Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 348414 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #315 dnia: Października 15, 2011, 22:22:14 »
Dzięki Jatage, jakby nie patrzeć masz 1600zł hehe :P Stempel z listu? Gratuluje, ogromna ciekawostka.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Wspomnienia z Messenthin
« Odpowiedź #316 dnia: Października 20, 2011, 22:21:39 »
Fragment wspomnień dotyczący obozu w Messenthin. Może uda się nawiązać kontakt z rozmówcą.

Czy dostawał pan za tą pracę jakieś wynagrodzenie?

Jakieś śmieszne grosze nam dawali celem Niemców było, żeby nas zadręczyć straszną, uciążliwą robotą, zimnem. Przecież nie mieliśmy ubrań zimowych, nam nikt też żadnych ubrań nie dawał. Każdy miał to, w czym wyszedł z Warszawy. A przy tym ten brud, te warunki higieniczne, w Messenthin Lager: tylko ten jeden kran na placu.


http://ahm.1944.pl/Stanislaw_Czerminski/7?lang=pl
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #317 dnia: Października 20, 2011, 22:30:03 »
Spisane wspomnienia dyrektora tuczarni trzody chlewnej w Mscięcinie.

http://police750.blogspot.com/2011/10/spisane-wspomnienia.html

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Sprawy organizacyjne
« Odpowiedź #318 dnia: Października 27, 2011, 20:34:10 »
Propozycja do działu "Historia"
Myślę, że warto ustalić pewne tematy, bo zaczyają się mieszać różne wątki w jednym temacie.

Np. obozy:
Pommernlager
Tobruklager
Nordlager
Messenthin-obóz
Hydrierwerke
itd.

Ogólne
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...

Miejscowości:
Siedlice - Zedlitzfelde
Jasienica-Jasenitz
itd.

Inne niesklasyfikowane-propozycje

Może uda się pogrupować stare wpisy?
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #319 dnia: Października 27, 2011, 20:43:02 »
Panie Andrzeju już dawno chciałem to zrobić - jednak z winy skryptu forum, tematy, w których znajduje się zbyt duża liczba postów są nie do ruszenia.Dlatego apeluje o zakładanie jednak osobnych tematów w nowych wątkach.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #320 dnia: Października 30, 2011, 20:31:51 »
Już jakiś czas mamy dostęp do sensacyjnych zdjęć lotniczych z okresu II woj. św.  
Udało się ustalić kilka spraw, m. inn. lokalizację Tobruklager, makiet, że wyspa Chełminek rozrosła się prawie trzykrotnie. Zenek z NW znalazł zapomnianą wieś. Nie udało się znaleźć Nordlagr, „Bremerhaven”, Wullenvewer II, itd.
To bardzo mało jak na tak sensacyjną publikację zdjęć. Czy udało się Wam coś nowego ustalić, znaleźć, poza FLAK-ami, bo tych na naszym terenie jest jak rodzynek w dobrym keksie. Chociaż za jakiś czas, z Dominikiem, pokażemy ciekawą lokalizację FLAK-ów.
Na ten temat – o „gnieździe os”, jak wspominali alianccy lotnicy, może Dominik napiszę kilka zdań.
Rozumiem, że jest problem z publikacją zdjęć-licencja, ale można podawać ich numery.
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #321 dnia: Października 30, 2011, 22:10:21 »
To ja na wieczór mam 2 pytania (padam i przyznaję, nie chce mi się szukać).
Czy panowie (albo i panie, jeśli  nas czytają) mają informację nt. obozów:
1. Altwarp (chyba pytanie dla ZenO i Borisza, mam krótką wzmiankę o tym obiekcie)
2. Auslanderlager Feldmunde- Odermunde (mamy ok. 60 zdjęć przekazanych przez rodzinę pracownika przymusowego K. Borkowskiego {foty opisane błędnie jako KL, ale ich treść jak i podpisy na rewersach wyjaśniają wszystko})
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #322 dnia: Października 30, 2011, 22:45:22 »
1.W Altwarp znajdował się niewielki obóz jeniecki złożony z kilku baraków dla jeńców ze Stalagu IID ze Stargardu.Głównie przebywali w nim Francuzi, Rosjanie oraz Belgowie.

2.Ausländerlager Feldmünde – Odermünde.
Firmowy obóz pracy dla robotników przymusowych, którzy pracowali w papierni w Skolwinie.Znajdował sie przy ulicy Hauptstr.100.Na dzień 15 lutego 1944 firma (posiadała jeszcze dwie filie) zatrudniała 1271 obcokrajowców, glównie z Francji.

Pozdrawiam

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #323 dnia: Października 31, 2011, 19:35:21 »
Nic nie wiem o istnieniu obozu jenieckiego w Altwarp. Będę wdzięczny za podanie źródeł.

Znalazłem za to w "Landeskultur und Strasenbau im Kreise Ueckermünde"- pozycji dot. m.in. melioracji (!) wydanej w 1940 r.  taki zapis:

"Zur Zeit sind polnische Kriegsgefangene in Luckow eingesetzt worden, um rund 300 Morgen Ackerdränungen im Anschlusgebiet des vorerwähnten Verbandes auszuführen."

