Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy  (Przeczytany 50461 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 02, 2012, 13:10:16 »
Łukasz, ja nie sugerowałem żadnej konkretnej lokalizacji na Tanowskiej, ale to co pokazałeś na pierwszym zdjęciu wygląda obiecująco.

Jeszcze bardziej obiecująco wygladałaby druga lokalizacja, zwłaszcza ten podpis "workmen huts" (taki jak przy Pommernlager), i bliskosc Norddeutsche M. (bo chyba tam sugerowaliśmy jego umiejscowienie?)
Tyle że ten podpis nie bardzo wiadomo do czego się odnosi. Do tych kilku pojedynczych, chaotycznie rozrzuconych obiektów? Bo na pewno nie do tych, które zaznaczyłeś czerownym owalem - te mają numery, i wiadomo czym są (no, niektóre są "not identified")

Jeśli miałyby to byc rzeczywiście kwatery robotników, to raczej nie obóz, i nie stałych pracowników niemieckich - ci mieszkali na osiedlach. Więc może jakaś firma, która czasowo wykonywała jakieś prace budowlane?



A tutaj się coś nie buduje?




Hmm, trochę małe, ale każdy chyba ma to zdjęcie w sowich zbiorach.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 02, 2012, 18:28:39 »
Jak dla mnie to jakaś baza budowlana dla tego osiedla, na zdjęciu wciąż jest w budowie. Nie ma postawionych jeszcze 5 budynków po drugiej stronie dzisiejszej Zamenhofa. Które albo nie zostały wybudowane, albo zostały rozebrane po wojnie, w ich miejscu stoją dziś "wieżowce". Na planie miasta z lat 40-tych widać zajawione kolejne ulice leżące równolegle do Zamenhofa, tak jakby planowano dalszy rozwój tego osiedla w kierunku zachodnim...

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 02, 2012, 21:06:57 »

Baza istnieje i rok później.
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 03, 2012, 09:13:19 »
No tak, ale w tym momencie powinniśmy już mieć tu 20 dużych baraków, a nie jakiś zaczątek, i to dziwacznie usytuowany przy osiedlu, które wg. naszej dedukcji raczej nie jest lagerem.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 03, 2012, 11:09:28 »
Dokładnie.
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 03, 2012, 14:03:22 »
Akurat te drugie zdjęcie to za małe żebym coś zobaczył. Na swoim ledwo cokolwiek dostrzegłem:p

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 03, 2012, 14:48:30 »
Marudzisz;)

Zdjęcie z 23.06.1943 raz jeszcze w maksymalnym powiększeniu.


Takoż z 27.07.1944 (podkręciłem kontrast).


I oba zdjęcia w tym samym rzucie:



Oprócz lejów po bombach niczym się praktycznie nie różnią. ;(
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #97 dnia: Stycznia 17, 2013, 15:06:20 »
Przypomnę się tylko z tym tematem - czy ktoś może wie coś nowego nt. rzeczywistej lokalizacji Wullenweverlager oraz Nordlager?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #98 dnia: Stycznia 17, 2013, 17:52:53 »
Co do Nordlager. Czytałem zeznania Polaka, który przebywał- i to dość długo- w szpitalu położonym obok obozu, a później miał znaleźć się w takiej samej placówce w Szczecinie. Nazwę lagru człowiek ów wymienia z nazwy. Może to jest jakaś wskazówka-istnienie szpitala w pobliżu obozu.
Jak znajdę relację- wrzucę.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #99 dnia: Kwietnia 02, 2013, 23:15:29 »
Spojrzałem raz jeszcze na "nowe" zdjęcia ze szkockiej bazy. Są lepszej jakości niż dotychczasowe. Nałożyłem, zrobiłem pomiary.
Pod lupę wziąłem wskazywaną przez Bartka lokację.


Baraki po wschodniej stronie fabryki.

I te z Pommernlager.


Wymiar podłużny baraku to 40m.

Podobnie w Pommernalger.


