Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?  (Przeczytany 57058 razy)

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #90 dnia: Listopada 17, 2011, 14:04:07 »
Cytat: "Wykidajło"
Po namyśle stwierdzam, że to porównanie jednak obraża każdego posiadacza legalnie zdobytego prawa jazdy  

Rzeczywiście. Konstrukcja tego zdania pozwalała wysnuć taki wniosek. Poprawiłem! :)

Cytat: "speedbax"
jadac z pierwszenstwem trace je na srodku, gdy np. chce skrecic, lub pojechac prosto. Zalezy to oczywiscie od przebiegu drogi pierwszenstwa przez dane skrzyzowanie.

Ale znak przypisujący pierwszeństwo jest przed skrzyżowaniem. Zatem na środku skrzyżowania niczego nie tracisz. Przez skrzyżowanie jedziesz drogą z pierwszeństwem albo na skrzyżowaniu z niej zjeżdżasz.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #91 dnia: Listopada 17, 2011, 14:15:02 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Ale znak przypisujący pierwszeństwo jest przed skrzyżowaniem.


Zgadza sie, on daje mi prawo wjazdu na skrzyzowanie przed tymi co sa na podporzadkowanej. Jednak bedac na skrzyzowaniu nie mam pierwszenstwa dla wszystkich kierunkow, tylko dla wyznaczonego znakiem.

Cytat: "Wojtek Dudek"
Zatem na środku skrzyżowania niczego nie tracisz.


Wlasnie trace, bo musze ustapic tym, ktorzy jada przez cale skrzyzowanie z pierwszenstwem, nie trace wtedy, gdy jade tak jak oni.

 
Cytat: "Wojtek Dudek"
jedziesz drogą z pierwszeństwem albo na skrzyżowaniu z niej zjeżdżasz.


Czyli zjezdzajac z drogi z pierwszenstwem zachowuje je nadal i tne dalej na pewniaka, nie patrzac na tych jadacych z przeciwka, czy tak?

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #92 dnia: Listopada 17, 2011, 14:20:24 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Wykidajło"
Dzięki za linka, ale mój niemiecki jest za słaby nawet na to, by ta lektura miała sens (a co dopiero dyskusja o niemieckich przepisach).


Prosze bardzo. W sumie szkoda, bo oni bardzo klarownie to opisuja. Nie sadze, by w Niemczech przepisy byly inne, niz w Polsce.

Spróbowałem. Są inne. U nas nie ma w przepisie, że zielone oznacza swobodny przejazd (ewentualnie z zastrzeżeniem) - tylko w praktyce w większości przypadków na to wychodzi. Sądzę, że na tyle często stosowanie niemieckiej reguły sprawdza się w Polsce, by różnica nie dała o sobie znać w jakiejś sprawie sądowej.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #93 dnia: Listopada 17, 2011, 14:55:54 »
Cytat: "Wykidajło"
Spróbowałem. Są inne.U nas nie ma w przepisie, że zielone oznacza swobodny przejazd (ewentualnie z zastrzeżeniem)


Chyba jednak jest:

3. Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.

http://kodeks-drogowy.org/rozporzadzenia/w-sprawie-znakow-i-sygnalow-drogowych/sygnaly-swietlne/sygnaly-swietlne-dla-kierujacych-i-pieszych

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #94 dnia: Listopada 17, 2011, 15:12:58 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "Wykidajło"
Spróbowałem. Są inne.U nas nie ma w przepisie, że zielone oznacza swobodny przejazd (ewentualnie z zastrzeżeniem)


Chyba jednak jest:

3. Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.

Do tej pory była mowa o S-1.
S-3 to ten ze strzałkami.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #95 dnia: Listopada 17, 2011, 15:21:42 »
Cytat: "Wykidajło"
Do tej pory była mowa o S-1.
S-3 to ten ze strzałkami.


Tak zgadza sie, w przypadku zielonego S-1 pierwszenstwo (swobode przejazdu) maja jadacy prosto lub skrecajacy w prawo, w przypadku S-3 przepisy polskie i niemieckie mowia to samo.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #96 dnia: Listopada 17, 2011, 15:54:12 »
Cytat: "speedbax"
Jednak bedac na skrzyzowaniu nie mam pierwszenstwa dla wszystkich kierunkow, tylko dla wyznaczonego znakiem.

To właśnie precyzuje ów znak i dlatego ustawia się go przed skrzyżowaniem.

Cytat: "speedbax"
Wlasnie trace, bo musze ustapic tym, ktorzy jada przez cale skrzyzowanie z pierwszenstwem, nie trace wtedy, gdy jade tak jak oni.

