Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Inne tematy => Motoryzacja => Wątek zaczęty przez: Godzik w Październik 17, 2008, 20:37:18

Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 17, 2008, 20:37:18
Witam wszystkich,
chciałbym poruszyć temat stanu dróg w tym mieście, zapoczątkować jakąś szerszą dyskusję.
Stan dróg, jaki jest, każdy widzi i czuje. Mnie osobiście krew zalewa i kieszeń boli, kiedy przejeżdżam ulicami Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Piaskową, Grzybową, Grunwaldzką... (mam wymieniać dalej?).
Na początek może garść informacji z projektu budżetu na 2008 rok:
A) Modernizacja ul.Wyszyńskiego w Policach
Okres realizacji: 2003-2009
Budżet na 2008 rok: 2 112 000 zł

B) Modernizacja wiaduktu przy ul. Piotra i Pawła w Policach
Okres realizacji: 2007-2008
Budżet na 2008 rok: 3 517 500 zł

C) Modernizacja wiaduktu przy ul. Kuźnickiej w Policach
Okres realizacji: 2008-2009
Budżet na 2008 rok: 150 000 zł[/list]
Ad. A. Wiedzieliście, szanowni forumowicze, że Wyszyńskiego jest modernizowana od 2003 roku? A czy wiedzieliście, że tegoroczne prace przy modernizacji ul. Wyszyńskiego kosztować będą ponad 2 mln zł?
Ja przecierałem oczy w nadziei, że się za chwilę obudzę.
Zapytam wprost: czy łatanie pojawiających się między betonowymi płytami (wszyscy wiemy, że to jest "podstawą" tej ulicy) szczelin można nawet na wyrost nazwać "modernizacją"? I najważniejsze: czy aż taki koszt jest tych prac? (zima idzie, więc nie wydaje mi się, żeby coś się miało dziać w tej materii jeszcze w tym roku)

Ad. B. To jest smaczny kąsek. 3,5 mln zł na mijający rok. Efekt? Sygnalizacja świetlna puszczająca wahadłowo ruch na rzeczonym wiadukcie.

Ad. C. Wiadukt przy Kuźnickiej. Przejeżdżam obok codziennie, nie widać, żeby się coś działo. No ale 150 tys. to można na sam projekt modernizacji wydać, więc się nie czepiam.

Pieniędzy na inwestycje drogowe mnóstwo, jednak, żeby coś się działo w samych Policach, to nie zauważyłem - jedynie w Jasienicy coś się dzieje, wylali warstwę wiążąco-profilującą, i czekają z położeniem warstwy ścieralnej chyba na pojawienie się dziur w istniejącej warstwie ;] Sytuacja taka trwa już dobre pół roku. Bez komentarza.

To tyle na początek. Wrzucam również ankietę, tak dla urozmaicenia. Zapraszam do dyskusji, bez pyskówek. Adminie (Moderatorze), proszę czynić swą powinność.

Pozdrawiam.

