Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: JOW-y - zapraszam do poparcia  (Przeczytany 34155 razy)

Offline malkontent8

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #75 dnia: Września 17, 2012, 21:25:59 »
Cytat: "millena"
Czyżby poczuł wiatr w żaglach i przy pomocy Kukiza chciał się nam tu wypromować na niezależnego społecznika?


A może "grunt robi się ciepły" ?
Wszystko co posiadam, noszę ze sobą...

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #76 dnia: Września 17, 2012, 22:56:14 »
Cytat: "ayarl"
I nie martwię się, że Pan ma inne zdanie (cieszę się nawet), ale irytuje mnie, że próbuje mnie Pan przekonywać, lub delikatnie (z gracją słonia w składzie porcelany) zdyskredytować.

Jeżeli tak to Pan odebrał, to sorry, ale nie było to moim celem, ani nawet zamiarem.

Cytat: "ayarl"
Za konwersację z Wojtkiem Dudkiem, to szkodliwe powinni płacić.

Wydaje mi się, że taki wniosek poparłbym nawet osobiście. Ale cóż ja na to poradzę, że w wielu sprawach mam własne zdanie i nie stronię od dyskusji, nawet jeśli czasami bywa ona denerwująco-drobiazgowa.  :)

Cytat: "ayarl"
- a propos, nie przypominam sobie Pana, Panie Wojtku, w tamtym pięknym i gorącym czasie

Bo istotnie, tymczasowo wycofałem się z aktywności społeczno-politycznej w roku 90. Powód był bardzo prosty. Nową demokrację zaczynali tworzyć ludzie, wśród których prym wiedli entuzjaści powielania wypaczeń, żywcem zerżniętych od swoich poprzedników. A ponieważ mnie nie marzyła się kariera za wszelką cenę, więc bez skrupułów gębę otwierałem i starałem się niszczyć zło w zarodku, dlatego mocno się naraziłem niektórym przodownikom, budowniczym niby nowego ustroju. Zresztą nie tylko ja. Nic na to nie poradzę, że nie potrafię oszukiwać ludzi, zwłaszcza, gdy decyduję się ich reprezentować. To kwestia zasad.  :thumleft:

Cytat: "ayarl"
Ideą JOW-ów jest niewielki okręg wyborczy, tak aby wyborcy mieli jak największą szansę znać i rozliczyć kandydatów. Dlatego naturalne i wręcz oczywiste jest to, że popierając JOW-y, postuluję jednocześnie niezbyt duże okręgi wyborcze. Nie ma w tym sprzeczności. Przy okazji, choć myślę, że to powszechnie znane fakty: Izba Gmin - 650 JOW-ów (ok. 70 tys. mieszkańców w okręgu), Zgromadzenie Narodowe (Francja) - 577 okręgów wyborczych.

No dobrze. Optujesz za małymi okręgami niezależnie od tego, że liczebność Sejmu pokaźnie wówczas wzrośnie. Powołujesz się przy tym na przykład z WB i Francji. I ja to rozumiem, pomimo, że mnie to nie przekonuje. Ja jednak dalej będę obstawał za zmniejszeniem liczebności Sejmu, powołując się przy tym na przykład Stanów Zjednoczonych, w których Izba Reprezentantów liczy sobie zaledwie 435 osób, co w przeliczeniu na mieszkańców daje jednego reprezentanta na ponad 700 tys. mieszkańców. I jakoś demokracja ma się tam dobrze. Posługując się przykładami, możemy przytaczać ich wiele i o różnych konfiguracjach, ale nie w tym rzecz. Ja wolałbym abyśmy wykształcili swój własny model demokracji parlamentarnej, dostosowany do naszej kultury i możliwości. A jak sam zapewne zauważyłeś, w naszym kraju im więcej ludzi bierze udział w tworzeniu czegokolwiek, tym gorsze są tego efekty, nie mówiąc już o ponoszonych kosztach. Dlatego obniżenie liczebności Sejmu, wg mnie, nie jest w stanie pogorszyć jego efektywności, ale dać szansę na jej zwiększenie - być może. Jak widzisz dalej różnimy się w kwestii liczebności sejmu, ale pocieszające jest to, że przynajmniej co do JOW-ów się zgadzamy.
Pozdrawiam i jeżeli zajdzie taka potrzeba, to wystawię Ci poświadczenie odnośnie szkodliwego…  :ble:  ...i jeszcze jedno: jeżeli można, to wolałbym bez tego "Pan" :)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #77 dnia: Września 17, 2012, 23:40:35 »
Panie wojtku przykład amerykański nie do końca dotyka naszą dyskusję. Tam mmy silnie odrębna władze stanową, z silnymi kompetencjami. Władza kongresu tez nie jest szczególnie potężna wobec bezpośrednich wyborów na prezydenta USA. Za to genialnym i chyba najlepszym na swiecie jest amerykański system wzajemnej kontroli i równowagi pomiedzy włądza prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą tzw. check and balances. To coś, taka cudowna kultura polityczna w urządzeniu władzy, to rozwiązanie, o którym w naszym kraju można tylko pomarzyć, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń wokół AG.

