Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy  (Przeczytany 52120 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #45 dnia: Października 13, 2011, 17:10:14 »
Jeśli chcemy pobrać zdjęcie on-line do prywatnego użytku, to dostajemy najniższej rozdzielczości. Jest dużo wieksze, jak to webowe, ale nie pozwala na szczegółową analizę, tak jak ongiś to słynne foto fabryki, nad którym nie raz się z pasją pastwiliśmy. To jest najszybsza forma zakupu - dosłownie w minutę. Zakup zdjęć wyższej rozdzielczości najprawdopodobniej związany jest już z ich przesłaniem pocztą w formie digitalnej. Cennik dotyczy użytku prywatnego: http://aerial.rcahms.gov.uk/pricelist.pdf

Jeśli chcielibyśmy dokonać zakupu na cele publiczne, to trzeba złożyć zamówienie na konkretne foty, wybrać rozdzielczość i czekać na wycenę: http://aerial.rcahms.gov.uk/shop/image_sales/tara_sales_enquiry.php

Sprawa jest o tyle prostsza, że jeszcze jakiś czas temu zdjęcia z tego obszaru nie znajdowały się w katalog on-line i chcąc dowiedzieć się, czy w ogóle są jakieś dostępne, trzeba było umawiać się na kwerendę on-line, co było dość kosztowne.

Podchodząc systemowo do zagadnienia, być może warto byłoby rozpocząć proces stopniowego nabywania zdjęć z tej kolekcji, z publicznych środków, w dobrej rozdzielczości. Tak by można było je wykorzystać w formie drukowanej, czy też na planszach ekspozycyjnych itp. Zacząć od zakupu najciekawszych zdjęć, lasy w okolicach Nowej Jasienicy zostawić na zaś.

Mamy okazję naprawdę wiele się dowiedzieć. Odłożyć do lamusa analizę tych nędznej jakości miniaturek.

-----------------

A wracając do drugiej lokalizacji - tak teoria p. Andrzeja, jak i wcześniejsza moja wydaje się być prawdopodobną, w sensie - lokalizacji obozu w sąsiedztwie osiedla, czy też w jego obrębie. Pamiętajmy, że to był obóz dla pracowników zachodnich państw. Inny rygor, a może jego brak, inne warunki. Nic nie stało na przeszkodzie, by funkcjonował w pobliżu zamieszkanego otoczenia.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #46 dnia: Października 13, 2011, 17:20:55 »
Cytat: "lukasz_s"
http://aerial.rcahms.gov.uk/database/record.php?usi=006-011-004-490-C&scache=501o12mamw&searchdb=tara_scran nordlager?


No właśnie. Jak pogapiłem się na te miniatury, to zwątpiłem w tę niby dotychczasową lokalizację. Gdyby dokładnie się przyjrzeć tym fotkom, to widać sporą przestrzeń z jakimiś budynkami w okolicach... rozjazdu na Tanowo:



