Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 189879 razy)

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #120 dnia: Stycznia 04, 2013, 13:29:29 »
Neuwarp było wszechstronnym "ortem".



Tak się zachwalało Elsenruh:


Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #121 dnia: Stycznia 04, 2013, 14:33:49 »
Cytat: "Domino"
Wzmianka w gazecie z 29.01.1943 roku o Gauschule w Popielewie:
Jeśli piszą Haffhorst, to wg obecnego nazewnictwa w Trzebieradzu. W tamtym okresie Haffhorst/Horst wg mapy obejmowało obecny Trzebieradz i Popielewo.

Chciałbym jeszce uściślić nazwy "Mewa" i "Syrena"
Wg mnie, o ile mnie pamięć nie myli, dworek to "Syrena" a pałac "Mewa"
Jeszcze powinien stać kierunkowskaz z napisem "Syrena".
Pomiędzy tymi budynkami (bardziej przy pałacu) stały małe, drewniane domki kempingowe ze spadzistym dachem prawie do ziemi, podobnym do tego, który stoi przy plaży Ośroka ZCH "Police" (jak go teraz zwać?)
Czy te dwa miejsca były odrębnymi ośrodkami kolonijno-wczasowymi, czy stanowiły całość?

<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #122 dnia: Stycznia 04, 2013, 16:21:12 »
Sprawa 1. cytowana  w postach wyżej jako źródło.
Jak doszło do utrwalenia "ustaleń" o pochodzeniu pałacu Wegnera?
Źródło jest tu:
http://www.wkz.szczecin.pl/spis/karty/Brzozki/Brzozki16.htm
Najważniejsze jest tam słowo prawdopodobnie. Nie ma mowy o żadnym źródle tej informacji.

Sprawa 2.  Nazewnictwo ośrodków wypoczynkowych
"Syrena" co już było wyjaśniane to pałac i cały teren do dworku włącznie (tam, gdzie były domki drewniane) czyli ośrodek wypoczynkowy  ( w uproszczeniu)  miasta Warszawy- czyli ośrodek położony w Trzebieradzu.
"Mewa" natomiast to dawne Elsenruh przed okresem istnienia ośrodka ZCh Police.  Za czasów ZCh Police funkcjonowała  w odniesieniu do tego miejsca nazwa "Rusałka" - czyli ośrodek wypoczynkowy położony w Popielewie.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #123 dnia: Stycznia 04, 2013, 18:01:55 »
Wg mojej pamięci było tak, jak opisuje ZenO. Pamiętam taką scenkę, rok 1990. Data dokładna, bo wiem jakim wtedy jeździłem samochodem. Koniec września lub pierwsze dni października, piątkowy wieczór. Lał deszcz. Wracałem ze Szczecina do Trzebieży, dobrze po 22. W Jasienicy, przy warsztacie szewca (co to klął jak szewc, nieprawdopodobnie i stale), słaniała się piękna dziewczyna. Stanąłem: "podwieźć Panią?" "Tak, błagam, do Brzózek." Studentka z Warszawy, późny pociąg, ostatni autobus, ulewa, jakiś zjazd w "Syrenie", nieznany teren, brak nadziei. Zabrałem. Zresztą zabierałem zawsze (podobnie, jak inni), zdarzało mi się czasem zawozić ludzi do Nowego Warpna. Szczególnie w zimie. Wiadomo wszystkim z okolic, że po pewnej godzinie pomocy nie będzie do rana.
Dojechaliśmy do "Syreny", mój "duży fiat" nie nawalił. Tam okazało się, że panienka trafiła we właściwe miejsce i jest zakwaterowana właśnie w jednym z tych domków campingowych, o których pisze "ak". Zresztą cały obiekt tętnił życiem. Od stołówki (stary pałacyk), przez "pałac", po domki campingowe. Znaleźli się koledzy mojej pasażerki, dobry uczynek zrobiłem.
Wspominając po latach wiem, że to wszystko była wówczas całość. Chodzi o wszystkie ww. zabudowania w okolicy "pałacu". Drogowskaz "Syrena" chyba jeszcze istnieje. Drogowskaz "Mewa" pamiętam, ale go chyba już nie ma.
Takich wspomnień mam więcej, choć tylko jedno, powyższe, wiązało się z "Syreną". Kiedyś np. zawiozłem do Neuwarp mężatkę 30+, "zdjąłem" ją też w Jasienicy, ale około północy. Mocno podpita. Przez całą drogę do Warpna powtarzała mi niczym mantrę: "Pan wie, ja się pana nic, a nic nie boję". Miała rację. No ale to wątek historyczny, a życiowe dygresje tylko dla rozweselenia.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #124 dnia: Stycznia 04, 2013, 21:54:43 »
Pakiet ode mnie
plus raz jeszcze Krueger.

SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #125 dnia: Stycznia 05, 2013, 00:55:09 »
Kolega- historyk sztuki datuje budynek na lata 30-te.
Karta GEZ trochę wcześniej.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #126 dnia: Stycznia 06, 2013, 02:11:13 »
Trop Validatora:




A źródło psze Państwa- perełka!
"Ausführliche Beschreibung des gegenwärtigen Zustandes...Tom 1", Ludwig Wilhelm Brüggemann.

http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/doccontent?id=7873&dirids=1

Tak od str 206 (wg oryginału)- "Randowsche Kreis"...
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #127 dnia: Stycznia 06, 2013, 13:21:51 »
Dwa zrzuty ekranowe, nakładka na Google Earth - mapa Rumsey`a z 1893 (ta z kolejką konną) i kawałek późniejszej mapy przedstawionej przez ZenO. Na pierwszej jeszcze nie ma "Elsenruh" i okolicznych zabudowań. Nieco inne jest też umiejscowionie leśniczówki.

