Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Historia => Wątek zaczęty przez: ak w Stycznia 16, 2010, 16:52:55

Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Stycznia 16, 2010, 16:52:55
Pojawiła się świetna strona WWW Zenona Owczarka, o historii Nowego Warpna i okolicy. Polecam, wiele zdjęć, starych pocztówek i opisów.

http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: kresowiak w Stycznia 16, 2010, 20:42:10
AK zamieszcza fragment książki z 1835 roku z krótką informacją, że w Policach istniały 4 bramy. Po raz pierwszy nazwał je po "imieniu" Wiesław Gaweł w swym rysie historycznym Polic: Szczecińska, Środkowa, Chmielowa i Drzewna. Nazwy ładne, działające na wyobraźnię. Chyba jeszcze Tadeusz Białecki w "Szczecinie starym i nowym" powtarza istnienie 4 bram.
Prawda jest taka, że Police nigdy, podobnie jak choćby Nowe Warpno i jeszcze kilka miast pomorskich, nie posiadały murów miejskich. To z powodu utraty autonomii w 1321 roku. Stąd istnienie 4 bram staje się mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe. Police nie miały bram, które jak pisze Gaweł strzegły miasto od północy (n.p. Chmielowa). Jeśli już, to domy zwane przez miejscowych bramami były co najwyżej okazałymi budowlami (też mało prawdopodobne-istniała wówczas ryglowa, małomiasteczkowa zabudowa miasta), a nie bramami jakie zwykle sobie wyobrażamy:wyniosłymi o grubych murach, małych okienkach, zamykanych na noc solidnymi drzwiami, że już nie wspomnę o fosie.
Tu ponawiam refleksję. Jak mało mamy (lub prawie nic nie mamy) źródeł ikonograficznych z dawnych czasów pozwalajacych wyobrazić sobie stare a od 1946 roku polskie miasto!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: yak w Stycznia 16, 2010, 20:49:11
Nie, nie panie Kolego. Bramy były rzeczywiście, podobnie jak były ulice do nich się odwołujące (Am Stettiner Tor). Nie było natomiast murów obronnych, bo potencjalnie krnąbrne miasteczko mogłoby próbować wypowiedzieć posłuszeństwo szczecinianom. Niemniej bramy były!

[ Dodano: 2010-01-16, 20:52 ]
PS Nowe Warpno nie tylko posiadało mury (od strony południowo-wschodniej), ale w XVII wieku było twierdzą na wyspie. Szwedzi stworzyli tu niedostępną od strony lądu fortecę, z fosą, murami, mostem zwodzonym itd. Pomniejsze fortyfikacje były na dwóch towarzyszących wyspach. Zachowały się dokładne mapy i plany.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Nataleczka w Stycznia 16, 2010, 21:45:46
strona ładna rzekłabym.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: kresowiak w Stycznia 16, 2010, 21:48:06
Hmmmm...ciekawe rzeczy prawi yak. Po raz pierwszy słyszę o murach obronnych w Nowym Warpnie. Myślę o murach obronnych, średniowiecznych.   Wg Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków na Pomorzu 33 miasta posiadają dłuższe, krótsze fragmenty murów (np.Moryń- 2.000 m). W tym wykazie ani słowa o Nowym Warpnie. Zatem?...
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: mirkuls w Stycznia 16, 2010, 21:59:31
Powiem szczerze,do tej pory znałem Nowe Warpno tylko dlatego,że kursował tam prom wolnocłowy i można było kupić tam różne spożywcze rzeczy! :devil:
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: yak w Stycznia 16, 2010, 22:04:35
Bo też i nie było żadnych murów w średniowieczu. Bo i po co? Nowe Warpno leżało na wyspie (TAK!) lecz nie musiało obawiać się wrogów. Inaczej podeszli do sprawy Szwedzi (1648-1721). Postanowili tu zrobić twierdzę.

W 1678 roku fortyfikator Christian Kanxdorff przedstawił projekt nowej twierdzy. Zespół fortyfikacji umieszczony był na trzech – połączonych ze sobą i z lądem oraz stałymi szlakami komunikacyjnymi – wyspach. Samo miasto zajmowało teren największej, najbardziej wysuniętej na zachód wyspy, środkowa stanowić miała zasadniczy trzon twierdzy, natomiast najmniejsza, w kształcie bardzo płaskiego trójkąta, od strony lądu oddzielona kanałem, chronić miała jedyne mostowe połączenie z lądem stałym. Stanowiła ona układ nowożytnych umocnień z kurtynami murów prowadzonymi pod różnym kątem, z niewielkimi bastionami o różnych kształtach i kątach nachylenia. Od południa przewidziane były trzy przejścia pokrywające się z siatką ulic.

Do całkowitej realizacji takiego projektu nigdy nie doszło, powyższe prace wykonano tylko częściowo. Mimo to wpłynęły one znacząco na dalszy rozwój miasta utrudniając jego rozwój w kierunku południowym. Kiedy w roku 1692 wielki pożar strawił kościół, ratusz i większą część Nowego Warpna (pozostało podobno tylko 5 domów) – mieszkańcy przenieśli się do Altwarp i Wolina rozpoczynając trwającą kilkadziesiąt lat odbudowę. Z początkiem XVIII wieku liczba mieszkańców wynosiła ok. 1300 osób.
W roku 1720 z Neuwarp wycofują się Szwedzi, miasto zostaje włączone w skład Królestwa Prus. Nie jest to jeszcze koniec obecności obcych wojsk w tym rejonie – w trakcie wojny siedmioletniej (1756–1763) Nowe Warpno zajęły wojska carskiej Rosji, a w pobliżu, na wodach Zalewu, w roku 1759 (10 IX) rozegrała się wielka bitwa – flota szwedzka zwyciężyła okręty pruskie. Pod obce panowanie nowowarpianie dostali się również w czasie wojen napoleońskich – w okresie 1806–13 miasto zajmowali Francuzi.

Po odbudowie z pożaru, mimo zawirowań dziejowych Nowe Warpno szybko się rozbudowuje. Przy folwarcznej wsi Albrechtsdorf (dziś część miasta zwana Karszno), należącą do rodu von Enckevort, powstał wiatrak typu holenderskiego – uruchomiono w nim młyn zbożowy i miejską wagę. Przeszkadzające w dalszym rozwoju szwedzkie fortyfikacje ostatecznie rozebrano w pierwszej połowie XIX wieku, a fosę zasypano, likwidując wyspiarski charakter miejscowości.

Tyle jeśli chodzi o fakty. Mur miejski był tylko jako ochrona bastionu, przy przesmyku (fosie) łączącym wyspę z lądem stałym. Jak będziesz bardzo chciał "Kresowiaku" to podeślę Ci szwedzkie plany z lat 1692-1709. Pozdrowienia!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: kresowiak w Stycznia 16, 2010, 22:18:22
I ta obszerna opowieść mnie satysfakcjonuje. Herzlich Dank yak!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: yak w Stycznia 16, 2010, 22:25:23
Danke schön sehr gnädige Herr Kresowiak!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Nataleczka w Stycznia 16, 2010, 22:31:49
a ja do Nowego Warpna mam jakiś taki sentyment to miasteczko ma coś w sobie.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 16, 2010, 22:49:34
Cytat: "yak"
Bo też i nie było żadnych murów w średniowieczu. Bo i po co? Nowe Warpno leżało na wyspie (TAK!) lecz nie musiało obawiać się wrogów. Inaczej podeszli do sprawy Szwedzi (1648-1721). Postanowili tu zrobić twierdzę.

W 1678 roku fortyfikator Christian Kanxdorff przedstawił projekt nowej twierdzy. Zespół fortyfikacji umieszczony był na trzech – połączonych ze sobą i z lądem oraz stałymi szlakami komunikacyjnymi – wyspach.


Pierwszy był kapitan Cranske w 1664r.:
http://nowewarpno-neuwarp.pl/_dok_mapy.html
a i z wyspami wg mnie było inaczej.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Stycznia 16, 2010, 22:59:18
Ciekawe mapy można też zobaczyć w barze "ARGUS" (dobre pierogi) w Nowym Warpnie.

Pomału przeszliśmy do innej gminy, prośba do admina, może przenieść rozmowę o NW do działu - Historia[Nowe Warpno] czuję, że dyskusja się rozwinie.

Wedle życzenia, tak też zrobiłem.
Domino

[ Dodano: 2010-01-17, 00:43 ]
Wspomniane mapy z NW w barze "ARGUS"

