Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Studarc

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Sprawy bieżące / Drogi w Policach (miasto a powiat)
« dnia: Stycznia 01, 2021, 18:35:08  »
Ciekawi mnie kwestia dlaczego w mieście Police wykonuje się tak niewiele remontów dróg i infrastruktury z tym związanej, kiedy to w gminie Dobra ciągle słyszy się o remontach i budowie nowych dróg? To ten sam powiat, a sposób zarządzania pieniędzmi ewidentne zaniedbuje drogi w naszym mieście. Czy jest to może kwestia niesprawiedliwego przydziału pieniędzy w tej kwestii? W zasadzie łatwiej jest powiedzieć, które drogi/ulice w Policach nie wymagają remontu lub przebudowy niż powiedzieć, które ich nie wymagają.

Tu kolejny tego typu przykład: https://wszczecinie.pl/aktualnosci,przez_poligon_do_szczecina_zaprojektuja_nowa_droge_z_wolczkowa,id-36691.html?fbclid=IwAR0oq3gMVgJpdN9rHpxR7QHPHojwqln5KOLzp7Nga6FJzzGz0VQ5oA73AoY

2
Sprawy bieżące / Odp: Rodzinne wypady na zakupy do Lidla i Biedronki
« dnia: Kwietnia 20, 2020, 17:02:25  »
Atakujesz człowieka, który ma rację?
W pełni popieram autora tematu. To nie czas na rodzinny shopping. Szczerze mówiąc- dzieci do 15rż w tym okresie nie powinny mieć wstępu do sklepu spożywczego, bo jakkolwiek zabrzmi to ograniczająca - zabierają miejsce, w które mógłby wejść do sklepu ktoś kto potrzebuje zrobić zakupy naprawdę.

3
Historia / Odp: [Police] Odbudowa Starego Miasta
« dnia: Marca 24, 2020, 12:04:36  »
Co z tego, że zrealizowano z funduszy jakąś drobną część miasta nad rzeką? Która w dodatku jest tak naprawdę mało dostrzegalna dla kogokolwiek. Kiedy można by zając się tym co tak naprawdę jest potrzebne - rewitalizacją jednej z głównych ulic w mieście i osi miasta. Jestem zdania, że tutaj kompletnie zabrakło na to pomysłu i chęci.
Jak napisałem - kwestia odciążenia ruchu i budowy przeprawy to inna sprawa. Jasna jak słońce i oczywista. Będąca jednocześnie kiełbasą wyborczą od XX lat. Poza tym Kołłątaja mimo strategicznego położenia nie jest obciążone ruchem ciężarowym. Stąd rewitalizacja tej ulicy i zrobienie z niej centrum starych Polic jak najbardziej ma sens.

Co do ortografii - sam nie wiem czemu zrobiłem takiego byka, już poprawiam :-)
EDIT_ niestety nie mogę już poprawić. Wybaczcie.

4
Historia / Odp: [Police] Odbudowa Starego Miasta
« dnia: Marca 24, 2020, 09:25:20  »
Hej, jako, że koronawirus i człowiek w domu się nudzi postanowiłem odkurzyć ten stary zapomniany już temat. Posiedziałem trochę w sieci i analizowałem stare plany, mapy i zdjęcia (między innymi lotnicze), szukając informacji o mieście na zagranicznych stronach, czy ogólnie mieszkając od dzieciństwa w Policach doszedłem do kilku wniosków:


(będę posługiwał się dzisiejszymi nazwami ulic)
1. Miasto było rozwijane wg. projektu Felixa Genzmera z 1918, który zakładał główną oś wzdłuż ulicy Kołłątaja i Stażyńskiego ciągnącej się aż za tory kolejowe w stronę północno-zachodnią oraz drugą oś Grunwaldzkiej/Tanowskiej. Stąd do dziś na mapie widać szczątkową siatkę ulic, która z biegiem czasu stała się tym czym w zamierzeniu być nie miała. Jednak ślady realizacji tych planów zostały z nami do dziś i kilka z nich to między innymi:
a) skrzyżowanie ulicy Stażyńskiego i Kołłątaja - w postaci dwóch istniejących do dziś skwerów będących monumentalnym wjazdem do nowobudowanych dzielnic, z uwzględnieniem monumentalnego ratusza stojącego niegdyś w miejscu obecnych pawilonów na Grunwaldzkiej - przypominającego formą i rozmiarem wiele szczecińskich budynków użyteczności publicznej z tamtego okresu (np. budynek poczty na Niepodległości, czy I liceum na Piastów w Szczecinie). Widok musiał być bardzo ciekawy także wyjeżdżając ze Stażyńskiego, gdyż ten wielki budynek otwierał oś.
https://s5.gifyu.com/images/stazkol.jpg
https://s5.gifyu.com/images/27348_html_34967351.png