Proszę zwrócić uwagę na podobieństwo w układzie baraków, występowanie "dodatkowych" baraków gospodarczych.
Jest jeszcze jeden szczegół, ledwo dostrzegalny. Na dachach  baraków ze wschodniej części Hydrierwerke widać 6 punktów. Prawdopodobnie kominki wentylacyjne. Widoczne również w innych obozach, lub takie jak tu:


Ogólnie to zdjęcie jest bardzo ciekawe;widać na nim młody sosnowy las położony równolegle do baraku, dwa schrony podziemne.
Być może są to obiekty widoczne na zdjęciu lotniczym i położone przy Falkenwalderstrasse.

Generalnie chcę zasugerować, że budynki przy Tanowskiej przypominają wielkością, układem i barakami towarzyszącymi, te stojące w obozach.
Niekoniecznie muszą być więc budynkami gospodarczymi czy magazynowymi.

Idąc krok dalej i sięgając do źródeł (Frankiewicz) nie zgadza już się nic.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #100 dnia: Kwietnia 03, 2013, 00:35:40 »
Pytanie podstawowe: a co by miał Wullenweverlager robić po wschodniej stronie fabryki? Nie widząc powodu do zwątpienia w doniesienia śp. dr. Frankiewicza trzeba przyjąć, że na zdjęciu jest przedstawiony jakiś kolejny, nieznany nam dotąd obóz. Wiadomo, że było ich (w rozumieniu: miejsc zakwaterowań) znacznie więcej niż możemy określić konkretnymi nazwami. Warto też zauważyć, że na przedstawionym zdjęciu mamy jakby sytuację apelu. Tymczasem nic nie wiemy o apelach w obozach dla pracowników kontraktowych. Belg, Anglik, Holender, czy Szwajcar przyjechał tu pracować, a nie ćwiczyć musztrę.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #101 dnia: Kwietnia 03, 2013, 07:14:02 »
Wstawiłem post do tego tematu, bo traktuje o poszukiwaniu obozów. Moje doniesienie ma charakter: to mogą być miejsca kwaterowania. Tylko tyle.
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #102 dnia: Kwietnia 03, 2013, 08:26:29 »
Nie ujmując nic z zasług dr Frankiewicza, mógł on w swoich opisach lokalizacji obozów podać nieścisłe informacje. Nie wiem, na czym je opierał, ale jeśli na relacjach byłych pracowników/więźniów, to mogły kryć się w nich niedokładne informacje. Jego opis jest tym najczęściej cytowanym, maglujemy go traktując jako słowo objawione, a przecież może kryć jakieś błędy. Nie mam wiedzy, czy Frankiewicz pracował w terenie, ale przykład ze zdjęciem rzekomo ukazującym Police, zamieszczonym przez Andrzeja Łazowskiego na "fejsie" wskazuje o możliwości pomyłek.

Zastanawiam się Łukasz, czy ów obóz przedstawiony przez Ciebie to nie przypadkiem Nordlager. Leży tuż przy szosie do Tanowa, jak w opisie Frankiewicza. Bliskie sąsiedztwo fabryki jest dość racjonalne, skoro jego mieszkańcy zajmowali się jej wznoszeniem. Niby dlaczego mieliby dygać aż z Trzeszczyna skoro w tamtych czasach było jeszcze sporo miejsca na tego rodzaju obiekty? Potwierdź proszę, czy ten obiekt można datować na 39 rok, no i czy jego gabaryty przekładają się na dane ilościowe Frankiewicza.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #103 dnia: Kwietnia 03, 2013, 17:18:46 »
Co do opisu(ów) podawanego przez Frankiewicza - kiedyś już to pisałem, teraz mi się nie chce szukać gdzie (:P), ale różnią się one w poszczególnych artykułach. I tak przynajmniej w części podaje on, że obóz powstał w sąsiedztwie fabryki, przy drodze do Siedlic. Oba fakty rzecz jasna się ze sobą kłócą, ale lokalizacja w sąsiedztwie fabryki pasowałaby teoretycznie do zdjęcia pokazanego przez Łukasza. Może Frankiewicz z jakichś powodów pomylił Siedlice z... Tanowem?