Speedbax! Aleś to pogmatwał. A sprawa przecież jest prosta i dobrze sprecyzowana w przepisach. Jeżeli ustępujesz pierwszeństwa na skrzyżowaniu, to oznacza, że: 1) - wjeżdżasz na te skrzyżowanie z drogi podporządkowanej; 2) - wjeżdżasz drogą  z pierwszeństwem ale na skrzyżowaniu zjeżdżasz z niej, przecinając jej pas ruchu o kierunku przeciwnym do Twojego. Nie ma czegoś takiego, jak utrata pierwszeństwa na drodze z pierwszeństwem (wyłączając oczywiście sytuacje szczególne).

Cytat: "speedbax"
Czyli zjezdzajac z drogi z pierwszenstwem zachowuje je nadal i tne dalej na pewniaka, nie patrzac na tych jadacych z przeciwka, czy tak?

Tu kłaniają się przepisy o przecinaniu pasa ruchu tej samej drogi lecz o przeciwnym kierunku ruchu. Reszta wyżej. Ale za bardzo zbaczamy z tematu, a ten to zielone światło i...

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #97 dnia: Listopada 17, 2011, 16:20:54 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Jeżeli ustępujesz pierwszeństwa na skrzyżowaniu, to oznacza, że:


To oznacza, ze nie masz pierwszenstwa.

Cytat: "Wojtek Dudek"
Nie ma czegoś takiego, jak utrata pierwszeństwa na drodze z pierwszeństwem (wyłączając oczywiście sytuacje szczególne).


Nazwe to inaczej, moje prawo do pierwszenstwa konczy sie w momencie, kiedy musze przepuscic tych, ktorzy je maja. Byla mowa o rzeczywistych momentach/sytuacjach w ruchu, a nie regulkach ksiazkowych. Dla mnie nie ma w tym nic pogmatwanego. Rozumiem, ze przepisy sa wyznacznikiem zasad, jakie panuja na drodze, lecz w ich sztywnym rozumowaniu jestescie niepokonani. Osobiscie uwazam, ze doslowne przelozenie tych wszystkich przepisow bez logicznej, sensownej interpretacji na ulice, jest w zasadzie niemozliwe. O ksztalceniu mlodych kierowcow nie wspominajac. Wykidajlo stoi murem przy swoim, ze po swiatlach trzeba patrzec na znaki, takiego zapisu w KRD jednak nie ma. Pan, Panie Wojtku, stwierdzil, ze pojazdy czekajace na zielone swiatlo nie ustepuja pierwszenstwa, gdyz sa wylaczone z ruchu... Ja znam inna definicje tego slowa. Ja twierdze natomiast, ze auta na zielonym maja pierwszenstwo przed tymi na czerwonym. Wy twierdzicie, ze nie. Jak widac kazdy ma inna wiedze i logike myslenia, czesto mowimy w zasadzie o tym samym, tyko w roznych jezykach. Nikogo nie obrazajac, mysle, ze ta dyskusja podaza do nikad. Dlatego pozwole sobie odpuscic- :) Pozdrawiam.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #98 dnia: Listopada 17, 2011, 17:57:02 »
Cytat: "speedbax"
Wykidajlo stoi murem przy swoim, ze po swiatlach trzeba patrzec na znaki, takiego zapisu w KRD jednak nie ma.

I ma rację! Ja nie wyobrażam sobie bezpiecznego ruchu na skrzyżowaniu, na którym jedynym wyznacznikiem dla kierowców są światła a znaki drogowe i pozostałe przepisy idą w odstawkę.

Cytat: "speedbax"
Pan, Panie Wojtku, stwierdzil, ze pojazdy czekajace na zielone swiatlo nie ustepuja pierwszenstwa, gdyz sa wylaczone z ruchu... Ja znam inna definicje tego slowa.

Ja nie cytuję Ci tutaj formuły z kodeksu czy encyklopedii. W tym przypadku „wyłączone z ruchu” należy zrozumieć jako: „mają zabroniony wjazd na to skrzyżowanie – czyli są wyłączone z ruchu po tym skrzyżowaniu, do czasu uzyskania pozwolenia”. Słowa inne ale sens ten sam. Na skrzyżowaniu się nie pojawią, póki nie dostaną pozwolenia!

Cytat: "speedbax"
Ja twierdze natomiast, ze auta na zielonym maja pierwszenstwo przed tymi na czerwonym.

Ja zaś myślę, że chcesz nam coś na siłę udowodnić, pomimo, że nie jesteś w stanie, bo: jeżeli dwa auta nie poruszają się w tym samym czasie po torach wzajemnie dla siebie kolizyjnych, to zjawisko pierwszeństwa jednego przed drugim nie występuje. W tym przypadku tak właśnie jest. Jeden stoi bo musi, drugi jedzie bo może. Nie ma zagrożenia kolizją. Nie występuje zatem zjawisko „pierwszeństwa” przejazdu. I co ważniejsze! Ja tu nie zabraniam Ci tak myśleć – ja tylko twierdzę, że niepotrzebnie nadinterpretujesz rolę sygnalizatora świetlnego. Nie ma takiej potrzeby!