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/neuwarp.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Stycznia 17, 2010, 02:53:01
ZenO: Witam twórcę portalu! Ładna szata (błekit koi moje zmęczone oczy) plus świetna treść!  Rozśmieszyła historia "Certy"- spółdzielni która oficjalnie nie wiedziała kiedy powstała ;)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: yak w Stycznia 17, 2010, 07:32:49
Nie mam się o co spierać, panie Zenonie. Zapewne ma Pan rację co do kapitana Cranske i jego prac z 1664 r. Co nie przeszkadza informacji, że plany fortyfikacji przedstawił fortyfikator Christian Kanxdorff w roku 1678. Najwyraźniej wykorzystując prace wspomnianego kapitana. Dlaczego nie - przecież budowa twierdzy to przedsięwzięcie wojskowe, realizowane w porządku służbowym. Ktoś zrobił mapę, ktoś inny był fortyfikatorem, który z tej mapy korzystał. Ja tu sprzeczności nie widzę.
Sprawa wysp - tak przyjmują historycy. Bastion też musiał być na czymś posadowiony, zatem może być uznany za wyspę, a raczej wysepkę.
I trzecia sprawa: lokacja map. Mapy szwedzkie (komplet) dostępne są w Landesarchivs Greifswald i to z poziomu internetu, bo wszystkie są zdigitalizowane.
Co do witryny - niezmiernie ciekawa, choć to zaledwie początek zbiorów. W tym miejscu pytanie, czy jest Pan zainteresowany jakimiś dodatkami, kolejnymi materiałami itd.? Bo wiele osób coś posiada, czego jeszcze u Pana nie ma lub może jeszcze nie zostało umieszczone.
Pozdrowienia serdeczne.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 17, 2010, 11:34:21
1.Ja się nie spieram. Przedstawiam tylko fakty. Pani Biranowska-Kurtz podaje, że Kanxdorff jako pierwszy sporządził plan twierdzy, a z tego planu, który przedstawiam, wynika, że  zaczęły one powstawać wcześniej. Co do ilości wysp. Z map z tego okresu można dojrzeć najwyżej dwie wyspy, a najczęściej jest przedstawiana tylko jedna. W moim przekonaniu nie można mylić planu i mapy. Plan równie dobrze mógł zakładać 5-cio stopniowe fortyfikacje rozdzielone wodą, ale to nie pozwala mówić, że NW leżało na pięciu wyspach. Nie widziałem mapy na której NW leży na trzech wyspach, co nie oznacza, że tak nie mogło być, ale do czasu jak takiej mapy nie zobaczę będę przekonany, że NW leżało co najwyżej na dwóch wyspach.
2. Liczba ludności NW:
1740r. - 990,
1777r. -1181. Jak było wcześniej, tego nie wiem. Jak było później wiem dosyć dokładnie.
Zestawienie zmian ludnościowych zapewne znajdzie się na stronie.
3. Jako tzw. "późnonapływowy" ze względów oczywistych  korzystam ze zbiorów innych osób, co na mojej stronie jest zaznaczone. Zawsze chętnie korzystam z porad ludzi doświadczonych, a jeżeli do tego zechcą udostępnić mi jakieś "warpniana" będę niezmiernie wdzięczny.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: yak w Stycznia 17, 2010, 11:41:12
OK, Panie Zenonie. Jak tylko "złapię oddech" (czasowy) to coś Panu podeślę. Pozdrowienia - J. A. Kłys
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NIKA w Lutego 27, 2010, 19:13:49
W Nowym Warpnie w kościele pod ołtarzem jest wejście do podziemi.
Posiada ktoś jakieś informacje na ich temat?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Ciekawy w Lutego 27, 2010, 19:35:28
Może to sekretny tunel pod zalewem do Niemiec....?   ;D
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NIKA w Lutego 27, 2010, 19:54:51
Z tego co wiem biegnie właśnie gdzieś pod wody Zalewu Szczecińskiego ale raczej nie do Niemiec.   :ble:
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Marca 01, 2010, 16:09:07
W Nowym Warpnie w kościele PRZED ołtarzem jest płyta zasłaniająca wejście, ale nie do tunelu. Mogła tam być krypta.  W opisie zabytku sporządzonego przez WKZ w Szczecinie w 1993r.  nic się o tym nie wspomina. Chyba czas to sprawdzić!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NIKA w Marca 01, 2010, 16:30:43
Mój ojciec był w tym kościele ministrantem przez lata i mi o tym opowiadał.
Niestety pamięć zawiodła a nie chce zmyślać.
Jedyne co pamiętam z opowieści to, to co oczywiste czyli, że było ciemno i że było sporo wody.
Mówił, że niewiele widzieli z kolegom w tych ciemnościach i pośpiechu (spieszyli się aby ksiądz ich nie przyłapał heheh!) ale mówił chyba o skrzyniach, czy tez trumnach.
Nie ma go teraz niestety i nie mogę dopytać o szczegóły.
Może komuś uda się zdobyć jakieś ciekawe informacje na ten temat.
Może i była, czy tez nadal jest to krypta ale w takim razie dlaczego się o tym nie wspomina w opisie zabytku?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Czerwca 25, 2010, 12:21:12
http://wkrzanie.ams.i8p.eu/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=53

To już jutro, może kogoś zainteresuje...
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Stycznia 10, 2011, 18:00:15
Litografia E. Sanne NEUWAP
Widziałem wydanie tej grafiki biało-czarne, ostatnio w kataalogu antykwaryjnym trafiłem na wydanie w kolorze.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/neuwarp%20(2).jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 11, 2011, 21:46:43
Mam wrażenie, że Sanne akurat w Neuwarp popełnił jedną ze słabszych litografii.  Przedstawił widok  Nowego Warpna od południa, a właściwie od Karszna (południowy wschód).  Od zachodu widzimy kościół i jego wieżę, dalej na wschód wieżę ratusza i dominujące skrzydła wiatraków.
Ważne jednak, że Sanne tu dotarł i zechciał nas uwiecznić. Nie jest to jednak tak wyjątkowe dzieło, by płacić za nie 150 euro.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 11, 2011, 21:57:44
Dla porównania widok współczesny z Riether Stiege (obok Rieth - południowy zachód).   Nowe Warpno od południa jest  współcześnie słabiej widoczne ze względu na   drzewa porastające cały południowy brzeg - dodatkowy efekt przesunięcia linii brzegowej w czasie  tworzenia wałów przeciwpowodziowych.


(http://img543.imageshack.us/img543/6927/p1050474arietherstiege.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Kuba w Stycznia 11, 2011, 22:00:32
ZenO, korzystaj z opcji "Edytuj".
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Stycznia 12, 2011, 00:55:52
Sanne przedstawiał przeważnie szerokie pejzaże ( przykłady (http://szczecin.ap.gov.pl/index.php/pl/mod/galeria/Pomerania/13)) a Neuwap oblane z trzech stron wodą ; )

Za to Neuwarp miało swego malarza (http://www.nowewarpno-neuwarp.pl/_sztuka.html) który utrwalił miasto na kilku obrazach.

Miały i Police swego malarza
Edward Krause Wichmann, niemiecki malarz marynista , ur. się w r. 1864 w Stettin - Poelitz ( Szczecin Police ) a zmarł w Dreźnie, gdzie w młodości studiował w Akademii Sztuk Pięknych. Wiele swych obrazów poświęcił Szczecinowi, w r. 1905 namalował znany obraz " Stocznia Vulkan ", był też autorem malowideł ściennych w Szczecinie. Wiele jego prac wydawano na propagandowych plakatach i pocztówkach w okresie I Wojny Światowej.

Niestety nie wiem czy namalował jakiś obraz Polic
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 12, 2011, 12:00:47
Nowe Warpno miało szczęście do  twórczej obecności  wielu malarzy. Zapewne  wszyscy, którzy tu przyjeżdżali byli pod urokiem  tego miejsca. Stąd też  znane są liczne obrazy wielu znanych niemieckich  malarzy z  I połowy XX wieku. Najbardziej znany jest oczywiście Hans Hartig. Jemu z kolei zawdzięczamy  wizyty w Neuwarp jego znamienitych kolegów: Otto Antoine, Hansa Looschena i wielu innych.

Być może okolice Polic nie były dla nich tak atrakcyjne, ale można znaleźć  (chociażby  w muzeum w Greifswaldzie) obrazy Gustava Wimmera , o którym  Edda Gutsche w swojej pracy  " Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 1, Pruszcz Gdański, 2010 " pisze:
   " Jego mały świat składał się z okolicznych  szczecińskich wsi, jak Police, Klucz, Krzekowo, Grabowo i Jasienica".
W książce jest reprodukcja obrazu Gustava Wimmera  "Widok na Jasienicę".
Z Polic wywodzi się malarz Paul Holz, ale zaczął malować już po wyjeździe z Polic.

Dla mnie  poza wartością artystyczną duże znaczenie ma  wierność w przedstawianiu ówczesnej rzeczywistości.  Akurat Nowe Warpno dobrze trafiło, bo  wszystkie obrazy (a i rysunki Otto Antoine)  mają duży walor poznawczy  pokazując piękno miasteczka z jego mieszkańcami i architekturą.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Stycznia 25, 2011, 23:13:57
Dzisiaj dostałem nowe wydanie książki "Nowe Warpno i okolice" - jeszcze pachnącą farbą drukarską. Książka (ponad 500 stron) obficie okraszona zdjęciami, starymi widokówkami, m. in. z kolekcji Zenona Owczarka, współredaktora książki i autora strony www.nowewarpno-neuwarp.pl.

Zenek, dziękuję.

Planowana promocja książki 6.02.2011 (niedziela) o godz. 13.00 w ratuszu w Nowym Warpnie.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 26, 2011, 09:48:56
Mam nadzieję, że zawartość książki sprawi radość wszystkim, którzy zechcą po nią sięgnąć.

Pierwsze wydanie  książki "Nowe Warpno" Wojciecha Łopucha ukazało się w 2007 r. Niewielki nakład rozszedł się  już dawno.  Czasami można  spotkać tę książkę na allegro.
Na szczęście energia Andrzeja Łazowskiego ze stowarzyszenia "czas  przestrzeń  tożsamość" sprawiła, że doszło do druku rozszerzonego znacznie wydania II pt. "Nowe Warpno i okolice". Udało się zgromadzić nieznane wcześniej zdjęcia. Poszerzył się zbiór pocztówek z Nowego Warpna i okolic. To wszystko sprawiło, że  nowe wydanie jest znacznie bogatsze w warstwie ilustracyjnej i faktograficznej. Dość powiedzieć, że  wyd. I to  306 stron, a wydanie II to 528 stron + 40 stron wkładki dotyczącej ostatnich lat.

Miłej lektury. Będę wdzięczny jeżeli znajdę tu  kiedyś krytyczne relacje.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Stycznia 26, 2011, 10:49:51
Znaczek kolekcjonerski z herbem Nowego Warpna.Wydano również z herbem Polic.

Freistaat Preussen / Provinz Pommern / Regierungsbezirk Stettin
Prusy / Prowincja Pomorze / Rejencja szczecińska

(http://img201.imageshack.us/img201/9493/skanowanie0023.jpg) (http://img201.imageshack.us/i/skanowanie0023.jpg/)


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Stycznia 28, 2011, 12:27:31
Cytat: "ak"
Planowana promocja książki 6.02.2011 (niedziela) o godz. 13.00 w ratuszu w Nowym Warpnie.


A gdzie książka będzie dostępna w sprzedaży? Jak dla mnie Nowe Warpno to zbyt daleko, by jechac (a raczej zbyt słaba komunikacja). Ale książkę upoluję, zapewne jak dotrze do Działu Regionalnego.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 28, 2011, 13:28:51
Nie wiem jeszcze  dokładnie kiedy książka będzie w sprzedaży i w jakiej cenie.  Jeżeli będzie to co najmniej kilka egzemplarzy, to mogę zamówić i dostarczyć do Polic (miejsce i czas do uzgodnienia).
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Stycznia 28, 2011, 18:50:28
ZenO, rozumiem, że jednak będzie można tę książkę nabyć podczas nowowarpieńskiej promocji? Wszystko jedno w jakiej cenie. Pozdrowienia!

PS Poprzednie wydanie mam, jest bardzo dobre, jak to jest rozszerzone - to jesteśmy blisko ideału.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 28, 2011, 21:43:22
Oczywiście książka będzie do nabycia w czasie promocji 6 lutego 2011 r.  w ratuszu w Nowym Warpnie.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Lutego 06, 2011, 19:39:15
Kilka zdjęć z promocji książki.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/1.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/2.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/3.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/4.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/5.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Nataleczka w Lutego 06, 2011, 21:40:35
Zamierzam ją przeczytać liczę na jakiś darmowy egzemplarz :)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: staryczlek w Lutego 06, 2011, 23:04:44
Witam , czy w tzw nieformalnym trybie mógłbym nabyc tą ksiązke ? mogę ją odebrać albo od   ak  ; albo od  ZenO ; kwestia opcji i mozliwości , mogę dojechać lub się umówić.  Nie dałęm rady dotrzeć na promocję by zdobyć ją bezpośrednio. Pozdrawiam.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Lutego 06, 2011, 23:11:19
Najprędzej ZenO, więcej napisałem na pw
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Lutego 07, 2011, 04:15:08
No to i ja dwa słowa. II wydanie jest znacznie poszerzone, szczególnie w warstwie ilustracyjnej. Pozycja podwoiła objętość - z 300 do prawie 600 stron.
Do części zasadniczej został dołączony krótki aneks-komentarz, omawiający rozwój inicjatyw kulturalnych w Gminie Nowe Warpno podczas minionej, V kadencji samorządu. Została też przedstawiona rola Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, kierowanego przez A. Łazowskiego (promotora II edycji) i innych środowisk kulturotwórczych w budowaniu tożsamości nowowarpieńskiego pogranicza.
I ja mam kilka zdjęć z niedzielnej promocji, link  do ośmiu z nich - niżej. (Należy powiększyć fotkę i ukaże się mechanizm przewijania. Podpisy pod zdjęciami).

