Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Domino

Strony: [1] 2 3 ... 9
1
Historia / [Police] Policki Blog Historyczny
« dnia: Sierpnia 20, 2019, 13:25:49  »
Zapraszam wszystkich zainteresowanych "Facebookowiczów" do nowego blogu historycznego poświęconemu historii naszego miasta oraz okolic. Powstał on w wyniku znacznego spadku aktywnych użytkowników działu Historia i przeniesieniu się do portalu społecznościowego. Jego głównym celem jest zachęcenie do zainteresowania się naszą lokalną historią oraz jej propagowaniem. Może w nim pisać każdy, po zatwierdzeniu postu przez administratora, byle związane było z dziejami Polic i okolic. Zapraszam wszystkich do udzielania się i pisania jak najwięcej, gdyż jest to blog stworzony dla Was. Pozdrawiam Dominik W.




2
Historia / [Police - Golub] Akcja poszukiwawcza robotników przymusowych
« dnia: Czerwca 14, 2019, 21:31:53  »
Sprawa dojrzewała wprawdzie prawie rok, jednak spowodowana była innymi badaniami archiwalnym, które prowadziłem m.in. na temat Waldhalle. Otóż udało się odnaleźć pozostałości imiennych list transportowych z robotnikami przymusowymi oraz kontraktowymi do Hydrierwerke obejmujące lata 1940 - 1942.  Na pierwszy ogień poszły osoby z transportu polskich robotników przymusowych z rejonu Bydgoszczy, Torunia oraz Łodzi (91 osób), który przybył 8 czerwca 1940 roku do Polic. Z powodu moich rodzinnych więzów z Golubiem-Dobrzyniem k.Torunia (z tych okolic pochodzi moja najbliższa rodzina oraz rodzice) postanowiłem wystosować apel w sprawie poszukiwania rodzin 15 mieszkańców Golubia, którzy znaleźli się w tym transporcie. Z pomocą przyszła mi również lokalna gazeta "CGD", która wydrukowała w gazecie i opublikowała w internecie moją prośbę. Są już pierwsze sukcesy. Odezwał się do nas prawnuk jednego z robotników. Będę informował Was na bieżąco o sukcesach w poszukiwaniach.

Przesyłam apel:

https://golub-cgd.pl/artykul/poszukiwane-rodziny/700475?fbclid=IwAR04QeV6DlIE2Hk3PXeINRM6SgVq0yUfD2SUttTb5u9yIAqs6dWt4fVV7B0

Pozdrawiam
Dominik

3
Historia / [Police] Zmarł Jan Benedykt Koziński
« dnia: Czerwca 02, 2019, 15:34:59  »
Jak podaje Magazyn Policki:

http://magazyn-policki.prv.pl/2019/05/31/zmarl-jan-benedykt-kozinski/

"Wczoraj, (30 maja), otrzymaliśmy informację, że 27 maja 2019 r., w wieku 96 lat, zmarł Jan Benedykt Koziński. Autor znanej książki „Przymuszeni z literą >P<„, wydanej nakładem Gminy Police w roku 2011. Zawiera ona niezwykle świadectwo łodzianina, rocznik 1923, pracownika przymusowego, który niemal cały okres II wojny światowej spędził w Pölitz, później został zmuszony do ucieczki z falą uchodzących Niemców, wreszcie szczęśliwie wrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie spędził resztę życia.Przez lata utrzymywaliśmy z Nim żywy kontakt, ostatnią korespondencję wymieniliśmy z okazji tegorocznej Wielkanocy (...)".

4
Historia / [Mścięcino] Prelekcja "Tajemnice Messenthiner Waldhalle"
« dnia: Kwietnia 11, 2019, 22:34:09  »
Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach - Dział Regionalny zaprasza wszystkich zainteresowanych historią regionu na prelekcję Dominika Wołyńskiego pt. „Tajemnice Messenthiner Waldhalle”. Na spotkaniu zostaną przedstawione wyniki badań autora dotyczące historii budynku, który w tym roku obchodzi 115 rocznicę budowy. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane unikatowe zdjęcia pochodzące z albumu rodzinnego ostatnich właścicieli „Waldhalle” – rodziny Trester, z którymi autor nawiązał kontakt. W trakcie prelekcji będzie można również obejrzeć wystawę pamiątek związanych z „Waldhalle” m.in. karty pocztowe, dokumenty oraz firmową porcelanę.

Spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”, odbędzie się 26 kwietnia (piątek) 2019 o godz. 17 w Dziale Regionalnym przy ul. Wojska Polskiego 15 (I-piętro).     
Wstęp wolny - zapraszamy!

http://www.biblioteka.police.pl/n,dzial-regionalny-zaprasza-na-spotkanie-2?fbclid=IwAR3U3oA9CV4PKfY8nBuvQ3vitJiokQ6LZvqBt17tWwpBzRtPN-6hgFUgjcY

6
Historia / [Police] Gdzie jest pomnik dr Kaczyńskiego?
« dnia: Maja 08, 2018, 18:22:34  »
Pod koniec lat 80 przy ul.Grzybowej w Policach odsłonięto pomnik dr Bolesława Kaczyńskiego (1908 - 1963), lekarza obozowego filii obozu koncentracyjnego Stutthof w Policach, który postawili policcy junacy Ochotniczego Hufcu Pracy. Miał on formę głazu z przymocowaną tablicą pamiątkową. W początku lat 90 został on jednak przez nowe władze miasta usunięty. Istniał więc bardzo krótko. Czy ktokolwiek wie co dokładnie stało się z tym pomnikiem oraz jaka inskrypcja znajdowała się na tablicy? Dlaczego został w ogóle usunięty?

7
Historia / [Jasienica] Pfarrer aus Jasenitz
« dnia: Stycznia 10, 2018, 21:54:41  »
Wiadomo cokolwiek o proboszczu z Jasienicy - nazwisko Wacik?

8
Historia / [Police] Kadra z Hydrierwerke
« dnia: Lipca 31, 2017, 12:13:58  »
W ostatnim czasie na jednym z portali aukcyjnych pojawiły się sensacyjne dokumenty dwóch pracowników działu handlowego Hydrierwerke Politz A.G. Wspólnie z Łukaszem udało się nam przejąć praktycznie wszystkie z zestawu. Są to dokumenty z lat 1941 – 1947.
Niezwykle ciekawe są dokumenty wystawione po 1945 roku ukazujące bardzo bliskie kontakty kadry naukowców oraz zarządzającej z dyrektorem dr.Kurtem Wisselem. Zaciekawił mnie bardzo m.in. dokument wysłany w lutym 1947 roku w Monheim przez nadal tytułującego się – „Dr.Kurt Wissel Członek Zarządu Hydrierwerke Politz A.G.”  – spółki już przecież nie istniejącej i nadal rozgrabianej przez Centrale Złomu. Czyżby nadal czuł się bardzo silnie związany z zakładem? Adresowany był do tajemniczej spółki Hydro Einsatz G.m.b.H. w Naumburgu, w której prawdopodobnie prace znalazło kilku pracowników Hydrierwerke. Dokument to powiadomienie o śmierci 18 stycznia 1947 roku jednego z Członków Zarządu Hydrierwerke Dr.Wilhelma Rumpfa, który zmarł w wieku 58 lat w wyniku ciężkiej operacji żołądka.








Kolejny dokument to świadectwo pracy wystawione w Gifhorn 20 grudnia 1945 roku dla Ottona Sieberta i osobiście podpisane przez dyrektora Dr.Kurta Wissela oraz z upoważnienia Dipl.Ing.Richarda Holste, którzy w czasie wojny byli … wspólnymi sąsiadami w Policach. Dr.Wissel mieszkał przy Waldpark 53, natomiast Holste przy Waldpark 55.






Przedstawiam jeszcze dwa podpisy z kadry zarządzającej Hydrierwerke z owych dokumentów:




ppa (z poważaniem) Kreisemaier
Ob.Ing.Ernst Kreisemaier (starszy inżynier)
Zamieszkały przy Waldpark 28.
 
Duden
Herdin Hans Duden

To postać, którą szerzej przedstawi Łukasz.

9
Historia / [Police] Kufel ZCh "Police"
« dnia: Marca 15, 2017, 17:55:33  »
Niedawno do moich zbiorów trafił ciekawy kufel z logiem Zakładów Chemicznych "Police". Wyprodukowany przez Fabrykę Porcelany w Wałbrzychu prawdopodobnie w latach 70 - 80 XX wieku. Czy ktokolwiek ze starszych pracowników wie czy był to kufel pamiątkowy lub nagrodowy? 

10
Historia / [Szczecin] Dokumenty Pioniera, a SB
« dnia: Marca 12, 2017, 19:01:08  »
Ponad 10 lat temu zupełnie przez przypadek wszedłem w posiadanie dokumentów pioniera Szczecina, który przybył do miasta w lipcu 1945 roku. Z papierów wynikało, że był funkcjonariuszem MO w stopniu kaprala pracującym oficjalnie jako referent Sekcji Personalnej. W 1946 roku otrzymał m.in. "Dyplom za wierną służbę ładu i bezpieczeństwa demokratycznej Polski" oraz zaświadczenie, że brał udział w walce z reakcyjnym podziemiem. Co ciekawe mimo nienagannej opinii i wymienionych, licznych awansów w połowie 1947 roku na własną prośbę zostaje zwolniony - dokument wydany przez Komendę MO w Szczecinie - Sekcja Specjalna. Następnie pracuje w różnych Przedsiębiorstwach Państwowych oraz Spółdzielniach Pracy - tak do 1976 roku, kiedy to przechodzi na rentę. Następnie dorabia na pół etatu do 1979 roku.