b) skrzyżowanie ulic Stażyńskiego/Sienkiewicza/Polnej z charakterystycznymi trójkątnymi zakończeniami i kamienicą w tym kształcie stojącej do dziś.
https://s5.gifyu.com/images/polna.jpg
https://s5.gifyu.com/images/kamienica.jpg

c) polana w Parku Staromiejskim na której miały się znaleźć dwa kwartały kamienic, jeden z nich zamykający oś ulicy Kołłątaja z widokiem na nawę kościoła - patrząc od strony północnej. Stąd dziś dziwne trójkątne skrzyżowanie ulic Kołłątaja i Staszica, którego miało nie być, a dziś jest tam kwietnik i przedłużenie ulicy Kołłątaja do mazurskiej.
https://s5.gifyu.com/images/staszica.jpg
https://s5.gifyu.com/images/nawa.jpg
d) aleja drzew w lesie tuż za stadionem i oś w lesie od ulicy Tanowskiej do wróblewskiego mająca być początkiem Stadtwaldu/lasu miejskiego i przyszłego cmentarza w obrębie ulic Rurowej i Piłsudskiego.
https://s5.gifyu.com/images/szpaler.jpg
https://s5.gifyu.com/images/stadtwald.jpg
e) nigdy niezagospodarowane miejsce na nowy większy dworzec na północ od Grunwaldzkiej. Dziś są tam dalej nieużytki. W międzyczasie były garaże.
d) uliczka Traugutta mająca wytyczyć schemat ulic w okolicy torów - ulica Rogowa miała być prawdopodobnie jej odbiciem lustrzanym. Zamykając oś ulicy Szkolnej szpalerami drzew przed ówczesnym/obecnym dworcem PKP.
https://s5.gifyu.com/images/pkp.jpg
https://s5.gifyu.com/images/traugutta.jpg
e) nieużytek przy ul. Targowej/słonecznej mający być (lub już był? Bo pozostałośc w postaci jednej kamienicy widzimy do dziś) małym zamkniętym przez ciasną zabudowę kamienic skwerem.
https://s5.gifyu.com/images/targowa.jpg

Rodzaje zabudowy:
Ciasna zabudowa kamienicowa* miała obejmować ulice od północy: mniej więcej: jabloniowa/wiejska, od wschodu: Marii Konopnickiej/wojska polskiego, od południa: asfaltowa/mazurska, od zachodu Sikorskiego.
*kamienice raczej niskie, piętrowe lub dwupiętrowe jak te na zdjęciach z Wojska Polskiego.
Od torów na wschod do nabrzeża i dalej ul. Goleniowską aż do nabrzeża Łarpii, od południa do Nowopol i Asfaltowej a od północy aż do obecnego portu morskiego miała się rozciągać zabudowa taka jak na ulicy grunwaldzkiej (w typie budynku poczty polskiej). Miała to być prawdopodobnie nowsza część miasta.
https://s5.gifyu.com/images/poczta.jpg
Dalej zaś w miejscu w którym wybudowano fabrykę benzyny syntetycznej miała być zabudowa bliźniacza w typie budynku ze skrzyżowania ulicy Dubois i Stażynskiego. Osiedle miało być reprezentacyjne z alejami ze szpalerami drzew i dużym parkiem po srodku i licznymi skwerami. Miało się zamykać od strony ulicy tanowskiej okazałymi budynkami jednorodzinnymi, które wybudowano przed wojna, jednak jej nie przetrwały (podobno jeszcze wiele lat po wojnie stały ich ruiny, czy ktoś może potwierdzić?)
https://s5.gifyu.com/images/dubois.jpg
https://s5.gifyu.com/images/ul_Tanowska_Police_7719521.jpg
https://s5.gifyu.com/images/nowa-dzielnica.jpg
https://s5.gifyu.com/images/lotnicze-zdjecie-police.jpg

Obecne tereny na połódniowy-zachód od torów miały być przeznaczone na zabudowę jednorodzinną, szpitalny kompleks znajdujący się w miejscu obecnej sp3 (4 razy większy niż obecny)  oraz monumentalny park miejski z gigantycznym rondem pieszym i placem miejskim w miejscu obecnego cmentarza.
https://s5.gifyu.com/images/szpital.jpg

Podobna zabudową jednorodzinna miała powstać na zachód od ulicy kosciuszki aż do obecnego ronda na drodze 114 w stronę zakładów. Budynki w typie domów z ul. Tanowskiej.

