Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG  (Przeczytany 17142 razy)

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Arbeitslager Hydriewerke...
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 24, 2012, 21:04:03 »
Hello Lukasz,
Dlaczego zakladasz, ze to miala byc glowna brama do jakiegokolwiek obozu ? Piszesz o wiecej, niz jednym wejsciu
do TL. Podobnie bylo z PL. Sprobuj sprawdzic te zdjecia, zakladajac, ze to nie jest glowna brama ( zreszta ta budka
straznika nie pasuje, przy glownym wejsciu takiej nie bylo). Przynajmniej do konca 44 r.
Jezeli PL, to moglo byc  wyjscie ( polnocno - zachodni naroznik obozu ), ktore codziennie uzywalismy, wychodzac do pracy.
Tam byla budka i straznik. Przechodzilem waskim przejsciem i nie pamietam, czy obok byla wieksza brama.
Ja nie dysponuje taka iloscia materialow porownawczych, jak Ty czy Domino, nie mowiac juz o umiejetnosciach,
wiec to co pisze traktuj jako sugestie.
A jezeli zdjecia pochodza z r. 1945 ( po 13 stycznia), to pamietasz, co pisalem na temat czesciowej odbudowy PL ?
Nie ma zadnego dowodu, jaka czesc obozu zostala odbudowana, wiec akurat ten naroznik mogl wygladac nieco
inaczej, szczegolnie jezeli ucierpial od wybuchu jednego z Tallboy'ow.
Pozdr. - Bill

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 24, 2012, 22:10:13 »
Ta sprawa nie daje mi spokoju, analizuję więc rożne scenariusze, nawet te bardzo abstrakcyjne.

Billu- to jest fragment zdjęcia, które wydobyłeś z archiwów i przesłałeś do Skarbu. ak kupił jedno z serii tychże fotografii. Widnieje na nim data 03.03.45r. Do tego czasu Pommernlager nie został więc odbudowany. Dlaczego miałoby to nastąpić w ciągu następnego 1,5 m-ca, gdy fabryka praktycznie nie działała?



Mało więc prawdopodobne, aby do końca wojny zmienił się układ baraków w Pommernlager na taki, który widoczny jest na zdjęciach Dominika.
SPZP "Skarb"

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Arbeitslager Hydriewerke..
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 25, 2012, 01:09:23 »
Porownajmy niektore daty:
Najbardziej znane i powszechnie uzywane zdjecie Hydriewerke, pochodzi z czerca 44 r. Czytalem wpisy kilku
forumowiczow, ze wtedy nie bylo jeszcze 2 bunkrow przy PL, t.zw. "blizniakow".
Pierwszy powazny (dla mnie !) nalot mial miejsce 21 grudnia 44 r. W tym nalocie zostal zniszczony prawie
doszczetnie PL. Splonely baraki Wlochow, kantyna, a moj barak otrzymal bezposrednie trafienie. To byl powod
przeniesienia nas do TL.
Twoje zdjecie, jak piszesz, jest datowane 03.03.45 (ja w czasie jego posiadania, tej daty nie zauwazylem), czyli
dwa i pol miesiaca po nalocie grudniowym.
Sa na nim widoczne prawie wszystkie baraki na prawo od drogi  jaka prowadzila do "lasku" czyli miejscowego
burdelu.
Nie moge nawet przypuszczac, ze datowanie zdjecia jest pomylka. Rowniez jestem pewien, jakie byly skutki
grudniowego nalotu. Nawet zakladajac ze przeniesienie czesci PL do TL bylo "widzimisie" Niemcow, to przeciez
ani mnie, ani moim kolegom  te zdarzenia sie nie snily !A wiec czesc barakow odbudowano, moze nawet kosztem
rozbiorki tych czesciowo tylko spalonych.
Ale to zdjecie pokazuje wszystkie (wiekszosc ?) lejow po wybuchach bomb, co sie nie zgadza z praktyka Niemcow
 jaka stosowali przy usuwaniu szkod po nalotach. Majac ludzi do dyspozycji (a mieli !) mozna bylo
w ciagu jednego dnia caly teren obozu wyrownac i pozamiatac tez !
Mysle, ze tylko zdjecia z kolejnych nalotow (13.01. i 08.02./45) mogly by te sprawe wyjasnic. No i ewentualne
zeznania swiadkow, specjalnie Niemcow.
Good luck ! - Bill