Ale do rzeczy.
Dyskutując o JOW, a przeciez o tym tu przede wszystkim mowa(poza kilkoma tradycyjnymi, forumowymi wtrętami osobistymi mileny, malkontenta czy kustosza) ja osobiscie odnajduje szanse na wyjście z impasu, w którym tkwię od ostatnich wyborów. Rozmawialismy o tym z x baxem w innym watku - brakiem realnej szansy na normalną władzę. Postepująca kompromitacja polityków z Wiejskiej wliczając tu wszystkich, od SLD i PSL po PiS i PO(o RP litościwie się nie wypowiem), ich karygodny brak szacunku dla wyborców, nagminne łamanie obietnic wyborczych, tworzenie rozwiązań oderwanych od oczekiwań obywateli, przy jednoczesnym braku realnej alternatywy dla nich, jest paraliżujące. U mnie przejawiło się to oddaniem nieważnego głosu w wyborach 2011 roku.

Wprowadzenie JOW nie zmieni tego stanu momentalnie. Prawdopodobnie wybory według zasad JPOW wygra PO lub PiS. Ale ci politycy poczuja na grzbietach czujny oddech wyborcy i srogie oko rozliczające ich z dokonań. I już nie będzie zasady 3,5 roku luzu i potem kampanijna ściema. trzeba będzie ostro pracować aby zaskarbić sobie przychylnośc wyborców w klejnych wyborach. Bo już się nie będzie można schować na 5 miejscu listy za liderem i spokojnie wziąć 5-6 mandat dla listy.

Będzie trochę tak, jak teraz jest w gminach, gdzie mieszkancy chyba już się przyzwyczaili do bezpośrednich wyborów na burmistrza. Wybory parlamentarne w JOW, będa trochę wiekszymi wyborami na burmistrza.
Dlatego wazne jest, aby te okręgi jednomandatowe były jak najmniejsze, aby parlamentarzyści byli przedstawicielami grup 80-tysięcznych, nie więcej.

Pozdrawiam i dobranoc

Offline ayarl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #78 dnia: Września 17, 2012, 23:58:52 »
Wojtku,
dzięki za zrozumienie. A USA, to w ogóle inny świat. Poza tym mają parlamenty stanowe i w okręgach wyborczych ilość mieszkańców jest zbliżona do europejskich standardów (cokolwiek to znaczy :ble:). Proszę nie myśleć, przy okazji, że uważam JOW-y za panaceum. Mam tylko nadzieję na poprawę jakości życia politycznego i pełną świadomość, że tego nie dożyję (według mnie potrzeba pokoleń). Pozdrawiam i życzę cierpliwości w kontaktach z takimi "nerwusami ", jak ja :devil:.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #79 dnia: Września 18, 2012, 07:12:37 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Prosze sobie wyobrazić jaka nierównośc powstaje, gdy poseł z powiatu 70 tys ma równy głos jak poseł z milionowej metropolii będącej powiatem.

Taka sama jak wówczas, gdy poseł ze 100 ha ma taki sam głos, jak poseł z 10000 ha.
Wyobraź sobie kraj: Szczecin plus powiat policki. Jeden poseł na 80 tys. ludzi - i Szczecin ma 5, policki - 1. Jak myślisz, ile dróg ten "sejmik" zbuduje poza granicami metropolii?
Kryterium ludnościowe sprawdza się przy ordynacji proporcjonalnej, bo wtedy (teoretycznie) spoiwem są programy partii. Jeżeli je zostawisz przy JOW, będą rządziły interesy dużych miast.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #80 dnia: Września 18, 2012, 07:43:25 »
Wykidajło - a teraz to jakie interesy rządzą?
Ilu masz posłów w okręgu szczecińskim spoza Szczecina?