(http://img222.imageshack.us/img222/4055/01sala.th.jpg) (http://img222.imageshack.us/i/01sala.jpg/)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 08, 2011, 00:03:38
Odpowiedzi na pytania (również te niezadane):
1. Za darmo będzie można  przeczytać książkę w bibliotece.
2. Za darmo można otrzymać książkę  z urzędu gminy Nowe Warpno, ale nie wiem wg jakich zasług. Część nakładu została wykupiona przez  urząd gminy.
3. Promocja wg mnie była udana, ale przychylam się do zdania jednego z uczestników, że powinna się odbyć dyskusja na temat książki za  około 2 miesiące.
4. Uważam, że drugie wydanie jest znacznie lepsze od pierwszego. Ale to akurat autopromocja.
5. Tak, znam odpowiedź na pytanie po lekturze str. 360. Mam nadzieję, że ktoś je zada.
6. Tak,  mogę pomóc w nabyciu książki po 40 zł za 1 egz.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Lutego 08, 2011, 22:29:27
Cytat: "ZenO"

5. Tak, znam odpowiedź na pytanie po lekturze str. 360. Mam nadzieję, że ktoś je zada.
Przeczytałem str. 360 i nie wiem jakie zadać pytanie.
Rybacki konflikt sowiecko-polski jest mi znany m.in. z relacji nieżyjącego już rybaka z Trzebieży. Mam nagrane jego wspomnienia m.in. o pobiciu na Zalewie Szcz. Inspektora Rybołówstwa.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Lutego 09, 2011, 05:00:30
Też przeczytałem i też nie wiem o co pytać, bo nic mnie nie dziwi. "ZenO" - pomóż! Pozdrowienia.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 09, 2011, 14:57:39
Nie kwestionuję, że konflikt taki jak opisany w książce miał miejsce. Autor powołał się  się na znakomite źródło : Ryszard Techman ma u mnie dobrą markę. Wątpliwości moje (zgłoszone autorowi  w stosownym czasie) dotyczyły nie istoty konfliktu, który zapewne nie był jedyny (jak wyżej u "ak"), ale  określenia czasu tego konkretnego zdarzenia. Otóż ja utrzymuję, że R. Techman popełnił błąd w cytowaniu źródłowego dokumentu( lub nawet sam dokument był wadliwie datowany), który był następnie powielany w innych publikacjach.  Otóż wg mnie w czerwcu 1945 r. w Nowym Warpnie nie było Polaków. Pojawili się , jak powszechnie wiadomo 4 października 1945 r.  Dla regionalistów powinno to być  oczywiste.  W tym przypadku szacunek dla źródła przeważył. Wg mnie niepotrzebnie.
A może ktoś dotrze do autora (R. Techmana) i potwierdzi lub zaprzeczy mojej wersji.
Będę wdzięczny za konstruktywne uwagi.

Wg mnie  zdarzenie miało miejsce w czerwcu 1946 r.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Lutego 09, 2011, 22:06:51
Cytat: "ZenO"
Wg mnie  zdarzenie miało miejsce w czerwcu 1946 r.

Jesteś czujny. Ja na datę nie zwróciłem uwagi. Chciałem sprawdzić u Techmana datę, ale pożyczyłem tę książkę i ... nie pamietam komu. Przytoczony przeze mnie fakt datuję na 1947 rok, w Trzebieży (okolice Chełminka).
Czy wiedzę nt. pierwszych osadników w NW opierasz na kartach meldunkowych z APS?

Moja znajoma była w NW jeszcze wtedy, gdy Niemcy prowadzili wędzarnie - swoje czy już polskie, tego nie wiem. Do Trzebieży przyjechała, gdy opusciły ją wojska sowieckie - wrzesień 1946. Przy czasie popytam ją o czas spędzony w Nowym Warpnie. Jest to ostatnia osoba którą znam, i która może coś na ten temat powiedzieć.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 10, 2011, 09:51:28
Temat pierwszych osadników w Nowym Warpnie był po raz pierwszy opisany przez Marię Sawińską w pracy magisterskiej z 1979 r. "Nowe Warpno w latach 1945-1978" (praca tylko w maszynopisie, niepublikowana). Na tę pracę powoływali się później m.in. Alicja Biranowska-Kurtz w swoich opracowaniach dot. Nowego Warpna, a także Jarosław Burba w niepublikowanej pracy magisterskiej z 2005 r. "Nowe Warpno - tradycja i współczesność".  J. Burba za 1. źródłem podaje  wykaz 48 pierwszych osadników . Wiele z tych nazwisk jest w kartach meldunkowych złożonych w AP w Szczecinie - tam przy kilku nazwiskach jest data zameldowania w "Warpnie Nowem" 4 października 1945r. Nie mam wglądu do wszystkich kart i nie prowadziłem porównań  wykazu książkowego z zapisami w kartach meldunkowych.  Te 48 nazwisk mogę zainteresowanym podać.
Inne źródła informacji to  zbiory dokumentów i opracowania Ryszarda Techmana. Tam, w cytowanych dokumentach pojawiają się nazwiska pierwszych mieszkańców  NW.

Węgorz w Nowym Warpnie teraz występuje tylko jako importowany z Trzebieży. Kiedyś było inaczej. Sam pamiętam węgorza z niemieckiej wędzarni. Tak, tak, w 1981 r. wskazano mi w Nowym Warpnie, jako najlepszego fachowca od wędzenia węgorza, Selmę Jung z rodziny pozostałych w Nowym Warpnie po 1947 r.  Niemców. Sporo było tego węgorza, bo i impreza na której miał być podany znacząca. Wiele lat minęło. Węgorza też jadłem różnego, ale ten "niemiecki" od Selmy Jung zawsze jest wspominany  jako  wzór.

Na marginesie: w 1933 r. na wodach Zalewu obejmujących  ówczesny Kreis Ueckermünde złowiono 164 tony węgorza!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Lutego 10, 2011, 15:01:26
A ja trochę z innej beczki - natrafiłem na taki oto tekst z "Życia Powiatu Szczecińskiego". Dziś śmieszy, ale obrazuje też głęboki stopień indoktrynacji w tamtych czasach. Zwracam uwagę na bojową wypowiedź obywatelki Kiragi - czy to przodek obecnego burmistrza?

(http://img684.imageshack.us/img684/9394/75493140.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Lutego 10, 2011, 16:30:59
Wszystko OK, dzięki. Brakuje mi jednak daty rocznej. Kiedy to było?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 11, 2011, 15:44:13
To z nr 7  tygodnika  "Życie Powiatu Szczecińskiego" z 1952 r.
W nr 4 tego tygodnika  jest więcej personaliów, bo:  "Powiat szczeciński z entuzjazmem wybiera obwodowe Komitety Frontu Narodowego".
Wszystko do sprawdzenia tu :
http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra
Helena  Kiraga i Zygmunt Kiraga to rodzice burmistrza Nowego Warpna.  Umówmy się jednak, że rodzice nie odpowiadają za dorosłe dzieci i odwrotnie.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Lutego 11, 2011, 20:14:30
Prawda historyczna ma często nieoczekiwaną postać. Przytoczone wypowiedzi w gazecie z roku 1952 mogą nieco bulwersować charakterystyczną dla tego okresu emfazą propagandową, ale, co do meritum... nie są nieprawdziwe. Cokolwiek by nie powiedzieć o czasach PRL, a już szczególnie o okresie stalinowskim, nie można zaprzeczyć, że powojenna Polska dała życiowe szanse tym warstwom, a raczej klasom społecznym, które przed II wojną w wielu przestrzeniach ich nie miały i mieć nie mogły. Zarówno w zakresie dostępu do drogi awansu społecznego, jak i poziomu partycypacji w zdobyczach cywilizacyjno-kulturalnych.

Nie wiem i nie muszę wiedzieć jaki był przedwojenny status społeczny przytaczanych w artykule autorów wypowiedzi. Mniemam jednak, że nie mówimy o arystokracji lub zamożnym ziemiaństwie. Mówimy o osadnikach - wojskowych lub repatriantach, którzy na ziemiach fałszywie nazwanych "odzyskanymi", bo naprawdę były to ziemie "pozyskane", przeżyli nieoczekiwana zmianę pozycji społecznej. Otrzymali dobra, których wcześniej najczęściej nie posiadali. Domy, obejścia, spory areał ziemi, pracę i możliwości zawodowe - szokująca wspinaczka do góry. Zniknęli też znani w przeszłości "wrogowie". Nie było już dziedzica, właściciela, fabrykanta, bogatego bankiera, plebana i zamożnego inteligenta, któremu trzeba się było kłaniać. To wszystko przyszło nagle, po gehennie wojny, niczym gwiazdka z nieba. Za cenę - wówczas jeszcze niestraszną - akceptacji nowego ustroju i posłuszeństwa wobec nowej, "ludowej władzy".
Ci, co wywodzili się z nizin społecznych i mieli przed wojną poczucie odtrącenia (a bywało, że i uzasadnionej krzywdy) - nagle poczuli się kimś. Podmiotami. Tu, na Ziemiach Zachodnich, na pograniczu, to poczucie było jeszcze silniejsze, bogatsze o misję pełnienia "straży nad Odrą". Pomińmy skutki indoktrynacji i propagandy. Krótko po wojnie, przynajmniej do połowy lat 50., ściśle do roku 1956 - świadomość była taka, jak pokazana w artykule. Ci ludzie naprawdę wierzyli w to, co głosili, więcej - mieli podstawę wierzyć.

Proszę sobie wyobrazić syna lub córkę małorolnego chłopa z kieleckiego lub Kresów, udręczonych przeżytą w dzieciństwie biedą i już do cna wykończonych blisko sześcioma latami wojny, którzy nagle, już jako młodzi, dorośli ludzie, stają się posiadaczami dóbr, o których przedtem nawet nie śnili w marzeniach. A teraz jest to konkret: nominacja, nadanie, papier potwierdzający własność. Czy tak obdarowani mogli nie popierać powojennego porządku? Oczywiście, że go popierali. I to długo, mimo narastających rozczarowań. Jeszcze w roku 1980 całkiem na serio wywieszano hasło: "Socjalizm - Tak! Wypaczenia - Nie!" Świadomość dyskomfortu z racji niezaspokojenia wyższych potrzeb rodziła się bardzo, ale to bardzo powoli. I wcale nie jest pewne czy dziś, w pół wieku po dacie omawianego artykułu, ogarnia całość obecnego społeczeństwa. A przynajmniej tych wszystkich, którzy zaznali PRL.

