Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365651 razy)

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« dnia: Października 23, 2012, 14:18:13 »
Na podstawie Zarządzenia Nr 210/2012 Burmistrza Polic z dnia 8 października 2012 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wyboru metody naliczania opłat na terenie Gminy Police, informuję, że prowadzone będą konsultacje społeczne.

Przedmiotem konsultacji będzie:

wybór metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Police.

Konsultacje trwać będą od 15 października 2012 r. do 4 listopada 2012 r.

Zgodnie z art.3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391), gminy są zobowiązane objąć wszystkich właścicieli nieruchomości systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Właściciele nieruchomości nie będą jak dotychczas płacić za odbiór odpadów firmom wywozowym, ale bezpośrednio gminie. Zmieni się także sposób naliczania opłat.

Zgodnie z art. 6j ust.1 i 2 powyższej ustawy dopuszcza się wybór jednej z czterech możliwych metod naliczania opłat:

1. od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość,
2. od ilości zużytej wody w danej nieruchomości,
3. od powierzchni lokalu mieszkalnego
4. od gospodarstwa domowego

Każda z zaproponowanych przez ustawodawcę metod ma swoje wady i zalety. Konsultacje społeczne mają na celu wypracowanie racjonalnego sposobu naliczania opłat, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy Police do podzielenia się swoimi opiniami, spostrzeżeniami i uwagami która z podanych powyżej metod naliczania stawki opłaty wydaje się najbardziej zasadna.

W ramach ogłoszonych konsultacji mieszkańcy miasta i gminy Police mogą wyrażać swoje opinie oraz uwagi dotyczące wyżej wymienionych metod naliczania opłaty, które prosimy przesyłać na adres poczty elektronicznej sekretariat@ug.police.pl lub na adres:

Urząd Miejski w Policach, Wydział Gospodarki Odpadami ul. Stefana Batorego 3, 72-010 Police, z dopiskiem ,,Konsultacje społeczne w sprawie systemu gospodarowania odpadami”.

Zarządzenie Burmistrza Polic w sprzawie konsultacji

piątek, 12 października 2012 roku

http://www.police.pl/pcms.aspx?cid=1520

Co myślicie o metodzie naliczania - punkt 2 i 4? Dla mnie nie do końca zrozumiałe.
Natomiast metoda naliczania w zależności od ilości osób, jak dla mnie, może być.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #1 dnia: Października 23, 2012, 14:23:24 »
jak dla mnie 2 i 4 jest nie logiczne, zwłaszcza 2, biorąc pod uwagę doliczenie do rachunków deszczówki. Naliczanie od ilości osób jest obecnie i mamy co mamy podrzucanie śmieci do lasu i po innych śmietnikach. Zmiana ustawy miała na celu wyeliminowanie takich zjawisk, dlatego jedyna racjonalna opłata to od gospodarstwa domowego.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline Kilofownikownia

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1291
  • Kilo Kilofa
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #2 dnia: Października 23, 2012, 14:32:04 »
Ale śmieci to chyba podrzucają ci, co płacą od śmietnika. I zamawiają sobie za mały jak na własne potrzeby. W mieszkaniach gminnych płacisz od osoby więc nie ma powodu podrzucać śmieci komukolwiek. W nowym systemie podrzucanie śmieci będzie już całkiem bez sensu bo za śmieci i tak ma płacić każdy w podatku. Moim zdaniem sensowna jest opcja 1. Ewentualnie 4, ale to nieco zależy od ilości mieszkańców. Ci co mieszkają samotnie będą w plecy a ci co w 10 osób będą do przodu.