Posłowie sa przedstawicielami obywateli, a nie hektarów albo jednostek podziału administracyjnego.

Popatrz chocby na przykład przeprawy Police-Swiete.
Przyjeżdża Litwiński jako szef zachodniopomorskich parlamentarzystów na spotkania w Policach i coś tam pogada, że on się tak sprawą zajmie, że całe fury kasy tu dotrą. I co? I nic. Nawet się w tej sprawie z żadnym ministrem czy ministrą nie spotkał.

A jak ten Litwiński będzie posłem z powiatu polickiego wyłoniony w ramach JOW, to sobie flaki wypruje żeby udowodnić wyborcom, że coś robił, że sie układał ze szczeciniakami, że on poprze ich 5 tematów, a oni jego jeden i kasę zdobędzie.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #81 dnia: Września 18, 2012, 08:04:47 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
A jak ten Litwiński będzie posłem z powiatu polickiego wyłoniony w ramach JOW, to sobie flaki wypruje żeby udowodnić wyborcom, że coś robił, że sie układał ze szczeciniakami,


Grzegorz, do takiego dzialania potrzeba honoru i zdrowej, uczciwej determinacji, a tego wielu darmozjadom z Wiejskiej po prostu brakuje. Dlatego wprowadzenie JOW-ow jest tak wazne,  z realizacja innych waznych zmian, tez nie powinno byc wtedy problemu, bo tak, jak napisales, wybrani poslowie beda pamietac o wyborcach. No chyba, ze potraktuja swoja kadencje, jak 4-letnia przygode i okazje do zlapania odpowiednich kontaktow...

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #82 dnia: Września 18, 2012, 08:13:33 »
U podstawy funkcjonowania JOW lezy zasada odpowiedzialności posła wobec wyborców. To taki model BigBrothera - poslowi na ręce patrzą wyborcy ale też jego konkurent, który przegrał, a który chce wygrać w kolejnych wyborach. Zatem "system nadzoru" nad posłem jest tak silny, że miernoty i karierowicze w tym układzie się nie utrzymają.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #83 dnia: Września 18, 2012, 11:08:32 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wykidajło - a teraz to jakie interesy rządzą?
Ilu masz posłów w okręgu szczecińskim spoza Szczecina?

Partyjne rządzą. Czyli niekoniecznie szczecińskie.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Posłowie sa przedstawicielami obywateli, a nie hektarów albo jednostek podziału administracyjnego.

A pewnie. Tylko wytłumacz, dlaczego interes pięciu obywateli ma być lepszy niż interes jednego.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Popatrz chocby na przykład przeprawy Police-Swiete.
Przyjeżdża Litwiński jako szef zachodniopomorskich parlamentarzystów na spotkania w Policach i coś tam pogada, że on się tak sprawą zajmie, że całe fury kasy tu dotrą. I co? I nic. Nawet się w tej sprawie z żadnym ministrem czy ministrą nie spotkał.

A jak ten Litwiński będzie posłem z powiatu polickiego wyłoniony w ramach JOW, to sobie flaki wypruje żeby udowodnić wyborcom, że coś robił, że sie układał ze szczeciniakami, że on poprze ich 5 tematów, a oni jego jeden i kasę zdobędzie.

Dobrze to ująłeś: żeby udowodnić, że coś robił. A przecież chodzi o to, żeby zrobił - czyż nie?
Przeprawa P-Ś to kiełbasa wyborcza i żaden z nas dwóch nie doczeka zmiany tego stanu rzeczy. Może doczekamy zachodniej obwodnicy, ale też specjalnie na to nie liczę.
Chcesz coś zrobić dla Polic? To rusz temat połączenia z Trasą Północną. O ile pamiętam, to w jakimś studium zagospodarowania były nawet wyznaczane tereny na tę drogę, w okolicy stadionu przy Piaskowej (chyba byłeś już wtedy radnym). To jest realny cel i do zrealizowania nawet bez pomocy z zewnątrz.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

jezat

  • Gość
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #84 dnia: Września 18, 2012, 11:27:53 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
A jak ten Litwiński będzie posłem z powiatu polickiego wyłoniony w ramach JOW, to sobie flaki wypruje żeby udowodnić wyborcom, że coś robił, że sie układał ze szczeciniakami,


Cytat: "MBtech"
Grzegorz, do takiego dzialania potrzeba honoru i zdrowej, uczciwej determinacji, a tego wielu darmozjadom z Wiejskiej po prostu brakuje. Dlatego wprowadzenie JOW-ow jest tak wazne,  z realizacja innych waznych zmian, tez nie powinno byc wtedy problemu, bo tak, jak napisales, wybrani poslowie beda pamietac o wyborcach. No chyba, ze potraktuja swoja kadencje, jak 4-letnia przygode i okazje do zlapania odpowiednich kontaktow...