Analizując niedawno upublicznione przez IPN akta współpracowników oraz funkcjonariuszy SB znalazłem tę osobę. Widnieje w nich jako funkcjonariusz SB - data założenia teczki 1945, data końcowa 1981 rok.

Zastanawiam się czy jest możliwe, aby osoba będąca funkcjonariuszem SB była zatrudniona jeszcze w innych zakładach pracy. Skoro oficjalnie odszedł z MO w 1947 roku, a z bazy IPN wynika, że był funkcjonariuszem - musiał więc do niej w późniejszym czasie wrócić (?). SB powstało w 1956 roku. Może jest osoba, która bardziej orientuje się w strukturze działania owej instytucji.

11
Historia / [Police] Wystawa - Poczta policka na przestrzeni dziejów.
« dnia: Listopada 23, 2016, 17:13:33  »
Witam,

Zapraszam wszystkich zainteresowanych 1 grudnia 2016 roku o godz.17:00 do Biblioteki Miejskiej (Dział Regionalny) przy ul.Wojska Polskiego 15 na wystawę i prelekcję pt.: "Poczta policka na przestrzeni dziejów 1816 - 1945".

Pozdrawiam 

12
Historia / [Police] List z KL AUSSENLAGER POLITZ
« dnia: Czerwca 01, 2016, 20:07:01  »
Niewiele pozostało korespondencji po więźniach z filii obozu KL Stutthof w Policach. Raz, że obóz istniał stosunkowo niedługo, dwa, że możliwość korespondowania z rodzinami była przez Niemców bardzo ograniczona.

P.Stefan przeżył obóz w Policach. Po wojnie otrzymywał stałą zapomogę z powodu odniesionych ran. Według zeznań został ciężko postrzelony w głowę, w wyniku którego stracił prawe oko oraz posiadał duże ubytki trzonu kości jarzmowej oraz skroniowej.

Warto zwrócić uwagę, że w nazwie obozu więźniom nakazano wpisywać Sonderlager (obóz specjalny), aby ukryć prawdziwy status obozu koncentracyjnego. Ta prawidłowość pojawia się w 99% listów z podobozu, które widziałem.

Niezwykła pamiątka - podczas organizowanej wystawy poczty polickiej na pewno zostanie szczegółowo umówiona. Stan nie jest najlepszy, ale biorąc pod uwagę co przeszedł ten kawałek papieru...

Tłumaczenie w toku.

13
Historia / [Police] Arbeitskarte HWP
« dnia: Kwietnia 19, 2016, 10:36:14  »
Karta pracy wydana francuskiemu robotnikowi Marcelowi Lucien Zorawskiemu zatrudnionemu w Hydrierwerke na stanowisku stolarza. Zwraca uwagę polsko brzmiące nazwisko.

14
Historia / [Police] Dipl.Ing.Herbert Ney
« dnia: Lutego 24, 2016, 13:43:47  »
Czy związany z HWP? W AB z 1943 (stan na 42 rok) mieszkał jeszcze w Szczecinie. Karta z czerwca 1943 roku. Ciekawe, że na pieczątce użyto określenia - zamiast ulicy - Am Stadtwald (chyba już wówczas przestarzałego?). Były to rejony Kołłątaja.

15
Historia / [Police] Koperta HWP do Philipp Holzmann AG
« dnia: Lutego 20, 2016, 09:46:56  »
Koperta z 10 lipca 1942 roku po korespondencji HWP do firmy Philipp Holzmann AG. Było to jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Niemczech. Otrzymywała wiele zamówień od zakładów przemysłowych oraz wojskowych. Istniała również po wojnie do 2002 roku, kiedy ogłosiła upadłość.

https://de.wikipedia.org/wiki/Philipp_Holzmann

Brała udział m.in. w budowie kompleksu Olbrzym ("Riese") w Górach Sowich.

Według książki "Philipp Holzmann: Geschichte eines Bauunternehmens 1849-1999" w Policach realizowała inwestycję - Bunkerbau Pölitz, Hydrierwerke Pölitz AG.
https://books.google.pl/books?id=PpnlxwBteSQC&pg=PA238&dq=philipp+holzmann+hydrierwerke&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjQhN3A-IXLAhVHMhoKHVc6AiMQ6AEIHjAA#v=onepage&q=philipp%20holzmann%20hydrierwerke&f=false

Można się domyślać, że korespondencja dotyczyła budowy bunkra lub bunkrów na zlecenie HWP.

Strony: [1] 2 3 ... 9