Pomocny link: http://www.bip.police.pl/?cid=210&bip_id=1211
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Denver w Październik 17, 2008, 21:30:52
Co do pierwszego punktu to z tego co mi się obiło o uszy to remont tej ulicy miał się rozpocząć w tym roku, ale procedury przetragowe i odwołania przeciągneły sprawę i przełożyły ją w czasie na następny rok.
Co do remontowania to w tym roku pokryto ul. Wyszyńskiego jakimś dzinym czymś, co miało poprawić nieco komfor jazdy...
Fakt, że stan dróg i tak pozostawia wiele do życzenia...
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Brebis w Październik 17, 2008, 21:34:09
No o.k. Wyszyńskiego i Piaskowa wymagają natychmiastowego remontu, ale co masz do Grzybowej, Grunwaldzkiej czy  Piłsudskiego? Bijesz pianę i tyle. Sposób na podkręcenie nastrojów anty anty???
A co powiesz o wyremontowanej drodze  w Siedlicach? dobrej drodze na Głębokie, czy o masie (przeważającej)dróg w stanie o niebo lepszym niż w Szczecinie? Rozumiem, chwalenie jest niewygodne i nudne. Lepiej krytykować. O.K. szanuję pieniactwo  :lol2:
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: caarola w Październik 17, 2008, 21:35:33
No i tak żeś Godżek pojechał że nic dodać nic ując i jak tu z Tobą gadać?  :rotfl:
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Denver w Październik 17, 2008, 21:42:04
Cytat: "Brebis"
No o.k. Wyszyńskiego i Piaskowa wymagają natychmiastowego remontu, ale co masz do Grzybowej, Grunwaldzkiej czy  Piłsudskiego? Bijesz pianę i tyle. Sposób na podkręcenie nastrojów anty anty???
A co powiesz o wyremontowanej drodze  w Siedlicach? dobrej drodze na Głębokie, czy o masie (przeważającej)dróg w stanie o niebo lepszym niż w Szczecinie? Rozumiem, chwalenie jest niewygodne i nudne. Lepiej krytykować. O.K. szanuję pieniactwo  :lol2:


Ja w żadnym razie nie chcę nabijać piany, ale ulica Piłsudskiego w okolicach przed wiaduktem jest w złym stanie...
No i trzeba się cieszyć, że mamy drogi, bo nowe na ul. Brzoskwiniowej na przykład utwardzononej nawierzchni się można się w ogóle doczekać...
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: caarola w Październik 17, 2008, 21:43:18
Cytat: "Brebis"
Rozumiem, chwalenie jest niewygodne i nudne. Lepiej krytykować. O.K. szanuję pieniactwo  :lol2:


Taaaaaaaa wygodnie za to jest nie zwracać uwagi na problemy i nie naprawiać ich! lepiej niech się dzieje co chce, niech wszystko niszczeje, co tam..  :crazy:

Czy to forum nie jest aby po to żeby dzielić się takimi spostrzeżeniami ?
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 17, 2008, 21:59:10
Cytat: "Brebis"
ale co masz do Grzybowej, Grunwaldzkiej czy Piłsudskiego?

Kolega chyba dawno Grzybową nie jechał, polecam szczególnej uwadze odcinek od skrzyżowania z ulicą Bankową do skrzyżowania z ulicą Piaskową, łata łatę łatą pogania... faktycznie nawierzchnia godna toru F1.
Grunwaldzka? I owszem, pozapadane studzienki i poprzeczne "rowy", w które pół koła wpada niszcząc przy tym ogumienie i zawieszenie - to faktycznie przykład "dobrej" drogi.
Piłsudskiego? Proszę bardzo: odcinek od wiaduktu do netto, miód na me serce. A spróbuj kolego skręcić z Piłsudskiego w ulicę Przybora - koleiny będą Ci to chciały baaardzo uniemożliwić.
Mógłbym dorzucić do tego zestawu jeszcze ulicę Piotra i Pawła, z cudnym odcinkiem przy bajorku :D

Cytat: "Brebis"
Bijesz pianę i tyle. Sposób na podkręcenie nastrojów anty anty???

Faktycznie, moja odpowiedź na Twój zarzut z pewnością potwierdza Twoją tezę ;]Dla Twojej informacji, nie jestem rodowitym Policzaninem (zaraz pewnie przeczytam... "więc jakim prawem zabierasz głos?"), mieszkam tu i pracuję po prostu, i mało mnie obchodzą tutejsze rozgrywki polityczne czy salonikowe.

Cytat: "Brebis"
A co powiesz o wyremontowanej drodze w Siedlicach?

Wystarczy czytać ze zrozumieniem, żeby wywnioskować z pierwszego postu, że chodzi o drogi w samych Policach, a nie okolicznych wioskach, czy na trasach przelotowych, do których oczywiście większych zastrzeżeń nie ma chyba nikt. Chodzi o życie codzienne, dojazd do i z pracy na terenie samego miasta, dojazd do sklepów czy innych instytucji użyteczności publicznej.