Dlatego nie sądźmy lat 50. miarą naszych czasów i współczesnych reguł poprawności politycznej. Taka metodologia (z upodobaniem uprawiana przez młodych z IPN) jest obarczona błędem anachronizmu. W roku 1952 mieszkańcy Nowego Warpna mówili, co czuli. Kształt propagandowy ich wypowiedziom nadało pióro ówczesnego dziennikarza. Ale fałszerstwa świadomości nie było. Dodajmy dla porządku: faktów też nie fałszowano. Ludzie mówili o tym, co w swoim życiu przeżyli.

Nie sądzę, by "ZenO", "ak" lub "kresowiak" ze mną się nie zgodzili. Pozdrowienia.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Lutego 11, 2011, 21:16:55
Oczywiście, że się zgadzam.
Panie Janie, liczyłem na taką właśnie wypowiedź.

Osoby z tego artykułu są mi znane, choć to nie moje pokolenie - czasy. Z córką jednego z nich, jeździłem na kolonie, obozy.

Cytat: "Beobachter"
Taka metodologia (z upodobaniem uprawiana przez młodych z IPN)
Wyobrażam ich sobie w tamtych czasach, jak z przejęciem recyują wierszyki na okolicznościowych akademiach.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Lutego 11, 2011, 21:39:37
Dzięki "ak" - solidarność pokoleniowa. A może świadomość pokoleniowa? Pozdrawiam Panie Andrzeju. Myślę, że Zenon - też "siwa głowa" podobnie spojrzy. Pozdrowienia. (Więcej niż serdeczne). J.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Lutego 12, 2011, 08:09:01
Cytat: "Beobachter"
Taka metodologia (z upodobaniem uprawiana przez młodych z IPN) jest obarczona błędem anachronizmu.


Myślę, że to nie jest prawdziwa teza. A przynajmniej - bardzo ogólnikowa i stereotypowa.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Lutego 12, 2011, 13:33:56
Co do daty zajśc polsko - radzieckich: czy w nowej wersji książki również podana jest data 6 czerwca 1945? Podana ona jest w "starej" części książki na str. 220.
Nie jest to możliwe, było to bowiem przed wyznaczeniem granicy i przejęciem powiatu. Nie mogło więc tam byc (jak podaje książka) radzieckiej placówki granicznej - bo nie było tam granicy, ani polskiej milicji morskiej (która nota bene została utworzona później), bo co miała robic polska milicja na niepolskim terytorium. Co do obecności Polaków w Nowym Warpnie - Zaremba wysyłał np polskich rybaków do Trzebieży i Polic jeszcze zanim przejęto powiat, ale 6 czerwiec to okres pierwszej ewakuacji władz polskich ze Szczecina (potem powrót na okres 9 - 19 czerwiec oraz od 5 lipca).

A teraz niespodzianka - R. Techman w swej książce podaje datę tego samego wydarzenia na 6 czerwca 1946 (s. 189) - tak więc sprawa wyjaśniona. Nastąpiła pomyłka.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 12, 2011, 15:00:34
Wychodzi na to, że  zupełnie niepotrzebnie  doszło do powtórzenia błędu o zajściach  polsko - radzieckich  (teraz wg niektórych: polsko - sowieckich) w pobliżu Nowego Warpna w kolejnych wydaniach. Była szansa by tego uniknąć.  Szkoda.   W najnowszym wydaniu zdarzenie jest opisane właśnie na str. 360.

    W kwestii oceny zdarzeń z przeszłości, o których mowa powyżej zgadzam się generalnie z "Beobachterem". Budzenie się pewnej świadomości nastąpiło dopiero po śmierci Stalina i proces ten, negatywnej oceny całego  systemu narastał, aż do lat 80. Było to jednak związane z możliwością poznania i "doświadczenia" tego systemu. Nieuwzględnianie tego w ocenach osób  żyjących w tamtych warunkach jest nieuprawnionym uproszczeniem.
   Co do IPN-u, ja bym powiedział raczej, że to jest coś takiego jak arogancja ludzi, którzy wiedzą lepiej, bo oni mają "prawdziwe"  źródła informacji. Do czasu jednak, kiedy zajmują się zbieraniem i porządkowaniem źródeł będę uważał, że robią dobrą i potrzebną robotę.  Niech tylko nie przedstawiają właśnie uproszczonych, czarno-białych opinii o zdarzeniach, których przeważnie nie  doświadczyli, bo ich poglądy i wnioski mogą być błędne. Mogę tu podać przykład publikacji IPN, który opisałem na swojej stronie www: Marcin Stefaniak. Działalność aparatu represji na zachodnim pograniczu Polski w latach 1945-1950.
Autor tej publikacji, wspomina o Nowym Warpnie w kontekście akcji wysiedleń ludności niemieckiej (str.177 i 178). Podaje, w ślad za meldunkami sytuacyjnymi, że akcja wysiedleń zakończyła się na przełomie lipca i sierpnia 1947r. Nie usunięto jednak wszystkich Niemców. W Trzebieży np. pozostawiono 13, a w Nowym Warpnie 5 rodzin niemieckich.
Niestety, nie wiem dlaczego autor twierdzi, że „w tym przypadku musiało to dotyczyć rybaków” jako osób niezbędnych do dalszego funkcjonowania regionu.  Na szczęście mogłem jeszcze zapytać świadka z epoki jak było naprawdę.
Reasumując; IPN - tak, wypaczenia - nie.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 06, 2011, 21:02:23
Zezwolenie na zamieszkanie w zabronionej strefie pogranicznej Nowe Warpno - wydane 24 stycznia 1948 roku.

(http://img834.imageshack.us/img834/280/wiza.jpg) (http://img834.imageshack.us/i/wiza.jpg/)


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Marca 07, 2011, 09:47:22
Ten dokument robi mocne wrażenie. Pokazuje  jak ówczesne władze traktowały pobyt w strefie nadgranicznej. Widzę tu też  zdziwienie młodych ludzi, przyzwyczajonych  do braku jakichkolwiek granic.
W wyniku takich działań władz ( zezwolenia, ciągłe kontrole, wymóg współpracy ze służbami WOP, totalna inwigilacja) nie było wielu chętnych do osiedlania się w Nowym Warpnie. Po wysiedleniu ludności niemieckiej (akcja zakończona w sierpniu 1947 r.) zostało  tu mniej niż 500 mieszkańców.  I było tak właściwie  do 1957 r. do  czasu  kolejnej fali osadnictwa ze wschodu.
Na marginesie: szkoda, że takie dokumenty są poza Nowym Warpnem ( w domyśle - a nie w moich zbiorach).  Wizy gratuluję - pięknie zachowana.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Wykidajło w Marca 07, 2011, 12:04:24
Cytat: "Beobachter"
Dzięki "ak" - solidarność pokoleniowa. A może świadomość pokoleniowa? Pozdrawiam Panie Andrzeju. Myślę, że Zenon - też "siwa głowa" podobnie spojrzy.

Pokoleniowa, patrzcie go  :bigsmurf:
W 1952 to moja mama podstawówkę kończyła, chyba siedmioklasową jeszcze. A spojrzenie mam takie samo - może z wyjątkiem kwestii świadomości "dyskomfrotu z racji niezaspokojenia wyższych potrzeb", bo dla mnie jest pewne, że nawet dziś nie ogarnia ona wszystkich, którzy zaznali PRL.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 07, 2011, 18:03:13
ZenO na dokumencie znajduje się jeszcze pieczątka.Na dniach zrobie lepszy skan i ją tu umieszcze.

Zarząd Miejski Nowe Warpno
Ewidencja i Kontrola
Ruchu Ludności
Zameldowano dn.17.7.1947r.
Wymeldowano dn........19..r.


Wiza natomiast wydana w styczniu 1948 roku - dlaczego tak póżno?


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Beobachter w Marca 07, 2011, 19:44:55
Cytat: "Wykidajło"
Cytat: "Beobachter"
Dzięki "ak" - solidarność pokoleniowa. A może świadomość pokoleniowa? Pozdrawiam Panie Andrzeju. Myślę, że Zenon - też "siwa głowa" podobnie spojrzy.

Pokoleniowa, patrzcie go  :bigsmurf:
W 1952 to moja mama podstawówkę kończyła, chyba siedmioklasową jeszcze. A spojrzenie mam takie samo - może z wyjątkiem kwestii świadomości "dyskomfrotu z racji niezaspokojenia wyższych potrzeb", bo dla mnie jest pewne, że nawet dziś nie ogarnia ona wszystkich, którzy zaznali PRL.


Chwilka Jarku. Między nami jest jakieś 10-15 lat różnicy. Stąd nieco (ale tylko "nieco") inna świadomość.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Marca 07, 2011, 23:32:12
Cytat: "Domino"

Wiza natomiast wydana w styczniu 1948 roku - dlaczego tak późno?


To jest  właśnie kwestia systemu, tamtego systemu. Najpierw był człowiek, później znaleziono dla niego przepis.
W życiu potocznym przetrwało to jako zasada: "dajcie  człowieka, a paragraf na niego się znajdzie".
Sądzę, że tu mamy do czynienia z taką właśnie zasadą. Ludzie już tu byli, a za nimi przyszły przepisy, które urzędnicy musieli zastosować. Tak to wg mnie mogło być.
W tej samej "poetyce" mieści się np. akt nadania gospodarstwa reprodukowany na str. 344  II wydania książki "Nowe Warpno i okolice". Wspomniany tam rolnik 29 lipca 1954 r. otrzymał akt nadania gospodarstwa, które fizycznie otrzymał  w październiku 1945 r. bo był jednym z pierwszych osadników.  W tej sytuacji nie dziwi nawet fakt , że  rolnik otrzymał "około" 2 ha ziemi.  To dokładność odpowiadająca tamtym czasom. Sławne "trzy palce"  Kargula to w tej sytuacji  nieprawdziwa legenda.  Mogła ona wywodzić się z czasów( i odnosić się do takich czasów), gdy każda piędź ziemi była warta więcej niż złoto. I tu właśnie widzimy historyczną zmienność w zależności od uwarunkowań. O tym właśnie mówił wyżej "Beobachter". Ktoś, kto czegoś nie przeżył w określonych warunkach nie będzie mógł w pełni obiektywnie tego oceniać.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 08, 2011, 14:55:00
Bardzo dziękuje za wyjaśnienia.


