Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - lukasz_s

Strony: 1 2 [3]
32
Historia / [Police] "Bunkry na ruinach"- fakty i mity
« dnia: Listopada 26, 2010, 23:42:22  »
Mam parę nurtujących myśli po przeczytaniu książki i chciałbym poddać je pod dyskusję (mam nadzieję, że torney też się włączy):

1.Jagodziński napisał książkę w ostatecznym kształcie i wysłał ją na konkurs w roku 1986. Konkurs, ogłoszony przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich. Zawarł w niej relację o pobycie więźniów żydowskich w Mścięcinie. Dlaczego ten fakt wypływa dopiero po 20 latach?  Także w szczecińskim IPN-ie znajdują się relacje b. więzniów KL Stutthof mówiące o przebywaniu na terenie Ausenlager Żydów, prawdopodobnie z czasów prac komisji (?). Atmosfera marca '68 nie pozwalała na utrwalanie martyrologii?
Dlaczego informacje te nie zostały upublicznione wcześniej i dowiadujemy się tego via Bad-Arolsen?

2. Topografia Polic. Czyżby błędy?
Droga więźniów z obozu letniego do zachodniej bramy zakładów miała odbywać się przez miasto (str. 43 i 44). Sztuthofiacy po drodze mijali piętrową zabudowę, i nieliczne sklepy.

Hagerwelle a więc i obóz letni znajdowały się po zachodniej stronie Hydrierwerke. Jeśli była tam brama zachodnia, to przecież była to najkrótsza droga łącząca zakłady i obóz. Po co iść przez miasto? Powiedzmy, że Jagodziński pomylił kierunki i chodziło o bramę wschodnią. Wychodząc z obozu kierowano się na południe dalej Falkenwaldestrasse (tu była piętrowa zabudowa!), potem znów na północ aby wejść bramą wschodnią? Przecież po drodze była brama główna. Jeśli nie chciano więźniów wpuszczać głównym wejściem aby ukryć ich przed  oczami ciekawskich po co paradować Tanowską w stronę miasta? Może więc udawali się na północ, dalej na wschód Fuhr/Jasenitzstrasse (tu były sklepy?) aby wejść przez  hipotetyczną bramę północną lub wschodnią od strony bocznicy (Jagodziński opisuje rury i dużo zniszczonych wagonów)? Bardziej prawdopodobne, ale dlaczego pisze o bramie zachodniej? Przejęzyczenie? Reszta danych topograficznych we wspomnieniach zdaje się być prawidłowa i bardzo szczegółowa.

3. Dlaczego w relacjach Jagodzińskiego nie pada słowo o kobietach-więźniarkach?

4. Dlaczego segregacja więźniów odbywałą się na stacji w Policach a nie w Mściecinie? Czy pobliski las w którym rozstrzelano wieźniów, to las za Eneą i Stadionem, przylegający do cmentarza?

5. Dlaczego pracownika Tottenkommando- Pietruszkę, odwołano z funkcji nadzorującego pochówki parę dni po 13 stycznia? Czyżby zaczęto chować zwłoki w lejach po bombardowaniu z owego dnia?

6. Gdzie znajdowało się "pobliskie lotnisko" z którego startowały samoloty przechwytujące (Gollnow?)

33
Historia / [Police] Elektrownia w Pölitz
« dnia: Lipca 21, 2010, 21:03:29  »
zrzut ekranu- cytat z "The German chemical industry in the twentieth century"  John E. Lesch.



W miejscu przeze mnie podkreślonym jest mowa o drugiej elektrowni, ale w mieście Politz, nie na terenie Hydrierwerke. Czy coś na ten temat wiadomo?
A może to nieporozumienie, autor "niedorozumiał" źródła i chodzi o znaną już:


34
Historia / [Police] Stara fabryka w 3D??
« dnia: Stycznia 23, 2010, 23:24:15  »
Zastanawialiście się kiedyś nad wycieczką do Hydrierwerke AG, takiej jaką była w latach 40? Teraz to możliwe. Potrzeba jednak wysiłku i dużo pracy....Otóż jest taki darmowy program do modelowania w 3D. Nazywa się Sketchup. Ściągnąłem sobie ze strony google earth, zainstalowałem i po obejrzeniu tutorialu zacząłem modelować. To co przedstawiam niżej, zajęło mi to ze 2h. Dużo rzeczy nie umiem, nie wiem do końca jakie są możliwości (opcja "wycieczki 3D"??) ale jakoś powoli idzie. Skorzystałem z tego zdjęcia:



Przecież to jest jak rysunek techniczny! A dzięki cieniom możemy domyślać się wysokości poszczególnych budowli. No i wyszło mi coś takiego...


 

Jeden człowiek raczej sobie nie poradzi, ale jakbyśmy zaczęli współpracować i podzielili się pracą, może coś by z tego wyszło;)

[ Dodano: 2010-01-24, 01:29 ]

Czy tak mógłby wyglądać "węglowiec"?
Zachęcam do zabawy!

Strony: 1 2 [3]