Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - jakub_m

Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19
241
Historia / [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« dnia: Grudnia 31, 2009, 09:18:23  »
Zapraszam do zapoznania się z nową zabawką edukacyjną w postaci retrospekcji. Mapka, o której nie raz tu dyskutowano i współczesny rzut. Nie jest to ściśle spasowane co do punktu, ale daje zrozumiały pogląd na to, co się stało przez laty. Oto ona: KLIK KLIK KLIK...!

A, i od razu pytanie: czym waszym zdaniem są dwa podłużne obiekty znajdujące się na miejscu dzisiejszych bloków na ul. Wróblewskiego, poniżej cmentarza?

242
Historia / [Police] Pełnomocnik Burmistrza
« dnia: Grudnia 28, 2009, 13:53:18  »
To jest hipoteza, bynajmniej jeśli nikt inny nie stawi się do konkursu, tego rodzaju wątpliwości będą już mniej podstawne.

Swoją drogą ciekawi mnie, co kryje się pod hasłem biegłych umiejętności informatycznych. Tzn. w ilu językach kandydat na stanowisko powinien umieć programować, aby spełnić ów wymóg?  :jupi:

243
Historia / [Police] Pełnomocnik Burmistrza
« dnia: Grudnia 26, 2009, 23:02:29  »
Wszystkich zainteresowanych pragnę poinformować, że wciąż aktualne jest ogłoszenie obecne na gminnym BIPie, o naborze na stanowisko inspektora ds. zabytków i dziedzictwa kulturowego:

http://www.bip.police.pl/?cid=181&bip_id=2735

Niezbędnym wymaganiom stawianym w specyfikacji stanowiska sprostać mogłoby wielu, nic prostszego, jak tylko złożyć aplikację.

244
Historia / [Police] Fabryka rozszyfrowana
« dnia: Grudnia 26, 2009, 22:50:03  »
Moja opinia jest następująca - o demokrację Amerykanie pięknie walczą tylko w filmach. Wątpliwa rola amerykańskiego biznesu w przemyśle chemicznym III Rzeszy budzi uzasadnione wątpliwości...

245
Historia / [Police] Fabryka rozszyfrowana
« dnia: Grudnia 23, 2009, 18:01:20  »
Cytat: "Domino"
Ano dokumentacja techniczna - 1213 stron.Mam ją nawet przed sobą :) Przekazana przez dr.Wissel'a oraz dr.Winsen'a.Sporządzona (sfotografowana) 2 sierpnia 1945 przez Amerykanów, niestety nie moge odczytać dokładnie nazwiska osoby, która materiały te fotografowała.


Pozdrawiam


O proszę, może pokusisz się o jakiś referat, analizę tych dokumentów? Być może to przeraźliwie nudne. Przekopywałem się przez analizy procesu technologicznego w Policach, w 45 r. chyba stanowiłoby to jakąś wartość, ale dziś jest to temat bodajże tylko dla pasjonatów... chemii i fizyki :-) Ciekawe mogą być pewnie plany architektoniczne...

246
Historia / [Police] Fabryka rozszyfrowana
« dnia: Grudnia 23, 2009, 02:13:43  »
A teraz ciekawostka dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie znajdują się papierzyska z Hydrierwerke. Otóż...

...gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że po 1000-letniej Rzeszy nie zostanie kamień na kamieniu, dyrektor Hydrierwerke ucieka w zachodnim kierunku z... sześcioma drewnianymi skrzyniami zawierającymi dokumentację techniczną. Zostaje zatrzymany przez aliantów, kiedy próbuje przekroczyć Łabę. Podczas przesłuchań nie wyrażał chęci współpracy i wykazywał się - jak to ujęto w raporcie - zadziwiająco małą wiedzą na temat szczegółów procesów technologicznych. Przechwycona dokumentacja poddana została selekcji i jej wartościowszą część posłano do Londynu. A dyrektora fabryki wypuszczono do domu.

Wiadomo jest, że Związek Radziecki uruchomił produkcję benzyny syntetycznej w oparciu o zdobyczne linie technologiczne z fabryk w Oświęcimiu i Kędzierzynie-Koźlu. Police były jedynie miejscem pozyskania złomu, najprawdopodobniej właśnie z braku dokumentacji.

OK, wracam do lektury...

