Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Trudne tematy => Wątek zaczęty przez: Stanisław K w Luty 18, 2017, 18:59:46

Tytuł: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: Stanisław K w Luty 18, 2017, 18:59:46
http://police24.pl/police-informacje-regionalne/2028-weryfikacja-deklaracji-ws-oplat-za-odpady.html

Wsiąkł gdzieś wątek w sprawie wezwań do opłaty za śmieci więc założyłem nowy. Jak się odnajdzie to będą dwa ;-)

Pod powyższym linkiem zawarta jest informacja o wezwaniach i kontrolach.
Chciałem się podzielić niezrozumiałą dla mnie sytuacją:

Mój współpracownik z ZCH wynajmuje swoje mieszkanie rodzinie z dwójką dzieci zameldowanej na stałe w Szczecinie. Dostał wezwanie do spółdzielni i wyjaśnił, że owszem rodzina ta faktycznie mieszka w Jego mieszkaniu w Policach ale ponieważ nie mają meldunku w Policach to ich rodzice płacą za nich za śmieci w Szczecinie i stąd jest duże zużycie wody mimo, że wykazanych do opłaty jest ZERO osób.

Z opowieści tego współpracownika wiem, że prawdopodobnie Pani w Spółdzielni Odra uznała sprawę za załatwioną bo nie można płacić za śmieci w dwóch miejscach.

Ale ja w Policach mieszkam prawie od dwóch lat. Wcześniej mieszkałem w bloku w Skolwinie i za śmieci płaciłem od zużytej wody. Więc w Szczecinie płaci się za tych, którzy faktycznie się tam myją. Mieszkałem tam wraz z rodziną i z rodzicami i po mojej wyprowadzce rodzicom spadła opłata za śmieci bo spadła ilość zużywanej wody więc za mnie przestali płacić za śmieci w Skolwinie.
Ja uczciwie płacę w Policach bo tu produkuję śmieci a nie mam ich wcale mało.

Nie rozumiem zatem dlaczego Pani ze spółdzielni nie nakazała temu znajomemu poprawić oświadczenie i wykazać te 4 osoby do opłaty.
Mam nadzieję, że da się to sensownie wytłumaczyć bo inaczej znowu będziemy płacić za nieuczciwych. A w wielu blokach w Policach mieszkają osoby bez meldunku. Dlaczego my mamy za nich płacić i tak niemałe pieniądze.

W poniedziałek sam pofatyguję do spółdzielni i zapytam o to czy ludzie ze Szczecina wynajmujący mieszkania w Policach są zwolnieni z opłaty za śmieci w spółdzielni.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: krzyś w Luty 18, 2017, 19:07:39
Ciekaw czy spółdzielnia posiada informacje, które mieszkania są wynajmowane. Wtedy mogłaby wysłać do skarbówki adresy z prośbą o sprawdzenie czy właściciele mieszkań płacą podatek od wynajmu. Skarbówka nie powinna mieć z tym problemu.

Myślę, że ci co płacą podatek płacą też uczciwie za śmieci za swoich lokatorów.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: Konkret w Luty 18, 2017, 21:50:42
O ile dobrze pamiętam to w ustawie nie ma słowa o zameldowaniu, ale o zamieszkaniu. Na tej samej zasadnie połowa Bartoszewa nie płaciła za śmieci, bo niby tam mieszkają całe rodziny, ale zameldowani są w Szczecinie, w mieszkaniach, które wynajmują innym. Na szczęście, z tego co słyszałem, urzędnicy już się za to zabrali.

Co do rozliczeń na podstawie wody to był już tu taki temat, poszukaj, zobaczysz kto był za a kto przeciw, chociaż ja także twierdzę, że system ten byłby uczciwszy. Taki system nawet został uchwalony przez radnych, ale An_na zrobiła petycję i wyszło jak wyszło. Z pomysłu się wycofano i został system oparty o deklaracje bardzo uczciwych i "niezapominalskich" mieszkańców :)
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: Kvaser w Luty 20, 2017, 15:46:48
Polska to jest piękny kraj gdzie nie ma szybkiej i egzekwowalnej kary za wykroczenia i przestępstwa dlatego jest to raj do robienia wałków. Takie niepłacenie za śmieci chyba nawet nie ma statusu wykroczenia więc gminy mogą pocałować w pompkę wszystkich cwaniaków.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: bosman w Luty 20, 2017, 15:59:14
W naszym kraju ze śmieciami nie ma jeszcze takiego problemu jak np, we Włoszech, Hiszpanii, Grecji albo Francji. Tam mimo że płacą to hałdy śmieci zalegają w mieście, a ludzie już się przyzwyczaili więc mieszkańcom to nie przeszkadza.


