Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Historia  (Przeczytany 60801 razy)

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #90 dnia: Lutego 19, 2013, 20:56:43 »
Być może faktycznie jest taki opis na odwrocie tego ołtarza tego ocenić nie umiem bo i nie udało mi się odnaleźć  pełnego tłumaczenia tekstu który się tam znajduje. Co do samej krypty to słyszałem o zejściu do niej właśnie w okolicy ołtarza ale jak już wspomniałem żadne źródła tego nie potwierdzają a i o naocznych świadków trudno. Jedyne miejsce jakie mi przychodzi do głowy które mogło by być miejscem owego zejścia znajduje się pod ołtarzem (chodzi mi oczywiście o stół do nabożeństwa a nie sam barokowy obraz). Jest on trochę uniesiony i z tego co pamiętam stoi na betonowej płycie.
Co do malowideł to faktycznie sufit jest dość specyficzny jednak nie widzę przeszkód by nie mogły się na nim znajdować malowidła.
Przykład:

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Koniewo_Strop.jpg/1280px-Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Koniewo_Strop.jpg&imgrefurl=http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ko%25C5%259Bci%25C3%25B3%25C5%2582_Koniewo_Strop.jpg&usg=__gxlHvLep0MOj3d-4u_G2dKAs8Lk=&h=960&w=1280&sz=245&hl=pl&start=12&zoom=1&tbnid=M7YKKvoJ02oR_M:&tbnh=113&tbnw=150&ei=5NojUbr3HsiQ4gSCrYGYCQ&prev=/search%3Fq%3Dstrop%2Bko%25C5%259Bcio%25C5%2582a%26hl%3Dpl%26client%3Dubuntu%26hs%3D3TF%26sa%3DX%26channel%3Dfs%26tbm%3Disch%26prmd%3Divns&itbs=1&sa=X&ved=0CEAQrQMwCw

 Miały to być podobno chmury. Sprawa nie jest jednak również potwierdzona. Może Pan Zenon coś więcej nam powie na ten temat?

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #91 dnia: Lutego 19, 2013, 21:12:51 »
Należy jednak pamiętać, że ołtarz w formie stołu ustawionego przed głównym ołtarzem, z kapłanem odprawiającym Mszę św. twarzą do wiernych - jest nowinką posoborową, czyli z II połowy lat 60. XX wieku. Wcześniej ksiądz stał tyłem do wiernych, przy głównym ołtarzu. Nic więc nie przeszkadzało istnieniu zejścia do krypty pod ołtarzem.

Co do napisu na epitafium - nazwiska i informacja o pożarze są do odczytania ze zdjęcia, które przytoczyłem. Informacji jest tam znacznie więcej, ale potrzebna byłaby specyficzna fotografia, wraz z technikami w rodzaju podczerwieni, czy zdjęć w ultrafiolecie, aby można było cały ten napis zrekonstruować. To, że pisany gotykiem - daje się przeżyć. Trudność sprawiają zatarte partie oraz minimalna odległość od ściany. To zdjęcie zostało wykonane z podnośnika, przez okno, fotograf stał poza kościołem.

A co do malowideł? Wszystko jest możliwe, tylko pytanie zasadnicze: jak ten dach wyglądał od wewnątrz?
Rzecz w tym, że w różnych okresach mógł wyglądać rozmaicie. Niszczyły go pożary, świątynię odbudowywano w wielu nowych wersjach, w sensie: odwołaniach stylistycznych. A dach (właściwie chodzi o sufit) mógł mieć bardzo ciekawe realizacje. Nowe Warpno i okolice to przecież przez wieki zagłębie szkutników. Ci z drewnem czynią cuda.

