Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 368205 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #465 dnia: Kwietnia 27, 2013, 10:59:39 »
Czy wyjaśniła się już sprawa ze Spółdzielnią "Chemik" czy obowiązek złożenia deklaracji spada indywidualnie na mieszkańców? 30 kwietnia już za 3 dni, a póki co cisza jak makiem zasiał :)

Pozdrawiam

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #466 dnia: Kwietnia 27, 2013, 11:01:25 »
Może faktycznie nie dla wszystkich „Ryneczkowe źródła” są wystarczająco wiarygodne. Dziękuję panu za wytłumaczenie, że nadpłacone pieniądze otrzymamy z powrotem, bo ciemne ludziska z ryneczku twierdziły, że nikt do ręki nie otrzyma nadpłaconych pieniędzy.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #467 dnia: Kwietnia 27, 2013, 12:15:19 »
Proszę mi nie dziękować za to czego nie powiedziałem, bo o zwracaniu pieniędzy nie wspominałem.
Przykład Szczecina pokazał, że gdy rozstrzygnięto przetarg i okazało się, że będzie taniej, podjęto uchwały obniżające opłatę śmieciową. I choć już wywołało to kolejne emocje, bo zmiana stawek wymusza składanie na nowo deklaracji, co część mediów szczecińskich nazywa wprowadzaniem zamętu, to ostatecznie jest to chyba korzystne dla mieszkańców.
Proponuje więc wstrzymać się z opiniami do rozstrzygnięcia przetargu. Wtedy będziemy wiedzieli na czym stoimy i jakie będą kolejne ruchy.

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #468 dnia: Kwietnia 27, 2013, 14:29:15 »
A już miałem nie zabierać głosu w tej sprawie. Ile wynosi cena? Przecież radni ją ustalili: 12 zł albo 20 zł.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #469 dnia: Kwietnia 27, 2013, 16:44:19 »
To nie jest cena, tylko wysokość opłaty, jaka wnoszą mieszkańcy za odbiór i utylizację odpadów. Ze środków uzyskanych z tej opłaty gmina ma finansować cały system śmieciowy, a transport jest tylko jednym z elementów tego systemu.
Nie należy więc uznawać, ze wysokość opłaty śmieciowej jest tożsama z wynagrodzeniem firmy odbierającej odpady.

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #470 dnia: Kwietnia 27, 2013, 19:50:43 »
Panie Grzegorzu, długo tak jeszcze?

Offline piotr0822

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 406
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #471 dnia: Maja 01, 2013, 21:33:41 »
Panie Grzegorzu, czy wyjaśniła się już sytuacja ze spółdzielnią Chemik i jej mieszkańcami? Termin składania deklaracji już minął a dalej nic nie wiadomo, i deklaracji nie złożyliśmy. Co w tej sytuacji? Zostanie nam naliczona stawka taka jak przy niesegregowaniu śmieci?

Offline maluszkowa

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 199
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #472 dnia: Maja 07, 2013, 11:06:29 »
kurcze to jeszcze nic nie wiadomo ? mnie osobiście ten temat bardzo zdenerwował. Z tego co mi wiadomo to ta opłata jest różna w zależności od województwa... paranoja!

