Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - ZenO

Strony: [1]
1
Historia / [Nowe Warpno] Wacław Radajewski - polski sędzia w Neuwarp
« dnia: Października 19, 2015, 15:28:06  »

Początek historii jest taki (tekst własny):
 Wacław Radajewski 1852-1940
Początek tej historii ma miejsce w Wielkopolsce. Musimy sobie uświadomić i pamiętać, że Wielkopolska od II rozbioru (1793 r.) była pod zaborem pruskim. W II połowie XIX wieku obowiązują tam zasady ustanowione w 1815 r., a mianowicie:
„Wielkie Księstwo Poznańskie stanowi integralną część monarchii pruskiej i ma być wedle tego urządzone. Narodowość mieszkańców szanować należy o tyle, o ile się to z głównym celem da pogodzić.” (W. Jakóbczyk – „Przetrwać nad Wartą 1815-1914”, KAW 1989)
   W domu nauczyciela Stefana Radajewskiego  we wsi Klenka (obecnie Klęka w gminie Nowe Miasto nad Wartą) 12.03.1852 r. rodzi się syn  dwojga imion Wacław Józef  Radajewski.
Uczy się w I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Naukę kończy w 1873 r. 
   Powstałe w 1845 r.LO w Ostrowie -  to pierwsze polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce i trzecie polskie na terenach zaboru pruskiego. Szkoła była kuźnią polskich kadr i ośrodkiem walki z germanizacją.


Wydarzenia historycznego tego czasu nie służą przetrwaniu i utrzymaniu narodowości polskiej. Po wygranej wojnie z Francją w 1871 r. powstaje Cesarstwo Niemieckie, a kanclerzem zostaje Otto von Bismarck.  Narzucane są kolejne ograniczenia w prawie do używania języka polskiego w szkołach i instytucjach publicznych Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od 1976 r. Polakom odbiera się całkowicie prawo używania języka polskiego w administracji i sądach.
  W takich warunkach Wacław Radajewski ubiega się o stypendium.  Korzystając z pomocy stypendialnej Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego w latach 1874-76 studiuje prawo we Wrocławiu. W opublikowanym sprawozdaniu Towarzystwa za lata 1875-80,  podano, że  Wacław Radajewski otrzymał  przez trzy lata 1482 marki stypendium i odnotowano, że „złożył egzamin na  referendaryusza”. Takim to sposobem, dzięki wsparciu ziemiaństwa, duchowieństwa i inicjatywie ludzi dbających o przetrwanie polskości przez lata zaborów wykształcono tysiące osób, które później były podstawą kadr niepodległej Rzeczypospolitej.   
 Przez 2-3 lata bezpośrednio po studiach pracował w Pile i Skwierzynie jako asesor w tamtejszych sądach. Potem zostaje przeniesiony do Nowego Warpna, by podjąć pracę jako sędzia obwodowy (Gerichtsamt Neuwarp) w latach 1882 – 1895 ( figuruje w " Kleines Staatshandbuch des Reichs und der Einzelstaaten: Nach amtlichen und ..." z 1884 r.).

I tu niestety brakuje mi materiałów do uzupełnienia tekstu  o  działalność sędziego Radajewskiego w Nowym Warpnie. W Archiwum Państwowym w Szczecinie są tylko dane z 1937r.  Jeżeli ktokolwiek posiada jakieś dokumenty z lat 1882 -1895, które mogą  wzbogacić ten tekst o fakty,  pisma sądowe czy też koperty będę wdzięczny. Jeżeli ktoś może wskazać  mi jakieś archiwum, gdzie znajdę informacje o w/w  też będę wdzięczny.
O Wacławie Radajewskim popełniłem notatkę na mojej stronie www. Teraz chciałbym napisać więcej i jestem przekonany, że warto  o Nim napisać.

  Za zasługi na polu organizacji sądownictwa w niepodległej Rzeczypospolitej,  w dn. 11 listopada 1925 r. Wacław Radajewski zostaje odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta S. Wojciechowskiego.
 

ZenO

2
Historia / Messtischblatty na mapach Google
« dnia: Sierpnia 28, 2015, 10:52:43  »
http://susudata.de/google-maps/googlemaps3.html

- zestaw map obejmuje obszar Niemiec, ale i część obszaru zachodniej Polski. W prawym górnym rogu kursor z ustawieniem poziomu przenikania Messtischblatt - Google.