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Marca 08, 2011, 16:15:27
Dla uściślenia podaję  za opracowaniem "Działalność aparatu represji na zachodnim pograniczu Polski w latach 1945-1950" Marcina Stefaniaka:

    " W 1948 r. aparat bezpieczeństwa zaczął egzekwować obowiązek posiadania zezwolenia na zamieszkanie oraz obowiązek meldunkowy dotyczący mieszkańców strefy nadgranicznej[...] Takie działania miały miejsce 18 marca 1948 r. w Trzebieży, brali w nich udział żołnierze WOP, Marynarki Wojennej oraz funkcjonariusze MO. [...] Akcjom takim towarzyszyło intensywne nagłośnienie informacji o obowiązku posiadania zezwolenia." (str. 153)

Podstawa prawna to  przywrócone 13 czerwca 1946 r. rozporządzenie prezydenta RP z 23 grudnia 1927 r. o granicach państwa.
Wzór wizy został zapewne określony w jakimś akcie wykonawczym - być może wzorowanym na przedwojennym.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Marca 08, 2011, 20:16:10
Cytat: "ZenO"
W 1948 r. aparat bezpieczeństwa zaczął egzekwować obowiązek posiadania zezwolenia na zamieszkanie oraz obowiązek meldunkowy dotyczący mieszkańców strefy nadgranicznej[...] Takie działania miały miejsce 18 marca 1948 r. w Trzebieży,
Taki obowiązek - jak wynika z dokumentu, trwał dłużej. Nie wiem, kiedy zaprzestano tego wymogu. Proszę zauważyć, że zezwolenie ważne jest tylko na jeden rok. W tym okresie wydawano także przepustki na wyjazd do Szczecina. Mam gdzieś taki dokument.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/zezwolenie.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Marca 09, 2011, 11:44:51
Cytat: "ZenO"
Podstawa prawna to przywrócone 13 czerwca 1946 r. rozporządzenie prezydenta RP z 23 grudnia 1927 r. o granicach państwa.
Wzór wizy został zapewne określony w jakimś akcie wykonawczym - być może wzorowanym na przedwojennym.


Zgadza się, rygorystyczne przepisy pochodziły z okresu przedwojennego, czyli nie zostały wymyślone przez komunistów. Po wojnie jedynie zaostrzono niektóre sankcje karne, no i oczywiście wykorzystywano przepisy do innych celów (czyt. politycznych).

a skąd opóźnienie? 13 czerwca 1946 przywrócono przepisy przedwojenne. Określały one m.,in. strefę nadgraniczną (2 - 6 km) oraz pas graniczny (30 km). Wszyscy chcący się osiedlić w strefie nadgranicznej musieli posiadać zezwolenie starostwa, osoby przebywające w strefie musiały się zameldować w ciągu 24 godzin. Zabraniano np mieszkańcom udzielania noclegu osobom nie posiadającym zezwolenia.
Określenie zasięgu strefy nastąpiło jednak dopiero 8 listopada 1947 rozporządzeniem wojewody. Stąd egzekwowanie przepisów, tak jak napsiał ZenO, można było rozpocząć w 1948. Wcześniej nie sprzyjały też temu nie zakończone procesy osadnicze.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 09, 2011, 22:42:05
Obiecany skan pieczęci.

(http://img146.imageshack.us/img146/3304/skanowanie0001do.jpg) (http://img146.imageshack.us/i/skanowanie0001do.jpg/)


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: jakub_m w Marca 11, 2011, 09:18:35
Pozwalam sobie w tym temacie, bo to temat zahaczający o historię: polecam artykuł o Nowym Warpnie z dzisiejszej Rzeczpospolitej (11.03.2011). Kiedyś to będzie dobry materiał źródłowy na temat walki o utrzymanie państwowości polskiej na tym skrawku ziemi :] Artykuł na całą stronę, piękna laurka dla burmistrza Kiragi, jestem pod wrażeniem:

http://www.rp.pl/artykul/624723-Panie-premierze--tu-jest-Polska-.html (http://www.rp.pl/artykul/624723-Panie-premierze--tu-jest-Polska-.html)
Tytuł: Wystawa
Wiadomość wysłana przez: ak w Kwietnia 17, 2011, 11:45:08
Wybierając się na niedzielną wycieczkę do Nowego Warpna, polecam odwiedzić kościół.
W kościelnej kruchcie, Wojciech Bojarski prezentuje swoje zdjęcia z Jerozolimy.
Ciekawe zdjęcia, bardzo interesująco opisane.

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/wystawa5.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/wystawa4.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/wystawa1.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/wystawa2.jpg)

(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/wystawa3.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Czerwca 23, 2011, 14:55:13
List wysłany 1 sierpnia 1885 roku przez Królewski Urząd Katastralny w Ueckermünde adresowany do Królewskiego Sądu Okręgowego w Nowym Warpnie.

(http://img819.imageshack.us/img819/4876/skanowanie0008f.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/819/skanowanie0008f.jpg/)

(http://img202.imageshack.us/img202/8104/skanowanie0009pd.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/202/skanowanie0009pd.jpg/)


Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 31, 2011, 01:04:45
O stronie www.nowewarpno-neuwarp.pl (http://www.pomorski.blogspot.com/2010/03/nowe-warpno-to-istna-pereka-regionu.html)
Tytuł: Nowe Warpno i okolice na starych pocztówkach.
Wiadomość wysłana przez: ak w Lipca 19, 2012, 22:17:42
Już jest "Nowe Warpno i okolice na starych pocztówkach" autorstwa Zenona Owczarka.
Kiedy oficjalna promocja książki?

(http://trzebiez.pl/forum-police/ksiazka-nw/nwoz.jpg)
Tytuł: Podgrodzie
Wiadomość wysłana przez: ak w Października 09, 2012, 21:16:50
Audycja radiowa "Miasteczko dzieci" - Podgrodzie, z udziałem naszego forumowicza.
http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=245&idx=28

(http://nowewarpno-neuwarp.pl/_foto_od_1945_do_1969/podgrodzie%201954.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NW w Grudnia 31, 2012, 01:09:00
Witam, ostatnio oglądałem niemieckie mapy wojskowe pokazujące linie obrony wokół Zalewu oraz na terenie miasta i gminy Nowe Warpno, na krótko przed zdobyciem tych trenów przez  wojska radzieckie. W związku z tym moje pytanie co oznaczają skróty jednostek operujących w Nowym Warpnie i okolicach oraz co oznacza kółko zakreślone na Nowym Warpnie czy też np na Chełminku. Do tej pory nigdzie (poza informacjami na tym forum o prawdopodobnym minowaniu przez Niemców brzegu Zalewu od Trzebieży do NW) nie znalazłem informacji o niemieckich jednostkach wojskowych stacjonujących na ternie Nowego Warpna i okolic (poza Altwarp), ani o jakichkolwiek działaniach wojskowych tam prowadzonych.

Mapy:
http://www.gutenberg-e.org/esk01/maps/LageOstWeichsel19Apr45_lg.jpg
http://www.gutenberg-e.org/esk01/maps/LageOstWeichsel25Apr45_lg.jpg

Mapy pewnie Państwu znane ja znalazłem je na forum

http://www.forum-der-wehrmacht.de/thread.php?threadid=32615&threadview=0&hilight=neuwarp&hilightuser=0&page=1

w wątku dotyczącym walk w rejonie Zalewu (wyspa Chełminek), szukając czegoś o Nowym Warpnie (wątek chyba ciekawy niestety mój niemiecki nie pozwala mi na analizę tych postów). I jeszcze jedno pytanie czy znane są Państwu lokalizacje umocnień wojskowych, czy też stanowisk OPL na ternie gminy Nowe Warpno?. Dwa znane mi miejsca w terenie leśnym (okolice NW i Brzózek), wg mnie posiadają takie cechy, a wg mojego znajomego miały związek z obroną przeciwlotniczą fabryki w Policach. Z góry dziękuje z za odpowiedz.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Grudnia 31, 2012, 17:07:20
Panie Kolego!
Pomóc w tej materii może wyłącznie "Domino". Nikt inny (a przynajmniej ja) nawet się nie ośmieli wypowiadać wcześniej zdania. Fachowiec powszechnie uznany. Czekamy.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Grudnia 31, 2012, 17:41:23
Tak w bardzo dużym skrócie. Opracowuje obecnie temat działań wojennych w rejonie Polic od stycznia do kwietnia 1945 roku. Jest tego dość dużo, zwłaszcza, że sytuacja zmieniała się z dnia na dzień.

Chodzi o Sturmboot Bataillon zbV czyli batalion łodzi szturmowych specjalnego przeznaczenia. Jednostke te utworzono w grudniu 1944 roku i docelowo składała się z dwóch kompanii po 23 lekkie łodzie szturmowe. Pod koniec marca 1945 roku została ulokowana na nabrzeżu Nowego Warpna, gdzie otrzymała zadanie pomocy w ewakuacji ludności cywilnej oraz żołnierzy z przyczółka Święta.

Przez rejon Neuwarp / Altwarp wycofywała się Grupa bojowa Ledebura, której dowództwo objął od Hansa Voigta 13 kwietnia 1945 roku. Voigt był przedtem komendantem wojennym miasta Police (od 8 marca 1945 roku do 13 kwietnia 1945 roku). Mianowany został następnie komendantem wojennym na wyspie Rügen.

Chełminek w kółku oznacza poprostu, że wyspa znajduje się jeszcze w rękach niemieckich.

Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NW w Stycznia 02, 2013, 13:08:19
Dziękuję za informacje Domino, mam pytanie czy opracowanie to będzie w jakiś sposób ogólnie dostępne?.
Kolejna sprawa która mnie zaciekawiła to informacje zawarte na stronie www.altwarp.de. W części dotyczącej historii tej miejscowości http://www.altwarp.de/vor45.htm opisana jest miedzy innymi sprawa przesiedlania mieszkańców do Podgrodzia i Nowego Warpna w związku z utworzeniem w Altwarp poligonu dla wehrmachtu. W tej części jest zdanie o zrzuceniu bomb przez lotnictwo alianckie na Podgrodzie (4 ofiary śmiertelne) -
In der Nacht vom 16. zum 17.8.1944 schlagen die Bomben britischer Flugzeuge auch in die Häuser von Altstadt ein. Ein Notabwurf oder wurde das Ziel durch unbedachten Lichtschein vorgegeben. Es fallen Brand- und Minenbomben. Vier Menschen müssen sterben, darunter die vierjährige Elli Ramm. Beerdigt werden sie auf dem neuen Friedhof, den es schon lange nicht mehr gibt. Nichts erinnert heute an diese Kriegsopfer
Sprawdziłem, że w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 miał miejsce chyba największy nalot RAF-u na Szczecin (461 bombowców)
Moje pytanie jest następujące czy ktoś o takim "epizodzie" tego nalotu słyszał?. Nie wiem skąd informacje czepie autor strony (nie znam na tyle niemieckiego). Swoją drogą jeśli to prawda, to zastanawiam się jaki mógł być powód zrzucenia bomb na Podgrodzie. Czy to przypadek?, atak na jakiś cel, czy też inny powód?. Osobiście nie wydaje mi się aby RAF zrzucał w sierpniu 1944 bomby na przypadkowe cele cywilne oddalone od Szczecina czy Polic.
Chciałbym się dowidzieć jakie macie Państwo zdanie na ten temat.