Cytat: "Brebis"
O.K. szanuję pieniactwo

I to mnie nazywa się pieniaczem? Nie przedstawiasz żadnych argumentów, tylko z miejsca atakujesz. Zdrowia życzę i zadowolenia z siebie.

Pozdrawiam wszystkich.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Brebis w Październik 17, 2008, 22:11:10
Cytat: "Godzik"
Dla Twojej informacji, nie jestem rodowitym Policzaninem (zaraz pewnie przeczytam... "więc jakim prawem zabierasz głos?"), mieszkam tu i pracuję po prostu, i mało mnie obchodzą tutejsze rozgrywki polityczne


Dla twojej informacji, mieszkam w Szczecinie i nie powiem tak. Pracuję tu tylko i tym bardziej nie obchodzą mnie rozgrywki, ale również dlatego porównałem Police do Szczecina, bo macie naprawdę świetne drogi w mieście w porównaniu do nas.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 17, 2008, 22:18:25
Cytat: "Brebis"
Dla twojej informacji, mieszkam w Szczecinie i nie powiem tak. Pracuję tu tylko i tym bardziej nie obchodzą mnie rozgrywki, ale również dlatego porównałem Police do Szczecina, bo macie naprawdę świetne drogi w mieście w porównaniu do nas.

Szczecin pod względem dróg nie wygląda tak źle, czytałem, że relatywnie spośród dużych miast, w Szczecinie jest jedna z najwyższych średnich prędkości, co świadczy o małej ilości korków i dobrze rozbudowanej sieci dróg (niekoniecznie o ich jakości) - no, ale to już temat na inny wątek, i chyba nie na tym forum :D
Świetne drogi to są (znam jedno takie miasto, moje rodzinne zresztą - nie chwaląc się :]), ale nie w Policach, co pokazuje chyba dość jednoznacznie dotychczasowy wynik ankiety.

Pozdrawiam.
Tytuł: drogi w policach
Wiadomość wysłana przez: gigus 36 w Październik 17, 2008, 23:40:57
witam chciałem przypomnieć że na poprzednich WP ten temat poruszałem i na nikim nie zrobiło to wrażenia ktoś mi odpisał że Wyszyńskiego ponoć w planach na przyszły rok , napisali że pieniacz i tyle było tematu.Tu w Policach zrobił się marazm nic się nie dzieje ,,wręczają sobie medale,, gazety gminę wychwalają Wiecie co wam powiem po ostatnich wypowiedziach na forum tu już nic nie będzie w tym naszym mieście nic się nie zmieni nic się
nie będzie działo szkoda się rozpisywać taka ,,mała Białoruś,,tylko się pokłócicie a pan Burmistrz ze świtą robi co chce ,radni swoje.Na tym forum było poruszanych tyle tematów i spływa co po niektórych.A szkoda bo nie raz czytałem mądre wypowiedzi.Oni i tak robią swoje.Wszystkie ulice w Policach maja zniszczoną nawierzchnie jak już.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: dd2f w Październik 18, 2008, 00:13:48
Są plusy i minusy takich dróg jak my mamy. Na plus napewno trzeba będzie zaliczyć to, że jakiś wariat nie będzie pokazywał co to on nie ma za fury i nie będzie napierał 120 na godzinę po mieście (choć i tak bezmyślni się zdarzają). Ja tam specjalnie nie narzekam na jakość dróg w samych policach, nie ma się co czepiać bo to u nas w kraju normalne, że nie ma kilometra bez dziury a jak się naprawia to prawie zawsze jest to łatanie. Taki urok w naszym kraju, może za 50 lat osiągniemy poziom obecny w niemczech.