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Arbeitslager Hydriewerke...
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 25, 2012, 05:58:18 »
Po namysle, doszedlem do wniosku, ze tylko lotnicze zdjecia z ostatnich dni grudnia  44r. mogly by pomoc wyjasnic
te watpliwosci. A dlaczego ? Przypomnialem sobie, jak Niemcy wzieli nas do sprzatania cmentarza w Langestuck.
Cmentarz uporzadkowali w ciagu jednej nocy. Nie widzialem reszty tej wsi, ale przypuszczam, ze podobna prace
wykonala inna brygada.
Gdy sie lepiej wczytalem w Twoj ostatni post, domyslilem sie, ze wspomniana data (03.03.45) dotyczy zdjecia
z serii, jakie nabyl "ak".
Odnosnie zdjecia z "tartaku", to co najmniej trzech z pieciu robotnikow, zajetych jest przy budowaniu konstrukcji
ze sztapla z gotowa kantowka. Ta pryzma drewna ma tarcice o kilku roznych dlugosciach, co by przemawialo za
teoria budowy nowych barakow.
Wowczas ta wiata na slupkach i krzesla czy stolik z brzozy, mogli kazac zrobic wachmani, pilnujacy robotnikow.
Mielismy takiego sybaryte w karniaku. Zawsze, gdy comando przyszlo na miejsce pracy, pierwsze pol godziny
organicowalismy dla niego miejsce , z ktorego mogl wygodnie wszystkich obserwowac.
Mysle, ze nic wiecej odemnie nie uslyszysz, o ile oczywiscie Domino nie wysypie nowych zdjec. - Bill

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 25, 2012, 13:20:56 »
Przez chwilę myślałem nad takim scenariuszem: bombardowanie z końca grudnia '44 niszczy Pommenrnlager. Niemcy przystępują do odbudowy obozu w ciut innym kształcie, czego świadkiem jest Bill a której rezultat widzimy na zdjęciach Dominika. Następuje lutowy nalot, obóz płonie ponownie, tym razem nie podejmuje się trudu jego rewitalizacji- efekt tego mamy na marcowych zdjęciach. Ale takiemu rozwojowi wypadków przeczą właśnie marcowe fotografie zwiadu- szczątki baraków znajdują się dokładnie w tych samych miejscach.
Pomyłka przy dacie bombardowania raczej odpada. Oprócz niej znajduje się także nr jednostki dokonującej zwiadu...
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 31, 2012, 21:24:08 »
Wróćmy do spraw najmilszych, bo kiedy nie rozwijamy wątków historycznych - pojawiają się dyskusje drugorzędne. Mając kontakt z Panem J. B. Kozińskim zwróciłem Mu uwagę na tę dyskusję. Poniżej przedstawiam otrzymaną wypowiedź.

„Czy stwierdzenie, zawarte w internecie, pochodzące od „Domina”, że wszedł w posiadanie zestawu zdjęć przedstawiających kompleks obozowy w Policach” jest potwierdzone i jest prawdą? Brakuje bowiem podpisu o jaki konkretnie obóz może chodzić.

(Moja uwaga na marginesie: „Domino” na pewno pisze prawdę. Wątpliwość może dotyczyć jedynie faktu, czy ujawnił już wszystkie posiadane zdjęcia. Nasz niezwykle utalentowany Przyjaciel ma megażyłkę kolekcjonera. A Ci wybrańcy bogów żyją niekiedy własnymi prawami.)

Pytam dlatego, że oglądałem wiele zdjęć z różnych obozów i wszystkie miały podobny wygląd. Może to być np. obóz fabryki „Papierni” pod Szczecinem albo huty czy stoczni Szczecińskiej itp. Jeżeli jest to faktycznie obóz w Policach, to moje spostrzeżenia i uwagi są następujące:

1. Czy jest to Pommernlager?

Obóz ten od strony południowej przylegał bezpośrednio do terenu fabrycznego. Ze strony wschodniej przebiegała droga do Jasienicy i tory kolejowe prowadzące na północ do Trzebieży. Tory te widoczne są na zdjęciach lotniczych. W okresie mego pobytu w obozie, w fabryce były już wybudowane wysokie kominy i najwyższy budynek elewatora węglowego, w którym pracowałem. Ruiny tego budynku pozostały do dzisiaj. Te budowle powinny być widoczne na zdjęciach, obojętnie z której strony robione. Pokazane na zdjęciu baraki obozowe mają inny wygląd od znanych mi baraków w Pommernlager. Widoczna jest różnica w wejściach do 2 izb barakowych. Do izby wchodziło się z sieni przez drzwi po prawej lub lewej stronie. W Pommernlager była inna niż na zdjęciach portiernia z cywilnymi pracownikami. Mieściła się przy podłużnym baraku zajmowanym przez biuro komendanta. Z lewej strony wejścia budki strażniczej nie było. Ochroną fabryki zajmowała się straż fabryczna (wachmani), ubrani w ciemnogranatowe mundury.
W konkluzji stwierdzam, że: „nie może to być Pommernlager”. Stanowisko takie wynika również z materiałów i zdjęć zamieszczonych w internecie oraz z wypowiedzi „billakronosa”.

