Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują  (Przeczytany 23833 razy)

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 23, 2012, 21:09:04 »
Jesteście w błędzie, SM jest w Policach potrzebna, Grzesiek przedstawił dość mocne argumenty za, Wasze także wiele wnoszą do tej dyskusji, moim zdaniem potrzebna jest lokalna reforma SM, na która muszą się otworzyć obie strony, lokalne społeczeństwo i przedmiotowa SM.

Offline ayarl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 23, 2012, 21:20:26 »
No cóż, na takie dictum mogę jedynie powiedzieć, że sam jesteś w błędzie. I przekona mnie jedynie referendum gminne.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 23, 2012, 21:29:31 »
Cytat: "ayarl"
na takie dictum


To nie jest żadne dictum, tylko chłodna ocena dyskusji. Dopóki mieszkańcy Polic nie poznają prawdziwych realiów pracy SM, a funkcjonariusze nie odniosą się do problemów przedstawianych przez mieszkańców, referendum nie będzie miało najmniejszego sensu, no chyba, ze macie za dużo publicznych pieniędzy do wydania.

Offline ayarl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 23, 2012, 22:33:34 »
Próbujesz traktować mnie jak dziecko, przyjmując protekcjonalny ton. Przypuszczam, że większość policzan ma już swoje zdanie w tej sprawie (około 20 lat działalności SM) i nie zmieni go, mimo Twoich chęci i argumentacji. Dodam ponownie, że dla mnie nie jest problemem zaakceptowanie faktu, że inni mają zdanie odmienne. Dlatego referendum, bo dalsza dyskusja wydaje się być jałowa.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 23, 2012, 22:44:25 »
Pomysł likwidacji SM i wzmocnienia policji od lat przewija sie przez rózne dyskusje.
Zastrzegam, to pomysł niezły, tyle, że praktycznie niewykonalny z przyczyn formalnych.

Załóżmy, że budżet SM to 1 mln złotych(strzelam, bo nie pamietam dokładnie kwoty).
 Likwidujemy SM i mamy wolną bańkę.

Ale...
Te działania, które wykonywała dotychczas SM w zakresie dotyczącym administracji samorzadowej(np usuwanie zwłok zwierząt z dróg, patrole i penetracja terenu w poszukiwaniu bezdomnych, likwidacja dzikich wysypisk, kontrola zakładów i gospodarstw, kontrola mieszkań i domów) będa teraz musieli wykonywać urzędnicy. No to trzeba będzie zatrudnic nowych urzędnikó do tej roboty - i już częśc zaoszczędzonej bańki znika.

Do obsługi imprez masowych, ochrony podczas wyborów trzeba bedzie zatrudniac firmy ochroniarskie - znów część kasy znika.

hasło: wzmocnić policję - rozumiane jako przekazanie tej zaoszczędzonej bańki dla policji np na nowe etaty, sprzęt i wyposażenie
Kłopot w tym, że gmina nie może ot tak sobie przekazać kasy dla policji. Nie pozwalają na to przepisy ustawy o finansach publicznych. Furtką jest zawarcie porozumienia z komendą wojewódzką lub komenda główną. Kłopot w tym, że przy takich porozumieniach gmina całkowicie traci kontrolę nad tymi pieniędzmi. spisuje się porozumienie ale gmina nie ma narzedzi kontroli i może być tak, ze policja wyda te kasę na inne cele, względnie wyda je nie tak, jak tego oczekiwała gmina. Nie ma też specjalnie wskaźników, które by mogły pokazać skuteczność przekazania tych pieniędzy. Bo przeciez policja bedzie robiła to co i tak robi, wiec nie przeliczymy tej bańki na np ilość wykrytych spraw, częstotliwość patrolową, ilość nalożonych mandatów czy wniosków do sądu.

Dlatego własnie ciągle przestrzegam, ostroznie z tymi wyrokami. Pomysł likwidacja SM, wzmocnienie policji brzmi fajnie ale diabeł tkwi w szczegółach, a szczegóły już nie są takie wspaniałe.
A cel jest oczywisty - poprawa poczucia bezpieczeństwa i porządek w gminie.