Nie ma co narzekać za bardzo na dziury w mieście, gorzej z tymi na trasach, gdzie prędkości są większe i często brak oświetlenia, tamte są znacznie bardziej niebezpieczne. Te w mieście da radę omijać, ja na Piłsudskiego w ww miejscu już się nauczyłem slalomu między studzienkami a krawężnikami, tak samo zresztą jak i na ulicy Asfaltowej ;-) A płaskie drogi? Przydały by się - to fakt, sam mam aluminiowe wahacze (i to dość sporo) więc boli mnie każda dziura, której nie ominę ;-)

A inną sprawą jest to na co faktycznie idą te pieniądze, pewnie na nowe domy dla tych "równiejszych" a Ci "równi" będą musieli jeździć po nierównych drogach ;-)

Pozdrawiam
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 18, 2008, 00:32:23
Cytat: "dd2f"
Są plusy i minusy takich dróg jak my mamy.

Dziury nigdy nie będą na plus. Większe zużycie części samochodu - zwróć uwagę, że ściągając samochód z Zachodu, ma on zazwyczaj zawieszenie w doskonałym stanie - polatasz takim autem trochę po Polsce, i zawieszenie masz do wymiany - idąc dalej tym tropem, niesprawny samochód zwiększa zagrożenie na drodze. Jadąc, skupiasz się na omijaniu dziur, a nie na bacznym obserwowaniu drogi, innych użytkowników i najbliższego otoczenia - co znowu stwarza niebezpieczeństwo na drodze.

Cytat: "dd2f"
Na plus napewno trzeba będzie zaliczyć to, że jakiś wariat nie będzie pokazywał co to on nie ma za fury i nie będzie napierał 120 na godzinę po mieście (choć i tak bezmyślni się zdarzają).

Jak chce pokazać, to i na dziurach pokaże. Bez dziur staje się to automatycznie "bezpieczniejsze", o ile zasuwanie po mieście 120 (na normalnej drodze, z przejściami dla pieszych itp.) może być bezpieczne.

Cytat: "dd2f"
mam aluminiowe wahacze (i to dość sporo) więc boli mnie każda dziura, której nie ominę

Mam ten sam problem ;]

Polickie drogi pozostawiają wiele do życzenia, niestety.
Dopóki ktoś personalnie nie będzie odpowiadał za wypadki i uszkodzenia powstałe z powodu zaniedbań w drogownictwie, dopóty się raczej nic nie zmieni (wiem, dość radykalne podejście).

Pozdrawiam.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: dd2f w Październik 18, 2008, 10:06:27
Cytat: "Godzik"
Większe zużycie części samochodu

Racja, tu się sprzeczał nie będę, ludzie mogli by sporo zaoszczędzić na dobrych drogach nie mówiąc już nic o firmach, które mają całe floty i o tych posiadających tiry gdzie ceny części są już niemałe.

Cytat: "Godzik"
Jak chce pokazać, to i na dziurach pokaże. Bez dziur staje się to automatycznie "bezpieczniejsze", o ile zasuwanie po mieście 120 (na normalnej drodze, z przejściami dla pieszych itp.) może być bezpieczne.

Ale dziury ograniczają, Ci którzy mają chociaż trochę rozumu (albo Ci z 18" alusami ;-)) jeśli będą chcieli poszaleć to się tak nie rozpędzą bo szkoda im będzie auta. Gdyby drogi były w lepszym stanie w Policach to wydaje mi się, że część tych z nadmiarem adrenaliny a niedoborem wyobraźni mogła by szaleć jeszcze bardziej, no i nie wiem czy byłoby bezpieczniejsze bo wtedy byłyby jeszcze większe prędkości.