Ale tak jak wspominałem - wątpliwości może rozwiać dopiero zakup dobrej rozdzielczości zdjęć.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #47 dnia: Października 13, 2011, 17:57:00 »
Od dawna to postuluje:
http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=5135&start=240&sid=c97a91237abd0ce82acc2a4db3a5ddd7 (gdzieś w środku strony moja wypowiedź w tym temacie)
Sposób poszukiwań wybrałem dobry, jednak zdjęć o takim zasiegu terytorialnym jeszcze nie było. Sądzę że nawet analiza miniatur zajmie parę tygodni.
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #48 dnia: Października 13, 2011, 18:12:35 »
Czcigodni Przedmówcy. Po poście "lukasza" od strony formalnej wydaje mi się, że wiem jak to zrobić. Ale trzeba mi pomóc, bo ja naprawdę nie wiem gdzie ręce włożyć, tyle mam pracy. Nadto wiecie, że u mnie z angielskim jest mocno "elementarnie". Wprawdzie cokolwiek tam poczytałem i zrozumiałem, że np. instytucje oświatowe (w sensie zajmujące się edukacją) mają szansę na otrzymanie poszerzonej licencji, jednak szczegóły wymagają doprecyzowania.
Sądzę, że lepsi ode mnie, tak w materii zdjęć i II wojny, jak i w angielskim - pomogą wybrać najważniejsze zdjęcia (powiedzmy +/- połowę). Jako nabywcę i kustosza fotek widzę SKARB. Stowarzyszenie jest zarejestrowane, profilowe, ma zarejestrowane muzeum itd. Należy tylko uzgodnić zakres licencji. A kasę postaram się zabezpieczyć, myślę, że nie będzie z tym trudności. Zresztą tu akurat pomogę, podobnie jak w krokach formalnych, zmierzających do otrzymania środków. Wariantem - w razie konieczności formalnej - byłoby zakupienie wskazanych zdjęć przez Gminę i przekazanie ich SKARBOWI.  
Jak już przedsięwzięcie się powiedzie - odpłacicie Państwo społeczności rozwiązaniem zagadek, na które dziś nie możemy znaleźć zadowalającej odpowiedzi.
Moje namiary (poczta, telefony) wszystkim Dyskutującym są znane, zatem kontaktów nie musimy ograniczać wyłącznie do forum. Do dzieła, Drodzy Panowie. W licencji należy zabezpieczyć możliwość udostępniania zdjęć (bez prawa reprodukcji) w celach: badawczych i edukacyjnych (w tym wystawowych) oraz dla potrzeb konferencji naukowych.
Pozdrowienia. J. A.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #49 dnia: Października 14, 2011, 23:45:21 »
Sprawdziłem, na mapie z przed 1943 roku, są dwie budowle w kaształcie litery "T".
Co stało się że jedna zniknęła? Pożar?
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #50 dnia: Października 15, 2011, 12:36:26 »
A, jest jeszcze jedna opcja przeglądania zdjęć - 12-miesięczna subskrypcja pozwalająca na przeglądanie ich on-line, fragmentami, ale w sporej rozdzielczości. Innymi słowy - jeśli ktoś chce wiele się dowiedzieć, a nie chce przy tym zbankrutować, może to czynić przez cały rok za 18 funtów i posiłkować się printscreenami.

Własnie przeglądam sobie te zdjęcia i za cholerę nie mogę zlokalizować Nordlageru...

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #51 dnia: Października 15, 2011, 13:00:56 »
Cytat: "ak"
Sprawdziłem, na mapie z przed 1943 roku, są dwie budowle w kaształcie litery "T".


No właśnie, kiedyś zastanawialiśmy się na forum (chyba) co to za obiekty:



Teraz mamy "potwierdzenie" ich istnienia na zdjęciu lotniczym:



Tylko wciąż niewiadomo co to było: bunkry, baraki, obiekty murowane? i czemu służyły?

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #52 dnia: Października 15, 2011, 19:57:02 »
1. Gapiąc się w foty Polic naszła mnie taka wątpliwość - z którego konkretnie roku przedstawia Police tzw. mapa Niedworoka? Pan Jan chyba sięgał po nią w archiwum? Bo dotąd miałem wiedzę, że niby z lat 30-tych. Ale coś mi się tu nie klei. Bo na zdjęciu lotniczym z 43 r. widać tylko jeden zbudowany budynek w kształcie zmutowanej litery T, a drugi jest jakby w budowie. Tymczasem na niby starszej mapie widać jednak już dwa budynki. Czy ona nie jest przypadkiem z lat 40-tych?

2. Na zdjęciach z tego roku nie widać w okolicy żadnego tak zwartego kompleksu obozowego, jak Pommernlager czy Tobruklager. Jest tymczasem solidne osiedle między Bankową i Piaskową, które wygląda jak w trakcie budowy. Może powinno odejść się od stereotypu obozowego - drewniane baraki za drutami - a założyć, że dla zachodnich pracowników zbudowano nowoczesne osiedle (piękna grzebieniowa moderna). Podnosił to Pan Jan, podnosiłem ja - czy to nie jest zadziwiające, że nikt nie słyszał o wielkim obozie? Tymczasem może to właśnie osiedle było tą drugą lokalizacją? Tak oczywistą, że aż trudno w to uwierzyć.