Całość założenia miała sens i ewidentnie była na jakimś etapie realizowania. Jasno wytyczono ramy zabudowy, i siatkę ulic. Jednak późniejsze powstanie fabryki kompletnie zamknęło drogę do realizacji tej wizji rozwoju miasta przynajmniej na zachód od torów.
Rozwój miasta na północ/przedłużenie ulicy Stażynskiego za tory zostało uniemożliwione przez budowę Fabryki Benzyny Syntetycznej, później zaś rozwój na północ uniemożliwiło/zamknęło powstanie Zakładów Chemicznych i portu morskiego.

Obecny „rynek” na starym mieście jak już wspominano w temacie - najprawdopodobniej nie był tym za co dziś uważamy, ze był. Nie miał funkcji specjalnie reprezentacyjnej. Błąd wynika z tego, że przetrwało sporo zdjęć ul. Wojska Polskiego i Rynku.
Obecna forma Polic została zbudowana jakby dookoła tego planu z jego pominięciem (poza jego ramami). Nie wiem czemu - czy zostawiono miejsce na jego realizacje, czy może to powojenna niechęć do tego co niemieckie.
https://s5.gifyu.com/images/plany-polic.jpg

Obecnie widać, że w wielu miejscach starych Polic brakuje planowanych przed wojną ulic, które poprzecinały by trochę duże kwartały i umożliwiły swobodniejszy ruch - przykładem jest tu duży obecnie kwartał ulic Staszica/kollataja/słoneczna/wojska polskiego.
https://s5.gifyu.com/images/wojska.jpg
Obecnie rządzący nie mają pomysłu na Stare Police. Chociaż ten podany jest na tacy. Wystarczyłoby dostosować go do dzisiejszych wymogów. W polskich miastach ogólnie brak mądrego planu zagospodarowania (jak widać Niemcy wyprzedzają nas o 100lat). Brak go obecnie też w Policach. Próba stworzenia nowego centrum w miejscu działek spełznie na niczym. W końcu w centrum nie powinna królować zabudowa domkowa, a zabudowa ciasna.
Dziś głównym problemem w świadomości Polaków jest fakt, że główna jednostką mieszkalną jest blok (wytwór w dużej mierze komunizmu). Bloki tworzą raczej zamknięte enklawy/osiedla deweloperskie, które nigdy nie będą gościnne, stąd nie przywrócą miastu formy w której osoby spoza bloków będą chciały spędzać czas. I tu rodzi się odpowiedz na to co sprawiłoby, że Stare Miasto by odżyło - zabudowa kamienicowa przypominająca bloki**. Zwarta z funkcjami usługowymi na dole (kawiarnie, restauracje, sklepy). Polacy maja jednak z nią duże problemy - czego przykładem jest stare miasto w Szczecinie, albo ul. Słoneczna w Policach. Otóż: nie chcą w niej mieszkać (mimo licznych zalet), bo kojarzy się z zapyziałym oficynami, brakiem przestrzeni. W dodatku w wydaniu polskich projektantów jest słaba (Niemcy już 120 lat temu zapisali w przepisach, że każda kamienica musi mieć przejazd i miejsca parkingowe z tyłu, oraz w miarę możliwości być usytuowana w kierunku wschód-zachód).
Druga kwestia będąca jak mniemam powodem braku rewitalizacji starych Polic (poza oczywistą i widoczną niechęcią ze strony burmistrza i jego ekipy) to zapewne brak pieniędzy, wynikający jak się domyślam z gigantycznych kosztów utrzymania Nowych Polic, gdzie mieszka większe skupisko ludzi. Więc pewnie wszystko szybciej sie zużywa, poza tym było budowane w czasach komuny (ta nie słynęła z wysokiej jakości). Nie wiem tylko czemu nikt nie wpadł na pomysł sięgnięcia po kasę z uni. Czy to kolejny przykład nieudolności polickich urzędników?
Pracując dla dużej firmy inwestującej w miastach wielkości Polic wiem, że Police są nr. 1 u wielu deweloperów. Uwierzcie, uchodzą za kurę znoszącą złote jajka także dla firm budujących wszelkiego rodzaju sklepy i usługi. Jednak z tego co przez lata się dowiedziałem - kupienie tu ziemii jest praktycznie niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Dlatego żaden duży deweloper tu nie inwestuje, większość to tubylcy.