Zresztą nie mam tu zamiaru usprawiedliwiać ani zarządców dróg ani wariatów którzy ogranicznik w aucie powinni mieć na 50km/h, prawda jest taka że w cywilizowanym kraju drogi powinny być w dobrym stanie a ludzie powinni umieć korzystać z auta w taki sposób aby nie odebrać drugiemu radości z życia. Dla rajdowców polecam gokarty - świetna zabawa.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: grzegorz.ufniarz w Październik 18, 2008, 10:37:40
Podane w tytułowym poscie dane finansowe przy zadaniach nie zostały opatrzone dosyć instotnym dodatkiem informacyjnym. Wszystkie te inwestycje zakładdały oparcie na współfinansowaniu z europejskich środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak powszechnie wiadomo RPO nie ruszył stąd brak realizacji tych zadań. Zaplanowane środki z budżetu gminy wystarczyły jedynie na dokumentację - czyli projekty i ekspertyzy. Oczywiście nie w podanych kwotach(milionowych) tylko dużo taniej.
Wskazane zadania mają być realizowane w roku 2009, przy czym priorytetowa ma być ul. Wyszyńskiego. Planowana jest jej modernizacja nawet gdy nie będzie jeszcze RPO.
Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Ważniak w Październik 18, 2008, 10:57:39
Cytat: "gigus 36"
Wszystkie ulice w Policach maja zniszczoną nawierzchnie jak już.
Z tym się zgodzę, ulica Tanowska, Kołłątaja, droga do Siedlic są drogami z dobrą nawierzchnią. Największym problem na remontowanych drogach są źle ułożone studzienki (Kościuszki, Asfaltowa). Drogi w Policach jeszcze do tragicznych nie należą i chyba po każdej polickiej drodze jedzie się lepiej niż po szczecińskiej Szosie Polskiej.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: draculka w Październik 18, 2008, 20:42:20
Cytat: "kubapolice"
Największym problem na remontowanych drogach są źle ułożone studzienki (Kościuszki, Asfaltowa)


Obydwa odcinki realizowała ta sama firma, duża, znana i co? Drogowcy od siedmiu boleści.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Piotrek w Październik 19, 2008, 14:20:39
Polickie drogi to i tak nic z porówanniem do szczecinskich. Najwiekszy przypał jak znam: remont drogi na skolwinie (droga pod górke do chyba ul. artyleryjskiej), NOWO WYREMONTOWANA droga juz miała dziury a studzienki to wogole byly z 10cm pod poziomem ulicy, jazda slalomem obowiązkowa.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 19, 2008, 23:00:55
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wszystkie te inwestycje zakładdały oparcie na współfinansowaniu z europejskich środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak powszechnie wiadomo RPO nie ruszył stąd brak realizacji tych zadań. Zaplanowane środki z budżetu gminy wystarczyły jedynie na dokumentację - czyli projekty i ekspertyzy. Oczywiście nie w podanych kwotach(milionowych) tylko dużo taniej.

Faktycznie, niedopatrzenie z mojej strony. Jednak patrząc na to z innej strony, gdyby nie środki pomocowe, to co? Nic by się w Policach nie działo w sprawie dróg? To może prościej będzie drogi zaorać (pytanie, czy znalazłyby się na to środki?), niech każdy kupi sobie quada, i wszyscy będą szczęśliwi.

Analizując i porównując budżety Polic i innego miasta (Piła (http://www.pila.pl) - może nieco większe, ale jest w tym cel, wyjaśnię dalej) można zauważyć dziwną rzecz. Dlaczego Piła? Jest miastem co prawda większym, ale również z dużym, wiodącym zakładem pracy (Phillips Lighting Poland S.A.) - trudno nie zauważyć podobieństw. Najważniejsze, nie jest to miasto, o którym pisałem w którymś z postów jako swoim rodzinnym, żeby nie było, że przedstawiam jakiś ideał ;].

Liczba mieszkańców:
Police - 40 246
Piła - 74 720

Jak widać, ilość mieszkańców bez mała 2 razy większa jest w Pile.