Z książki wynika jednoznacznie, że polscy jeńcy wojenni byli wykorzystywani do budowy systemu melioracji na naszych terenach.
Od mieszkanki Altwarp, a przed 1945 r.  Podgrodzia / Altstadt wiem, że w czasie wojny  w Podgrodziu byli pracownicy przymusowi z Francji. O żadnym obozie nie wspominała.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #324 dnia: Listopada 01, 2011, 00:37:43 »
Relacja niejakiego J. Kutermaka, ur. 19.0.1907 w Krakowie, pracownika umysłowego.
Ów twierdzi, że tuż po powstaniu warszawskim został wysłany do obozu w Policach filia Altwarp. Był bity i  głodzony; jego kolegów mordowano. Robił to komendant obozu-  porucznik lotnictwa. Z początkiem stycznia '45r przeniesiony do Ueckermuende, w kwietniu '45r. do Vogelsang. Na koniec relacji, świadek twierdzi, że wskaże gdzie pochowano 80 tys. jeńców radzieckich (nie wiadomo o który obóz mu chodzi.)

Zeznawał pod przysięgą, w obecności sędziego powiatowego wydziału karnego w Opolu,  dn. 02.06.1966r., na wniosek OKZH w Szczecinie.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #325 dnia: Listopada 01, 2011, 01:06:03 »
Ehh, akurat zeznania z IPN (bo pewnie takie tu przytaczasz) czytałbym z wieeelkim przymrużeniem oka.Nie mówie, że wszystko, ale sporo tam różnych bzdur.

Pozdrawiam

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #326 dnia: Listopada 01, 2011, 08:56:56 »
Cytat: "ak"
Czy udało się Wam coś nowego ustalić, znaleźć, poza FLAK-ami, bo tych na naszym terenie jest jak rodzynek w dobrym keksie.


Jak dla mnie największą rewelacją są wspomniane atrapy, o których była mowa w różnych relacjach, a tu można podejrzeć już je w całej krasie.

Mnie zbiór ten pozwolił lepiej przyjrzeć się obrazowi nieistniejących miejscowości, z których część znana była tylko z map. Na zdjęciach znajdziemy Goślice (Vogelsang) na Wzgórzach Warszewskich - to wciąż obszar gminy Police - po których dziś mało co zostało (wzbudziły we mnie największe zdumienie jeśli chodzi o rozmiar zagospodarowania). Jest parę rzutów na prawobrzeżną część Odry, gdzie przestało funkcjonować w wyniku wojny kilka osad i wsi. Przepiękny, dziki dziś niemalże teren - tam też funkcjonowało parę potężnych punktów opl. Popatrzeć sobie można też na zagospodarowane punkty nad Odrą na Polickich Łąkach, choć sama ich lokalizacja w terenie pewnie jest wielu znana. No i znajdziemy też widok na Gunice.

W przypadku zdjęć Polic posnuć sobie można rozważania na temat rozwoju urbanistycznego miasta. Mamy starą część, i mamy nową - leżącą po drugiej stronie torów. Jak już kiedyś wspominałem, to też swoisty rodzynek historyczny, może nie aż tak spektakularny, ale warty zauważenia - zabudowa paru zbiorowisk budynków to akademicki przykład projektowania modernistycznego, który na tych zdjęciach, bez zabudowy współczesnej, jest szczególnie widoczny.

Pytanie z innej beczki - czy to jest budynek radiostacji?
http://www.tp-nieruchomosci.pl/oferta/34

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #327 dnia: Listopada 01, 2011, 11:13:56 »
Domino, nie musisz mi tego mówić!
Jednak pewnych faktów ludzie nie zmyślają: zwykle dobrze pamiętają nazwy miejscowości w których przebywali, pamiętają zdarzenia, choć je hiperbolizują. Jeśli komendant miał zabić ośmiu ludzi, to zapewne pobił dwóch.
I choć uśmiałem się słysząc o grobach 80 tys. sowietów, to fakty takie jak istnienie innego obozu niż stalag w Altwarp i kierunek  ewakuacji są nad wyraz ciekawe i mogą być prawdziwe.
Dyskusyjnym jest fakt powiązania filialnego Starego Warpna z Policami i to jest ciekawe; fakt czy bajka?
Dlaczego ów świadek tak relacjonuje swoją drogę obozową? Kolejna biała plama o której nie wiemy, czy wymysł człowieka który chciał jakoś zaistnieć?
Świadek nie odnosi się do pobytu w Policach, nie był to więc dla niego przystanek, obóz przejściowy; mówi o filii, używając właśnie tego zwrotu.
Ciekawe? Dla mnie nad wyraz, dlatego się z wami dziele tą informacją.
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #328 dnia: Listopada 01, 2011, 14:52:03 »
Cytat: "ak"
Udało się ustalić kilka spraw, m. inn. lokalizację Tobruklager, makiet, że wyspa Chełminek rozrosła się prawie trzykrotnie. Zenek z NW znalazł zapomnianą wieś. Nie udało się znaleźć Nordlagr, „Bremerhaven”, Wullenvewer II, itd.


Do obiektów nieznalezionych na zdjęciach dodałbym jeszcze drugą elektrownię, jaka miała powstac na terenie miasta (wg tej angielskiej książki o fabrykach benzyny syntetycznej).

A co do Tobruklager - zdaje się, że jego lokalizacja była znana wcześniej?
A w ogóle gdzie go można dostrzec na tych zdjęciach, bo jakoś nie mogę znaleźc? Za to, owszem, bardzo wyraźnie widac Pommernlager.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #329 dnia: Listopada 01, 2011, 20:21:59 »
Cytat: "Borisz"
A co do Tobruklager - zdaje się, że jego lokalizacja była znana wcześniej?
A w ogóle gdzie go można dostrzec na tych zdjęciach, bo jakoś nie mogę znaleźc?

Była znana, ale nie dokładnie.
Patrz np. zdęcie 2090.
<*)))))>{