A, wrócę jeszcze do tematu akcjonariatu, bo warto przypominać jego amerykański wątek, obecny także w historii polickiej fabryki. Współudziałowcem Hydrierwerke było... Deutsche-Amerikanische Petroleum A.G. A i sam dyrektor Hydrierwerke spędził ładnych parę lat przed wojną jako konsultant w jednej z korporacji paliwowych.

247
Historia / [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« dnia: Grudnia 18, 2009, 15:03:10  »
Z nałożenia warstwowego planu i współczesnego rzutu satelitarnego wychodzi, że obóz zlokalizowany był dokładnie na terenie dzisiejszej lokalizacji MOK i komendy policji.

Pewnie zdjęć lotniczych Polic robionych przez aliantów, czy to zachodnich czy wschodnich, w archiwach jest od groma (USSTAF po serii bombardowań posłał w 45 r. na sam koniec lot zwiadowczy tylko w celach fotograficznych), tylko nikt z nas nie kwapił się ruszyć profesjonalnie tematu (internet to nie wszystko), no a dwa - może i wciąż objęte są klauzulą tajności. Rola odkrywców przypadnie naszym wnukom :-)

248
Historia / [Stare Police] Prośba
« dnia: Listopada 13, 2009, 09:10:05  »
www.police750.blogspot.com W lewej kolumnie są galerie, znajduje się tam parę interesujących fotek.

249
Historia / [Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« dnia: Października 14, 2009, 22:40:47  »
Cytat z dr Frankiewicza:

Cytuj
Jak różne było postępowanie policji w poszczególnych dzielnicach miasta, świadczy pismo szczecińskiego Gestapo z dnia 3 lipca 1940 r., które stwierdza, że w Szczecinie przepisy o traktowaniu Polaków nie są jednakowo stosowane, gdyż np. Polakom w Podjuchach zabroniono opuszczania miejscowości, gdy tymczasem robotnicy z Polic przyjeżdżają co niedzielę do Podjuch i do Żydowiec odwiedzać swoich bliskich.

(...)

W pierwszych latach, gdy problem zatrudnienia nie natrafiał na duże trudności, zezwalano Polakom na wychodzenie poza miejsce zamieszkania. Dlatego też np. w Szczecinie i w Policach robotnicy polscy odwiedzali się wzajemnie w obozach i w kwaterach prywatnych, jeżdżąc do Żydowiec, Polic oraz do Dąbia. Jednakże od 1941 r. władze zaczęły stosować ścisłą Kontrolę na stacjach i w środkach komunikacji miejskiej, co utrudniało poważnie swobodne poruszanie się po mieście.


Naturalnie nie było mowy o sielance. Polacy ogólnie byli gorzej traktowani jak Czesi, Francuzi czy Włosi.

A propos pasiaków - w Stutthofie wprowadzono je dopiero w 42 r. a w innych obozach Rzeszy w ogóle nie wprowadzono jako "strój" obowiązkowy...

250
Historia / [Police] To już historia
« dnia: Września 20, 2009, 22:14:59  »
Cytat: "jasia"
W czasach, gdy przeprowadzałam się do Polic...a było to dokładnie 25 lat temu, tereny za leningradami (tam trwała budowa) nazywalismy ..."Syberią".
Samochód parkowaliśmy tuż pod blokiem.
Teraz czasem jeżdżę 20 minut żeby zaparkować...


Pamiętam potężne leje po bombach i pozostałości po działkach (poniemieckich?).

251
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Września 20, 2009, 22:10:33  »
Pan Jan sugeruje, że obóz ogarnął swoim zasięgiem zabudowania istniejące ongiś na dzisiejszym obszarze działek. Mnie trudno uwierzyć w to, by na potrzeby pracowników - przymusowych czy nawet nie przymusowych - Niemcy wysiedlali Niemców z ich domów. Określenie "nowe osiedle" powstało być może wcześniej, nim rozpoczęto budowę fabryki. Gdy spojrzymy na wcześniejszą rocznikowo mapę to zauważymy, że faktycznie była to nowa lokalizacja, dotąd bowiem Police funkcjonowały tylko po prawej stronie od torowiska.