3. W żaden sposób nie mogę się doszukać 28 baraków Nordlageru w okolicach Trzeszczyna. O ile Pommernlager i Tobruklager to wyraźne skupisko, to tego pierwszego - ani widu... Może kto inny go zlokalizował?

Beobachter

  • Gość
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #53 dnia: Października 15, 2011, 20:37:01 »
Odpowiem tylko odnośnie mapy (planu). Na dole jest informacja, że wykonano ją w oparciu o podkłady skonstruowane na podstawie zdjęć lotniczych z roku 1930. Nie wyklucza to późniejszej aktualizacji (w momencie wydania). Zresztą aktualizacje są chyba dwie. Ta związana z wydaniem i ta wynikająca z ręcznego naniesienia aktualnych (w 1943) nazw ulic.
A co do koncepcji osiedla? Ja wciąż przy niej obstaję. Na szkicu Kristin Maronn (odręcznym) w miejscu dzisiejszych działek przy Siedleckiej jest napis: Neue Siedlung. Bez sprecyzowania o co chodzi. Z kolei Dominik ("Domino") udowodnił, że nazwy ulic tego osiedla były (najpewniej w okresie wojny) zmieniane. Na bardziej nośne propagandowo.
W niebawem zsyłanej do druku książce Jana Kozińskiego jest wypowiedź, pośrednio wskazująca, że taki obrót spraw był możliwy. Chwilkę poczekajcie, niebawem ją wydrukujemy.
Pozdrowienia - J. A.

PS Poprawki z racji literówek.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #54 dnia: Października 16, 2011, 20:30:45 »
Przedstawiłem zdjęcia RAF-owskie Trzeszczyna, oraz nową koncepcję Nordlager położonego głęboko w lesie, na piątkowym spotkaniu Stowarzyszenia. Nie spotkała się ona z akceptacją doświadczonych eksploratorów (o przyczynach za chwile). Nie przekonany, postanowiłem wybrać się w teren w asyście przewodnika.

1. Jeden z kolegów przekonuje, że na rzeczonym terenie w latach 30-tych istniał majątek, folwark. Powołuje się  (z pamięci) na mapę z 1933r. Ja nią nie dysponuję.  Późniejszy Messtischblatt, oprócz paru wolnostojących domów nie ukazuje liczniejszych zabudowań, a polany.



2. Starałem się dokładnie zaznaczać miejsce, które odwiedziliśmy:



Ad.1
Zdjęcie RAF-u ukazuje coś, co mogło być polem uprawnym.
Obecnie znajduje się tu las sosnowy. Teren wybitnie płaski.



Powierzchowne poszukiwania, bez ingerencji w strukturę gleby oczywiście, dały rezultaty w postaci odnalezienia ostrza kosy, fragmentów łańcucha- uprzęży.

Ad 2. Pozostałości budynku. Teren lekko podwyższony- górka, las brzozowy. Fragmentu podpiwniczonego zabudowania ze schodkami, ceglanego muru. Papa, stalowe kątowniki. Transzeja/ okop.






 

 


Ad 3. Budynek przy drodze Tanowo-Siedlice. Dawny ogród (zdziczałe robinie), betonowa płyta- posadzka, ślady świeżych poszukiwań eksploratorów, części porcelany, porozrzucane cegły.









Ad 4,5,6. Najciekawsze miejsce. Zespół budynków, który wg jednego z mieszkańców Starego Leśna był niemieckim ośrodkiem szkolenia psów.

Ad 4.
Podpiwniczenia, polożone niemal w jednej linii, fragment armatury- rura kanalizacyjna? Betonowe podstawy słupków ogrodzenia.



 

 
Ad 5. Ślady po kolejnych zabudowaniach, zdziczały ogród- ziemia pod roślinami wyłożona otoczakami:



 

 

 

Ad 6. Betonowy fundament dość dużego budynku; dół dla czołgu (?), prawdopodobnie dawna studnia, stanowisko dla FLAK-a(?), liczne śmietniki- porcelana, żużel...