Proponuję zatem na moment odrzucić rewolucyjne koncepcje likwidacji SM ,tylko zastanowić się, co zrobić, czego brakuje, co poprawić aby straż miejska stała się w oczach tej wątpiącej części mieszkańców bardziej użyteczna i potrzebna.

Offline Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 23, 2012, 23:24:00 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
królu podziemia - uzasadnij proszę swój punkt widzenia, bo nie łapię na wprost dlaczego nazywasz patologią to, że komendant straży miejskiej jest równiez szefem rady nadzorczej w spółdzielni. Skoro uzywasz stwierdzenia patologia, to znaczy, że nie widzisz tu konfliktu prawnego, tylko raczej etyczny???


-dla transparentności interesów
-dla standardów postępowania i wartości, których powinni przestrzegać funkcjonariusze a Komendant szczególnie
-dla starań, aby jego postępowanie było zrozumiałe, jawne, i wolne od podejrzeń o interesowność
-dla dystansowania się od wszelkich wpływów i nacisków, które mogą prowadzić do działań stronniczych,związanych z wykonywaniem zadań służbowych etc etc

Tak eksponowane stanowisko w Radzie Nadzorczej to.....-opiniowanie wniosków,pism,podejmowanie na zarządzie różnych decyzji pozostających często w "konflikcie interesu" z decyzjami jakie przychodzi podejmować realizując zadania służbowe bądź wydając polecenia służbowe swoim podwładnym. To musi budzić i budzi uzasadnione podejrzenia i obawy społeczne bo interesem nadrzędnym ma być służba publiczna której się podjął. Pytasz czy to jest zgodne z prawem-? Zatrudnienie-? Tak-. Ustawa o SM wprawdzie ogranicza możliwość podejmowania  pracy zarobkowej przez funkcjonariuszy jednak ostateczną ocenę pozostawia Komendantowi.Należy więc domniemać,że takową zgodę na dodatkowe zatrudnienie od Burmistrza otrzymał Komendant,jeżeli w umowie o pracę pracodawca ( Burmistrz) nie zastrzegł tego,lub nie regulują tego inne akty prawa miejscowego.Nie mi wnikać w to jaki stosunek pracy wiąże Komendanta ze SM Odra.Ta sama ustawa  w sposób szczególny nakazuje też dbać o etykę i dobre imię służby-to tak dla kontrastu.
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline Q100sz

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 173
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpnia 24, 2012, 07:56:17 »
[/quote]
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
równie dobrze mozna zamiast Sm wstawić tam słowo "policja" i pytania będą miały równie dramatyczny wydźwiek.

I oto właśnie chodzi. Pod sukcesami SM, które wymieniłeś, powinny się podpisywać służby od dawna do tego powołane. Myśląc w ten sposób, jeśli SM przerosną obecne zadania, trzeba będzie powołać jakiś nowy twór... i stworzyć nowe struktury, zabezpieczyć lokal, itd.
Rozmywanie odpowiedzialności i dublowanie uprawnień prowadzi do chaosu. Może czas najwyższy zacząć wymagać, puszczając mimo uszu tak modne ostatnio lamenty na brak środków, ludzi i co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy.