Analiza wybranych pozycji z budżetów:

Dochody budżetu (dane za rok 2007, zatem zatwierdzone sprawozdanie z wykonania budżetu):
Police - 105 938 848,93
Piła - 166 026 905,00

Budżet już nie 2 razy większy, jak liczba mieszkańców, co świadczy o tym, że Police są bogatsze od Piły, po przeliczeniu dochodu na jednego mieszkańca (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę).

Wydatki na transport (ponownie, dane za rok 2007, ze zrealizowanego budżetu):
Police - 5 098 782,06 (w tym  3 814 775,19 na transport zbiorowy)
Piła - 35 683 300,00 (w tym 3 942 258,00 na transport zbiorowy)

Różnica chyba widoczna gołym okiem? Nakłady na transport ogólnie 7 razy większe w Pile. Gdyby odjąć wydatki na transport zbiorowy, to strach liczyć.
Z czego wynika aż tak wielka różnica? Trudno stwierdzić bez głębszej analizy pozostałych pozycji budżetowych - wniosek jest jeden: DA SIĘ. Police nie są biedną poPeGeeRowską gminą, która ledwo wiąże koniec z końcem - jest gminą bogatą, z dużymi dochodami. Naprawdę - wystarczy chcieć.

Jako ciekawostka, jeszcze jedna pozycja z budżetu...
Wydatki na administrację publiczną:
Police - 10 522 588,07    
Piła - 10 329 314,00

Przypominam, że Piła ma prawie 2 razy więcej mieszkańców. Resztę wniosków z tej pozycji wyciągnijcie sami...

Pozdrawiam.

Pomocne linki:
Zestawienie wykonania dochodów budżetu Gminy Police za 2007 r. (http://www.bip.police.pl/bip_download.php?id=2850)
Zestawienie wykonania wydatków budżetu Gminy Police za 2007 r. (http://www.bip.police.pl/bip_download.php?id=2851)
Piła - Wydatki i dochody budżetu miasta (http://www.pila.pl/downloads/budzet2008.pdf)
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: C80 w Październik 20, 2008, 07:30:02
W pewnym sensie zestawianie Piły i Polic nie ma sensu. Piła do 1999 roku była stolicą województwa pilskiego więc mimo upływu czasu cała organizacja związana z transportem i zarządzaniem budżetem to niejako pozostałości po mieście wojewódzkim. Większa dyscyplina itp.

Faktem jest jednak, że bolączką wielu gmin jest zarządzanie. Abstrahując, to samo widać w szpitalach. Mimo wielu podobieństw jedne nie mają długów, inne mają. To kwestia gospodarza.
Tytuł: [Police] Drogi.
Wiadomość wysłana przez: Godzik w Październik 20, 2008, 23:22:21
Cytat: "C80"
W pewnym sensie zestawianie Piły i Polic nie ma sensu. Piła do 1999 roku była stolicą województwa pilskiego więc mimo upływu czasu cała organizacja związana z transportem i zarządzaniem budżetem to niejako pozostałości po mieście wojewódzkim.

Eee, należy chyba rozgraniczyć kompetencje miasta jako miasta, a Urzędu Wojewódzkiego (Starostwa Powiatowego). Miasto jest nim cały czas, i dyskusja toczy się właśnie o mieście, a nie o przyległościach.

Cytat: "C80"
Faktem jest jednak, że bolączką wielu gmin jest zarządzanie.

Ot, i samo sedno sprawy.
Skoro nikt nie mówi głośno, że coś jest nie tak, to znaczy że wszystko jest w porządku, i kręcimy lody dalej - cała filozofia części "gospodarzy". Na szczęście z każdymi wyborami jest takich coraz mniej.

[ Dodano: 2008-12-23, 22:32 ]
http://www.police.info.pl/6-09.php?nr=16777896

Miód na me serce...
Pytań nasuwa się tyle, że szkoda pisać i psuć sobie przedświąteczny nastrój.