Jeszcze jedna uwaga. Korzystamy z różnych źródeł, które nie zawsze są miarodajne, lub czas je weryfikuje. O ile z Berghausem czy Brüggemannem trudno polemizować, to już z późniejszymi źródłami bywa różnie. Np.
Cytat: "ZenO"
Tu niestety tez są niejasności, ale wg mnie wynikają z błędnych wpisów np. w wikipedii, gdzie Popielewo to Haffhost. Powoływanie się na "Encyklopedię Szczecina" nie jest dla mnie miarodajne.
Ta informacja powielana jest w wielu opracowaniach. Stąd wiele nieporozumień m.in. na tym forum
Innym przykładem może być przedwojenna pocztówka z Trzebieży, gdzie (po wątpliwościach Validatora) udało się ustalić pomylone nazwy ulic.






lukasz_sz; tego drugiego pliku (bez nazwy11.jpg, 34,29 MB), który podałeś nie można sciągnąć. Czy to właśnie ta nakładka?
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #128 dnia: Stycznia 06, 2013, 15:16:25 »
Potwierdzam, że pliku nie można ściągnąć. A co do "Encyklopedii Szczecina" /a i Polic, bo dysponuję(-my) takową/ - wiele można pisać, "ZenO ma rację. Między innymi dlatego wstrzymałem edycję. Każde hasło trzeba zweryfikować.
Do czasu internetu wiedza historyczna oparta o dostęp do źródeł była zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów. Bo nikt postronny nie był w stanie godzinami przesiadywać w archiwach. Błąd, niedokładne ujęcie, pomyłka - powielane drukiem - uważane były za święte i niepodważalne. Dziś, w dobie digitalizacji, już tak lekko nie ma. Tezy daje się zweryfikować z poziomu zacisza domowego i wolnej chwili. Jasne, cokolwiek trzeba umieć, a wolnych chwil jest mało. Dla mnie internet widziany jako wielka biblioteka jest największym osiągnięciem ludzkości od czasów wynalezienia druku, a potem fotografii. Brzmi pompatycznie, niemniej tak jest.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #129 dnia: Stycznia 06, 2013, 16:14:50 »
U mnie działa. Po przejściu na stronę sendspace należy kliknąć w "bez nazwy11.jpg" znajdujące się po prawej od "Nazwa pliku". Ściąga się powoli, ale prawidłowo. To kompilacja 3 map- zdjęć lotniczych.

A co z oficjalnym nazewnictwem?

SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #130 dnia: Stycznia 06, 2013, 16:28:07 »
Znamy to. Ale nie należy się przejmować.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #131 dnia: Stycznia 06, 2013, 21:31:15 »
Cytat: "lukasz_s"
A co z oficjalnym nazewnictwem?
I tu zaczynają się schody. Zaczynam mieć wątpliwości.
Cytat: "ZenO"
Dowód na położenie Elsenruh koło (bei) Horst, a nie w Horst

Koło Trzebieradza, a nie w Trzebieradzu.
Cytat: "ZenO"
Robert Stein wybudował gospodarstwo w Horst (Trzebieradzu). Do tego czasu w Horst (Trzebieradzu) był tylko skład drewna ("Holzablage mit dem Sepelchen Gehöft" ???) i stara leśniczówka.

I to się zgadza w Horst (Trzebieradzu) wg mapy jest Holzablage i leśniczówka. Na mapie Rumsey`a z 1893 nie ma  jeszcze "Elsenruh" i okolicznych zabudowań, powstają później. Jak nazwano to miejsce - Haffhorst (Popielewo)?"Encyklopedia Szczecina", "Monitor Polski" i inne opracowania Haffhorst - Popielewo.
Niemcy piszą "Gauschule Haffhorst" (nie w Horst) czyli w...Popielewie, w... "Elsenruh"?

Czy gdzieś się pomyliłem?
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #132 dnia: Stycznia 06, 2013, 21:56:57 »
Ma Pan rację. Ale wg takiej nomenklatury Dworek to już Popielewo!
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #133 dnia: Stycznia 06, 2013, 22:04:59 »
Na tej pocztówce wydawca nie był zdecydowany, stąd ten Haff - Horst, niby Haff ale jeszcze nie Horst :)
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #134 dnia: Stycznia 06, 2013, 22:40:16 »
Ej, chyba nie tak. Haff to Zalew, Horst - w tym wypadku - to punkt widokowy, kępa drzew na klifie. Zdaje się, że Horstem nazywany był też punkt widokowy w tzw. kanionie (ok. 2 km w stronę Trzebieży), "ak" wie co mam na myśli. Podpis należy więc tłumaczyć: Horst nad Zalewem. Przecież nie istniała miejscowość ani jej część nazywana Haff. Zatem nie może być: "niby Haff, ale jeszcze nie Horst".