Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] List inżyniera z Waldpark  (Przeczytany 30373 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #30 dnia: Grudnia 24, 2012, 07:22:27 »
Informacja ogólna pokrywa się z danymi podanymi w innych ówczesnych artykułach np. w Technik in Ostseeraum. Sam podpis pod zdjęciem mówi o osiedlu na południe od starego cmentarza no i makieta rzeczywiście odzwierciedla Stadtrand. Najważniejsze: Jaka jest data wydania gazety?
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #31 dnia: Grudnia 24, 2012, 16:09:13 »
Numer z 14.09.1938.

U K. Maronn rzeczywiście trochę wczesna data powstania osiedli dla Hydrierwerke. Zwłaszcza, że w Adressbuchach (a są one dla mnie podstawowym źródłem w tym zakresie) pojawiają się dopiero w 1940 r. - chodzi włąśnie o Strasse A-D, czyli rejon Nowopolu (Stadt- czy też Stadtrandsiedlung).

A tymczasem życzę smacznej wieczerzy wigilijnej i Wesołych Świąt.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 13, 2013, 22:52:53 »
Świetnego artykułu Bartka ze Szczecinera ciąg dalszy, choć teraz w ciut innym wydaniu.
Mamy okazje zobaczyć Waldapark w zdjęciach z czasów wojny, z perspektywy jednej rodziny.

Fotokopie zdjęć historycznych, wraz z opisami (pisownia oryginalna), pochodzą z albumu rodzinnego p. Wernera Müncha (współczesne- moje). Całość przekazana do Muzeum przez p. K. Matkowską- serdecznie dziękujemy.

"1.
27.11.1940. Moi Rodzice w tym dniu przeprowadzili się ze Stołczyna (między Szczecinem a Policami). Ulica miała nazwę Park Leśny 89. Na zdjęciu- po prawej stronie widać mały, posadzony buk.





2.
"Boże Narodzenie 1940r. Mój ojciec i ja z sankami (mój bożonarodzeniowy prezent). Widać po lewej stronie buk.





3."Wielkanoc 1941. Mój kuzyn Peter i ja przed moją ciocią. Z prawej ówczesne wejście do domu, z lewej taras z balkonem.





4.
"Grudzień 1942. Od lewej: moja siostra, kuzyn Peter i ja na schodach tarasu."



5.
"13 stycznia 1945. Po bombardowaniu fabryki. Od tego nalotu były trafione również domy na osiedlu fabrycznym
a. Bunkier. W tle za nim bombardowanie fabryki.





b.
Dom od tyłu.





c.
Taras z tyłu domu.





d.
W środku pokoju po bombardowaniu, widok drzwi od tarasu



e. Pokoj i jadalnia (też po bombardowaniu, ale nalot nie zrzucił obrusu ze stołu). Teraz taras jest obmurowany i tam, w ówczesnym pokoju mieszkalnym i w jadalnym, znajduje się biuro obecnego szefa (szefowej Maryli!)



f,g,h. Pokoje po nalocie (zdjęcia robiono wewnątrz domu).





Ten mały buk został ścięty jako duże drzewo i jedna cześć- pieniek zostało zabrane do Kaiserslautern (Niemcy), służy jako hocker, dobrze wyschnięty, dobrze zakonserwowany olejem, postawiony na nóżkach. Na ten kawałek buka chronologicznie oznakowane (w jakich czasach to drzewo rosło) jest w tym kawałku drzewa gwóźdź, który swego czasu ja młotkiem wbiłem"

"Te zdjęcia zostały przekazane przez Pana Wernera Münch, który jest na tych zdjęciach jako mały chłopiec. Swego czasu p. Münch pomagał dzieciom z SOSW w Policach przysyłając słodycze na Boże Narodzenie."

Tyle korespondencja.
Wszystkie elementy widoczne na zdjęciach maja swoje odzwierciedlenie we współczesnej topografii. Buk rzeczywiście istniał i został po nim tylko pieniek.



W materiałach źródłowych znajdziemy także potwierdzenie, że państwo Münch mieszkali pod numerem 89:


Dziś 89-tka to Korczaka 9 i 11.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 13, 2013, 23:23:22 »
Ujęcia niesamowite.

Pan Münch był inżynierem.