I jeszcze:
Zastanawia mnie jak to możliwe, że miasto tak bogate jak Police zapomina o swojej tożsamości i nie chce inwestować w stare miasto, które jest przecież kolebka Polic. Nie urażając nikogo - bo sam nowe Police lubię, ale nowe Police to sztuczny, komunistyczny twór planowany trochę na kolanie - taki dodatek do zakładów chemicznych. Porównałbym to do Prypeci, która została stworzona w podobnym celu - zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych fabrykantów. Poza tym rozwój miasta w stronę zachodnią i południową możliwy już nie jest. Stąd tymbardziej powinna zostać wymuszona nowa zabudowa starych Polic, ich rewitalizacja.
Jako, że z zawodu jestem Architektem i trochę w tym fachu już siedzę znalazłem ciekawe rozwiązanie:
Na początku zaznaczę, że nie zgodzę się z pomysłem odbudowy Starego Rynku i Wojska Polskiego (może poza zapełnieniem dziury po Regulusie i przed Lolasem. Moim zdaniem te okolice są zbyt na uboczu, by kogokolwiek przyciągnąśc i jak wspominano - nigdy nie miały funkcji reprezentacyjnej. Moim zdaniem to co ożywiłoby Stare Miasto to przywrócenie gęstej zabudowy ulicy Kołłątaja od Parku Staromiejskiego, poprzez wyburzenie bunkra i zastąpienie go usługami/mieszkaniówka, aż do gęstej zabudowy ul. Plater, Słonecznej, obudowania pacu przy ul. Targowej i stworzenia tam rynku/placu miejskiego, aż do zabudowy ul. Grunwaldzkiej (w miejscu pawilonów i zielonego koszmarnego domku - kto na budowę tego w ogóle pozwolił?), aż do dwóch skwerów przy ul. Stażynskiego/Grunwaldzkiej. Jak na załączonym poglądzie (sorry za jakość, nie miałem zbyt wiele czasu na rysowanie).
https://s5.gifyu.com/images/propozycja.jpg

Bardzo fajny przykład możnaby wziąć z większych miast jak np. Łódź Projekt Fuzja (oczywiście w mniejszej skali w Policach):
https://s5.gifyu.com/images/5d0a141f7efaa_osize969x565q71h925a97.jpg
https://s5.gifyu.com/images/building-pl.jpg

***Pomijam kwestie wyprowadzenia tranzytu z rejonu Rynku i Wojska Polskiego. To jasne jak słońce.

1. I tutaj kilka pytań ode mnie, bo bardzo mnie pewne kwestie ciekawią, a jestem za młody by pamiętać:
„Kamienice” z lat 90tych to dobry przykład nieudanej/nieudolnego początku rewitalizacji tej części miasta. (Swoją drogą czy ktoś mógłby się o tym wypowiedzieć? Szczególnie ciekawi mnie narożna kamienica nieukończona od początku lat 90, kto te kamienice budował, w jakim okresie, dlaczego?).
https://s5.gifyu.com/images/sloneczna.jpg[/font][/size]2. Jak w 1995 wprowadziliśmy się w okolice Parku Staromiejskiego to na polanie było duże wykopalisko. Ludzie mówili, że kopią basen miejski (co jak się domyślam było bujdą). Czy wykopywano wówczas nagrobki do lapidarium, czy coś innego? Co wtedy odkryto.
3. Dlaczego budynek pogotowia na ul. Grunwaldzkiej nie trzyma osi, co za nieuk zgodził się na to, by zamiast miejskiej kamienicy wybudowano coś co przypomina bungalow i pasuje do sąsiednich budynków jak kwiatek do kożucha?


[/font]

5
Moja sugestia co do koronawirusa i autobusów: w wielu krajach zakazano w komunikacji miejskiej rozmawiać. Jako, ze koronawirus przenosi się droga kropelkowa - ma to sens. Panie Uniarz, proszę to rozważyć.

6
Polickie szkoły to niech lepiej przygotują się do egzaminów koncoworocznych, bo z tym od lat słabo, szczególnie z języków.
A koronawirus to sianie paniki, więcej ludzi choruje i umiera na grypę.

7
Sprawy bieżące / Odp: [Police] SPPK i szczecińsko-policka komunikacja miejska
« dnia: Października 21, 2019, 18:54:53  »
Sytuacja: Police wypadek, autobusy jeżdżą objazdem. Swoje na przystanku kollataja, dzwonię do dyspozytorni i Pani mówi, żeby pomachać kierowcy 107 nr 793 i on się zatrzyma. Machnalem nawet z włączona latarka i nie zatrzymał się wcale. Mam nadzieje, że raport karny na tego zasranego bumelanta pójdzie panie Ufniarz?

