Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - ZenO

Strony: 1 [2] 3 4 ... 12
16
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Lutego 05, 2016, 12:12:25  »
Jeszcze o lokalizacji leśnictwa:





17
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Lutego 03, 2016, 12:04:47  »

A tu podejrzani(?) o tłuczenie drezdeńskiej porcelany:
Leśnictwo Horst 1936 r.

18
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Lutego 02, 2016, 18:34:36  »
Nie wszystko się zgadza.
Śladów smolarni nie ma, bo to były obiekty raczej tymczasowe:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Smolarnia
Usytuowanie obiektów było już  prezentowane, ale dla przypomnienia widok Horst na starej mapie z 1892 r.:



Na mapie na czerwono zaznaczyłem  zabudowania leśnictwa Horst i ich widok na pocztówce sprzed 1945 r., a na zielono powstałą później willę dr Wegnera.
Dr Wegner nabył też teren nad zalewem (między leśnictwem i brzegiem zalewu) i powstało tam założenie parkowe. Obecne tam jakieś zabudowania zostały  pewnie rozebrane. Stąd też pewnie liczne artefakty z przeszłości.  W ich miejsce powstały ogrodowe altany (już tutaj prezentowane przez ak). Drzewa wtedy posadzone możemy podziwiać do dzisiaj.
Liczę na to, że ukaże się publikacja, która wyjaśni przynajmniej część pytań o historię tego miejsca.

19
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Historia
« dnia: Listopada 18, 2015, 22:02:42  »
Narracja powinna zacząć się od pocztówki, która była podstawą kolejnych odkryć.
Niestety, jak to bywa na ebayu, nie zawsze wygrywa ten, który powinien. Pocztówka poszła pod niewłaściwy adres. Jej wizerunek pozostał:



To pawilon przed Hotelem Plażowym Fritza Göth'sa w Podgrodziu (Altstadt) skojarzyłem z powyższym zdjęciem na imprezie  integracyjnej (z albumu ak).
W albumie są jeszcze dwa zdjęcia, które można połączyć z tą imprezą i Kannenbergiem:



Ci sami ludzie na łódkach najprawdopodobniej na tle Łysej wyspy (Kahleberg) z charakterystycznym pojedynczym drzewem...



i przemarsz przez miasto szczęśliwych pracowników firmy. Możliwe, że zdjęcie zrobiono w Nowym Warpnie, ale nie  potrafię go dokładnie zlokalizować.

Kurt Kannenberg miał w Szczecinie również stację benzynową przy ul. Emili Plater 6b-7, która została przejęta przez Skarb Państwa na mocy Orzeczenia nr 2 Ministra Handlu Wewnętrznego z 31 sierpnia 1949 r.

Kurt Kannneberg jest oczywiście bohaterem historii motoryzacji niemieckiej:



Kolejne ciekawe odkrycia ujawni zapewne ak.

20
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Listopada 15, 2015, 10:41:10  »
Zdjęcie górne jest odbiciem lustrzanym właściwego.
Pozostałe są super, bo pokazują klimat z tamtych czasów.
O zaginionej niestety nic nie wiem.


21
Historia / [Nowe Warpno] Wacław Radajewski - polski sędzia w Neuwarp
« dnia: Października 19, 2015, 15:28:06  »

Początek historii jest taki (tekst własny):
 Wacław Radajewski 1852-1940
Początek tej historii ma miejsce w Wielkopolsce. Musimy sobie uświadomić i pamiętać, że Wielkopolska od II rozbioru (1793 r.) była pod zaborem pruskim. W II połowie XIX wieku obowiązują tam zasady ustanowione w 1815 r., a mianowicie:
„Wielkie Księstwo Poznańskie stanowi integralną część monarchii pruskiej i ma być wedle tego urządzone. Narodowość mieszkańców szanować należy o tyle, o ile się to z głównym celem da pogodzić.” (W. Jakóbczyk – „Przetrwać nad Wartą 1815-1914”, KAW 1989)
   W domu nauczyciela Stefana Radajewskiego  we wsi Klenka (obecnie Klęka w gminie Nowe Miasto nad Wartą) 12.03.1852 r. rodzi się syn  dwojga imion Wacław Józef  Radajewski.
Uczy się w I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Naukę kończy w 1873 r. 
   Powstałe w 1845 r.LO w Ostrowie -  to pierwsze polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce i trzecie polskie na terenach zaboru pruskiego. Szkoła była kuźnią polskich kadr i ośrodkiem walki z germanizacją.