Pozdrawiam !
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Stycznia 02, 2013, 15:58:05
Ten "epizod" jest znany.  Wg przekazów ktoś nie przestrzegał zaciemnienia i bombowiec, który nie zdążył z jakichś powodów  zbombardować Szczecina, ani niczego po drodze, zrzucił bomby gdy dostrzegł  światło właśnie w Podgrodziu. Zginęły cztery osoby. Możemy je wspomnieć, ale ich upamiętnienie to raczej domena ich rodaków.
W bombardowaniu zginęli:
Anna Lieckfeld,
August Lieckfeld,
Betty Ramm,
Elli Ramm.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Stycznia 03, 2013, 11:36:12
http://www.ebay.de/itm/OPEL-NEUWARP-STETTIN-Klingeldeckel-Klingel-Glocke-Glockendeckel-/271129874815?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D4611657974915899580%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D271129874815%26

Dzwonek rowerowy.
Wilhelm Dittmann, Neuwarp

Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: NW w Stycznia 05, 2013, 22:24:59
Czyli informacja o zbombardowaniu Podgrodzia potwierdzona, ale atak czysto przypadkowy. ZenO dziękuje bardzo za informacje
Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 10, 2013, 17:08:48
Mam  sposobność zapoznania się z  rejestrem szkolnym Neuwarp. Dwa tomy, które przeglądam różnią zawartością i okresem, który obejmują. Jeden  zawiera dane dotyczące dziewcząt, które  zakończyły naukę w latach 1923 - 1941, a drugi chłopców,  za lata 1896-1906.  Informacyjnie kilka danych, które tam znalazłem:
- nauka (chyba tylko w ostatniej klasie - tego nie wiem) kończyła się z końcem marca każdego roku,
- kolejni dyrektorzy szkoły:
   Wilhelm Thiele - Rektor ( dyrektor) 1923-1925,
   Hans Strutz (były proboszcz) - Rektor 1925-1930,
   Richard Greese - Rektor 1930-1932,
   Dr. F(ritz?) Kohls - Rektor 1932-1934,
   Erich Gottschalk - Hauptlehrer (kierownik)  1934-1941,
- można ustalić nazwiska nauczycieli- wychowawców klas,
- można mniej więcej (brakuje wielu kart) ustalić liczbę dziewcząt kończących naukę w każdym roku,
- można zobaczyć, że w  w 1937 r. zmienia się pieczęć szkoły(na taką jak  poniżej),
- można zobaczyć liczbę przedmiotów i system ocen oraz  oczywiście oceny poszczególnych uczniów. Zatem kopalnia wiedzy.
Przykładowa karta z rejestru:


(http://img713.imageshack.us/img713/8578/rejestr1937r.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Lutego 10, 2013, 18:23:21
Gratuluję odkrycia! Może znajdzie się tam coś o "moim" Reinke. Jak rozumiem dotyczy to nieistniejącej szkoły przy kościele w Nowym Warpnie? Czy istnieje wersja elektroniczna tego skarbu?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Lutego 10, 2013, 18:32:57
http://www.philaseiten.de/cgi-bin/index.pl?PR=57701

Korepsondencja z Nowego Warpna z 1947 toku.

Pozdrawiam
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 10, 2013, 18:54:06
Korespondencje znam. Jest wręcz sensacyjna, bo zawiera w adresie nadawcy nazwę rynku w Nowym Warpnie "Pl. 4. października", czyli dzień objęcia Nowego Warpna przez administrację polską. Nigdzie więcej nie spotkałem tej nazwy, a uważam, że to akurat lepsza nazwa dla warpieńskiego rynku niż pl. Zwycięstwa (jakiego?kogo nad kim?).

Wersja elektroniczna rejestru szkolnego powstaje, ale raczej nie będzie udostępniona.
Na razie opracowałem dziewczęta. Są Luise (k.68) i Hanni (k.253) Reinke.
Wiele nazwisk nie potrafię odczytać. Muszę skorzystać z wiedzy specjalistów.
Przykład:



(http://img801.imageshack.us/img801/5246/ez1283a.jpg)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Lutego 10, 2013, 19:27:25
Evil Tusk!
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 10, 2013, 20:55:24
Raczej Edith Quost.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Lutego 11, 2013, 10:23:32
Wersja ZenO właściwa. Potomkowie lub boczna linia rodziny kiedyś mieszkali w Nowym Warpnie, a teraz żyją... w Trzebieży. Ściśle - jedna rodzina, właścicielką popularnej księgarni jest Krystyna Quost.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Borisz w Lutego 11, 2013, 18:49:57
Cytat: "ZenO"
bo zawiera w adresie nadawcy nazwę rynku w Nowym Warpnie "Pl. 4. października", czyli dzień objęcia Nowego Warpna przez administrację polską.


Rynek w Policach też taką pierwotnie nosił nazwę. Dlaczego (i kiedy) zmieniono nazwę na pl. Bolesława Chrobrego - tego niestety nie wiem (datę da się jeszcze ustalić, przyczynę zmiany - raczej nie).
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Lutego 11, 2013, 19:09:12
Może ma to związek z utrwalaniem mitu słowiańskości Pomorza? Gdy już postawiono pomnik z okazji pięciolecia PKWN (jeśli dobrze pamiętam), zrezygnowano z nazwy 4 października, (za dużo komunizmu w komunizmie) na rzecz króla którego władza sięgała na Pomorze Szczecińskie?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Lutego 19, 2013, 10:55:46
Cytat: "NIKA"
W Nowym Warpnie w kościele pod ołtarzem jest wejście do podziemi.
Posiada ktoś jakieś informacje na ich temat?


Kilka lat temu słyszałem tą historię. Pewna osoba twierdziła nawet ,że jest tam połączenie z ratuszem... Było by to fascynujące nie mniej jednak myślę ,że to mit gdyż nikt tego nie potwierdził. Ponadto wysokość wód gruntowych w Nowym Warpnie jest bardzo wysoka. Szukałem w różnych opracowaniach ale bez powodzenia. Wczoraj na ten temat rozmawiałem z księdzem Krzysztofem Traczem dawnym proboszczem który między innymi odnowił ołtarz. Twierdzi ,że nic nie wie na ten temat. Mało tego pytał o to dawnego kościelnego pana Leona Jaszewskiego i on również nie kojarzy aby takie miejsce było w kościele. Rozwiać wszelkie wątpliwości mogą tylko byli mieszkańcy lub "ewentualni świadkowie" którzy rzekomo do tej "tajnej" krypty zeszli...Z mojej wczorajszej rozmowy dowiedziałem się natomiast innej ciekawej rzeczy. Otóż kilka lat temu ekipa która przywracała świetność barokowemu ołtarzowi odsłoniła mały kawałem zwieńczenia pod sufitem. Tuż nad obrazem sądu ostatecznego. Fachowcy z owej firmy mieli podobno twierdzić ,że cały sufit kościoła jest ozdobiony podobnymi malowidłami. Nie widać ich gdyż ktoś później sufit przemalował. Niestety koszty renowacji podobno były zbyt wielki.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Lutego 19, 2013, 15:46:57
Sprawa krypty

Według mojej wiedzy krypta pod ołtarzem istnieje, ale nie jako wejście do lochu, tylko miejsce pochówku. Ołtarz został ufundowany przez: Michała Funck'a (Michael Funck) i jego żonę Elżbietę (Elizabeth, geb. Kohlhoff).
Poprzedni ołtarz spłonął w roku 1692, w trakcie wielkiego pożaru.

Fundatorzy zostali upamiętnieni za sprawą epitafium namalowanego na odwrocie deski, na której namalowany jest główny obraz (Ukrzyżowanie - Golgota). Tym samym zniszczenie epitafium równałoby się zniszczeniu ołtarza.
A - jak wspomniałem na wstępie - małżonkowie Funck mają być pochowani w krypcie pod ołtarzem.

Co do P.T. księdza Tracza - jeśli chodzi o zabytki: o niektórych sprawach może i nie wie (choć wątpię), a do wielu się nie przyznaje. Ale to nie ten temat.

Ilustracje:

Główny ołtarz - scena Ukrzyżowania

(http://img839.imageshack.us/img839/106/0001gloltarz.th.jpg) (http://img839.imageshack.us/i/0001gloltarz.jpg/)

Epitafium na odwrocie (foto A. Kowalik)

(http://img43.imageshack.us/img43/5371/0002epitafium.th.jpg) (http://img43.imageshack.us/i/0002epitafium.jpg/)

Sprawa sufitu

Czy sufit był pokryty malowidłami? Trudno ocenić. Na pewno nie ten współczesny. A to z racji konstrukcji stropu. Ogromne belki nośne, spinające konstrukcję murów. Gdzie tu jest miejsce na malowidła? Jednak nie zawsze tak być musiało. Kościół, z racji pożarów, był wielokrotnie odbudowywany. Być może, że i pokrycie stropu było inne, umożliwiające malowanie (tzw. sklepienie zwierciadlane, najbliższy przykład - Trzebież).

Ilustracje:
Strop nowowarpieńskiego kościoła

(http://img94.imageshack.us/img94/5651/0003strop1.th.jpg) (http://img94.imageshack.us/i/0003strop1.jpg/)

(http://img809.imageshack.us/img809/2442/0004strop2.th.jpg) (http://img809.imageshack.us/i/0004strop2.jpg/)
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Lutego 19, 2013, 20:56:43
Być może faktycznie jest taki opis na odwrocie tego ołtarza tego ocenić nie umiem bo i nie udało mi się odnaleźć  pełnego tłumaczenia tekstu który się tam znajduje. Co do samej krypty to słyszałem o zejściu do niej właśnie w okolicy ołtarza ale jak już wspomniałem żadne źródła tego nie potwierdzają a i o naocznych świadków trudno. Jedyne miejsce jakie mi przychodzi do głowy które mogło by być miejscem owego zejścia znajduje się pod ołtarzem (chodzi mi oczywiście o stół do nabożeństwa a nie sam barokowy obraz). Jest on trochę uniesiony i z tego co pamiętam stoi na betonowej płycie.
Co do malowideł to faktycznie sufit jest dość specyficzny jednak nie widzę przeszkód by nie mogły się na nim znajdować malowidła.
Przykład:

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Koniewo_Strop.jpg/1280px-Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Koniewo_Strop.jpg&imgrefurl=http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ko%25C5%259Bci%25C3%25B3%25C5%2582_Koniewo_Strop.jpg&usg=__gxlHvLep0MOj3d-4u_G2dKAs8Lk=&h=960&w=1280&sz=245&hl=pl&start=12&zoom=1&tbnid=M7YKKvoJ02oR_M:&tbnh=113&tbnw=150&ei=5NojUbr3HsiQ4gSCrYGYCQ&prev=/search%3Fq%3Dstrop%2Bko%25C5%259Bcio%25C5%2582a%26hl%3Dpl%26client%3Dubuntu%26hs%3D3TF%26sa%3DX%26channel%3Dfs%26tbm%3Disch%26prmd%3Divns&itbs=1&sa=X&ved=0CEAQrQMwCw

 Miały to być podobno chmury. Sprawa nie jest jednak również potwierdzona. Może Pan Zenon coś więcej nam powie na ten temat?
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Lutego 19, 2013, 21:12:51
Należy jednak pamiętać, że ołtarz w formie stołu ustawionego przed głównym ołtarzem, z kapłanem odprawiającym Mszę św. twarzą do wiernych - jest nowinką posoborową, czyli z II połowy lat 60. XX wieku. Wcześniej ksiądz stał tyłem do wiernych, przy głównym ołtarzu. Nic więc nie przeszkadzało istnieniu zejścia do krypty pod ołtarzem.