Przypomnę skromnie,że do zmiany konstytucji potrzeba 2/3 głosów przy co najmniej połowie składu izby podczas głosowania.Dodam,żeby było śmieszniej art 104.1 "Posłowie
są przedstawicielami Narodu.Nie wiążą ich instrukcje wyborców".

Ciekawe kto będzie wypruwał sobie flaki w pogoni za zmianą konstytucji?Ja takich chętnych nie widzę,pomijając oczywiście marzycieli od Kukiza.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #85 dnia: Września 18, 2012, 12:08:06 »
Cytat: "ayarl"
Mam tylko nadzieję na poprawę jakości życia politycznego i pełną świadomość, że tego nie dożyję (według mnie potrzeba pokoleń). Pozdrawiam i życzę cierpliwości w kontaktach z takimi "nerwusami ", jak ja  .

Czyli cel mamy wspólny, bez dwóch zdań! Przekładając to na kategorie gastronomiczne, obaj chcemy się najeść, ale każdy z nas ma inne ulubione danie. Teraz chodzi tylko o to, aby wspólnie ustalić takie menu, które pozwoli nam obydwóm ze smakiem zaspokoić swój głód. Ciekawej metafory użyłem - prawda? Aż sam sobie się dziwię, skąd taki pomysł.  ;)

Cytat: "Wykidajło"
Wyobraź sobie kraj: Szczecin plus powiat policki. Jeden poseł na 80 tys. ludzi - i Szczecin ma 5, policki - 1. Jak myślisz, ile dróg ten "sejmik" zbuduje poza granicami metropolii?
Kryterium ludnościowe sprawdza się przy ordynacji proporcjonalnej, bo wtedy (teoretycznie) spoiwem są programy partii. Jeżeli je zostawisz przy JOW, będą rządziły interesy dużych miast.

Z ust mi to wyjąłeś.  :thumright:   Argument bardzo obrazowy i pokrywający się z moimi oczekiwaniami. Sam przygotowywałem podobny w oparciu o wspólnoty, gdzie właściciel z 12 osobową rodziną ma taki sam 1 głos jak inny właściciel, np. emeryt mieszkający samodzielnie. Polska to też swgo rodzaju wspólnota.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
A jak ten Litwiński będzie posłem z powiatu polickiego wyłoniony w ramach JOW, to sobie flaki wypruje żeby udowodnić wyborcom, że coś robił, że sie układał ze szczeciniakami, że on poprze ich 5 tematów, a oni jego jeden i kasę zdobędzie.

Grzegorzu! Jesteś hura optymistą w odniesieniu do takich osób pokroju Litwińskiego. Ja taki optymizm kwituję podobnie jak:
Cytat: "MBtech"
Grzegorz, do takiego dzialania potrzeba honoru i zdrowej, uczciwej determinacji, a tego wielu darmozjadom z Wiejskiej po prostu brakuje.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Panie wojtku przykład amerykański nie do końca dotyka naszą dyskusję. Tam mmy silnie odrębna władze stanową, z silnymi kompetencjami. Władza kongresu tez nie jest szczególnie potężna wobec bezpośrednich wyborów na prezydenta USA. Za to genialnym i chyba najlepszym na swiecie jest amerykański system wzajemnej kontroli i równowagi pomiedzy włądza prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą tzw. check and balances. To coś, taka cudowna kultura polityczna w urządzeniu władzy, to rozwiązanie, o którym w naszym kraju można tylko pomarzyć, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń wokół AG.