Offline zefir

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #473 dnia: Maja 11, 2013, 18:13:56 »
Cytat: "Domino"
Czy wyjaśniła się już sprawa ze Spółdzielnią "Chemik" czy obowiązek złożenia deklaracji spada indywidualnie na mieszkańców?
Właśnie dzisiaj w skrzynce pocztowej była ulotka z informacją Zarządu  SM Chemik , z której dalej nic nie wynika. Ulotka zawiera informację, że  od 1 lipca 2013r. będzie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami, że wysokość opłat będzie uzależniona od liczby osób w lokalu mieszkalnym, oraz do jakich pojemników wrzucać segregowane odpady. Z uwagi na sposób naliczania opłaty za wywóz odpadów, proszeni jesteśmy o aktualizację informacji o liczbie osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym.  W jakim terminie i do kogo, do UG czy do SM Chemik ??? brak wyjaśnienia. Ale czytając dalej Zarząd SM Chemik umywa ręce informując, że "przepisy ustawy tzw. śmieciowej nie nakładają żadnych obowiązków na spółdzielnie, lecz bezpośrednio na właścicieli lokali i inne osoby posiadające tytuł prawny do lokalu, a także faktycznie nim władające. O sposobie i terminie wnoszenia opłat za wywóz śmieci zostaną Państwo poinformowani odrębnym pismem, po otrzymaniu przez SM Chemik decyzji wydanej przez Burmistrza polic dotyczącej wysokości opłaty z tego tytułu." Biorąc pod uwagę, że informacja ta dotarła do mieszkańców 10 maja, a 30 kwietnia minął termin składania deklaracji. Zaniedbano sprawę poinformowania mieszkańców w terminie pozwalającym na złożenie stosownych deklaracji do UG i teraz UG zapewne naliczy opłatę bez segregacji, czyli np. trzy osobowa rodzina do tej pory płaciła 28,08zł, a teraz opłata wyniesie 60zł.

Offline zenon

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 154
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #474 dnia: Maja 16, 2013, 10:16:46 »
Cytat: "zefir"
W jakim terminie i do kogo, do UG czy do SM Chemik ???


To ciekawa kwestia. Kto tak naprawdę jest tu stroną dla mnie jako dla właściciela lokalu? :)

Według mnie cokolwiek spółdzielnia nie zrobi, to nie będe ani im płacił, ani nawet o śmieciach z nimi rozmawiał. Wegług mnie to samorząd jest teraz od śmieci, a nie spółdzielnia.
Milton Friedman - 4 sposoby wydawania pieniędzy

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #475 dnia: Maja 16, 2013, 14:08:28 »
Spółdzielnia Chemik zawsze nas olewa> Jedyne co robi dobrze to drze z nas kasę.
Jeśli chodzi o aktualizację osób zamieszkałych to załatwiłam to przypadkiem będąc tam w innej sprawie. Zgłosiłam, że w domu nie ma męża. Jest w domu gościem 3 razy do roku na święta i urlop. Przebywa wtedy w kraju jakieś 2 do 3 tygodni. W takim wypadku nie zamierzam płacić za to, że on nie generuje odpadów. Poprzednio kwoty były znośne więc się tym nie przejmowaliśmy ale teraz nie będę płacić. Dostałam 2 wnioski. Jeden zostaje w SM a drugi jest do UG czyli przekazują sami.

Jeśli chodzi o informację jaką spółdzielnia nam wrzuciła do skrzynek nt. śmieciorków zastrzeliło mnie jedno. Pomijam już kwoty opłat, jak i gdzie i komu. Zastrzeliło mnie, że jeśli jeden z lokatorów np. w moim bloku mimo iż deklarował segregację wyrzuci nieposegregowane śmieci to na wszystkich lokatorów tej nieruchomości Burmistrz nałoży karę i wszyscy zapłacą po 20 zł od osoby.

TO JEST JAKAŚ KPINA

To po co całe zamieszanie. Najlepiej zapłaćmy od razy po 50 zł od osoby. Niech się nażrą Ci, którzy się na tym dorobią. Chora faza jakaś.
Ciekawe jak oni to zamierzają zrobić. Jak można ukarać kogoś za nic. Skąd się to wzięło.
Najśmieszniejsze jest to, że np. na Roweckiego mam przypisane jakby 2 śmietniki. Uwalą mieszkańców z dwóch bloków. Przecież to jest nie normalne. Jak można komuś kazać płacić za kogoś.