bartek

  • Gość
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpnia 24, 2012, 08:27:21 »
Proponuję referendum w Policach i określenie się za likwidacją czy pozostawieniem sm.Zobaczymy Panie Grzegorzu jakie będą wyniki bo ja przewiduję juz teraz?
Zasłanianie się  brakiem pieniędzy ,brakiem niemożności pełnienia służby po 22 we wtorki lub środy to zbędne dyskusje.Jeśli jest coś nierentowne do likwidacji.Musimy zacząć wymagać od straży miejskiej.Kiedyś nie było sm i policja funkcjonowała i było dobrze.Niech Pan pamięta jedno nie ma ludzi i  organziacji niezastąpionych!!!Sprawdzanie czy ktoś posiada śmietnik czy nie to powinno być obowiązkiem administracji spółdzielni która zleca zadania na pracowników gospodarczych którzy wspólnie  z adminsitratorem rejonu wyjdą w teren a nie siedzą za biurkiem i często piją kawę.Rozważyć też trzeba konflikt interesów jak piszą osoby na forum ,nie jest wykluczone,że osoby z rady spółdzielni i zarazem przełożeni nie zlecają zadań ponad normę i nie godzących w kompetencje .Wspomóc  TOZ w Policach z tego 1 mln przekazać 100 tys.a napewno przejmą obowiązki straży.Niech każdy robi co do niego należy niech spółdzielnie zajmą się swoim terenem a w skrajnych przypadkach niech proszą o interewncję na policję lub sm.Pracownicy ZWIK mogą też ujawniać w terenie o ile wychodzą, nieprawidłowości przy podłączaniu kanalizy.Jeżeli ktoś ma za dużo czasu i jest w radzie nadzorczej lub w innej radzie to dla przykładu niech społecznie pokaże,że można wyjść w teren i dla dobra gminy patrolować ulice społecznie nieodpłatnie.Takiego przykładu nie widać aby przynajmniej raz w miesiącu sm społecznie wykonała coś na rzecz gminy.Przyszły takie czasy pogoni za pieniędzmi chcecie więcej patroli zapłacicie będziemy.Nie tędy droga.

Offline millena

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpnia 24, 2012, 08:41:39 »
Cytat: "bartek"
Proponuję referendum w Policach i określenie się za likwidacją czy pozostawieniem sm.

Jestem za tym pomysłem. Tym bardziej, że jak przykłady z innych miast pokazują, bez straży miejskiej można się obyć:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,11772090,Ludzie_nie_chca_strazy_miejskiej__Urzednicy__Jest.html
millena

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpnia 24, 2012, 08:57:33 »
Cytat: "bartek"
Proponuję referendum w Policach i określenie się za likwidacją czy pozostawieniem sm.Zobaczymy Panie Grzegorzu jakie będą wyniki bo ja przewiduję juz teraz?

Jest odpowiednia procedura organizacji referendum na wniosek mieszkańców. Proponuję ją rozpocząć...

Cytat: "bartek"
Zasłanianie się brakiem pieniędzy ,brakiem niemożności pełnienia służby po 22 we wtorki lub środy to zbędne dyskusje.Jeśli jest coś nierentowne do likwidacji.Musimy zacząć wymagać od straży miejskiej.Kiedyś nie było sm i policja funkcjonowała i było dobrze.

Kiedyś nikt nie śmiał siedzieć po nocach na ławce i popijać z wrzaskiem do rana pod oknami ludzi. Może dlatego było troche inaczej?



Cytat: "bartek"
Niech Pan pamięta jedno nie ma ludzi i organziacji niezastąpionych!!!Sprawdzanie czy ktoś posiada śmietnik czy nie to powinno być obowiązkiem administracji spółdzielni która zleca zadania na pracowników gospodarczych którzy wspólnie z adminsitratorem rejonu wyjdą w teren a nie siedzą za biurkiem i często piją kawę(...)Wspomóc TOZ w Policach z tego 1 mln przekazać 100 tys.a napewno przejmą obowiązki straży.Niech każdy robi co do niego należy niech spółdzielnie zajmą się swoim terenem a w skrajnych przypadkach niech proszą o interewncję na policję lub sm.Pracownicy ZWIK mogą też ujawniać w terenie o ile wychodzą, nieprawidłowości przy podłączaniu kanalizy.