Pozdrawiam

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 15, 2013, 23:10:54 »
Świetne zdjęcia, przydałyby się do artykułu;) Ciekawe co się jeszcze kryje w prywatnych zbiorach...

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 15, 2013, 23:15:06 »
Się napisze artykuł do Rocznika;)
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpnia 16, 2013, 02:11:12 »
Popieram, bo właśnie po to ma być "Rocznik"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpnia 24, 2013, 22:29:03 »
Też z ebaya. Aukcja trwa.  Wyczyściłem logo dla lubiących wersje cyfrowe ;)
Waldpark 71. Czerwiec 1941.






Wycinek z AB '43. Pod 71 mieszkali p. Zimmermann.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #38 dnia: Września 06, 2013, 15:07:23 »
Wczoraj przybył komplet - zdjęcie i pocztówka, więc dziś o 8 specjalnie poszedłem pstryknąć fotke :)

Im Waldpark 71 – na planach niemieckich oznaczony jako typ 1200 (czyli o powiększonym metrażu). Zamieszkiwała w nim od 1941 roku rodzina Zimmermann wraz z trojgiem dzieci. Otto Zimmermann piastował wysokie stanowisko naszelnego inżyniera(Oberingenieur) w fabryce benzyny syntetycznej w Policach. Z posiadanych informacji wynika, że rodzina mieszkała tu na pewno do połowy 1944 roku – niestety dalsze jej losy są nieznane...

Tak to wygląda:



Kartka:



Serdecznie dziękuje p. Annie Elszkowskiej - dyrekotce Poradni, za zgode na wejście do ogrodu i możliwość wykonania zdjęcia :)

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #39 dnia: Września 15, 2013, 09:50:59 »
Materiał zdjęciowy SOSW, koniec lat 70-tych. Czy ktoś poznaje?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #40 dnia: Września 15, 2013, 14:03:11 »
Tak wygląda na Junggesellenheim / Bereitschaftsheim przed przebudową.

Pozdrawiam

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #41 dnia: Września 15, 2013, 17:11:07 »
Nom, Domino ma rację, to jednak Junggesellenheim. Nawet ogrodzenie się zgadza. Upadła moja teoria, że to zachowany do niedawna Garagenhof.

Ale żeby nie było, to coś o tym napiszę. Kompleks garażowy (Garagenhof) ostniał tam, gdzie obecnie znajduje się budynek z 2 wydziałami Starostwa (wcześniej przedszkole nr ileś).

Tak to wyglądało na zdjęciu lotniczym:


i na planie:


Taką miał elewację - jednak niezbyt podobna do tego, co widać na zdjęciach Łukasza.


W Adressbuchu:


Ale jakąś teorię trzeba wysunąć. Wydaje mi się, że fragment Garagenhofu ocalał na tyłach Starostwa. Zgadza się kształt i wysokość, teraz są tam transformatory.


Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpnia 20, 2014, 22:54:39 »
Dr. R. Langenberg
Waldpark 12


Oczywiście w AB nie figuruje ;) Kolejny "zaginiony" naukowiec.


Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpnia 22, 2014, 13:18:54 »
Ciekawe czy chodzi o tego dr.Langenberga - jednego z czterech autorów monografii o Hydrierwerke.


Wiadomo jaką funkcję pełnił?


Pozdrawiam





Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] List inżyniera z Waldpark
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpnia 22, 2014, 18:37:50 »
O zbiegu okoliczności chyba nie może być mowy.
Przeszukałem jakiś czas temu google scholar pod kątem prac pisanych przez "naszych" naukowców. Przed, w czasie i po wojnie pisał tylko Wissel. Co ciekawe część raportów TOM ma taką wartość naukową, że google scholar traktuje je właśnie jako prace badawcze. Langenberga wówczas nie znalazłem. Nie znane mnie też są jakiekolwiek jego podpisy pod raportami czy innymi opracowaniami dostępnymi w archiwum fischer-tropsch.org, ale trzeba by przejrzeć je raz jeszcze.
Tytuł naukowy, miejsce zamieszkania, współautorstwo monografii sugeruje jednak osobę ze sfery kierowniczej, z bliskiego otoczenia dyrektora. Ale to chyba oczywiste.
SPZP "Skarb"