Dziś w pracy słuchałam radio. Mówili, że niby PIS chce zaskarżyć ustawę śmieciową do Trybunału Stanu. Mówią, że to drenowanie kieszeni Polaków rękoma władz miejskich.
Dodano jeszcze, że w Monachium mają niższe opłaty za śmieci niż my. Tak samo  w Bydgoszczy. Są więc samorządy, które nie pognębią swoich mieszkańców.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #476 dnia: Maja 16, 2013, 18:20:19 »
Cytat: "NIKA"
Spółdzielnia Chemik zawsze nas olewa> TO JEST JAKAŚ KPINA

Rozumiem Twoje rozgoryczenie. Wygląda na to, że nawet w dogadanej z gminą ,,Odrze" może być dynamicznie... ze stawkami. A ,,eksperci" nie wdają się w dyskusję. Czyżby niekompetencja, zła wola? Bo przecież nie głupota. Jest presja mieszkańców... wyjaśniać trzeba, informować o szczegółach... Zbyt męczące?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #477 dnia: Maja 16, 2013, 20:18:10 »
Cytat: "NIKA"
Zastrzeliło mnie, że jeśli jeden z lokatorów np. w moim bloku mimo iż deklarował segregację wyrzuci nieposegregowane śmieci to na wszystkich lokatorów tej nieruchomości Burmistrz nałoży karę i wszyscy zapłacą po 20 zł od osoby.
TO JEST JAKAŚ KPINA


Zgadzam się z tym stwierdzeniem. To jakaś kpina, że spółdzielnia straszy ludzi burmistrzem!

Odpowiadając na pytanie "jakim prawem?" cytuję:

Cytat: "USTAWA
z dnia 1 lipca 2011 r.
o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach"

Art. 6o. W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie
odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
Art. 6p. W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość zaległości z tytułu opłaty za
gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Pytanie tylko, czy burmistrz zdecyduje się to zrobić????
Kolejne pytanie, czy stosowanie odpowiedzialności zbiorowej(a to ewidentnie sugerują cytowane zapisy ustawy) jest demokratyczne i zgodne z konstytucją? - Ja mam wątpliwości. Sądzę więc, że burmistrz nie zdecyduje się na takie działania.
Zresztą, akurat te zapisy zostały już zaskarżone do TK jako niekonstytucyjne i mam niemal pewność, że zostaną uchylone.

Bardzo negatywnie oceniam takie działanie spółdzielni. Straszenie ludzi burmistrzem i sugerowanie, że burmistrz tylko czeka, żeby przywalić ludziom wyższą stawkę nie jest w porządku. Chyba spółdzielnia sobie trochę politykę robi na tej sprawie???

PS - Daria, jeśli mnie wywołujesz, to daj spokój. Ile wiem i ile zdołałem się dowiedzieć dodatkowo, już tu powiedziałem.

Offline bazyl

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #478 dnia: Maja 16, 2013, 20:34:40 »
Cytat: "Daria"
przecież nie głupota. Jest presja mieszkańców... wyjaśniać trzeba, informować o szczegółach... Zbyt męczące


Dario, założyłaś ten wątek, czytasz go na bieżąco, wszyscy Ci odpowiadają, wrzucają linki, wyjaśniają a Ty ciągle nic nie wiesz i ciągle masz pretensje. Powinnaś być już ekspertem w temacie  śmieciowym, lepszym od Pana Grzegorza. Jeżeli po kilku miesiącach pisania i czytania nadal nic nie wiesz i niczego nie rozumiesz, może należy gdzie indziej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy ?  :wink:
Co do Spółdzielni Chemik to pewnie SLD zaczęło już działać pod przyszłoroczne wybory samorządowe i wykorzystują śmieciową ustawę do politycznej batalii. Szkoda tylko, że kosztem swoich mieszkańców.  :<

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #479 dnia: Maja 16, 2013, 20:40:34 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
PS - Daria, jeśli mnie wywołujesz, to daj spokój. Ile wiem i ile zdołałem się dowiedzieć dodatkowo, już tu powiedziałem.

Nie bierz wszystkiego do siebie. Kto ma realizować ustawę? Trudno odpowiedzieć? Ich obowiązkiem jest regularne informowanie i edukacja mieszkańców.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -