Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Domino

Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 59
781
Historia / [Police] Nazi-Ufo w Politz?
« dnia: Stycznia 21, 2010, 14:24:34  »
Cytat: "theville666"
Chodząc jeszcze do SP4, słyszałem że było wejście do podziemi z "półinternatu" czy stołówki. a więc z piwnicy skrzydła północnego szkoły... Miało ono ponownie zostać odkryte podczas remontu na początku lat 90-tych, bezpośrednio pod posadzką miała ziać czarna dziura...


Owe wejście (zresztą zalane) znajdowało się owszem w piwnicy, ale w pomieszczeniu pań "szatniarek" i z tego co wiem prowadziło w strone ul.Licealnej - kończyło się zawałem.

Cytat: "yak"
Wg mnie - trafne pytanie. Teren dość długo po wojnie jest pod obserwacją. Najpierw (po zakończeniu istnienia Enklawy) zajęła się nim szczecińska Centrala Skupu Złomu. Po krótkiej eksploracji dyrektorowi wytoczono proces, z inspiracji amerykańskich... akcjonariuszy Hydrierwerke AG. Że to niby on "zniszczył" fabrykę. Cudem uniknął śmierci.


Według moich informacji jednak śmierci nie uniknął.Pozatym wydano również wyroki dla innych osób.

Sam proces, który miał niewątpliwie propagandowy chrakter rozpoczął się 7 czerwca 1949 roku i zakończył się 4 lipca 1949 roku.Tzw."sabotażystom" z Centrali Złomu oraz Państwowego Przedsiębiorstwa Police postawiono zarzuty narażenia gospodarki państwowej na duże straty oraz zniszczenia mienia byłej Hydrierwerke.

W efekcie zapadły dwa wyroki śmierci dla:
Ludomira Młodeckiego (dyrektora Cetrali Złomu)
Aleksandra Krzywickiego (zarządzającego eksploatacją terenu fabryki)

Pozatym kary dożywotniego więzienia dla:
Stanisława Krzysztoporskiego (dyrektora technicznego Centrali Złomu)
Pawła Matuszka (klasyfikatora Centrali Złomu)

oraz kary pozbawienia wolności do lat 15.


Pozdrawiam

782
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Stycznia 20, 2010, 15:14:49  »
Panowie już tłumacze.

Kafar ja nic nie sugeruje.Nie napisałem przecież, o jakie konkretnie chodzi mi bójdy.Ciesze się, że zaczęto je jednak prostować np. sprawe robotników przymusowych oraz więżniów - pamiętam jeszcze dobrze jak wiele osób dziwiło się, gdy widziało zdjęcie robotnika pod krawatem i w marynarce.Ich wyobrażenie, było zupełnie inne - a konkretnie widok umęczonego człowieka w obozowym pasiaku i tylko taki.

Broń boże nie neguje istnienia mogił - one są.Ale nie sądze, iż w takiej liczbie jak podają niektóre dane wzięte tylko i wyłącznie z informacji zawartych w zeznaniach świadków.A to dlatego, że nie można ich zweryfikować - udowodnić, mogą jedynie pomóc we właściwej drodze do prawdy historycznej.Zarówno niemieckie jak i polskie wspomnienia są z natury rzeczy subiektywne i emocjonalne, częściowo napisane wiele lat po opisywanych zdarzeniach.Nie można z nich jednak rezygnować, ponieważ zawierają fakty, których w dokumentach próżn szukać.
Nie są natomiast znane żadne dokumenty mówiące o konkretnej liczbie zamordowanych tu osób.

Wróćmy jednak do pierwotnego wątku.

PS: Panie Malkonent8 pana post nie wnosi nic nowego do tematu, dlatego zostanie usunięty.Potyczki osobiste proszę rozwiązywać na PW.Prosimy o rzeczową dyskusje, a nie robić z tego wątku osobistych rozgrywek i szerzenia "pieniactwa".


Pozdrawiam

783
Historia / [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« dnia: Stycznia 20, 2010, 00:42:23  »
Cytat: "Kudłaty"

Witam

Więc tak:
...
3.Tylko nie wiem którego roku było robione te foto bo jeszcze nie ma widocznych "bunkrów" które teraz są w tych miejscach a tak w ogóle to koło bunkrów były Flaki i działa wymierzone na jezioro Dąbskie
..


Te bunkry, o których wspominasz to przystanowiskowe schrony (magazyny) amunicji kalibru 8,8cm oraz 10,5cm do dział przeciwlotniczych Flak, które pierwotnie były przysypane ziemią.Stacjonowała tam tzw.Gross Batterie, czyli wielka bateria złożona z trzech ciężkich baterii przeciwlotniczych - konkretnie dwie baterie 4x10,5cm oraz jedna bateria 6x8,8cm.

Jeden z wspomnianych schronów:



Pozdrawiam

784
Historia / [Police] Fabryka rozszyfrowana
« dnia: Stycznia 20, 2010, 00:23:52  »
Podpisuję się pod tym co napisał Pan Antoni obiema rękoma i nogami - Brawo.

Tak na margiesie czy Infrapark nie miał wystąpić do sądu o przejęcie terenów pofabrycznych przez Skarb Państwa?Niestety strona Infraparku jest nieczynna.Czy pomysł ten bezpowrotnie poległ?


Pozdrawiam

785
Historia / [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Stycznia 20, 2010, 00:08:40  »
Cytat: "Dr.Kafar"
Co do podziemi, to szczerze mówiąc, jedyne jakie znam, to chodniki techniczne, w których szło orurowanie, plus kilka małych hal i "pokoików". Nie napotkałem na swojej drodze, ani jednego pomieszczenia, które mogłyby wskazywać na prowadzenie produkcji podziemnej.


Ja również nie jestem zwolennikiem teorii o podziemnej produkcji w Hydrierwerke.Wszystkie znane podziemia są jedynie albo siecią kanałów ściekowych i burzowych albo kanałami technicznymi - w końcu gdzieś te media (prąd, gaz, woda itd) musiały być dostarczane.

Powszechnie znana jest historia grupy płetwonurków, którzy wpływając do jednego z zalanych pomieszczeń mieliby dotykać kilka niezidentyfikowanych maszyn - nie jest to wcale wykluczone, być może istniały np. jakieś zapasowe agregaty czy maszyny, które nie brały udziału w procesie technologicznym zakładu, a służyły w zupełnie innych, bardziej prozaicznych celach.

Cytat: "jatage"
Ciekawostka - w tle widać konstrukcję, która może być tą o której mowa - niebieskie zaznaczenie. W czerwonych kołach balony przeciwlotnicze. Niestety, brak informacji o dacie wykonania foto.


Balony zaporowe - fotografia wykonana w przedziale - listopad 1943 do lutego 1944.


Pozdrawiam

786
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Stycznia 19, 2010, 23:42:33  »
Dla władz PRL było to bardzo na ręke, aby właśnie znależć - stworzyć otoczke obozu na miare Auschwitz z dziesiątkami tysięcy pomordowanych ludzi oczywiście również dla dorażnych celów politycznych.Kreowano wówczas pamięć o zagładzie narodu polskiego i przy okazji naginano wiele faktów dla celów propagandowych i niekiedy zachęcano do tego również świadków.To dość kontrowersyjny i śliski temat, dlatego lepiej nie wtykać kija w mrowisko.


Pozdrawiam

787
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Stycznia 19, 2010, 22:52:22  »
Cytat: "theville666"
mam nowe (moze stare dla znawcow tematu ) wiadomości....matka mojej teściowej. która mieszkała od '47 w msciecinie przy torach pamięta szubienice--- i UWAGA!!!!!!  GROB MASOWY "NA GORCE W OBOZIE" (gdzież to ?), niestety tym powinien zajac sie IPN  i prokuratorzy....podobno kosci bylo tyle ze hej...ale policzanie hodowali tam SWINIE w barakach obozu i slady moga byc zatarte  (SZCZERA PRAWDA NIE ZMYSLAM)!!!!)


Sprawą lokalizacji masowych grobów zajmowała się Okręgowa Komisja Badań Zbrodni preciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.W pobliżu terenu byłego obozu w 1969 roku dokonano licznych wykopów wskazanych przez naocznych świadków, jednak nic nie znaleziono.Jedną z tych osób był p.Arkadiusz Zimnicki, były więzień fili obozu Stutthof w Mścięcinie o numerze obozowym 37411 - wspomina:

"... postanowiono niezdolnych do marszu chorych w liczbie 300 osób różnej narodowości rozstrzelać.Chorych więżniów wywieziono samochodami (zapewne ciężarówkami - m.p.) z obozu i rozstrzelano w rowach, uprzednio wykopanych w lesie o 500m od obozu (...) byłem zatrudniony przy kopaniu tych rowów..."

Zadajmy sobie teraz pytanie, skoro w tak wczesnym jeszcze okresie (24 lata od zakończenia wojny), kiedy większość naocznych swiadków żyła, a wspomnień nie zatarł jeszcze czas i były to przeżycia dość "świeże", nie znaleziono żadnych śladów masowych grobów, to co powiedzieć teraz?

Mam swoją, dość śmiałą teorie na ten temat oraz małą sensacje (już potwierdzoną), ale nie chce narażać się na publiczne zlinczowanie - przynajmniej jeszcze nie teraz.Niestety, ale propagada PRLu dość mocno odbiła swoje piętno w histori Polic i nie tylko.Niestety pewne kłamstwa żyją do dziś.


Pozdrawiam

788
Historia / [Police] Twierdza Police
« dnia: Stycznia 19, 2010, 21:50:00  »
Robotników zatrudnionych w podszczecińskich oraz szczecińskich fabrykach zbrojeniowych (dotyczy to również robotników z Hydrierwerke Pölitz) w ostatnich dniach, kiedy fabryki te nie pracowały, skierowano do kopania rowów przeciwczołgowych oraz okolicznych umocnień.Zajmowali się również odgruzowywaniem najważniejszych i niezbędnych traktów komunikacyjnych.

Wiadomo, że lepiej umocnienia te wykonać wcześniej, aby w razie potrzeby móc je wykorzystać.Myśle jednak, że nie planowano obrony Polic - bo bronić dokładnie czego?Nie było tu żadnych strategicznych punktów, a fabryka - po części leżała w gruzach, więc i tak już straciła swoje znaczenie.Nie było sensu trzymania tutaj pełnowartoścowych jednostek wojskowych, dlatego też wszystkie te umocnienia nie zostały wykorzystane - przepraszam, zostały - w latach powojennych, ćwiczyły na nich jednostki Ludowego Wojska Polskiego.

Dokument polskiego robotnika przymusowego zatrudnionego w Stoczni Szczecińskiej, który dnia 17.03.1945 r. wypełnił postawione mu zadania przy budowie umocnień inżynieryjnych na obszarze Wielkiego Szczecina.



Pozdrawiam

789
Historia / [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« dnia: Stycznia 17, 2010, 23:11:40  »
Prosze bardzo.



Jeżeli ciągniemy dalej temat parowców to między Trzebieżą, a Krępą kursował nieco większy SS."Alfred".Odpływał z Trzebieży o godzinie 19.




Pozdrawiam

790
Historia / [Police] RAD "Pölitz" w Pommersche Zeitung
« dnia: Stycznia 17, 2010, 15:04:14  »
Cytat: "Stary z Polic"
Przewaliłem katalog,i internet ale nieznalazlem tego parowca. Moze ktos zna historie tego Parowca,lub jakies foto?Kiedyś o uszy mi sie obilo ze podobny gdzies koło stepnicy zatonoł.Ale niejestem Pewny.
Pozdrawiam


Przeglądając jedną z gazet "Pommersche Zeitung" natrafiłem na oferte Damfer "Pölitz".Parowiec należał do Hugo Stark'a.
Trasa:

Pölitz - Police
Züllchow - Żelechowo
Stolzenhagen - Stołczyn
Glienken - Glinki
Feldmühle
Ihnamünde - Inoujście
Langenberg - Święta

Oferował regularne połączenia dla pasażerów oraz przewóz większych ładunków.Odpływał codziennie o 6:45 z Polic - ze Szczecina w droge powrotną o 13:15.

Dla zainteresowanych moge zrobić zdjęcie reklamy i ją tu zamieścić.


Pozdrawiam

791
Historia / [Police] Wullenwever - gdzie był? ciąg dalszy
« dnia: Stycznia 17, 2010, 00:06:11  »
Mieszkańcy Siedlic pozyskiwali z okolicznych baraków nie tylko drewno, ale i cegły, sukcesywnie je rozbierając, jednak wedlug mojej wiedzy były to okoliczne baraki mieszkalne...obsługi bateri przeciwlotniczych.Chętnie porównałbym rejon, które wskazuje ta Pani z moimi informacjami, bo być może mówimy o tym samym miejscu.Bo jak zwykły, szary człowiek mógł poznać czy miescił się tu obóz pracy dla robotników czy obóz mieszkalny dla żołnierzy - nieprawdaż?A miejsce, o którym mówie wskazał mi człowiek, którego ojciec brał udział w jego rozbiórce.


Pozdrawiam

792
Historia / [Police] Twierdza Police
« dnia: Stycznia 11, 2010, 23:35:18  »
Nie chodziło mi dokładnie o samą Trzebież czy wzgórze Schansberg, a sytuacje ogólną.Tak jak mówiłem chodziło o część dział, bo niektóre strzelały jeszcze z 23/24 kwietnia 1945.


Pozdrawiam

793
Historia / [Police] Twierdza Police
« dnia: Stycznia 11, 2010, 23:08:23  »
Całkiem możliwe, że te właściwe podstawy są pod cienką warstwą ziemi i ściółki.Szkoda, że nie udało się zrobić odbitek zdjęć tej jednostki.


Pozdrawiam

794
Historia / [Police] Twierdza Police
« dnia: Stycznia 11, 2010, 22:39:16  »
Tak jak pisałem - na stanie bateria posiadała ciężkie działa Flak 8,8cm oraz lekkie działka osłonowe.

Na stacjonarne ciężkie działa przeciwlotnicze używano "nieco" większych wylewek :) Poniżej odsłnięte stacjonarne stanowisko w Siedlicach - Flak 10,5cm 39 (wymiennie Flak 12,8cm 40).




Pozdrawiam

795
Historia / [Police] Twierdza Police
« dnia: Stycznia 11, 2010, 21:27:27  »
Piękne fotki Panie Andrzeju - czy orientuje się Pan w jakich latach zostały wykonane?Działo na zdjęciach to ciężka armata przeciwlotnicza 10,5cm Flak 39.Z ustnych przekazów wiem, że część dział zostało przez Niemców, a dokładniej przez jeńców rozebranych i wywiezionych, to czego nie zdążyli wywieżć wysadzono - resztę przejeli Rosjanie.

Wracając do zdjęcia - działo najprawdopodobniej należało do 10 baterii 616 dywizjonu ciężkiej artylerii przeciwlotniczej.Baterię sformowano w grudniu 1944 roku i stacjonowała w Trzebieży do marca 1945 roku.

Fundamenty ze zdjęć to własnie podstawy do stacjonarnych lekkich działek osłonowych 2cm Flak 38.Jak wyglądała taka podstawa wraz z działkiem można zobaczyć na fotografii.




Pozdrawiam

Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 59