Kto był ten widział. I nie piszę tu o kurortach gdzie musi być czysto z uwagi na turystów.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: włodziu w Luty 20, 2017, 21:37:49
Dawno mnie nie było na forum ale widzę, że temat śmieci w Policach jest w punkcie wyjścia. Jakoś ponad dwa lata temu gdy Burmistrz chciał wprowadzić rozliczanie opłaty za śmieci nie od głowy a od zużytej wody i w domach jednorodzinnych opłata stała jak w Szczecinie to powstał bunt na "polickim pokładzie". Później Burmistrz podał drugą propozycję stałej opłaty zarówno w blokach jak i w domach tylko zróżnicowane w zależności od zabudowy i też był bunt niektórych krzykaczy. Petycja pewnej Pani z ZCH POLICE i krytyka niektórych pismaków a w tym mojego pewnego sąsiada doprowadziły do podwyższenia stawek uczciwym a nieuczciwi mają się dobrze. Nie oszukujmy się. Nawet w domach jednorodzinnych rzadko mieszkają pojedyncze osoby. Burmistrz musiałby zatrudnić sztab urzędników i to pracujących w godzinach popołudniowych i wieczornych aby chodzili po domach i kontrolowali mieszkańców. Inaczej nigdy nie będzie dobrze. Ja z racji pracy jeżdżę dużo po kraju i słyszałem, że kontrolami w dużych miastach zajmują się mundurowi. Myślę, że gdyby w naszej gminie Burmistrz wpadł na podobny pomysł to byłaby kolejna petycja na tapecie.

Post Merge: Luty 20, 2017, 21:41:08
ten widział. I nie piszę tu o kurortach gdzie musi być czysto z uwagi na turystów.


Byłem wiele razy o różnych porach roku we Francji i muszę powiedzieć, że tyle śmieci na ulicach co tam to nie widziałem w żadnym innym kraju a odwiedziłem ich wiele. Nie byłem jednak we Włoszech więc nie mam porównania ;-)
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: Ala Z. w Luty 22, 2017, 18:00:12
Mieszkam w jednym z bloków w spółdzielni ODRA. Płacę za 3 osoby. Niedawno pani prezes naszej spółdzielni udzieliła wywiadu w kablówce. Powiedziała, że wysyłają wezwania do ludzi, którzy używają dużo wody. Według Niej oznacza, że w mieszkaniach mieszka więcej osób niż podają do śmieci.
Do mnie nie dotarło jeszcze takie pismo. Myślę, że to tylko kwestia czasu bo moja rodzina zużywa bardzo dużo wody. Codzienne kąpiele a pralka i zmywarka chodzą prawie codziennie. Sprawdziłam rachunki za wodę z kilku lat. Wychodzi mi po podzieleniu, że w każdym miesiącu zużywamy pomiędzy 8,5 do 9 m3 wody na trzyosobową rodzinę. Jak podzielę to na 3 osoby to wychodzi, że każde z nas zużywa aż około 3 m sześcienne wody w miesiącu.
Wiem, że to dużo ale rozpytałam sąsiadów w klatce i swoich znajomych z bloków. U niektórych wychodziło 2 - 3 metrów sześciennych ale u większości aż 3 -3,5 metra sześciennego na osobę w miesiącu.

Jeśli ktoś wie jak się zachować to proszę p podpowiedź.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: bosman w Luty 22, 2017, 18:34:24
nie panikuj, masz normalne zużycie wody.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: RPzpl w Luty 22, 2017, 19:42:04
Dokładnie jesteś w średniej, nie ma paniki. Skoro nie dostałaś jeszcze pisma jesteś w normie.
Tytuł: Odp: wątek w sprawie wezwań do płacenia za śmieci
Wiadomość wysłana przez: włodziu w Marzec 03, 2017, 20:07:02
http://www.odpady.police.pl/wariant4.html

pod tym linkiem znalazłem propozycję burmistrza Polic do opłaty za śmieci na zasadzie podobnej jak w Szczecinie.
Oczywiście propozycja z konsultacji z grudnia 2015r.
W tamtych konsultacjach za mało ludzi głosowało za tą propozycją choć w Szczecinie się sprawdza i ludzie nie narzekają. Większość w Policach chciała płacenia za śmieci od osoby co spowodowało, że niektórzy wykreślili domowników gdy wyjechali ale nie wpisali ich do opłaty gdy wrócili. Zapomnieli też o wynajmujących mieszkania na dziko.
To samo było z małymi dziećmi niezgłoszonymi do opłaty ale spółdzielnie już się za to wzięły.