Co do napisu na epitafium - nazwiska i informacja o pożarze są do odczytania ze zdjęcia, które przytoczyłem. Informacji jest tam znacznie więcej, ale potrzebna byłaby specyficzna fotografia, wraz z technikami w rodzaju podczerwieni, czy zdjęć w ultrafiolecie, aby można było cały ten napis zrekonstruować. To, że pisany gotykiem - daje się przeżyć. Trudność sprawiają zatarte partie oraz minimalna odległość od ściany. To zdjęcie zostało wykonane z podnośnika, przez okno, fotograf stał poza kościołem.

A co do malowideł? Wszystko jest możliwe, tylko pytanie zasadnicze: jak ten dach wyglądał od wewnątrz?
Rzecz w tym, że w różnych okresach mógł wyglądać rozmaicie. Niszczyły go pożary, świątynię odbudowywano w wielu nowych wersjach, w sensie: odwołaniach stylistycznych. A dach (właściwie chodzi o sufit) mógł mieć bardzo ciekawe realizacje. Nowe Warpno i okolice to przecież przez wieki zagłębie szkutników. Ci z drewnem czynią cuda.

PS Obejrzałem strop z kościoła w Koniewie. Owszem i takie rozwiązanie jest możliwe. Tylko należy ono do kontrreformacyjnej, barokowej stylistyki katolickiej. I to ze szczytowego okresu baroku, preferującego rozwiązania iluzjonistyczne, odzwierciedlające myśl teologiczną. Wspólnota Kościoła, w świątyni, której szczytem jest niebo. Prowincjonalne odbicie tendencji zapoczątkowanych w rzymskim kościele Il Gesu.
Powtarzam: motyw katolicki, do tego kontrreformacyjny.
Czy byłby na miejscu w protestanckiej świątyni Nowego Warpna? Nie wiem. Na protestanckim Pomorzu Szczecińskim różne rozwiązania były dopuszczalne. Włącznie z kultem i wezwaniami NMP.
Kościół nowowarpieński w zewnętrznej bryle gotycki/neogotycki (wieża) ma wystrój późnobarokowy. Bardzo późnobarokowy, to już niemal klasycyzm. Siedemnastowieczna, jezuicka iluzjonistyka w żaden sposób tu nie pasuje. Ciemny, surowy strop, surowa scena Ukrzyżowania, motyw Sądu Ostatecznego - są jak najbardziej "w konwencji" epoki. Czyli bardzo surowych w materii wiary Szwedów i nieco mniej ortodoksyjnych mieszkańców królewskich Prus. Przypuszczam, że jeśli strop przedstawiał barokowe niebo - obraz został uznany za niewłaściwy i zastąpiony znaną nam obecnie stylizacją.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Lutego 19, 2013, 21:48:35
" W kościele w Nowym Warpnie za ołtarzem umieszczona jest tablica z obrazami jego donatorów i napisem:
Kiedy to niestety w 1692 r. 25 września podczas wielkiego pożaru stracono kościół wraz ze wszystkimi ozdobnościami, jednak roku następującego z trudem został odbudowany z przyłożenia Jego Królewskiej Mości Szwecji Karola XI oraz pobożnych dusz, w końcu szyper Michael Funck i jego małżonka Elisabeth Kohlhoffs kazali malować ołtarz ku czi Boga i dla ozdoby kościoła. Stało się tak dnia (...) sierpnia 1704."

str. 148 - "Nowe Warpno i okolice" W. Łopuch.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Lutego 19, 2013, 21:54:34
Maleńka uwaga lub nawet wątpliwość. Na epitafium rzeczywiście jest napisane nazwisko Elisabeth Kohlhoffs. Ale w regionalnych genealogiach (a ród Kohlhoff jest spory) występuje jedynie nazwisko Kohlhoff. Osobiście rozumiem, że forma Kohlhoffs oznacza: z Kohlhoff 'ów.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Lutego 20, 2013, 07:59:22
Cytat: "ZenO"
" W kościele w Nowym Warpnie za ołtarzem umieszczona jest tablica z obrazami jego donatorów i napisem:
Kiedy to niestety w 1692 r. 25 września podczas wielkiego pożaru stracono kościół wraz ze wszystkimi ozdobnościami, jednak roku następującego z trudem został odbudowany z przyłożenia Jego Królewskiej Mości Szwecji Karola XI oraz pobożnych dusz, w końcu szyper Michael Funck i jego małżonka Elisabeth Kohlhoffs kazali malować ołtarz ku czi Boga i dla ozdoby kościoła. Stało się tak dnia (...) sierpnia 1704."

str. 148 - "Nowe Warpno i okolice" W. Łopuch.


Dzięki Panie Zenonie ten opis znam jak i tą bardzo dobrą książkę (tym co nie czytali polecam) nie mniej jednak wzmianki o krypcie tam nie zauważyłem? Może Validator zna jakieś inne opracowanie, szersze? Co do Chmur to jak najbardziej się zgadzam ,że nie pasują do tego stylu nie mniej jednak podobnie jak "krypta" być mogły. Przykład zmian jakie mogły zachodzić w kościele z XIIIw.

http://imageshack.us/f/812/dscf60511200x900.jpg/

Proszę spójrz Validator czyż wnętrze tego kościoła nie jest podobne do Warpieńskiego? Chodzi mi o budowę stropu i ołtarza. Mam łudzące wrażenie ,że został zrobiony przez tych samych rzemieślników. Oczywiście nie ma tam chmur ale zdjęcie pokazuje jakie zmiany zaszły od XIIIw
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Validator w Lutego 20, 2013, 17:32:45
Nie kwestionuję możliwości istnienia (w jakimś okresie) malowidła na stropie. Kościół - jak wspomniałem - był wielokrotnie niszczony przez pożary. Pierwotna świątynia (XIII w.) to pewnie prosta konstrukcja salowa z czterospadowym dachem (Walmdach) i płaskim stropem. Kolejna, ta, która dotrwała do naszych czasów, większa i wzbogacona o trójboczne prezbiterium, pochodzi z XV stulecia. Wieżę dobudowano w 1693, przebudowano na neogotycką w XIX wieku.

Kościoły gotyckie były wewnątrz kolorowe - freski, malowidła itd. Dlaczego świątynia nowowarpieńska nie miałaby mieć malowanego stropu? Kwestia estetyki danego czasu i miejsca.

Natomiast z podobieństwa wnętrz nic nie wynika. Nota bene nie wiem (nie dostrzegłem podpisu) jaki kościół to zdjęcie przedstawia. Takich kościołów (jak ten na zdjęciu), na zachód od Odry, w kierunku Pasewalk, są dziesiątki, ocalały szczególnie tam, gdzie nie było konieczności dokonywania przebudowy (np. z racji pożaru). Na Pomorzu Szczecińskim też mamy ich dostatek.

Kościół nowowarpieński, w aranżacji stylistycznej z początków XVIII wieku, był (i pozostał) pod względem architektonicznym świątynią wyższej klasy niż inne w regionie. Współcześnie, od Ueckermünde aż do Przęsocina, nie ma analogicznie wartościowej świątyni o wciąż widocznym, średniowiecznym rodowodzie. Wartością Jasienicy nie jest kościół, ale klasztor, a raczej jego ruiny. Kościół został zniszczony w XVIII wieku, rozebrano 5 przęseł (z 8 zachowano 3, całość mocno przebudowano. Reszta to stylizacja, autentyczne są stosunkowo niewielkie partie ścian: północnej i południowej.
Średniowieczny autentyzm odebrano również świątyni w Trzebieży. Też podczas przebudowy w I połowie XVIII stulecia.
Średniowieczne formy możemy podziwiać we wspomnianym Przesocinie, Mierzynie, Wąwelnicy, Kołbaskowie i w najmniej kilku wiejskich kościołach przy trasie Lubieszyn - Pasewalk, poczynając od Plöwen. Ale są to konstrukcje proste, które świątynia nowowarpieńska zdecydowanie przewyższa. Tak w sensie projektu, jak i realizacji. Bardzo interesujący obiekt.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Lutego 21, 2013, 07:57:55
Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Szkoda ,że z kościoła w Karsznie nie pozostało żadne wyposażenie. Zdjęcie tamtego kościoła należało do parafii z kołbaskowa. Faktycznie podobnych ołtarzy na pomorzu jest kilka ten konstrukcyjnie wydał mi się bardzo podobny spiralne kolumny anioły po bokach na zwieńczeniu i boczne roślinne ornamenty choć tych ostatnich w baroku jest pełno. Jeszcze raz dzięki za obfite wyjaśnienia.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Marca 02, 2013, 13:23:35
Danek
Cytuj (zaznaczone)
Co do malowideł to faktycznie sufit jest dość specyficzny jednak nie widzę przeszkód by nie mogły się na nim znajdować malowidła.


Sądzę, że w tej sprawie konserwatorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego zdania. Podjęte przez nich działania badawcze :
(http://img12.imageshack.us/img12/2920/p1230880a.jpg)
doprowadziły do odsłonięcia oryginalnej kolorystyki wymalowań na belkach i deskach bezpośrednio  przy stropie. Może  i znajdą coś wyżej. Prace w kościele trwają cały czas i na efekt końcowy musimy zaczekać. Pod patyną czasu mogą być jeszcze liczne niespodzianki.
Tytuł: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Danek w Marca 02, 2013, 14:27:14
Wielkie dzięki za foto to właśnie o ten kawałek mi chodziło. Problem polega na tym ,że gdy odsłonięto go kilka, chyba 10 lat temu był to ogromny koszt! Z tego względu ksiądz Tracz się nie zdecydował na reanimację malowideł. Teraz gdy jest fundacja może uda się coś zrobić?
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 09, 2014, 20:18:02
Korepondencja adresowana do Urzędu Pocztowego w Nowym Warpnie z 22 sierpnia 1947 roku. Adnotacja na przodzie o zwrocie, gdyż Nowe Warpno znajdowalo się już na terytorium Polski.
 
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: Domino w Marca 14, 2014, 07:44:03
Pieczęć Magistratu z Nowego Warpna.
 
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Listopada 17, 2015, 23:08:48
ZenO udostępnił na FB zdjęcie z Altstadt (Podgrodzie)

"Nowe Warpno - Podgrodzie.
Obejrzana niedawno pocztówka skojarzyła mi się z nieopisanym zdjęciem. Widok z pocztówki pozwolił mi na 100% identyfikację miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie licznej grupie osób obojga płci zgromadzonej za tablicą "Opel Kannenberg". Wszystko wskazuje na to, że to mająca miejsce w 1937 r. impreza integracyjna zorganizowana właśnie w ówczesnym Altstadt (obecnie Podgrodzie). Obiekt z tyłu to nieistniejący już Hotel Plażowy."