I bardzo dobry przykład Grzegorzu! My również mamy bardzo dobrze rozbudowaną administrację samorządową. Teraz wystarczy tylko zmniejszyć liczebność Sejmu, bardziej zdecentralizować władzę na rzecz zwiększenia uprawnień samorządów lokalnych i rozpoczynamy marsz we właściwym kierunku. I to jest prawdziwa demokracja! O dzisiejszym systemie politycznym w Polsce możemy jedynie powiedzieć, że dyktaturę monopartyjną zamieniliśmy na dyktaturę multipartyjną. Oczywiści to jest moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać. Ja jednak uważam, że jak mamy naprawiać te państwo, to zacznijmy w końcu jego remont a nie ograniczajmy się wciąż tylko i wyłącznie do nakładania makijażu, dla zatuszowania niedoskonałości. Sorry! Ale ja od zawsze byłem zwolennikiem twórczej pracy, nie syzyfowej. Pozdrawiam  :)

Offline ayarl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #86 dnia: Września 18, 2012, 13:48:41 »
O tych drogach np. w Szczecinie, to trochę demagogia. Przecież nie będą w kółko budowali sobie przez podwórka i ogródki. Do Trzebieży i Nowego Warpna też chętnie wyskoczą. Nie wspominając o Tanowie i Dobieszczynie:)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #87 dnia: Września 18, 2012, 14:16:36 »
Cytat: "Wykidajło"
Chcesz coś zrobić dla Polic? To rusz temat połączenia z Trasą Północną. O ile pamiętam, to w jakimś studium zagospodarowania były nawet wyznaczane tereny na tę drogę, w okolicy stadionu przy Piaskowej (chyba byłeś już wtedy radnym). To jest realny cel i do zrealizowania nawet bez pomocy z zewnątrz.


Sprawa jest jak najbardziej ruszona. Plan zagospodarowania uwzględnia przebieg tej trasy(zwanej obwodnica Polic) od "ujścia" Trasy Północnej przy ul. Zagórskiego, terenami przy Przęsocinie, a koncząc się przy ul. Rurowej w Policach.
Klopot w tym, że droga ta, spełniając wszeystkie kryteria drogi wojewódzkiej, nie chce być przejęta w stan dróg przez marszałka. Wiąze się to bowiem z koniecznością wypłat odszkodowań właścicielom działek przebiegających w pobliżu tej drogi, a potem jej wybudowaniem. Marszałek nie chce tych odszkodowań płacić. Sprawa jest w sądzie już długi czas, bo zwycięskie dla Polic rozstrzygnięcia marszałek wciąż zaskarża do wyższej instancji. Kiedyś jednak ta sprawa się rozstrzygnie i gdy juz sprawy formalne zostaną uregulowane, budowa tej drogi opierać się będzie jedynie o finanse.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #88 dnia: Września 18, 2012, 16:57:17 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Klopot w tym, że droga ta, spełniając wszeystkie kryteria drogi wojewódzkiej, nie chce być przejęta w stan dróg przez marszałka. Wiąze się to bowiem z koniecznością wypłat odszkodowań właścicielom działek przebiegających w pobliżu tej drogi, a potem jej wybudowaniem. Marszałek nie chce tych odszkodowań płacić. Sprawa jest w sądzie już długi czas, bo zwycięskie dla Polic rozstrzygnięcia marszałek wciąż zaskarża do wyższej instancji. Kiedyś jednak ta sprawa się rozstrzygnie i gdy juz sprawy formalne zostaną uregulowane, budowa tej drogi opierać się będzie jedynie o finanse.

:shock:
Ja naprawdę czytam to, co czytam???
Mam jedno głupie pytanie: załóżmy, że się sądowe przepychanki skończyły i droga jest wojewódzka. Jak chcesz zmusić marszałka, żeby się wziął za wykup gruntów i budowę? Uchwałą rady miejskiej?
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

jezat

  • Gość
JOW-y - zapraszam do poparcia
« Odpowiedź #89 dnia: Września 18, 2012, 17:08:43 »
Cytat: "Wykidajło"

Ja naprawdę czytam to, co czytam???
Mam jedno głupie pytanie: załóżmy, że się sądowe przepychanki skończyły i droga jest wojewódzka. Jak chcesz zmusić marszałka, żeby się wziął za wykup gruntów i budowę? Uchwałą rady miejskiej?

Nie,nie uchwałą!Trzeba pójść wzorem biskupa Dydycza i rozwiązać Urząd Marszałkowski a żeby wprowadzić JOW-y wystarczy uznać konstytucję za akt wrogi JOW-om.