Nie trzeba już kombinować z Maptilerem ;)

3
Historia / [Nowe Warpno] Hans Hartig
« dnia: Czerwca 24, 2013, 11:45:53  »
W dn. 22 czerwca 2013 r. odsłonięto pomnik Hansa Hartiga w Nowym Warpnie.
Na zdjęciu autor pomnika Bohdan Ronin-Walknowski z burmistrzem Władysławem Kiragą i inicjatorem pomysłu budowy pomnika Zenonem Owczarkiem  przecinają wstęgę.



Hans Hartig był  niemieckim malarzem. Żył w latach 1873-1936. W 1912 r. po raz pierwszy odwiedził Nowe Warpno i wracał tu wielokrotnie zauroczony klimatem miasteczka. Stworzył tu bardzo dużo obrazów. Ja znam kilkanaście poświęconych Nowemu Warpnu, ale sądzę, że mogło ich być kilkadziesiąt.  Obrazy pokazujące Nowe Warpno były wystawiane na wystawach w Berlinie i Dreźnie.
Hans Hartig promował Nowe Warpno sprowadzając tu swoich kolegów, m.in. Otto Antoine, Hansa Looschena, Karla Wendela.
Hans Hartig  był pomysłodawcą przebudowy garaży przylegających od strony północnej do ratusza. Obecny wygląd został ostatecznie nadany ratuszowi po przebudowie w 1928 r.
W uznaniu zasług w 1927 r. Hans Hartig został honorowym obywatelem Nowego Warpna.
Mam nadzieję, że Ci, którzy odwiedzą Nowe Warpno zwrócą również uwagę na fakt, że pomnik Hansa Hartiga jest przykładem na docenienie działań ówczesnych i obecnych mieszkańców miasta dla  jego historycznej ciągłości.

Obraz namalowany przez Hansa Hartiga w 1925 r. z kolekcji T. i W. Bojarskich w Nowym Warpnie.



Informacje o Hansie Hartigu można znaleźć m.in. na facebooku:
https://www.facebook.com/pages/Nowe-Warpno-Neuwarp-na-kartach-historii/361840017270453

4
Historia / [Torgelow] Gdzie powstało zdjęcie?
« dnia: Maja 26, 2011, 22:34:15  »
Załączone zdjęcie zostało odnalezione w budynku należącym przed 1945 r. do przedsiębiorcy budowlanego Augusta Reinke z  Neuwarp.  Zdjęcie powstało w 1904 r. Wg mojej wiedzy nie zostało zrobione w Neuwarp.  Może ktoś rozpoznaje szczegóły zabudowy lub może coś ustalić na podstawie informacji z tablicy widocznej na zdjęciu.
Zdjęcie jest pełne "industrialnego" uroku.  Może wspólnie ustalimy jego historię?


5
Historia / [Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« dnia: Września 27, 2010, 12:42:02  »
Zmiany w przestrzeni geograficznej zachodzą z różnych powodów, ale za wszystkim stoi na ogół działalność człowieka (wyjątki, to np. wyschnięcie jeziora - Ahlbecksee - Seegrund).
Badając mapy i inne źródła historyczne napotykamy na opisy miejsc, które z różnych przyczyn zniknęły. Na naszym terenie mamy jeszcze tę trudność, że mogły one w minionym czasie nosić różne nazwy np. Mszczuje (Moorbrück,Moorbrügge, Mordbrück, Moorbruch).
Czy ktoś może pomóc mi w ustaleniu położenia na mapie (źródło:  Gemeindelexikon Pommern 1932) leśniczówki Düesberg należącej  od 1928r.  do nadleśnictwa Myślibórz. Mimo przejrzenia dość bogatego zbioru map sprzed 1945r. nie znalazłem takiego bytu. Już myślałem, że to błąd zapisu, ale w wykazie mieszkańców znalazłem zapis:  Müller Berh. - Revierförster -  Düesberg.
Kolejny problem mam z ustaleniem miejsca określanego jako Brizig ( Brizyck) - położonego na wschód od Polic, na granicy z majątkiem klasztoru w Jasienicy. Czy da się to ustalić na jakiejś mapie?
Sądzę, że w tym temacie można  szerzej opisać temat  nazw geograficznych i podać swoje ustalenia w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do miejsc, które na obecnych mapach nie mają żadnych określeń.  Może powstać coś na wzór słownika nazw geograficznych.

Strony: [1]