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #3 dnia: Października 23, 2012, 16:26:59 »
Cytat: "Kilofownikownia"
ci, co płacą od śmietnika

i od jego pojemności (znam takich co skaczą w kubełkach i ugniatają by więcej weszło)
Teraz wszystkie śmietniki w mieście przejmuje gmina i ona ustali grafik odbioru śmieci dla wszystkich jednakowo, a opłata będzie miesięczna, a nie od wywozu. I wtedy to ma sens. Każda inna opcja nie zmieni nic w kwestii podrzucania śmieci, a jeżeli już to na gorsze.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline piotr0822

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 406
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #4 dnia: Października 23, 2012, 16:38:15 »
A czy przypadkiem teraz nie bedzie tak że gmina i tak wynajmie Trans Net któremu trze bedzie to samo zapłacić, a wiadomo że i gmina jeszcze bedzie chciała na tym zarobić swoje?! Propozycja 2 to całkowity absurd i jak dla mnie bzdurą też by było naliczanie w zależności od powierzchni lokalu, bo co ma metraż do ilości wyrzucanych śmieci?.

Offline Kilofownikownia

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1291
  • Kilo Kilofa
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #5 dnia: Października 23, 2012, 16:41:14 »
piotr0822, ciebie jako "użytkownika końcowego" nie będzie interesowało kto te śmieci wywiezie. Ty będziesz płacił gminie i to będzie jej zmartwienie aby dobrać częstotliwość wywozu i wielkość pojemników do potrzeb. W założeniach ma to właśnie ukrócić podrzucanie śmieci albo wywóz do lasu. Bo wszyscy i tak będą płacić.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #6 dnia: Października 23, 2012, 17:19:12 »
Cytat: "kaskada"
jak dla mnie 2 i 4 jest nie logiczne, zwłaszcza 2, biorąc pod uwagę doliczenie do rachunków deszczówki.

Ma być wybrana jedna z czterech metod. Tak zrozumiałam. Jest mus doliczania ,,deszczówki"?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #7 dnia: Października 23, 2012, 18:45:09 »
Brakuje mi w tych całych konsultacjach stawek. Bo co z tego, ze wybierzemy jako preferowaną jedną z metod naliczania opłat za smieci, gdy brak jest wiedzy jakie będą przeliczniki?

Opcja 1
Na pierwszy rzut oka prawidłowa, bo to osoby przeciez produkują smieci. Ale ma poważną wadę, bo jak właściwie stwierdzić ile osób mieszka w danym lokalu? Sa przeciez tacy, co tylko "pomieszkują"(np pracujący za granicą). Wreszcie, daje to pole do... oszukiwania.

Opcja 3
Tu znów nie będzie sprawiedliwie, bo to nie metry tworzą śmieci, tylko ludzie. Ktos może mieszkać sam na 100m2 i placić więcej, niz czteroosobowa rodzina mieszkająca na 45m2. A przeciez jest oczywiste, że 4 osoby produkują więcej śmieci niz jedna osoba.

Opcja 4
To trochę tak jak jest dziś. Ryczałtowa opłata, niezaleznie od liczby mieszkańców, metrów, posiadania ogródka itp

Opcja 2
Moim zdaniem parametr obliczania stawki smieci według zuzycia wody jest najbardziej miarodajny. Jeżeli żyję - zuzywam wodę i produkuję smieci. Jeśli mam małe dziecko - zużywam więcej wody ale też produkuję więcej śmieci(pieluchy, jedzienei dla dzieci itp). Opór mogą stawiać ci, co maja ogródki, bo podlewają i zużywają więcej wody. Ale trzeba tez zauważyć, że jak ktoś posiada ogródek to równiez produkuje więcej śmieci - (sadzonki, koszenie trawy, opakowania po nawozach, nasionach, przycinka gałęzi itp)

Jak wspomniałem na wstępie - punktem wyjścia są stawki. Zasada ogolna jest taka, że Gmina powinna wyliczyć ogólny koszt gospodarki odpadami(wywóz, utylizacja, składowanie, koszty administracyjne, pojemniki) i ten koszt rozłozyć na mieszkańców - W ŻADNYM WYPADKU GMINA NIE MOZE ZARABIAĆ NA ŚMIECIACH!!! - to podstawowa zasada nowej ustawy śmieciowej.

Brak tez jest informacji, że segregowanie śmieci będzie(czy powinno być) premiowane niższymi stawkami. Nie segregujesz płacisz np 100 zł - segregujesz płaciśz np 75 zł(to tylko przykładowe kwoty).