Ja powrócę do jednej z tez lokalizacji postawionych na początku wątku i jednocześnie zaznaczonych tu przez kolegę na zdjęciu znakiem zapytania. Zgadzałoby to się z opisem Frankiewicza - jest przy drodze do Siedlic i jest w pobliżu fabryki. Ciężko tu posiłkować się definitywnie zdjęciem, bo jest lichej jakości, ale faktycznie daje trochę do myślenia. Konkludując - nasze teorie wskazują na dość zbieżną lokalizację :-)

252
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Września 01, 2009, 22:12:01  »
Dla znawców tematu :-)

Wracam jeszcze do tematu lokalizacji tego obozu po przeniesieniu - wiemy, że przy drodze do Siedlic. Stanęło na tym, że może na terenie dzisiejszych ogródków. Mnie teza ta nie przekonuje, bo na pewnych fotografiach czy planach widać tam dość spore domki mieszkalne z ogrodami, trudno mi uwierzyć w lokalizowania obozu na prywatnych posesjach. Zwróciło moją uwagę to zdjęcie (wykonane rzekomo w czerwcu 1944, czyli już po przenosinach):

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Dyf6JYUNW5l5dBHIYfbLUg?feat=directlink

Na nim (fatalnie) widać ową drogę na Siedlice (na prawo od niej widać łuk dzisiejszej ul. Wyszyńskiego). Przychodzą mi na myśl kolejne lokalizacje (podążając w kierunku Siedlic): obszar w okolicach pomnika JP II, albo obszar w obrębie ulic PCK, Zamenhofa i Wyszyńskiego. Tylko gdzie tam miałoby się zmieścić 20 dużych baraków?!

Zadziwiający jest fakt, że tak mało wiedzy posiadamy o Policach tamtych czasów, mimo że przewinęło się przez nie tysiące pracowników czy więźniów. A czy osiedleńcy pierwszych lat też nie posiedli żadnej wiedzy na temat jakby nie było dość sporego obiektu? Naturalnie wówczas wcale nie musiał ów fakt wydawać im się istotny, podobnie i dzisiaj jest tylko ciekawostką historyczną, zastanawia mnie jednak ta niewiedza, luka, wyrwa ;-)

253
Historia / [Police] To nie są Police
« dnia: Sierpnia 31, 2009, 16:18:18  »
Nie wiem po co tyle emocji i wywodów. Dla mnie historia to zabawa. Ubawiła mnie sprawa, bo już toczyliśmy kiedyś dyskusję na temat amatorskiego podejścia do analizy dziejów, chodziło o publikowanie niezweryfikowanych czy nieprawdziwych faktów (oj, Mące to się dostało!), a tu masz, bęc! Dodam, że to nie jedyne ciekawostki tej publikacji. Zainteresowała mnie np. informacja, że Rosjanie strzelali z kałasznikowów. Sęk w tym, że te pojawiły się w produkcji dopiero parę lat później od omawianych wydarzeń. Więc to również jest nieścisłość historyczna. Mógłbym punktować dalej, ale nie chcę kruszyć kopii, bo pozycja sama w sobie nie jest naukową w ścisłym tego słowa znaczeniu, więc takie rzeczy są dopuszczalne i twierdzę, że nie umniejsza to wcale jej kolorytu i waloru.

254
Historia / [Police] To nie są Police
« dnia: Sierpnia 29, 2009, 12:30:17  »
Cytat: "Domino"
PS: Panie Jakubie mówi Pan o błędach - zgoda, szkoda tylko, że nieprawdziwa informacja na temat restauracji Waldhalle, którą zasygnalizowaliśmy tu na forum, dalej znajduje się na blogu "Police 750" i nie została sprostowana.Mało tego została powielona na police.info.pl - gdzie jeszcze zostanie?


Pozdrawiam


Na blogu dokonano korekty - jeśli nadal coś jest nie tak, proszę wskazać co dokładnie.

255
Historia / [Police] To nie są Police
« dnia: Sierpnia 29, 2009, 12:12:16  »
Cytat: "yak"
Jan Antoni Kłys



Znam opinię ojca na temat "Ruchomych piasków", jest pozytywna. Sam książkę z zainteresowaniem przeczytałem i twierdzę, że ów błąd nie rzuca się znacząco na wartość całej publikacji. A Pan pozwala sobie na tak żenujące sugestie o ściskaniu kiszek tylko dlatego, że wskazałem błąd, który i ja popełniłem i do czego się przyznałem. Otrzymaliśmy  niezrozumiały wywód, który jest projekcją jakiś osobistych problemów, ale nijak się ma do poszukiwań historycznych.

Miłośnikom historii pozostawiam ocenę przedstawionych przeze mnie materiałów zdjęciowych.

Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19