Cytat: "speedbax"
Nikogo nie obrazajac, mysle, ze ta dyskusja podaza do nikad. Dlatego pozwole sobie odpuscic-  Pozdrawiam.

Ja zaś sądzę przeciwnie. Ona prowadzi do poprawnego interpretowania przepisów ruchu drogowego, nawet jeżeli robi się to własnymi słowami. Poprawna interpretacja jest natomiast przyczynkiem do właściwego stosowania tych przepisów w ruchu drogowym. Jak widzisz - same plusy…

Cytat: "speedbax"
O ksztalceniu mlodych kierowcow nie wspominajac.

Może będę nieskromny ale jestem przekonany, że ci, których przez niemal 3 lata ja uczyłem, do dzisiaj radzą sobie w ruchu drogowym przynajmniej tak samo dobrze, jak ja. ;)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #99 dnia: Listopada 17, 2011, 18:31:40 »
Cytat: "speedbax"
Wykidajlo stoi murem przy swoim, ze po swiatlach trzeba patrzec na znaki, takiego zapisu w KRD jednak nie ma.

Jest :D
KrP cytował go do upadłego...
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #100 dnia: Listopada 17, 2011, 18:55:58 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
I ma rację! Ja nie wyobrażam sobie bezpiecznego ruchu na skrzyżowaniu, na którym jedynym wyznacznikiem dla kierowców są światła a znaki drogowe i pozostałe przepisy idą w odstawkę.


Czyli rozumiem, że jak Pan ma zielone światło i znak stopu, to się Pan zatrzymuje? Prosze nie manipulować moimi skrótami myślowymi, bo to nie jest fair.

Cytat: "Wojtek Dudek"
Ja zaś myślę, że chcesz nam coś na siłę udowodnić, pomimo, że nie jesteś w stanie, bo: jeżeli dwa auta nie poruszają się w tym samym czasie po torach wzajemnie dla siebie kolizyjnych, to zjawisko pierwszeństwa jednego przed drugim nie występuje.


Niczego nie chcę udowadniać, najzwyczajniej twierdzę, że nie macie racji, słowo "pierwszeństwo" nie jest jednoznacznie do końca zdefiniowane, a Wy uzurpujecie sobie prawo do ostatecznej i jedynie słusznej wersji. Nie ma takiego wyszczególnienia, że jazdy na zielonym świetle nie wolno nazywać, albo nie powinno się nazywać jazdą z pierwszeństwem. A co z zieloną strzałką w prawo przy czerwonym świetle? Jak nazwać ten manewr? Dlaczego nie możemy skręcić w prawo bez zatrzymania? Jak to nazwać? Co wtedy zrobić? Czy jadący na zielonym nie mają wtedy pierwszeństwa?

Cytat: "Wojtek Dudek"
Nie występuje zatem zjawisko „pierwszeństwa” przejazdu.


Myślałem, że do pierwszeństwa przejazdu ma się prawo, nigdy bym o tym nie pomyślał, jako o zjawisku.

Cytat: "Wojtek Dudek"
Może będę nieskromny ale jestem przekonany, że ci, których przez niemal 3 lata ja uczyłem, do dzisiaj radzą sobie w ruchu drogowym przynajmniej tak samo dobrze, jak ja.  


Mnie uczył ś.p. wujek, były instruktor, kierowca zawodowy (jeszcze w starym dobrym PEKAES-ie), który za kierownicą spędził prawie całe swoje życie, przejechał Europę i część Rosji wzdłuż i wszerz. Wiele mnie nauczył, zanim jeszcze poszedłem na kurs prawka, chętnie bym Go dziś zapytał, jak rozumieć rzeczy, o które się spieramy, ale niestety, jest to niemożliwe...

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #101 dnia: Listopada 17, 2011, 19:03:38 »
Cytat: "Wykidajło"
Cytat: "speedbax"
Wykidajlo stoi murem przy swoim, ze po swiatlach trzeba patrzec na znaki, takiego zapisu w KRD jednak nie ma.

Jest :D
KrP cytował go do upadłego...


No jest. W ustawie z 1983r bodaj. Nieobowiązującej już.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #102 dnia: Listopada 17, 2011, 22:40:56 »
Cytat: "speedbax"
Czyli rozumiem, że jak Pan ma zielone światło i znak stopu, to się Pan zatrzymuje?

Znak „Stop” to nie jedyny znak występujący na drogach. A co z szeregiem innych znaków: zakazu, nakazu, ostrzegawczych i poziomych? One też nie obowiązują podczas gdy ruch na skrzyżowaniu reguluje sygnalizacja świetlna? A co z rzekomym pierwszeństwem udzielanym przez zielone światło, jeżeli na przejściu znajduje się pieszy, nawet wtedy, kiedy wszedł on na nie, gdy już zapaliło mu się czerwone? Podobnie rzecz ma się z rowerzystą lub pojazdem, który nie zdążył zjechać ze skrzyżowania przed zmianą świateł? A co w sytuacji gdy masz zielone światło i jednocześnie nakaz jazy na skrzyżowaniu w lewo. Wtedy pierwszeństwo, wyznaczane Twoją interpretacją zielonego światła, udzielało by Ci również pierwszeństwa przejazdu przez to skrzyżowanie? Takich przykładów mógłbym mnożyć Ci na pęczki, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że nie wolno przypisywać znakom drogowym i przepisom ruchu drogowego własnych interpretacji, jeżeli te są ściśle określone. Wiesz co by się działo na drogach, jeżeli każdy kierowca kierowałby się własnymi formułami?

Cytat: "speedbax"
Prosze nie manipulować moimi skrótami myślowymi, bo to nie jest fair.

Ani mi to nie w głowie. Zwłaszcza, że przepisy ruchu drogowego to taka dziedzina, w której skróty myślowe nie mogą ani stanowić, ani zastępować właściwych regulacji.

Cytat: "speedbax"
A co z zieloną strzałką w prawo przy czerwonym świetle? Jak nazwać ten manewr? Dlaczego nie możemy skręcić w prawo bez zatrzymania? Jak to nazwać? Co wtedy zrobić?

Zielona strzałka przy sygnalizatorze S-2 jest sygnalizatorem warunkowym. Tę sytuację również regulują wyczerpująco odpowiednie przepisy kodeksu drogowego.

Cytat: "speedbax"
Myślałem, że do pierwszeństwa przejazdu ma się prawo, nigdy bym o tym nie pomyślał, jako o zjawisku.

Ma się lub nie ma się. Gdybyś uważniej się przyjrzał, to zauważyłbyś, że wyraz pierwszeństwa objęty został cudzysłowem.

Cytat: "speedbax"
...chętnie bym Go dziś zapytał, jak rozumieć rzeczy, o które się spieramy, ale niestety, jest to niemożliwe...

Nie spieramy się. Ja staram się wyprowadzić Ciebie z błędu (i ręczę za to, że Twój  ś.p. wujek postąpiłby tak samo, zważywszy na duże podobieństwo naszego dorobku w tej dziedzinie) a Ty starasz się wmówić mi coś, co nie istnieje. Bo definicja pierwszeństwa przejazdu wyrażana zielonym światłem sygnalizatora drogowego nie istnieje. Po co zatem upierać się przy czymś co nie istnieje? Gdyby takowa istniała, to wówczas kodeks drogowy musiałby być poszerzony o bardzo dużo przepisów uzupełniających. Kilka przykładów, które takie przepisy by wymusiły, już padło wcześniej ze strony Wykidajły i mojej.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #103 dnia: Listopada 17, 2011, 23:12:50 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Bo definicja pierwszeństwa przejazdu wyrażana zielonym światłem sygnalizatora drogowego nie istnieje.


Ja już nie mam siły..

http://kontakt24.tvn.pl/artykul,wymusil-pierwszenstwo-na-busie-moglo-dojsc-do-tragedii,96795.html

http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/1007163,jelenia-gora-wymusil-pierwszenstwo-na-ul-mostowej,id,t.html

http://www.mmtrojmiasto.pl/368728/2011/4/22/gdynia-cisowa-wypadek-na-ulicy-morskiej?category=naSygnale

Jak widać określenie "wymuszenie pierwszeństwa przez wjazd na czerwonym świetle" ma się dobrze.

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Zielone światło - daje pierwszeństwo czy nie daje?
« Odpowiedź #104 dnia: Listopada 17, 2011, 23:32:32 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
A co w sytuacji gdy masz zielone światło i jednocześnie nakaz jazdy na skrzyżowaniu w lewo.
Takich skrzyżownań po prostu nie ma. Od tego akurat są sygnalizatory  do jazdy bezkolizyjnej..Bartek to jest walka z wiatrakami, odpuść. Pozdrawiam. Widać, że ciężko zrozumieć, że znaki drogowe są ważne DOPIERO gdy sygnalizacja nie działa. Dorabianie filozofii na kilka stron jest zabawne :rotfl:
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...