Polecam stronę www.konsultuj.szczecin.pl

W Szczecinie do każdej z metod dołączono proponowane stawki opłat, jest kalkulator, mozna sobie przeliczyć - brakuje tego w polickich konsultacjach.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #8 dnia: Października 23, 2012, 19:00:11 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Brakuje mi w tych całych konsultacjach stawek.

Telepatia czy co...Uprzedziłeś mnie, panie radny. Opowiadać się za tą czy inną opcją, gdy szczegóły nieznane. W końcu chodzi o to, by płacić jak najmniej. Czy nie tak?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #9 dnia: Października 23, 2012, 19:05:39 »
Myślę, że płacić będziemy podobnie we wszystkcih wariantach. Kluczem jest wielkość upustów za segregowanie smieci, bo ustawa własnie poprzez zachęty finansowe chce promować segregowanie.

Tak jak wspominałem mechanizm jest taki - oblicza się łączny koszt funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w skali roku i dzieli się to na wszystkich "producentów" śmieci(czyli na mieszkańców).

Dla mnie, konsultacje bez pieniędzy, to zadne konsultacje :(

Offline solar

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #10 dnia: Października 23, 2012, 19:13:35 »
Cytat: "kaskada"
Naliczanie od ilości osób jest obecnie i mamy co mamy podrzucanie śmieci do lasu i po innych śmietnikach.
Nie mogę załapać Twojej logiki
Cytat: "kaskada"
jak dla mnie 2 i 4 jest nie logiczne
Z obserwacji moich rachunków wynikło, że o ilości osób rzeczywiście zamieszkujących w mieszkaniu dowodzi  właśnie zużycie wody; nie energii el. nie zużycie gazu i nie liczba osób zameldowanych.
Cytat: "kaskada"
dlatego jedyna racjonalna opłata to od gospodarstwa domowego.

Piszesz że pkt 4 jest nie logiczny, czyli od gospodarstwa dom. a dalej że jest to jedyna racjonalna opłata od gospodarstwa domowego ?
_

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #11 dnia: Października 23, 2012, 20:12:42 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Opcja 2
Moim zdaniem parametr obliczania stawki smieci według zuzycia wody jest najbardziej miarodajny. Jeżeli żyję - zuzywam wodę i produkuję smieci.
Cytat: "solar"
Z obserwacji moich rachunków wynikło, że o ilości osób rzeczywiście zamieszkujących w mieszkaniu dowodzi właśnie zużycie wody
Na pierwszy rzut oka wydaję się to dziwaczne, ale faktycznie logiczne.
<*)))))>{

Offline gzzz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 351
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #12 dnia: Października 23, 2012, 20:32:27 »
Cytat: "ak"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Opcja 2
Moim zdaniem parametr obliczania stawki smieci według zuzycia wody jest najbardziej miarodajny. Jeżeli żyję - zuzywam wodę i produkuję smieci.
Cytat: "solar"
Z obserwacji moich rachunków wynikło, że o ilości osób rzeczywiście zamieszkujących w mieszkaniu dowodzi właśnie zużycie wody
Na pierwszy rzut oka wydaję się to dziwaczne, ale faktycznie logiczne.


Nie kazdy ma licznik i wracamy do punktu wyjscia

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #13 dnia: Października 23, 2012, 21:11:37 »
To tacy jeszce istnieją? Jaki to procent?
<*)))))>{

Offline Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #14 dnia: Października 23, 2012, 22:25:32 »
Cytat: "ak"
Na pierwszy rzut oka wydaję się to dziwaczne, ale faktycznie logiczne.

Pamiętam rozmowę prowadzoną przez Janusza Weissa w audycji "Dzwonię do Pani Pana w bardzo nietypowej sprawie". Rozmowa odbywała się między prowadzącym ten program a przedstawicielem Sanepidu,który po donosie badał sprawę zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego przez mieszkańców jednego z mieszkań z powodu zaniżonych rażąco norm zużywania w danym gospodarstwie wody.Zatem nie wykluczone,że sceny jak z filmu Barei wrócą wraz z pomysłem "opłat za śmieci" ;-)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody. (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2002 r.) Dz. U. 02-8-70
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-