Wydarzenia historycznego tego czasu nie służą przetrwaniu i utrzymaniu narodowości polskiej. Po wygranej wojnie z Francją w 1871 r. powstaje Cesarstwo Niemieckie, a kanclerzem zostaje Otto von Bismarck.  Narzucane są kolejne ograniczenia w prawie do używania języka polskiego w szkołach i instytucjach publicznych Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od 1976 r. Polakom odbiera się całkowicie prawo używania języka polskiego w administracji i sądach.
  W takich warunkach Wacław Radajewski ubiega się o stypendium.  Korzystając z pomocy stypendialnej Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego w latach 1874-76 studiuje prawo we Wrocławiu. W opublikowanym sprawozdaniu Towarzystwa za lata 1875-80,  podano, że  Wacław Radajewski otrzymał  przez trzy lata 1482 marki stypendium i odnotowano, że „złożył egzamin na  referendaryusza”. Takim to sposobem, dzięki wsparciu ziemiaństwa, duchowieństwa i inicjatywie ludzi dbających o przetrwanie polskości przez lata zaborów wykształcono tysiące osób, które później były podstawą kadr niepodległej Rzeczypospolitej.   
 Przez 2-3 lata bezpośrednio po studiach pracował w Pile i Skwierzynie jako asesor w tamtejszych sądach. Potem zostaje przeniesiony do Nowego Warpna, by podjąć pracę jako sędzia obwodowy (Gerichtsamt Neuwarp) w latach 1882 – 1895 ( figuruje w " Kleines Staatshandbuch des Reichs und der Einzelstaaten: Nach amtlichen und ..." z 1884 r.).

I tu niestety brakuje mi materiałów do uzupełnienia tekstu  o  działalność sędziego Radajewskiego w Nowym Warpnie. W Archiwum Państwowym w Szczecinie są tylko dane z 1937r.  Jeżeli ktokolwiek posiada jakieś dokumenty z lat 1882 -1895, które mogą  wzbogacić ten tekst o fakty,  pisma sądowe czy też koperty będę wdzięczny. Jeżeli ktoś może wskazać  mi jakieś archiwum, gdzie znajdę informacje o w/w  też będę wdzięczny.
O Wacławie Radajewskim popełniłem notatkę na mojej stronie www. Teraz chciałbym napisać więcej i jestem przekonany, że warto  o Nim napisać.

  Za zasługi na polu organizacji sądownictwa w niepodległej Rzeczypospolitej,  w dn. 11 listopada 1925 r. Wacław Radajewski zostaje odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta S. Wojciechowskiego.
 

ZenO

22
Historia / Odp: Messtischblatty na mapach Google
« dnia: Sierpnia 28, 2015, 13:32:19  »
Znam, ale tam złośliwie nie ma mapki 2251 - Neuwarp  :(

Do kompletu:
http://www.mapy.zabytek.gov.pl/nid/

W warstwach można np. obejrzeć rzeźbę terenu.

Tak w ogóle, to można przejrzeć znane każdemu bazy danych  i uaktualnić ich znajomość, bo na wielu są istotne zmiany.

23
Historia / Messtischblatty na mapach Google
« dnia: Sierpnia 28, 2015, 10:52:43  »
http://susudata.de/google-maps/googlemaps3.html

- zestaw map obejmuje obszar Niemiec, ale i część obszaru zachodniej Polski. W prawym górnym rogu kursor z ustawieniem poziomu przenikania Messtischblatt - Google.

Nie trzeba już kombinować z Maptilerem ;)

24
Historia / Odp: [Szczecin] Premiera Szczecinera Nr 5
« dnia: Lipca 24, 2015, 21:57:18  »
W tymże numerze "Szczecinera" będzie opublikowany  m.in. artykuł poświęcony obywatelowi honorowemu Neuwarp, malarzowi, fotografowi,  autorowi przebudowy   północnej strony nowowarpieńskiego ratusza czyli  "Hans Hartig w Nowym Warpnie".

Zapraszam do lektury.

25
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Czerwca 23, 2015, 20:00:00  »
Od 1957 r.  Fabryka Opakowań Blaszanych MEWA z Bielska-Białej  w  dawnym Elsenruh miała ośrodek wypoczynkowy "Mewa". Całość przekazano w późniejszych latach ZCh Police.

O ewentualnej kaplicy nic nie słyszałem.