Po pierwsze SM wspiera administrację gminną. A pracownicy spółdzielni pracuja na swoich, spółdzielnianych zasobach, a nie na komunalnych, czy prywatnych posesjach, po drugie w 99 na 100 przypadków, własciciel posesji zwyczajnie nie wpuszcza takiego urzędnika(czy pracownika gospodarczego) na swój teren. Rozumiem zatem, że pan konserwator ze spółdzielni czy z wodociągów ma wszcząć procedurę administracyjna aby jednak wejść i skontolować posesję???
Jak dziewczyny z TOZu będą miały wiecej pieniędzy po likwidacji SM, to co? Banknotami się zasłonią podczas próby odebrania skatowanego psa czy kota na melinie?

Cytat: "bartek"
Jeżeli ktoś ma za dużo czasu i jest w radzie nadzorczej lub w innej radzie to dla przykładu niech społecznie pokaże,że można wyjść w teren i dla dobra gminy patrolować ulice społecznie nieodpłatnie.Takiego przykładu nie widać aby przynajmniej raz w miesiącu sm społecznie wykonała coś na rzecz gminy.Przyszły takie czasy pogoni za pieniędzmi chcecie więcej patroli zapłacicie będziemy.


A dlaczego ja mam narażać swoje zdrowie i zycie na patrolach? Nie jestem przeszkolony, wyposazony i zwyczajnie brak mi odwagi by interweniować w przypadkach zakłócania porządku lub ciszy nocnej. Jak każdy obywatel płace podatki i oczekuję, że te problemy rozwiąże za mnie i w moim imieniu państwo za pośrednictwem odpowiednich służb.

I dlaczego samorządy płaca policji za dodatkowe patrole w autobusach lub na plażach??? Czy policja nie moze tego robić raz w miesiącu społecznie? Takich patroli z grafiku w policji nie ma. Ale gdy pojawiają się dodatkowe pieniądze za dodatkowe patrole ustawiają się kolejki chętnych policjantów.

milena zwróć uwagę, że wnioskodawcy ze śląska jako powody likwidacji podają kwestie finansowe - że SM nie zarabia na siebie. Ok, dajmy SM zielone światło na fotoradary i zarobią na siebie momentalnie. Tylko SM nie do tego jest powołana.
Podobnie i tu na forum, wśród argumentów za likwidacją SM nie padją jakies szczególnie konkretne powdy. Albo się mówi ogólnie "nierentowna" albo, że "są nie potrzebni". Wydaje mi się, że aby coś likwidowac, potrzeba chyba bardziej konkretnych i przekonującycyh argumentów.
W artykuje jest ciekawe info o zmianach organizacyjnych w funkcjonowaniu SM w poszukiwaniu oszczędności. I to jest ciekawy trop do podjęcia i rozważenia.

j.7

  • Gość
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpnia 24, 2012, 09:19:49 »
Proszę, przestańcie mówić o referendum, szczególnie Ci, którzy mówią o SM w kontekście pieniędzy, ponieważ takie referendum to spory ich wydatek. Dodatkowo, powiedzcie ilu na te referendum pójdzie? 20, góra 30%. I nawet gdyby taki procent był wiążący to i tak naprawdę nie będzie wiadomo, jakie jest zdanie naszego społeczeństwa. Lokalne referenda zawsze mają małą frekwencję, znane jest to z autopsji w innych miastach.
Ciekawe natomiast, jakie zdanie na temat naszej SM mają inne partie poza obecnie rządzącymi, zresztą już od bardzo dawna i jak dla mnie za długo? Obecnie sprawujący władzę, są zwolennikami SM i to myślę się nie zmieni. Gorzej, mam wrażenie, że Oni nie są nawet gotowi do wprowadzania jakichkolwiek zmian. Może, zatem w końcu należy zmienić władzę w tej gminie? Może postarać się zainteresować tą sprawą szerzej innych radnych? Może inne formacje jasno się w tej sprawie wypowiedzą i podadzą nam jakąś alternatywę?
Ja myślę tak: albo w jedną, albo w drugą stronę: do likwidacji, albo wzmocnić, doszkolić, doposażyć i wymagać więcej. SM niech wykonuje te wszystkie mniej lub bardziej drobne sprawy, ale przede wszystkim niech pomaga ludziom i pilnuje porządku. Niech poprzez ich obecność, realnie podniesie się poziom bezpieczeństwa! Którą drogę wybrać wymaga dogłębnej analizy (fachowej, z rzeczowymi argumentami).

bartek

  • Gość
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpnia 24, 2012, 09:49:28 »
Pan Grzegorz napisał:


. Jak każdy obywatel płace podatki i oczekuję, że te problemy rozwiąże za mnie i w moim imieniu państwo za pośrednictwem odpowiednich służb.
 
   Odpowiem tak Policja Panie Grzegorzu też płaci podatki.Nie jest Pan jasnowidzem,że takich patroli w policji nie ma.Jeśli pan wie i widział jako osoba cywilna grafiki policji ,to naraża pan na odpwoiedzialność dyscyplinarną jak nie karną tą osobę co udostępniła grafik służb.


I dlaczego samorządy płaca policji za dodatkowe patrole w autobusach lub na plażach??? Czy policja nie moze tego robić raz w miesiącu społecznie? Takich patroli z grafiku w policji nie ma. Ale gdy pojawiają się dodatkowe pieniądze za dodatkowe patrole ustawiają się kolejki chętnych policjantów.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpnia 24, 2012, 10:29:33 »
Cytat: "j.7"
Ciekawe natomiast, jakie zdanie na temat naszej SM mają inne partie poza obecnie rządzącymi, zresztą już od bardzo dawna i jak dla mnie za długo?


Na tym forum nie wystepuję jako rzecznik GRYF-a. Więc proszę nie uogólniać, że "obecnie rządzący" maja takie zdanie. Prezentuję tu swoje prywatne poglądy i opnie.

Cytat: "j.7"
Ja myślę tak: albo w jedną, albo w drugą stronę: do likwidacji, albo wzmocnić, doszkolić, doposażyć i wymagać więcej. SM niech wykonuje te wszystkie mniej lub bardziej drobne sprawy, ale przede wszystkim niech pomaga ludziom i pilnuje porządku. Niech poprzez ich obecność, realnie podniesie się poziom bezpieczeństwa! Którą drogę wybrać wymaga dogłębnej analizy (fachowej, z rzeczowymi argumentami).


Gratuluję. Nareszcie konstruktywna i pozyteczna propozycja. Nie negacja bez argumentów, tylko propozycja analizy i zmian na lepsze.
Zobowiązuję się podjąć próbę wywołania dyskusji o kształcie i przyszłości SM wśród moich koleżanek i kolegów z "obecnie rządzących".
Pozdrawiam

j.7

  • Gość
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpnia 24, 2012, 11:27:52 »
Panie Radny napisał Pan tak: "Na tym forum nie wystepuję jako rzecznik GRYF-a. Więc proszę nie uogólniać, że "obecnie rządzący" maja takie zdanie. Prezentuję tu swoje prywatne poglądy i opnie."

A kto powiedział lub czy ja napisałem?, że to, co myślę, o tym, co myślą obecnie rządzący w naszej gminie na temat SM wysnułem wyłącznie z Pańskich wypowiedzi na tym forum?
I proszę mi tu tylko nie rozwijać tego wątku, że np. skąd ta pewność, co myślą i robią obecnie rządzący. Dlaczego? Bo to jest oczywista oczywistość. Komunał. Skoro tyle lat rządzą Ci sami i w ciąż jest tak samo, to, co to niby znaczy?, jakie mają niby zdanie i co myślą?
Status Quo trwa.

Offline ayarl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
[Police] Zbędna służba? Samorządy rezygnują
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpnia 24, 2012, 15:26:06 »
Referendum gminne nie musi być bardzo kosztowne. Wystarczy cierpliwie poczekać do najbliższych wyborów prezydenckich, parlamentarnych bądź samorządowych. W tym czasie można spierać się na argumenty lub za pomocą dowolnie wybranych kończyn :rotfl:  Wydatki jakieś będą, ale w sumie niewielkie.