PS Obejrzałem strop z kościoła w Koniewie. Owszem i takie rozwiązanie jest możliwe. Tylko należy ono do kontrreformacyjnej, barokowej stylistyki katolickiej. I to ze szczytowego okresu baroku, preferującego rozwiązania iluzjonistyczne, odzwierciedlające myśl teologiczną. Wspólnota Kościoła, w świątyni, której szczytem jest niebo. Prowincjonalne odbicie tendencji zapoczątkowanych w rzymskim kościele Il Gesu.
Powtarzam: motyw katolicki, do tego kontrreformacyjny.
Czy byłby na miejscu w protestanckiej świątyni Nowego Warpna? Nie wiem. Na protestanckim Pomorzu Szczecińskim różne rozwiązania były dopuszczalne. Włącznie z kultem i wezwaniami NMP.
Kościół nowowarpieński w zewnętrznej bryle gotycki/neogotycki (wieża) ma wystrój późnobarokowy. Bardzo późnobarokowy, to już niemal klasycyzm. Siedemnastowieczna, jezuicka iluzjonistyka w żaden sposób tu nie pasuje. Ciemny, surowy strop, surowa scena Ukrzyżowania, motyw Sądu Ostatecznego - są jak najbardziej "w konwencji" epoki. Czyli bardzo surowych w materii wiary Szwedów i nieco mniej ortodoksyjnych mieszkańców królewskich Prus. Przypuszczam, że jeśli strop przedstawiał barokowe niebo - obraz został uznany za niewłaściwy i zastąpiony znaną nam obecnie stylizacją.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #92 dnia: Lutego 19, 2013, 21:48:35 »
" W kościele w Nowym Warpnie za ołtarzem umieszczona jest tablica z obrazami jego donatorów i napisem:
Kiedy to niestety w 1692 r. 25 września podczas wielkiego pożaru stracono kościół wraz ze wszystkimi ozdobnościami, jednak roku następującego z trudem został odbudowany z przyłożenia Jego Królewskiej Mości Szwecji Karola XI oraz pobożnych dusz, w końcu szyper Michael Funck i jego małżonka Elisabeth Kohlhoffs kazali malować ołtarz ku czi Boga i dla ozdoby kościoła. Stało się tak dnia (...) sierpnia 1704."

str. 148 - "Nowe Warpno i okolice" W. Łopuch.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #93 dnia: Lutego 19, 2013, 21:54:34 »
Maleńka uwaga lub nawet wątpliwość. Na epitafium rzeczywiście jest napisane nazwisko Elisabeth Kohlhoffs. Ale w regionalnych genealogiach (a ród Kohlhoff jest spory) występuje jedynie nazwisko Kohlhoff. Osobiście rozumiem, że forma Kohlhoffs oznacza: z Kohlhoff 'ów.

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #94 dnia: Lutego 20, 2013, 07:59:22 »
Cytat: "ZenO"
" W kościele w Nowym Warpnie za ołtarzem umieszczona jest tablica z obrazami jego donatorów i napisem:
Kiedy to niestety w 1692 r. 25 września podczas wielkiego pożaru stracono kościół wraz ze wszystkimi ozdobnościami, jednak roku następującego z trudem został odbudowany z przyłożenia Jego Królewskiej Mości Szwecji Karola XI oraz pobożnych dusz, w końcu szyper Michael Funck i jego małżonka Elisabeth Kohlhoffs kazali malować ołtarz ku czi Boga i dla ozdoby kościoła. Stało się tak dnia (...) sierpnia 1704."

str. 148 - "Nowe Warpno i okolice" W. Łopuch.


Dzięki Panie Zenonie ten opis znam jak i tą bardzo dobrą książkę (tym co nie czytali polecam) nie mniej jednak wzmianki o krypcie tam nie zauważyłem? Może Validator zna jakieś inne opracowanie, szersze? Co do Chmur to jak najbardziej się zgadzam ,że nie pasują do tego stylu nie mniej jednak podobnie jak "krypta" być mogły. Przykład zmian jakie mogły zachodzić w kościele z XIIIw.

http://imageshack.us/f/812/dscf60511200x900.jpg/

Proszę spójrz Validator czyż wnętrze tego kościoła nie jest podobne do Warpieńskiego? Chodzi mi o budowę stropu i ołtarza. Mam łudzące wrażenie ,że został zrobiony przez tych samych rzemieślników. Oczywiście nie ma tam chmur ale zdjęcie pokazuje jakie zmiany zaszły od XIIIw

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #95 dnia: Lutego 20, 2013, 17:32:45 »
Nie kwestionuję możliwości istnienia (w jakimś okresie) malowidła na stropie. Kościół - jak wspomniałem - był wielokrotnie niszczony przez pożary. Pierwotna świątynia (XIII w.) to pewnie prosta konstrukcja salowa z czterospadowym dachem (Walmdach) i płaskim stropem. Kolejna, ta, która dotrwała do naszych czasów, większa i wzbogacona o trójboczne prezbiterium, pochodzi z XV stulecia. Wieżę dobudowano w 1693, przebudowano na neogotycką w XIX wieku.

Kościoły gotyckie były wewnątrz kolorowe - freski, malowidła itd. Dlaczego świątynia nowowarpieńska nie miałaby mieć malowanego stropu? Kwestia estetyki danego czasu i miejsca.

Natomiast z podobieństwa wnętrz nic nie wynika. Nota bene nie wiem (nie dostrzegłem podpisu) jaki kościół to zdjęcie przedstawia. Takich kościołów (jak ten na zdjęciu), na zachód od Odry, w kierunku Pasewalk, są dziesiątki, ocalały szczególnie tam, gdzie nie było konieczności dokonywania przebudowy (np. z racji pożaru). Na Pomorzu Szczecińskim też mamy ich dostatek.

Kościół nowowarpieński, w aranżacji stylistycznej z początków XVIII wieku, był (i pozostał) pod względem architektonicznym świątynią wyższej klasy niż inne w regionie. Współcześnie, od Ueckermünde aż do Przęsocina, nie ma analogicznie wartościowej świątyni o wciąż widocznym, średniowiecznym rodowodzie. Wartością Jasienicy nie jest kościół, ale klasztor, a raczej jego ruiny. Kościół został zniszczony w XVIII wieku, rozebrano 5 przęseł (z 8 zachowano 3, całość mocno przebudowano. Reszta to stylizacja, autentyczne są stosunkowo niewielkie partie ścian: północnej i południowej.
Średniowieczny autentyzm odebrano również świątyni w Trzebieży. Też podczas przebudowy w I połowie XVIII stulecia.
Średniowieczne formy możemy podziwiać we wspomnianym Przesocinie, Mierzynie, Wąwelnicy, Kołbaskowie i w najmniej kilku wiejskich kościołach przy trasie Lubieszyn - Pasewalk, poczynając od Plöwen. Ale są to konstrukcje proste, które świątynia nowowarpieńska zdecydowanie przewyższa. Tak w sensie projektu, jak i realizacji. Bardzo interesujący obiekt.

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #96 dnia: Lutego 21, 2013, 07:57:55 »
Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Szkoda ,że z kościoła w Karsznie nie pozostało żadne wyposażenie. Zdjęcie tamtego kościoła należało do parafii z kołbaskowa. Faktycznie podobnych ołtarzy na pomorzu jest kilka ten konstrukcyjnie wydał mi się bardzo podobny spiralne kolumny anioły po bokach na zwieńczeniu i boczne roślinne ornamenty choć tych ostatnich w baroku jest pełno. Jeszcze raz dzięki za obfite wyjaśnienia.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #97 dnia: Marca 02, 2013, 13:23:35 »
Danek
Cytuj (zaznaczone)
Co do malowideł to faktycznie sufit jest dość specyficzny jednak nie widzę przeszkód by nie mogły się na nim znajdować malowidła.


Sądzę, że w tej sprawie konserwatorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego zdania. Podjęte przez nich działania badawcze :

doprowadziły do odsłonięcia oryginalnej kolorystyki wymalowań na belkach i deskach bezpośrednio  przy stropie. Może  i znajdą coś wyżej. Prace w kościele trwają cały czas i na efekt końcowy musimy zaczekać. Pod patyną czasu mogą być jeszcze liczne niespodzianki.