26
Historia / Odp: [Police] Ostatnie dni II WŚ
« dnia: Kwietnia 14, 2015, 00:08:33  »
Rosjanie byli u nas wcześniej - przed kwietniem 1945 r., a to jako jeńcy wojenni, a to jako robotnicy przymusowi, ale w 1945 r.  byli  też przed przełamaniem frontu na linii Odry,  np. w czasie działań rozpoznawczo-wywiadowczych z lądu  i  powietrza,  ale też np. w czasie walk lotniczych. Działania lotnictwa aliantów zachodnich są dobrze znane, ale te rosyjskie raczej niekoniecznie.  8 marca  1945 r. na wschód od Polic doszło do starcia niemieckich i  rosyjskich myśliwców. Rosyjskie „Ła - 5” i „Ła - 7” odnotowały strącenie dwóch „Me-109”:

http://soviet-aces-1936-53.ru/abc/a/aleksandryk.htm
http://airaces.narod.ru/korea/vasyko.htm

Czy obyło się bez strat rosyjskich tego nie wiemy.
Stratami zwiadu Rosjanie raczej się nie przejmowali.
Działania bojowe jednostek pływających na Odrze były trochę spóźnione, bo przybyły w rejon Polic dopiero 5 maja 1945 r.:

http://mybook.ru/author/nikolaj-skrickij/flagmany-pobedy-komanduyushie-flotami-i-flotiliyam/

27
Historia / Odp: [Police] Ostatnie dni II WŚ
« dnia: Kwietnia 08, 2015, 22:25:40  »
poz. 435  -  porucznik  Nurułlin Samigułła Zajnułowicz   zmarł 28.03.1945 r.  Jasienica, 
 -  niestety, nie ma przyczyny zgonu.
Ci z poz. wcześniejszych (418-420) zmarli znacznie później(od terminu przełamania linii frontu) i też nie ma przyczyny zgonu.

 http://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=86106164&page=14

28
Historia / Odp: [Police] Ostatnie dni II WŚ
« dnia: Kwietnia 07, 2015, 20:28:15  »

Walki o przeprawę policką jednak były. Niekoniecznie zażarte, ale jednak.
 Poszedłem tropem Wasilija Spasa, który  zginął 26 kwietnia "2,5 km na północny wschód od Polic". Odkryłem, że w miejscu określanym jako  "о. Шмалервадер" zginęło sześciu Rosjan z 321 Dywizji Strzeleckiej (jeden 25 kwietnia, a pozostali 26 kwietnia). Problem jednak był z  tym "Szmalerwaderem".  Wszystko stało się jasne,  jak na podstawie  "Messtischblatta" odkryłem wyspę  "Schmaler Werder" (nazwa zniekształcona przez Rosjan na "Szmalerwader") czyli  Długi Ostrów.  Zatem na podstawie listy strat 321 dywizji możemy stwierdzić, że bitwa o Police miała miejsce. Mam wrażenie, że przejrzenie innych list strat  interesujących nas dywizji pomoże w miarę dokładnie określić natężenie walk w poszczególnych miejscach.
W tej sytuacji można wstępnie założyć,  że takie walki mogły mieć miejsce  również na północ od Polic.  Pozostaje tylko sprawdzić źródła.
 Nie zmienia to jednak mojej opinii, że walki na tym terenie miały charakter incydentalny.  Świadczy o tym wycofanie z tego terenu 549 dywizji  grenadierów i skierowanie jej na główną linię natarcia Rosjan poniżej Szczecina.

29
Historia / Odp: [Police] Ostatnie dni II WŚ
« dnia: Kwietnia 07, 2015, 17:56:53  »

 http://www.9may.ru/inform/m4247

От Советского Информбюро:
Войска 2-го БЕЛОРУССКОГО фронта, развивая наступление, 27 апреля овладели городами ПРЕНЦЛАУ, АНГЕРМЮНДЕ — важными опорными пунктами обороны немцев в западной Померании, а также заняли город ПЕЛИТЦ и крупные населённые пункты ЯСЕНИТЦ, ХАММЕР, ШТОЛЬЦЕНБУРГ, ПАМПОВ, МЕВЕГЕН, БООК, ЛЕКНИТЦ, БЕРГХОЛЬЦ, БРЮССОВ, ФАРЕНВАЛЬДЕ, КЛОКОВ, БЕРТИКОВ, ГРАМЦОВ, ПАССОВ, ХОЭН ЛАНДИН.

30
Historia / Odp: [Police] Ostatnie dni II WŚ
« dnia: Kwietnia 02, 2015, 12:04:14  »
II Front Białoruski miał po drugiej stronie Odry Grupę Armii "Wisła" (Weichsel). Mapy rozmieszczenia niemieckich jednostek bojowych w poszczególnych dniach można  znaleźć m.in. tu:

 http://www.gutenberg-e.org/esk01/maps/LageOstWeichsel19Apr45_lg.jpg

Co ciekawe, grupa  Ledebura  stacjonująca w Nowym Warpnie została skierowana na linię  Trzebież - Police, a ostatecznie walczyła na linii  Moczyły - Kołbaskowo.  W składzie 549 VGD byli też "ochotnicy" z Neuwarp.
 

Strony: 1 [2] 3 4 ... 12