Firma "Opel Kannenberg" prawdopodobnie ze Szczecina. Internet podaje, że Fahrzeugfabrik Kannenberg. Die Firma wurde 1923 von Kurt Kannenberg in Danzig gegründet. Später wurden auch noch Niederlassungen in Stettin und Posen eröffnet.
O ile są wiadomości na temat działalności tej firmy w Gdańsku (i w Gdyni),  to niewiele jest na jej temat w Szczecinie. Co do Poznania, to jest pewien ciekawy wątek, ale o tym później.
Czy ktoś spotkał się z tą nazwą, firmą lub znajdzie więcej informacji.
(https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/t31.0-8/12238309_866802550107528_3314741108220882080_o.jpg)
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Listopada 18, 2015, 11:13:03
(http://s21.postimg.org/qgf3pynkn/opel.png)
AB dla Stettina1937.
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ZenO w Listopada 18, 2015, 22:02:42
Narracja powinna zacząć się od pocztówki, która była podstawą kolejnych odkryć.
Niestety, jak to bywa na ebayu, nie zawsze wygrywa ten, który powinien. Pocztówka poszła pod niewłaściwy adres. Jej wizerunek pozostał:

(http://i63.tinypic.com/npn9t0.jpg)

To pawilon przed Hotelem Plażowym Fritza Göth'sa w Podgrodziu (Altstadt) skojarzyłem z powyższym zdjęciem na imprezie  integracyjnej (z albumu ak).
W albumie są jeszcze dwa zdjęcia, które można połączyć z tą imprezą i Kannenbergiem:

(http://i66.tinypic.com/so4j1k.jpg)

Ci sami ludzie na łódkach najprawdopodobniej na tle Łysej wyspy (Kahleberg) z charakterystycznym pojedynczym drzewem...

(http://i66.tinypic.com/aw985k.jpg)

i przemarsz przez miasto szczęśliwych pracowników firmy. Możliwe, że zdjęcie zrobiono w Nowym Warpnie, ale nie  potrafię go dokładnie zlokalizować.

Kurt Kannenberg miał w Szczecinie również stację benzynową przy ul. Emili Plater 6b-7, która została przejęta przez Skarb Państwa na mocy Orzeczenia nr 2 Ministra Handlu Wewnętrznego z 31 sierpnia 1949 r.

Kurt Kannneberg jest oczywiście bohaterem historii motoryzacji niemieckiej:

(http://i68.tinypic.com/fmihh.jpg)

Kolejne ciekawe odkrycia ujawni zapewne ak.
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Listopada 19, 2015, 00:16:32
lukasz_s; dziękuje za informację!
Przedstawiciel Opla, nie mogłem rozszyfrować tego Vertretung,  V podobne jest do B (http://i.fonts2u.com/go/mp1_gotyk-poszarpany_1.png)

Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Listopada 19, 2015, 07:00:15
http://mojejezyce.blogspot.com/2014_06_01_archive.html?m=1
W czasie IIwś Kurt Kannenberg administrował poznańską firmą J. Zagórski, zajmującą się serwisem samochodowym, posiadającą własną stację benzynową oraz produkującą autobusy. O zbieżności nazwisk chyba nie ma mowy. To niezbyt chlubna przeszłość...
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Listopada 19, 2015, 12:16:58
Znam tę relację, jest to prawdopodobne.
Nie chciałem jej (na razie) pokazywać, bo istnieje pewna rozbieżność dat pomiędzy powstaniem firmy Kannenberga w Poznaniu, a przejęciem warsztatu Zagórskiego.
Po sprawdzeniu, może się okazać, że tak faktycznie było.
Znalazłem kilka firm motoryzacyjnych firmowanych tym nazwiskiem. Muzeum w Salzgitter podaje, że firma Kannenberga (powojenna FAKA) została założona w 1923 w Gdańsku. Później, posiada także oddziały w Szczecinie i Poznaniu.Die Fahrzeugfabrik (FAKA) wurde 1923 von Kurt Kanneberg in Danzig gegründet. Neben dem Handel von Kraftfahrzeugen stand der Karosseriebau für Sonderfahrzeuge im Vordergrund der beruflichen Tätigkeiten. Mit der Eröffnung des Autohauses Kannenberg im Jahre 1936 in Stettin festigte Kurt Kanneberg seinen Ruf als Großhändler von Fahrzeugen des Autoherstellers Opel in Pommern. Gleichzeitig wurde in Posen ein modernes Werk für den Bau von Lastwagen errichtet. https://www.salzgitter.de/rathaus/downloads/Neues_Konzept_MITAM_Stand_11.12.12_Internet.pdf


Nic nie wspomina o firmie w Gdyni Gotenhafen Flugzeugwerke Kurt Kannenberg AG
(http://forum.dawnygdansk.pl/files/a600_1_b.jpg)


Myślę, że firma była rozległa i firmowała różne warsztaty, stacje paliw, salony sprzedaży, szkoły nauki jazdy.


Jedną z firm trudniącą się sprzedażą samochodów w Gdańsku była Fa. „Opel Kannenberg” Danzig Kolenmarkt 6, tam też przed jej salonem znajdowała się stacja benzynowa. Reklama firmy w ogłoszeniu prasowym z 1929 roku http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4722&start=15
(http://forum.dawnygdansk.pl/files/opel_kannenberg_final_492.jpg)


[/size]cdn.



Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Listopada 19, 2015, 12:33:06
Wydaje mi się (choć potwierdzenia nie mam), że firmę lotniczą w Gdyni prowadziła inna osoba- Kurt Otto Kannenberg.

(http://imageshack.com/a/img903/3450/QYv4Tn.jpg)
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Listopada 19, 2015, 13:58:59
To jeszcze inna firma pod tym nazwiskiem.
Mi chodziło o Flugzeugwerke Kurt Kannenberg https://www.google.com/culturalinstitute/asset-viewer/notification-of-the-wage-category/jQEQWkD8QSQHOQ?hl=en


Szczęście Henryka[/size] [/color][/size]http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/gdynia-gustloff-zatonal-61-lat-temu,1118206,art,t,id,tm.html[/color][/size]- Od 1943 r. pracowałem w niemieckich zakładach lotniczych Flugzeugwerk Gotenhafen Kurt Kannenberg w Gdyni Redłowie ? opowiada 78-letni dziś Henryk Holweg z Gniewu. ? Produkowano tam samoloty, w dobrych czasach co najmniej dwa dziennie. U schyłku wojny produkcja stanęła. Niemcy zaczęli nerwową ewakuację. 29 stycznia 1945 r. z niemieckim porucznikiem miałem zawieźć tajne dokumenty, zapakowane w kilka skrzyń na Gusloffa, zacumowanego w porcie na Oksywiu. Wsiedliśmy w opla blitza i pojechaliśmy do portu. Nigdy nie zapomnę dantejskich scen, jakie tam się działy. Tysiące ludzi, głównie kobiety i dzieci... Krzyk, płacz, rozpacz... Gestapowcy, widząc, co się dzieje kazali nam szukać innego statku. Wróciliśmy do zakładu. Dzięki temu dzisiaj żyję. Skrzynie z dokumentami zawieźliśmy autem na zamek w Gniewie (http://kwidzyn.naszemiasto.pl/tag/zamek-w-gniewie.html). Nie wiem co się potem z nimi stało. [/i][/size][/color]

Post Merge: [time]Listopad 19, 2015, 14:45:01 [/time]
O zbieżności nazwisk chyba nie ma mowy. To niezbyt chlubna przeszłość...
Chyba znalazłem potwierdzenie. Zagórski miał warsztat na ul. Polnej

Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski Niemcy zajęli cały majątek rodziny Zagórskich. Zarządcą majątku został Kurt Kannenberg ze Szczecina, który do tej roli przygotowywał się od 1937r.  znając  dokładne plany zakładu przy ul. Polnej.

http://www.archivesportaleurope.net/web/guest (http://www.archivesportaleurope.net/web/guest) (wyszukiwanie po haśle "Kurt Kannenberg"
Kurt Kannenberg, Poznań, ul. Polna 32/42. 1945-1946
Tytuł:Inwentarz zespołu (zbioru) Urząd Wojewódzki Poznański
Sygnatura:1627
Polska - Archiwum Państwowe w Poznaniu
[Przemysł] metalowy [Warsztaty samochodowe] Kurt Kannenberg, Poznań, ul. Polna 32/42.
1945-1946


Występuje tam też



Flugzeugwerk Gotenhafen, Kurt Kannenberg KG, Gotenhafen, Zweigwerk 1940-1945
Tytuł:Bank der Deutschen Luftfahrt AG
Sygnatura pomocy archiwalnej:R 8121
Niemcy - Bundesarchiv

Na temat działalności tej firmy w Szczecinie nadal skromne informacje.

Post Merge: [time]Listopad 19, 2015, 17:37:34 [/time]
W czasie IIwś Kurt Kannenberg administrował poznańską firmą
(http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/inne/kannenberg-posen.jpg)



Post Merge: Listopada 19, 2015, 17:38:49
Poznań ul. Polna
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: lukasz_s w Listopada 19, 2015, 19:57:28
Pommersche Zeitung 01.01.1937.

(http://imageshack.com/a/img907/7146/WZpme2.png)
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Listopada 19, 2015, 22:37:41
Pommersche Zeitung 01.01.1937.
To wróciliśmy do Szczecina! Łukasz jesteś niezawodny!
Zenek możesz dopisać dalszą historię prezentowanego zdjęcia.


Przy okazji poznaliśmy inne wątki związane z tą firmą.
Dostałem informację, że na jednym ze zdjęć prezentowanych w http://mojejezyce.blogspot.com/2014/06/moto-jezyce-cz-4-jozef-zagorski.html
jedno auto (czwarte od prawej), to CORD L 29 największa półka motoryzacyjna początku lat 30-tych, które obecnie kosztuje około 300 000 USD
Samochód osobowy produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Cord w latach 1929-1931


(http://1.bp.blogspot.com/-5rd4CFKacBo/U6dEx0fJ-wI/AAAAAAAAIXk/w60doh2eO1A/s1600/IMG_0007A.jpg)


(http://onlytruecars.com/data_images/gallery/01/cord-l-29/cord-l-29-05.jpg)
Tytuł: Odp: [Nowe Warpno] Historia
Wiadomość wysłana przez: ak w Grudnia 09, 2015, 11:12:28
Tu jeszcze jedna reklama Kannenberga
http://allegro.pl/przedwojenna-gazeta-szczecinska-stettiner-zeitung-i5848383999.html (http://allegro.pl/przedwojenna-gazeta-szczecinska-stettiner-zeitung-i5848383999.html)


(http://img18.allegroimg.pl/photos/oryginal/58/48/38/39/5848383999_1)