Czym był ów obszar? Przedmioty znajdowane w rejonie 1 i 2, sugerują, że mogło być to pole uprawne.
Dużo ciekawszy i bogatszy jest rejon 4,5,6. Porównując go z terenem obecnie uznawanym oficjalnie za obszar po obozie Nordlager, wręcz obfituje w znaleziska.
Z relacji wiem, że osoby eksplorujące ten teren (4,5,6), nie trafiły nigdy na przedmioty mogące sugerować istnienie na tym obszarze obozu.

Przy wielu leśnych ruinach nie zatrzymywaliśmy się nawet. O tym że coś tam było, mówi czasem  jedynie bluszcz porastający niezwykłe jak dla lasu sosnowego gatunki drzew liściastych.
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #55 dnia: Października 17, 2011, 00:45:11 »
Witam!
Panie Łukaszu - mała pomyłka z tą mapą. Pokazany wycinek nie dotyczy Trzeszczyna, ale Falkenwalde. Zatem nie można się ustosunkować. Niemniej w Trestin i okolicy żadne źródła majątku ziemskiego nie wykazują. Ani w XIX, ani w XX wieku.
Miejscowość była gminą wiejską (Landgemeinde). Liczba mieszkańców systematycznie wzrastała. I tak:
1905 - 273
1925 - 303
1933 - 323
1939 - 396
Wg spisu z roku 1925 cechą szczególną Trestina były dość duże domy, zamieszkiwane średnio przez 6,9 osób/dom (wszystkich domów było 44). Często w jednym domu prowadzono dwa odrębne gospodarstwa, znów średnio - na dom przypadało 1,7 gospodarstwa. Statystyczne gospodarstwo domowe liczyło 4 osoby. Zapewne funkcjonowały rodziny dwupokoleniowe.
Gmina kościelna, ewangelicka - Falkenwalde; katolicka - Stettin. 99% protestanci, 3 (trzech) katolików, żadnych Żydów.
Tyle w skrócie o Gemeinde Trestin.
Wydzielony majątek był natomiast w Falkenwalde. Konkretnie leśnictwo, tworzące "Der Gutsbezirk Falkenwalde, Forst". Ponieważ pokazał Pan mapę Falkenwalde - chwilowo nie wiem jakich okolic dotyczą fotki.
Pozdrowienia.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #56 dnia: Października 17, 2011, 10:20:49 »
Dla mnie teoria Łukasza jest warta zastanowienia. Ale jeszcze bardziej zastanawiający jest fakt, że na tych lotniczych zdjęciach z 43 r. w okolicach Trzeszczyna nie widać żadnego zwartego skupiska ponad 20 baraków, tak jak to wyraźnie widać w przypadku Pommernlager i Tobruklager. Jest trochę wycinek leśnych, na których poza pojedynczymi obiektami nie ma niczego wskazującego na funkcjonowanie sporego obozu. Co to znaczy? Że obóz ten już w tym czasie nie funkcjonował?

Faktycznie na wskazanym przez Łukasza miejscu widnieją jakieś ślady działania ludzkiego. Pomyślałem sobie, czy nie były to jakieś obszary, na których tanowianie uprawiali sobie rolę, sady, hodowlę. A może faktycznie to pozostałość po obozie? Ale jak podkreślam - pozostałość.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #57 dnia: Października 17, 2011, 11:56:46 »
P. Janie! Nie ma pomyłki w tym co napisałem. Pisząc lotnicze zdjęcia Trzeszczyna- opisuje to tak jak RAF vide http://aerial.rcahms.gov.uk/database/record.php?usi=006-011-004-548-C&scache=501o12mamw&searchdb=tara_scran zdajac sobie sprawę, że obszar dotyczy bardziej Tanowa niż Trestin. Także fragmet mapy pochodzi z Messtischblatta Falkenwalde a nie Politz i przedstawia omawiany obszar.

P. Jakubie!
Zacytuje sam siebie:

Zeznania dla GKZH: W. J., Łódź, 05.05.1969r.

