącego dzisiejszą Grunwaldzką ze zbiegiem ulic Polna-Starzyńskiego. Betonowe podmurówki do dziś są widoczne.

Teraz @grzegorz.ufniarz
Oczywiście, Panie Grzegorzu, że chodzi o sprawę wizji urbanistycznej. Ale za nią idzie kwestia tożsamości kulturowej. Nowe Police nie są Policami w historycznym znaczeniu. To jest osiedle zakładowe, z brzydkimi peerelowskimi blokami, ciasną blokowiskową zabudową i równie brzydkimi "obiektami centralnymi": CHU "Kinga" i koszmarkowatym kościołem. A także budą "Biedronki" w pobliżu Wróblewskiego. Rozumiem, że dla większej części policzan jest to kontekst dzieciństwa i współczesności, ale nie mówimy o sentymentach tylko o urbanistyce. Wszystkie starania upiększające, niewątpliwie potrzebne i wskazane, nie zmienią szpetoty blokowisk. Jak się człowiek przyzwyczai to jest u siebie i na otoczenie nie zwraca uwagi. Jednak nie mylmy funkcjonalności z estetyką. Dla mnie Nowe Police nie mają ani krzty romantyzmu. Dawno byłem młody, jednak gdybym był raz jeszcze - nie widzę tu przestrzeni na spotkanie z dziewczyną. No tak, można iść do pubu, ale co dalej? Bo już na spacer to nie. Do pobliskiego lasu - owszem, las się zawsze obroni, ale za rączkę, spacerkiem, ulicą Przyjaźni lub Roweckiego? Brr...

Każde miasto musi mieć swoje serce związane z własną charakterystyczną zabudową. Police go nie mają, nie mają również centrum. Olśniewające wizje osiedla przy Siedleckiej (na miejscu działek) skończyły się na wizualizacjach komputerowych. Jedynym terenem mogącym uratować tożsamość Polic jest Stare Miasto. To wciąż się daje zrobić.

Jak? Przede wszystkim trzeba wyprowadzić z rynku ciężki ruch samochodowy. Można to zrobić np. przebijając się od Piłsudskiego za MOK (przed działkami, przy rynku hurtowym)  do Siedleckiej i dalej, od Grunwaldzkiej, wzdłuż torów za garażami, do Starzyńskiego, tak by wylot nastąpił na końcu Kościuszki, przed nowym rondem. Wyrzucenie i ograniczenie (także administracyjne) przejazdu przez rynek zmieniłoby go całkowicie. Korespondując z zaawansowaną rewitalizacją tej części miasta. Gdyby wówczas odbudować bezmyślnie wyburzoną wschodnią pierzeję - stawiając stylowe domki z podcieniami handlowo-usługowymi i zagospodarować północną w podobnym stylu - w połączeniu z pobliskim zespołem starego kościoła i parku Staromiejskiego powstałoby fajne miejsce spotkań, wypraw i spacerów. A przecież otwartą sprawą jest rekonstrukcja zejść nad Łarpię, dopuszczenie do zabudowy ulicy Dolnej (jest zakaz), choćby cząstkowe odtworzenie lewobrzeżnego bulwaru itd. W ogóle część nadłarpieńska stwarza wielkie możliwości zagospodarowania. Bez naruszania stref ochronnych terminali.

Pozostaje "Regulus". O likwidacji sklepu myślał burmistrz Szymaszek (Projekt Police 2000 w jakiejś gminnej szafie), ale ja wcale nie chciałbym go likwidować. Ze względu na wygodę i pewien osobisty sentyment. Zresztą, dla wielu przesiadających się na rynku na linię samorządową to dobre miejsce zaopatrzenia. Dla wracających nocą - również, pracuje 24 godziny. Ale z zewnątrz jest szpetny, niewiele pomógł remont, z tego blaszaka trudno coś pięknego zrobić.
Są jednak inne rozwiązania. Jedno widzimy w Szczecinie, przy ul. Monte Cassino. Tam też był taki blaszak. Dogadano się ze "Społem", blaszak błyskawicznie rozwalono, w tym miejscu postawiono plombę posiadającą na parterze elegancki sklep spożywczy. "Społem" oczywiście. A wyżej są biura i lokale mieszkalne. W Policach też można spróbować zastosować taki manewr. A potem przenieść tam m.in. np. duszący się w ciasnocie PUP. Zabudowa musiałaby być dostosowana do całościowej  konwencji rynku, ale to nie problem. Tak przebudowany rynek, bez tirów, z ograniczeniami ruchu ciężkich samochodów, z odbudowaną wschodnią pierzeją, ze stylowymi domkami, korespondujący z nową przestrzenią wokół fontanny, z kawiarenkami, przyjaznym zejściem nad nadłarpieński bulwar byłby bardzo fajnym miejscem. Dziś nie ma tu ani jednej kawiarenki, w ogródku której można by posiedzieć letnim wieczorem, patrząc na znów oświetloną kapliczkę. Znów, bo oświetlenie zniszczono.