8
Tematy różne / Odp: Dzwony
« dnia: Lipca 09, 2019, 17:38:16  »
I znowu słychać dzwony. Miód na moje uszy. Precz z lewactwem i gejostwem. Deus vult.
Jeszcze raz troglodyto napiszesz coś takiego a osobiście zgłoszę to do prokuratury. Myślisz, że jak schowasz swoją aparycję za ekranem smartfona to policja cie nie namierzy?

9
Witam, dlaczego nasza policja i straż miejska zamiast patrolować w tym okresie ulice i łapać gównażerki strzelającej petardami podkula ogon i nic nie robi?


Dzisiaj byłem świadkiem jak grupa chłopaczków rzucała petardy na parkingu, tuż za stojącymi samochodami. Jedna kobieta zwróciła im uwagę i zadzwoniła na policję, ta jednak nie raczyła nawet przyjechać na miejsca.


Proponuję, by rodzice tych dzieci byli wraz ze swoimi pociechami wysyłani na wakacje do Iraku lub Syrii, mogliby tam posłuchać wybuchów, wyżyć się. A po powrocie odebrać 500, prawa rodzicielskie i zrobić sterylizację. Bo jak ktoś nie jest w stanie bachora przypilnować to nie powinien dzieci posiadać wcale.

10
Tematy różne / Odp: Bomba
« dnia: Grudnia 08, 2018, 03:10:34  »
Mam bardzo podobne spostrzeżenia, takich bomb w policach było już wiele i:
A. Albo wcześniej zwyczajnie nas narażano na niebezpieczeństwo
B. Teraz sieje się niepotrzebna panikę
Albo
C. Obecna bomba jest zwyczajnie dużo większa lub bardziej niebezpieczna niż poprzednie.
To tylko moja opinia i może nie być zgodna z prawdą. Jednak lepiej dmuchać na zimne i uważam, że bezpieczeństwo ponad wszystko.

11
Proponuję więc byś przeniósł się do 1910 i tam został.

12
Polityka lokalna / Odp: Wybory samorzadowe
« dnia: Listopada 20, 2018, 18:20:47  »
Dawno żaden wpis mnie tak nie rozśmieszył. Nie wiem tylko czy wpis kondonka czy rpzpl  ;D
Przyznać jednak trzeba, ze Doba tym zagraniem zniszczył sobie reputację i szacunek wielu ludzi.

13
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Tęczowy piątek
« dnia: Listopada 04, 2018, 10:35:53  »
A tak swoją drogą co Dolnoślązak robi w policach?
Idąc jego tokiem rozumowania ludzie mają prawo powiedzieć, że żaden Dolnoślązak nie będzie wypowidał się na temat miasta w Zachodniopomorskiem...

14
Rozrywka i Kultura w regionie / Odp: Tęczowy piątek
« dnia: Listopada 03, 2018, 20:19:26  »
osoby homoseksualne to osoby nieszczęśliwe i zagubione

Hmmm. Uważam nawet, ze powinny być poddane leczeniu. Psychiatrycznemu.Byc może psychiatria jeszcze nie wynalazła leku...

Na następnych zajęciach będzie zapewne promocja seksu z kotkiem i pieskiem... Może nawet z kurą.
To jest tak przykre, że aż nie wiem czy się śmiać i uznać to za żart czy współczuć i rozważać to w kategoriach jakiegoś zacofania?


Swoją drogą wszystkim otwarcie homofobicznym osobom życzę, by los zechciał nagrodzić ich homoseksualnymi dziećmi :-)


Proponuję, by wszyscy, wypowiadający się w tym temacie zajęli się czymś bardziej konstruktywnym, np. czymś co pomoże policom być lepszym, ładniejszym i bezpieczniejszym miastem, niż zajmowanie się pierdołami.
To, że rodzice nie mają gdzie parkować swoich aut przy sp1, albo, że przy tej szkole nie ma spowalniaczy, a ludzie jeżdżą jak wariaci to już nikogo nie interesuje, a lekcja tolerancji w szkołach sprawia taki wielki ból dupy.

15
Sprawy bieżące / Odp: Remont drogi Police-Szczecin
« dnia: Lipca 19, 2018, 22:42:15  »
niektórym to nawet kolor barierki przeszkadza... :o .
No to już wiecie czemu u nas panuje bylejakość. Bo diabeł tkwi w szczegółach i jeśli maluczkiemu nie przeszkadza szczegół, to dla takiego rządzącego szczegółem może być np. brak pasa do wyprzedzania.


Strony: [1] 2 3 ... 10