Danek

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #98 dnia: Marca 02, 2013, 14:27:14 »
Wielkie dzięki za foto to właśnie o ten kawałek mi chodziło. Problem polega na tym ,że gdy odsłonięto go kilka, chyba 10 lat temu był to ogromny koszt! Z tego względu ksiądz Tracz się nie zdecydował na reanimację malowideł. Teraz gdy jest fundacja może uda się coś zrobić?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #99 dnia: Marca 09, 2014, 20:18:02 »
Korepondencja adresowana do Urzędu Pocztowego w Nowym Warpnie z 22 sierpnia 1947 roku. Adnotacja na przodzie o zwrocie, gdyż Nowe Warpno znajdowalo się już na terytorium Polski.
 
Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #100 dnia: Marca 14, 2014, 07:44:03 »
Pieczęć Magistratu z Nowego Warpna.
 
Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #101 dnia: Listopada 17, 2015, 23:08:48 »
ZenO udostępnił na FB zdjęcie z Altstadt (Podgrodzie)

"Nowe Warpno - Podgrodzie.
Obejrzana niedawno pocztówka skojarzyła mi się z nieopisanym zdjęciem. Widok z pocztówki pozwolił mi na 100% identyfikację miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie licznej grupie osób obojga płci zgromadzonej za tablicą "Opel Kannenberg". Wszystko wskazuje na to, że to mająca miejsce w 1937 r. impreza integracyjna zorganizowana właśnie w ówczesnym Altstadt (obecnie Podgrodzie). Obiekt z tyłu to nieistniejący już Hotel Plażowy."

Firma "Opel Kannenberg" prawdopodobnie ze Szczecina. Internet podaje, że Fahrzeugfabrik Kannenberg. Die Firma wurde 1923 von Kurt Kannenberg in Danzig gegründet. Später wurden auch noch Niederlassungen in Stettin und Posen eröffnet.
O ile są wiadomości na temat działalności tej firmy w Gdańsku (i w Gdyni),  to niewiele jest na jej temat w Szczecinie. Co do Poznania, to jest pewien ciekawy wątek, ale o tym później.
Czy ktoś spotkał się z tą nazwą, firmą lub znajdzie więcej informacji.

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #102 dnia: Listopada 18, 2015, 11:13:03 »

AB dla Stettina1937.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2015, 11:24:20 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #103 dnia: Listopada 18, 2015, 22:02:42 »
Narracja powinna zacząć się od pocztówki, która była podstawą kolejnych odkryć.
Niestety, jak to bywa na ebayu, nie zawsze wygrywa ten, który powinien. Pocztówka poszła pod niewłaściwy adres. Jej wizerunek pozostał:



To pawilon przed Hotelem Plażowym Fritza Göth'sa w Podgrodziu (Altstadt) skojarzyłem z powyższym zdjęciem na imprezie  integracyjnej (z albumu ak).
W albumie są jeszcze dwa zdjęcia, które można połączyć z tą imprezą i Kannenbergiem:



Ci sami ludzie na łódkach najprawdopodobniej na tle Łysej wyspy (Kahleberg) z charakterystycznym pojedynczym drzewem...



i przemarsz przez miasto szczęśliwych pracowników firmy. Możliwe, że zdjęcie zrobiono w Nowym Warpnie, ale nie  potrafię go dokładnie zlokalizować.

Kurt Kannenberg miał w Szczecinie również stację benzynową przy ul. Emili Plater 6b-7, która została przejęta przez Skarb Państwa na mocy Orzeczenia nr 2 Ministra Handlu Wewnętrznego z 31 sierpnia 1949 r.

Kurt Kannneberg jest oczywiście bohaterem historii motoryzacji niemieckiej:



Kolejne ciekawe odkrycia ujawni zapewne ak.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #104 dnia: Listopada 19, 2015, 00:16:32 »
lukasz_s; dziękuje za informację!
Przedstawiciel Opla, nie mogłem rozszyfrować tego Vertretung,  V podobne jest do B (http://i.fonts2u.com/go/mp1_gotyk-poszarpany_1.png)

<*)))))>{