Wizję można ciągnąć dalej. Jest do zagospodarowania wschodnia strona Wojska Polskiego. Wyburzana systematycznie, szczególnie w czasach Szymaszka. I tam są działki do zagospodarowania. Zresztą, gdyby podjąć odpowiednie, całościowe starania - zafunkcjonują mechanizmy ekonomiczne. W atrakcyjnym kwartale szybko powstaną atrakcyjne propozycje.

A dalej? Dalej, idąc na zachód, trzeba przemyśleć, czy na wiek wieków Police muszą szpecić te wielkie, betonowe schrony? Czy np. największego, na zapleczu zabudowy przy ul. Grunwaldzkiej (a i kolejnego przy Kołłątaja) nie można rozebrać i w tym miejscu zbudować polickiego Muzeum? Kiedyś, dawno temu, Police je miały (naprzeciw Konopnickiej 2). Sczezło w pożarze, ale było. A potrzeba jest wielka, wielu obiektów i tematów nie ma jak wyeksponować.

Jest jeszcze jeden temat, ciągle zarzucany. Siedziba władz samorządowych. Czy rzeczywiście nie można by się pokusić o wybudowanie ratusza z prawdziwego zdarzenia? Gdzie? A to bardzo proste, na fundamentach dawnej szkoły im. Jana Bugenhagena. Zdziczałe działki nie mają znaczenia.

Jak Pan widzi Panie Grzegorzu wizje można rozwijać i wcale nie są nierealne. Moje pokolenie już wiele w tej sprawie nie zrobi (nie chcę słyszeć, że to uwaga polityczna, to po prostu realizm), ale Pana i młodszych? Wszystko przed Wami! I to od Państwa będzie zależeć przyszła tożsamość Polic.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 02, 2013, 01:40:30 »
Hallo Sven!

1. Das ist Bebauungs-Plan 1918

Übersichtsplan Stettin-Pölitz. Zum Projekt gehörend: Her...

Beschreibung: Lageplan 1:8000
Szczecin,
Genzmer, Felix, Architekt
1918
Verwalter: Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin in der Universitätsbibliothek, Inv.-Nr.: 23504
Aufnahme-Nr.: b_am_0066660
Datensatz-Nr.: obj 71151659

http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/index.php?set=1&p=79&Daten=158367

2. Siehe auch hier:

http://historia.polic.zachpomorskie.pl/admin/multimedia/zoom/mapy/008_plany/plan_poelitz_1943_Full_Screen/ZoomifyFullScreenViewer-defaults.htm

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 02, 2013, 23:50:41 »
Cytat: "Validator"
Mylisz się "królu". Nazwa "stara komenda" nawiązuje do czasów niemieckich

Moja wypowiedź dotyczyła "okresu powojennego" Mnie "czasy niemieckie" nie interesują Byłem przekonany że wątek dotyczy "polskiej władzy" a ta nigdy w tym miejscu swoich urzędów nie posiadała.
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 03, 2013, 00:05:12 »
Posiadała, bo jednak komenda polskiej policji przez jakiś czas również tam była.

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 03, 2013, 00:08:41 »
Cytat: "Validator"
komenda polskiej policji przez jakiś czas również tam była.

A coś bliżej,szczegóły-? np.w jakim okresie-?
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 03, 2013, 00:10:48 »
Jeszcze nie sprawdziłem, lepszy byłby np. "Borisz". Ale w roku 1989 sam tam składałem zeznania. Ile masz lat, "Królu"?

Online Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 03, 2013, 00:23:55 »
Cytat: "Validator"
Ale w roku 1989 sam tam składałem zeznania.

W budynku prz "Grajku" -? czyli obecnym meblowym-czy po przeciwnej stronie gdzie pasaż handlowy-?. Jeżeli przy grajku to ok.Natomiast w pasażu handlowym w tym okresie na pewno nie mieścił się komisariat czy posterunek ;-) Natomiast lata "70" to jak wcześniej wspomniałem-budynek M.Konopnickiej 2.
Cytat: "Validator"
Ile masz lat, "Królu"?

Nie jesteśmy równolatkami ale.....oboje mamy wystarczająco dużo aby np.lata 60 wiernie "odtwarzać" ;-)
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 03, 2013, 00:30:46 »
Wierzę, moja wiedza bezpośrednia pochodzi z drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Zeznania składałem w późniejszym meblowym, datę podałem. Grajek też wtedy tam był. Potem - chyba synchronicznie do powstania nowego MOK (inauguracja +/- w 1998) komenda przeniosła się na Kasprowicza, zabierając ze sobą Grajka. A "meblowy" przejęła pani Stasiłowicz (mama/teściowa obecnych właścicieli firmy Mag-Mar). Piszę z pamięci, mogę daty nieco mylić.