2. Obóz karny Hägerwelle.

Nie może być. Został wyeliminowany, bo w żaden sposób nie pasuje do analizowanego materiału.

3. Obóz pracy Tobruklager.
Obóz ten położony na północ, w dalszej odległości, od obozu Pommernlager przegrodzony był laskiem. Na drodze między tymi obozami w lasku tym znajdował się miejscowy „barak uciech.
Napisałem o tym w książce.

Gdyby to były zdjęcia obozu Tobruklager to widok fragmentów fabryki mógł być podobny. Również sam wygląd i układ baraków przypomina mi jaki widziałem w grudniu 1944 roku, gdy byłem w odwiedzinach - u leżącego na izbie chorych - rannego podczas nalotów, Alka Sowy.

Te skromne dane zezwalają mi być skłonnym wytypować, że: „jest to obóz Tobruklager”.

Na zakończenie pragnę nadmienić, że tocząca się w internecie dyskusja, obejmująca także inne tematy, jest bardzo ciekawa i intrygująca. Ze swej strony mam zbyt mało wiadomości i dowodów by do tej dyskusji wnieść coś nowego. Dlatego pozostaję na tym i dalszy rozwój pozostawiam osobom zainteresowanym i znającym się na rzeczy.

Przekazując te informacje, pozostawiam Panu swobodę ich wykorzystania.”

Wykorzystałem, pro publico bono!
Billukronosie - nie gniewaj się, ujawniłem Twoje dane, bo są ważne Tak jak i Twoje świadectwo. A także Ty w ogóle. Prywatnie: zdobędę się na parę słów przed Świętami...

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 01, 2012, 16:13:33 »
Im więcej myślę na ten temat, tym mniej jestem przekonany że to Tobruklager. Weźmy pod uwagę wymiary baraków. Spójrzmy na zdjęcie Domina nr 3. Załóżmy, że barak ma wysokość 2,5m. Jeśli tak, to odpowiednio: szerokość - około 7m i długość takiego tworu 28m. Baraki we wszystkich rzędach są identyczne. Jak kształtuje się odległość między poszczególnymi budowlami? Na oko około 14-16m (+/- 2 szerokości baraku).
Z pomiarów zdjęcia RAFu '43  (nałożyłem na GE), wynika że wymiary baraków w rzędzie  od strony linii kolejowej to 10x35m, kolejnego już 10x70m. Spójrzmy na odległości pomiędzy rzędami baraków- taka sama jak szerokość baraku, a więc 10m.
A jeśli nie Tobruk i Pommern, to co?
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 01, 2012, 16:24:36 »
To może... Wullenweverlager I lub... II. De facto to też był Arbeitslager. Tyle, że, w założeniu, nie dla pracowników przymusowych. Bo pod koniec wojny było już różnie. Przyjmuję za pewnik, to co napisał Dominik, że publikuje zdjęcia nieznanego Arbeitslager w Policach. Na siłę to nawet nowy obóz RAD można potocznie nazwać "Arbeitslager". W obu miejscach (Wullenweverlager i RAD) strażnik jest uzasadniony, a brzozowe meble ogrodowe całkiem możliwe. RAD bym jednak wykluczył, ten las mi przeszkadza w dopasowaniu. Więc Wullenweverlager II? Kto wie?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 01, 2012, 17:35:05 »
Dziękuje za wszelką pomoc w próbie ustalenia lokalizacji zdjęć obozowych.

Zdjęcia jak się dowiedziałem pochodzą z Niemiec, sprzedawca natomiast z Gorzowa, nie sądze więc, aby świadomie wprowadził mnie w błąd.Tak jak wspomniałem, dostał je z opisem, iż dotyczą Arbeitslager Hydrierwerke Politz Pomm - niestety nic więcej o nich nie wiedział.

Wullenweverlager I (wcześniejszy RAD) też bym odrzucił - już sam teren w dalszym planie, jak i rozstawienie baraków nie pasuje.

Sam już nie wiem.

Pozdrawiam