"W 1940r w zimie (1940/41- przyp. mój) otrzymałem wezwanie do tzw. "arbajzamtu" w Łodzi i następnie zostałem skierowany do obozu w Konstantynowie pod Łodzią. W obozie tym przebywałem przez okres półtora miesiąca a następnie zostałem transportem kolejowym wspólnie z innymi mężczyznami przewieziony do Polic koło Szczecina. W Policach był obóz w którym byli zgrupowani mężczyźni z różnych stron Polski. W obozie nie było kobiet i dzieci. Jak sobie obecnie przypominam obóz w Policach znajdował się w lesie. Jaka była powierzchnia obozu nie potrafię określić, ale cały obóz otoczony był drutem kolczastym i wejście obozu było strzeżone przez Niemców. W obozie w Policach przebywało dużo osób, lecz trudno określić ile ich było. Stan liczebny osób zgrupowanych w obozie zmieniał się, gdyż do obozu prawie codziennie dojeżdżały nowe transporty a ponadto innymi transportami wywożono mężczyzn w nieznanych mi kierunkach. Jeżeli chodzi o warunki bytowania w obozie to były one następujące: na terenie obozu znajdowąły się liczne schrony podziemne i w tych schronach były zbudowane z desek prycze na których osoby zgrupowane w obozie spały. Innych przedmiotów poza pryczami w schronach nie było. W niektórych schronach prycze były piętrowe w w innych były tylko pojedyncze. Na terenie obozu nie było żadnych baraków, budynków w których mieszkaliby Niemcy bądź ludzie przebywający w obozie. (...) obozowicze w poszczególnych grupach pilnowanych przez uzbrojonych Niemców byli wyprowadzani na teren obozu w miejsca zalesione. Grupy te doprowadzano w różne miejsca oddalone od obozu mniej więcej o 500 metrów, 1 km i nawet dalej. Wszyscy na polecenie Niemców byliśmy zobowiązani do kopania dołów. Dlaczego te doły były kopane tego nie wiem. Doły były kopane w ten sposób, że wykopywano ziemię do głębokości 2,5m i powierzchni również 2,5m. Doły te o szerokości 2,5m były długie i ciągnęły się na przestrzeni rożnych odcinków np. 100m, 200m, itd.
(...) Niemcy na terenie tego obozu chodzili w mundurach czarnych oraz w mundurach niebiesko-zielonych."

Jesli to Nordlager, to jak do tego ma się opis Frankiewicza o fizycznie istniejących barakach? A powyższy opis akurat tłumaczyłby brak zabudowań. Ot, kolejna zagadka przeszłosci. Ja nawet boje sie zaryzykowac hipotezę i powiedzieć "coś tu było". Bo- coś tu jest nie tak...
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #58 dnia: Października 17, 2011, 17:16:54 »
Zaraz Panie Łukaszu! Wyjaśnijmy detale, bo się pogubimy. Z tego, co Pan pisze wynika, że zdjęcie RAF jest błędnie oznaczone. To nie okolice Trestin, ale Falkenwalde. Wprawdzie jasne, że jak coś jest w połowie bodaj czterech kilometrów to można to coś zaliczyć do jednej lub drugiej strefy. OK. My, niejako autochtoni, mamy inne wyczucie terenowe.
Niemniej - jeśli dobrze rozumiem - szukał Pan i znalazł Pan, powiedzmy "artefakty", w rejonie objętym Meßtischblatt'em, czyli w rejonie Tanowa. Gdzieś na jego południowo-wschodnim przedpolu. Bo - jak rozumiem - ta droga w prawo (na mapie) to droga do Pölitz. Bynajmniej nie na południowy-zachód od Trzeszczyna, gdzie tradycyjnie lokowaliśmy Nord-Lager.
Czyli mówimy o okolicy dzisiejszej tanowskiej "krzyżówki" (Police-Szczecin-Tanowo), gdzie było rozlokowane "coś", co Pan spenetrował. Z lewej strony drogi, jeśli jedziemy od Polic.
Na końcu, niemal tuż przy szosie (200 m) były dwa Splitterschutzzelle, podprowadzone przez Nadleśniczego w roku 2007. Widocznie broniły (strzegły) rejonu. Zgadza się?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« Odpowiedź #59 dnia: Października 17, 2011, 18:56:46 »
Zgadza sie. Teren jest polozony na poludnie od krzyzowki Tanowo-Trzeszczyn-Szczecin. Po tej samej stronie drogi co uznawana przez nas lokalizacja Nordlager.
SPZP "Skarb"